2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Colorfly E708 Q1

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A sejempapír...
Aki követni szokta újonnan nyílott cikkeimet, észrevehette, hogy csak termékbemutatókat tartok. Nem feltétlen a legújabb eszközökről, de kivétel nélkül eddig MediaTek eszközök voltak. Most nem az következik. Amit megemlítenék, hogy bemutatóim tárgya csak és kizárólag olyan eszköz, mellyel személyes, hosszú tapasztalatom volt/van.
A teszt elején szeretném leszögezni, hogy ezek a fotók nem sajátok! A gép már nem volt a tulajdonomban, mikor a tesztet készítettem róla!
A most bemutatásra kerülő táblaszámítógép életem első tabletje, lehet, nem a másodikkal kellett volna kezdenem... De, jobb később, mint soha!
Mielőtt nekiállok megírni egy cikket, ellenőrzöm, volt e már az oldalon. A keresőbe írok kulcsszavakat, márkákat. De, mivel nem ad ki rá semmit, ez nem azt jelenti, hogy nincs már fent, ugyanis kulcsszavak alapján (általam megadottak) egy cikkemet sem találta meg a keresőmotor.

Nade! Csapjunk bele a lecsóba, azaz ebbe a gépbe ne, mert szörnyet hal!

Dobozcsodálós kibontás, belső tartalmi csalódások

A gépet egy fehér, kecses kis pufis "borítékban" kaptam, melyben egy igényes kialakítású, kedvcsináló kis doboz volt.

Alulról lehet kihúzni a fehér tartóból egy fekete kartont, mely alapból sem volt nyitott. Felnyitás után fogadott a gép egy, a kínaiaktól megszokható vékony homályos-fehér nejlonban. Az alatt volt a töltőkábel, használati utasítás, és ennyi. Sem egy adapter, sem egy HDMI kábel, semmi több.
Határozottan említésre méltó, hogy ijedt voltam, mikor kiemeltem a gépet. Súlya mindössze 244g, nem gondoltam, hogy a műanyag házban még van is valami.
De lássuk, mit is takar ez a súly (ha el nem vesz)

Külső áttekintés, hosszú gondolatok (vajon tényleg bekapcsol?!)

Ha hátulról kezdjük a nézelődést, akkor fogad minket alul egy hangszóró, melynek kellően gyér hangereje van, de annál tisztább. Aztán sokáig semmi (leszámítva a külső MicroSD foglalatot), majd felül feliratok, melyek a "mi-micsoda" elven címkézték a tetején lévő csatlakozókat. Mivel a gép még a DOOGEE NOVA Y100X-nél is komolyabban vette a "hagyjuk ki az oldalakat, senkinek sem kellenek" szöveget, így a csatlakozók, mondhatni kirobbannak a gép vékonyságából. De mit is találunk ezen az "emelvényen"?

Bekapcsoló és home gomb, melyek annyira nem ugranak ki, mellettük a reset gomb, süllyesztve (kiszedhetetlen akkumulátor miatt). Azután jönnek a kiugró részecskék, melyek a normál méretű HDMI csatlakozó, a töltő csatlakozó (OTG) és a 3,5-es jack csatlakozó.
Szemből minket fogad a biztonsági (süllyesztett) 7,2"-os képernyő a plexi alatt (papírjai alapján 7", de lemértem, mert nem hittem neki), melynek 1280x800-as felbontást adtak és első generációs IPS levilágítást, illetve egy webkamera, melynek minősége (inkább nem mondom) a maga 640x480-as felbontásán, 0,3MP-en (célnak megfelel |hogy legyen ilyenje is|).
A hátlapot patentok tartják a helyén, mely tapasztalataim alapján egy (véletlen) eldobás után képes lerepülni.

Felbontása ellenére azonban gyönyörű képet ad, pixeljei alig észrevehetőek. Valamint megemlítem, hogy képernyő aránya nem 16/9-es elnyújtott kellemetlenség, hanem egy netezésre és olvasásra is bőven alkalmas 16/11-es.

Hardver, a korához képest megfelel

A Google Market már régebben is szenvedett abban a betegségében, hogyha egy alkalmazás bizonyos funkciójához igényelt egy hardveres tényezőt, melyet az adott eszköz nem tartalmazott, akkor az eszköz nem volt kompatibilis az alkalmazással, így egyáltalán nem engedte letölteni. Éppen emiatt kellett sok esetet megkerülve másik készülékemből kinyerni az applikációt, mert alapból feltelepült és működött, csak az a bizonyos funkció nem volt elérhető. Ez a hardveres tényező a Bluetooth hiánya.
De nézzük azt, amije van. Egy négymagos processzor a lelke, melynek sebessége 1GHz magonként és típusa ARM Cortex-A9 Allwinner A31S. A videokártyája kellően erős, egy PowerVR SGX 544MP van benne. RAM-ból 1GB-t kapott, DDR3 SDRAM típusból. Alap ROM-ja 8GB és mint tudjuk (előző cikkeimből) 32GB-ig támogatja a bővítést kártyáról.
Net; Wi-Fi van benne, viszonylag nagy hatóerejű. Elméletileg a rendszere alapján 3G mobilnetre is képes külső OTG-s Stick-el, de soha nem sikerült rávennem a munkára.

Az akkumulátor egy 2200mAh-os Li-Ion cella, mely igazán nem bírja ki 2-3 óra játéknál tovább max fényerőnél, de átlag használatra két napot elmegy. Meg kell hagyni, hogy az aksit minden porcikájáig beleragasztottak, kiszedés közben keresztülszúrtam sniccerrel. Szerencsémre nem folyt rögtön szét és a gép menthető volt (az aksitól), de önmagában meghalt. Alaplaphibát kapott az eldobástól és maxon járatta a processzort, így szomorú búcsút vettem tőle, alkatrésznek még jó volt. Az alaplap furcsa alaknak örvendett, egy "L" betűt képez le.

Rendszer, szoftver

Android 4.2.2 JilyBeen uralkodik rajta, egy dual-statusbar kivitelű. Fizikai és digitizerbe épített külön vezérlőpult híján a rendszer tartalmaz Systembar-t, rajta az alap három elemmel és a hangerőszabályzással.
1GB letöltőmemóriát kapott, a 8GB ROM-ból.
A rendszer szépen és gyorsan fut rajta, bár igencsak kihasználja a RAM-ot. Persze, ez rendszerektől függ...

Összegzés

Mindent egybevetve róla is meg kell állapítanom, egy jó kis gép. Kamerák és Bluetooth hiányában (igen, az manapság már nem kamera) szenved, de konkrétan nem rég jött be az a dili, hogy a tabletekben is legyenek ilyen funkciók, tehát ezért igazán nem bánthatjuk. Míg használtam egyszer sem fagyott le és mindig gyors volt, nem tudtam programokkal megakasztani, igaz, Multitask-al nem is próbálkoztam. A külső (OTG) hardvereket jól kezeli, egyszerre sokat is. Játékra igazából csak az aksija miatt használhatatlan, mert 2 órát nem igazán lehet élvezni egy hétvégi kikapcsolódás kereteiben, és egyszerre töltést nem vesz fel a csatlakozott eszközök mellett.
Nem akarom rossz színben feltüntetni, mert az alaplap hibáját leszámítva sosem adott okot, hogy haragudjak rá vagy másként lássam működését.
Mai napig merem ajánlani, hiszen önmagában is egy nagyon jó tablet, csak igényli, hogy használója kellően vigyázzon rá.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.