2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Samsung SyncMaster T220

Írta: | Kulcsszavak: Samsung . T220 . 22" . monitor . teszt

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A cikk 2009.11.08-án frissült. A frissítés a bejegyzés végén olvasható!

A Samsung indított egy csodás TV, illetve monitor sorozatot, ez a 6-os (TV-k esetén), valamint a T (monitorok esetében) széria. Ennek egyik képviselőjéhez, nevezetesen a T220 22"-os TFT monitorhoz jutottam hozzá nemrég.

Bevezető
Az egész ott kezdődött, hogy PC-re váltottam novemberben, eladva HP notebookom. Keresnem kellett egy, a mai átlag felhasználó igényeit kielégítő, nagy monitort, valamint hobbi szinten grafikus munkákat végző felhasználó elvárásait szintén kellően kielégítő eszközt. Az átlag felhasználás az internetezés, filmnézés, néha napján egy-egy játék, valamint szöszmötölés a gépen (pasziánsztól a zenehallgatásig). Grafikus munka alatt pedig a PhotoShop használatát, valamint a webszerkesztést értem. A keret adott volt, ezáltal a TN+film panel nyújtotta korlátok is. Most következő kis írásommal részben azoknak szeretnék segíteni, akik 22”-os monitor megvételén törik a fejüket, s a specifikációkban szinte megszólalásig egyező márkák és típusok forgatagában nem tudnak kiigazodni, részben pedig azoknak, akik e típus iránt érdeklődnek.

Nem is volt egyszerű a választás, hiszen csak Samsungból van 5-6, jelenleg is futó 22”-os megjelenítő, amely papíron valóban nem sokban tér el, és akkor a többi márkát még nem is vettem bele. Nem bizony, 99%-ban Samsungban gondolkodtam. Nem azért, mert oly’ márkahű lennék, egyszerűen azért, mert több Samsung monitor is megfordult már nálam/előttem, és csalódnom még egyikben sem kellett. Ha pedig valami jó, miért változtassunk rajta?

Külső
A TV tuneres 22-eseket leszámítva a T220 kitűnik a tömegből, no nem árával, mert nem kerül sokkal többe, mint társai. Mit kapunk pénzünkért cserébe? Egy valóban szép formatervezéssel megáldott képernyőt, amely megfelelő környezetben az asztal dísze. Az „összeszerelését” talán egy kisgyerekre is rábízhatjuk, egyedül azt ne felejtsük az orrára kötni, hogy ne fogdossa agyon már első alkalommal a lakkfekete kávát, valamint talpat, anélkül is lesz mit pucolni. Igen, szép porfogó az egész, talán ezért is mellékeltek hozzá egy törlőkendőt. A kezelőszervek a monitor jobb oldalán, kellemesen csillapítja a talp a rángatózást, amit a nyomogatásukkal okozunk. Érdekes formájú állapotjelző LED-et kapott a monitor (nem egészen értem, miért ilyen alakú, de ne vesszünk el a részletekben), viszont ami ennél is érdekesebb, hogy nem irritáló, mint egyes típusoknál (206BW, 226BW, 22CW és hasonló társaik kék fényükkel). Több fokozatban állítható a fényereje, de akár teljesen ki is kapcsolható, hogy abszolút ne zavarja az összképet. Ezt eltalálták, na. Forgatni egyáltalán nem tudjuk a talp körül, a dőlésszögét hátrafelé elég nagy szögben, előrefelé maximum az asztalhoz képesti 90 fokba tudjuk állítani.

A panel
Többféle panellel is szerelik a T220-asokat, ezek közül nekem egy Samsungos példányt sikerült kifognom. Made in Romania természetesen, de pixelhiba nem volt, és semmi egyéb „betegség” sem jött ki rajta. Ami nem tetszik, hogy egyre kevesebbet adnak a helyes színprofilra a gyári beállításoknál. Igaz régen volt már, mikor előző monitorom vettem (913V), de azon a szürke szürke volt. Milyen a T220-on? Sárgás. Internetről letöltöttem egy elvileg kalibrált ICC profilt hozzá, nem győzött meg az, amit művelt a képpel. Fél órás játszadozás a színekkel, fényerővel, kontraszttal, gammával, kézi kalibrálást segítő képek nézegetése, majd a helyzet kezd javulni. Másnap újra bekapcsolva a monitort láttam, hogy nagyon nem jó amit látok, előző nap szimplán hozzá szokott a szemem a rosszhoz. Újabb állítgatás, jónak tűnik, az is marad. Úgy néz ki, sikerült a szememnek elfogadható látványt beállítani, azonban később egy koloriméterrel történő kalibráltatást nem fogok sajnálni tőle, mert a PhotoShopban észrevehetően hibás még így is egy-két árnyalat.

