Már egy jó ideje Linuxot használok napi szinten a gépeimen és tökéletesen kielégíti minden igényemet a setup, azonban az audió támogatás sokak szerint elég puritán pl. a Windowshoz képest. Az alapok itt is szinte minden disztróban megvannak, hogy van egy szoftver (pl. Spotify), ami átadja a hangot a rendszerre telepített audió szervernek (vagy közvetlenül az ALSA-nak), mint például a PulseAudio, vagy az sndio és innen megy az ALSA felé az adatfolyam, ami már a kernel részeként közvetlenül a hardverrel kommunikálva továbbítja a hangot a hangszórókra/fülhallgatókra.
Ez mind szép és jó, de ebből a folyamatból hiányzik az a lehetőség, hogy rendszerszinten finomhangolni tudjuk a hangzást. Elképzelhető, hogy tévedek, de nem találtam kész módot arra, hogy akár egy equalizert rakjak a hangkimenetemre. Természetesen az működhet, ha már a zenelejátszó (pl. foobar2000 wine alól futtatva) képes EQ-zni, vagy belenyúlni az audióba, de nem minden app támogatja ezt, köztük akár a Spotify sem ad túl sok lehetőséget a finomításokra.
A PipeWire megjelenésével végre egy kicsit javult a helyzet, teljesen leváltotta számomra a korábbi JACK és PulseAudio alapú konfigurációt és bár egy friss alternatíváról van szó, nem is volt valami hibáktól mentes szoftver még pár éve (durva akadásokat produkált a hangban rendszerszinten nálam).
Windows alatt picit kifinomultabb a helyzet a WASAPI megléte miatt, de ami igazán meggyőzött csekély WIndowsos tapasztalataim során az a Dolby Atmos megléte. Igaz, hogy sokan megosztó véleménnyel vannak a dologról, hogy az egész csak marketing és nem tesz hozzá semmi minőséget a zenehallgatáshoz a dolog, ugyanakkor nagy üzlet a Dolbynak eladni a licenceket (Windowson trialware, fizetős termék egy egyszeri vásárlás ellenében lehet hozzájutni), engem nagyon meggyőzött a hangzása és eléggé hiányoltam Linux alatt.
Sajnos nem igen dob ki a Google alternatívát a Dolby Atmos hangzásra Linuxon, pedig nem lenne lehetetlen dolog megoldani, mivel az egész teljes mértékben szoftveres megvalósítás. De úgy néz ki, hogy nekik a Windows, illetve néhány speciális eszköz (Androidos telefonok például, mint a Razerphone 2 volt, de sorolhatnám) támogatása az egyedüli szempont (vélhetően ebben van a pénz).
Egy ideig a VIper4Linuxot használtam, ami svájci bicska tényleg, ha EQ-zni szeretnék, vagy akár basszust kiemelni, de rendelkezik még kompresszorral és még sok más funkcióval is.
Teljesen jó megoldás volt, de hiányzott belőle pár opció, mint például a multiband kompresszor, vagy az, hogy tudjak válogatni, melyik appokat ne vegye figyelembe a finomhangolás. És itt jött képbe az a projekt, amit pár hete találtam, az EasyEffects. Ha hihetünk a Github bionak, akkor egy brazil fizikatanár fejleszti a projektet és hasonló célt szolgál, mint a Viper4Linux.
Arch Linuxon a telepítés egyszerű, amennyiben PipeWire-t használunk:
sudo pacman -S easyeffects
Ha pedig valaki még mindig Pulseaudio-n ragadt volna, a régi, PA-val kompatibilis verzió pulseeffects-legacy néven megtalálható az AUR alatt.
Az alkalmazást megnyitva a plugins fülre váltva tudunk mindenféle kiegészítőt (EQ, Compressor [igen, multiband is van ], Limiter, Crystalizer, Bass Enhancer stb). Eddig még olyan dologba nem futottam bele, amire szükségem lett volna, de nem támogatta volna. De az igazán nagy eresztése az a Convolver. Ugyan ezt a korábbi Viper4Linux is tudja, az EasyEffects a nyílt forráskódú zita-convolver-t használja. Ez az a plugin, amihez semmiféle hozzáértés nem feltétlenül szükséges, mivel betölthet az ember egy tucat presetet. Hátránya, hogy van egy jelentős CPU igénye, így egy laptopon például jelentősen csökkentheti az akku időt, de valamit valamiért. Nomeg egy kevéske audio delayt is jelenthet (nálam ez 160-200 ms-t jelent xwayland appok esetében, natív waylandnél meg 50-60 ms), így játékra nem biztos, hogy a legjobb döntés.
Találtam egy repót GIthubon tucat jobbnál jobb presettel ezen a linken: [link]. Telepítése faék egyszerűségű, le van írva a parancs, amit futtatni kell a projekt leírásban is. Root sem szükséges hozzá.
bash -c "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/JackHack96/PulseEffects-Presets/master/install.sh)"
Ezek után nyissuk meg újra az EasyEffects-et és a Plugins->Convolver fülön az impulses gombra kattintva akár kiválaszthatjuk a Dolby Atmos-t is:
Ezzel kész is vagyunk, lett egy Dolby Atmosra egészen jól hajazó hangzásvilágunk, amit én személy szerint nagyon élvezek. A képen látható, hogy állítottam még egy Crytalizert, illetve egy Bass Enhancert is (illetve később egy EQ-t is kapott a setup), de ezek testreszabása egyéni preferencia kérdése.
Ezek után nincs más hátra, mint körbenézni az EasyEffects beállításaiban, engedélyezni esetleg az automatikus indulást, letiltani bizonyos appok szűrését és élvezni a zenét!
PS: Semmilyen szempontból nem hívnám magam audiofilnek, hozzáértőnek meg még kevésbé, a cikkben említett konfiguráció csupán az én egyéni tapasztalataim megosztását igyekezte szemléltetni. Ugyanakkor a konfig építő jellegű kiegészítésére vonatkozó pozitív visszacsatolásokat szívesen fogadom kommentben!