TN kompromisszumok
Ilyen például a bevilágítás. Van, alul is, felül is, de egyáltalán nem zavaró használat közben. Feltűnik homogén fekete megjelenítésnél, tehát op.rendszer indulásakor, 16:10-esnél szélesebb képaránnyal rendelkező filmek nézése közben, de zavarónak semmiképpen sem mondanám. Milyen sötét a fekete szín? Átlagos, szintén egyáltalán nem feltűnő jelenség az erős háttérvilágítás, főleg nem nappali fényviszonyok között. Betekintési szög: ugyancsak átlagosnak mondható, ahogy hajtjuk ide-oda a fejünket, változnak a színek, ha kifejezetten azt figyeljük, de ha nem arra figyel az ember, nem veszi észre.

Egyéb tudnivalók, használat közben
Mindenek előtt leszögezném, hogy aki kitalálta az ilyesfajta dinamikus kontraszt funkciót, annak megmutatnám mit művelt, és megkérdezném, hogy tetszik-e neki. Ugyanis 20000:1-hez dinamikus kontraszttal bír ez a jövőből jött Samsung. Miről szól ez? Aki még nem tudná, a monitor ezt az értéket a fényerő állítgatásával éri el. Hogy nyilvánul ez meg a felhasználás során? Ha egy szóval kéne jellemeznem, azt mondanám röhejesen. Ha egy sötétebb képet nézek, majd hírtelen egy világos színvilágú képre váltok, a fényerő drasztikusan megnő, a szép az egészben, hogy mindezt fél másodperces késéssel teszi, ezáltal az elénk táruló látványt cirkuszi jelenetté téve. Adjunk hálát az égnek, hogy ezen csodás funkció kikapcsolható a menüben. Válaszidőkkel felesleges dobálózni, a 12 ms-os 913V és a 2 ms-os T220 között én nem látok különbséget szellemképek terén, jóllehet játékban már észrevenni. Egyéb tudnivaló még, hogy kapunk egy csodás driver CD-t, melyen évek óta ugyanazokat a programokat kapjuk meg más-más köntösbe bújtatva. Ezeket a kíváncsibb felhasználók - mint amilyen én is voltam - felteszik, majd azzal a lendülettel le is törlik, akiket pedig nem érdekel, mit rejt a CD, ki sem veszik a csomagból, mivel egyáltalán nem szükséges a monitor teljes körű használatához, mindössze életünket könnyítik meg azzal, hogy nem a monitor oldalán lévő vezérlőket kell nyomkodni, hanem az egér gombjait. Felhívnám még a figyelmet a T220P nevezetű testvérmodellre, amely gyakorlatilag annyiban különbözik, hogy 1920x1200 pixeles a felbontása. Véleményem szerint egy 22”-os megjelenítő esetében 1680x1050 pixel az ideális, a (nagyobb, mint) Full HD felbontás túlságosan apró pixeleket eredményez, ezáltal rontva az összképet. Van még egy T220HD nevezetű modell is, mely válaszidejében és kontrasztarányában tér el a simától, ez digitális TV tunerrel rendelkezik. Akinek szüksége van rá, annak a 10-20.000 Ft-os különbözettel is számolnia kell, de vásárlás előtt mindenképpen járjon utána annak, mennyi értelme is van kis hazánkban annak a tunernek!

Zárszó
Egy remek monitor gazdája lettem a T220-as személyében. Írásom talán nem egészen ezt tükrözi (vagy csupán jól leplezi), ennek oka, hogy próbáltam a negatív dolgokra rávilágítani, reklámot talál róla az ember eleget az interneten, tesztet annál kevesebbet. Csalódni semmiképpen sem csalódtam ebben a monitorban, és örülök, hogy e mellett döntöttem. Szép, telt, kontrasztos színek jellemzik, a fényerő bőségesen elég (70% fölé csak óvatosan menni), nincs kontraszt csökkenés a széleken, általános célokra kiválóan alkalmas! És még egy igen apró megjegyzés így a végére: a monitor egyáltalán nem olyan vöröses, mint a sajtóképeken, szinte teljesen fekete, ami persze nem baj!

Kérdéseket bátran tessék feltenni a monitorral kapcsolatban, szívesen válaszolok, ha tudok!

A gyártó hivatalos magyar oldala itt található. A termék hivatalos lapja itt olvasható. Ha arra vagy kíváncsi, hol kapható jelenleg a monitor, javaslom keresd fel ezt, ezt vagy ezt az oldalt!

******************************************************************
Szerkesztve 2009.11.08-án: a monitor még mindig tökéletes, semmi hibája. Meg vagyok vele elégedve, igen jól szolgál. Kevés helyen találni már ilyen típust, ezért ajánlom helyette például a Samsung 2233BW-t, ami hasonló paraméterekkel és megjelenéssel bír.
******************************************************************

Hozzászólások

(#1) _t0Mi_


_t0Mi_
aktív tag

Szia!
Te milyen beállításokkal használod a monitort? Nekem túl erős a fénye, de a szürkeséget is el szeretném kerülni.. Tudsz valami jó értékez hozzá? Azt hiszem, az általad linkelt ICC-t használom énis! Köszi, nagyon jó a teszt!

---

(#2) mhorvat válasza _t0Mi_ (#1) üzenetére


mhorvat
senior tag

Szia!

Köszönöm, igyekeztem! A Samsung monitorok topikban leírtam, milyen beállításokkal használom én a monitort, de ide is belinkelem, hátha valaki ki szeretné próbálni:

A T220-hoz való ICC profil letöltése: [link]

Beállítása (a WinColor nevű programmal): [link]

Beállításaim: a T220-hoz letöltött színprofil a linkelt oldalról, valamint a monitor menüjében:

Brightness: 57
Contrast: 91

Color Controlban:

Red: 43
Green: 46
Blue: 53

Egyebek:

Gamma: Mode 2
Sharpness: 68

Így egy egész tűrhető képet kapok, ami persze közel biztos, hogy nem színhelyes, de a gyári sárgásnál jobb. :( És persze az sem garancia, hogy nálad ez egy normálishoz közeli beállítás lesz, de egy próbát megér!

(#3) _t0Mi_ válasza mhorvat (#2) üzenetére


_t0Mi_
aktív tag

Köszi a segítséget!
Nekem Vistám van, szóval szerencsére nem kell a wincolorral játszadoznom, viszont nem is az igazi a te beállításod. Nekem a fényerő, kontraszt az nagyon magas, nagyon fehér minden, viszont a szinek jók. Az élességet 60on hagytam, valamint a gamma mod 2 nekem nem ad ilyen jó képet, mint alapból, kicsit szintelenebb lesz a dolog. Még játszok kicsit a fényerővel, és jó lesz! Köszönöm még egyszer!

---

(#4) mhorvat válasza _t0Mi_ (#3) üzenetére


mhorvat
senior tag

Persze, ezért is mondtam, hogy az egyes modellek közt sem eredményezik ugyanazt a beállítást, meg persze megszokás kérdése is!

(#5) jancsos


jancsos
újonc

Sziasztok! Most hozták meg a T220 monitoromat, majd csak este felé tudom kipróbálni, a kérdésem az lenne, hogy az esetleges pixelhibákat (ami remélem nem lesz), hogyan tudnám kétséget kizáróan ellenőrizni? A monitor kívülről egyébként nagyon rendben van. Segítségeteket előre is köszönöm!

(#6) mhorvat válasza jancsos (#5) üzenetére


mhorvat
senior tag

Szia!

Például letöltöd innen az Eizo monitortesztjét, melyben lesznek kék-zöld-piros-fekete-fehér, csíkos, nem csíkos és mindenféle ábrák. Ha semmilyen színnél nem találsz eltérő színű pixelt, akkor az öröm és boldogság. :K

Az eredményt pedig kérlek közöld, kíváncsi vagyok, hogy pixeles-e vagy nem. Illetve azt még elárulod, milyen üzletben vetted?

(#7) jancsos


jancsos
újonc

Köszönöm a segítséget! Lefuttattam a tesztet többször is, de egyetlen hibát sem tapasztaltam. :) A monitorral meg vagyok elégedve, jó választás volt. Én az Extreme Digital-tól rendeltem 59.900. forintos áron.

(#8) mhorvat válasza jancsos (#7) üzenetére


mhorvat
senior tag

Akkor gratulálok, örülök, hogy a Tiéd sem hibás! :K

(#9) csabika69


csabika69
tag

HELLÓ!
T220 monitort 1 hónapja vettem. Azóta többször kikapcsolt menet közben.SZgép resettel a gépet ujrainditom ,és megy egyből.
Valami megoldást tud valaki esetleg?

(#10) stubbs válasza csabika69 (#9) üzenetére


stubbs
csendes tag

nálam ilyen probléma a videókártya miatt volt. az kapcsolta le magát. pl amikor túlmelegszik

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.