2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hogyan legyek író? Ha érzem magamban az írói vénát.....

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Így akartam kezdeni a mondandómat: „Mindenki szeret könyveket olvasni.” De aztán hirtelen az eszembe villant, hogy ez sajnos nem igaz. Sokan nem szeretnek. Sok embernek nincs is rá ideje, mégha szeretné is. És valószínűleg sok olyan ember van, aki szeretne olvasni, de nem tud, mert olyan helyre született, ahol ez nehezen, vagy egyáltalán nem megoldható. Hiszen a föld lakosságának a nagyrésze szegényebb területeken, vagy éppen háborús övezetben fekszik, és itt a hangsúly bizony a túlélésen van, nem az olvasáson. Mi itt Közép-Európában talán biztonságban vagyunk, ezen a téren legalábbis.

Emlékszem, már 14 évesen elolvastam a városi könyvtárból kikölcsönzött, Alexandre Dumas fantasztikus kalandokban bővelkedő regényét, a Monte Cristo grófját. Valami elképesztő olvasmány volt! De igazán felnőtt fejjel szerettem bele a könyvekbe és az olvasásba. Diákként még a kötelező olvasmányokat sem vettem kézbe. Huszonéves érett fejjel álltam neki, és most ne nevessetek ki, például Móra Ferenc: Kincskereső kisködmönnek, vagy Móricz Zsigmond: Légy jó mindhalálig című regényeknek. De még persze sorolhatnám a címeket, sokáig. A Pál utcai fiúk természetesen meg volt már diákként, hiszen „hallomásból” tudtam, hogy az igen izgalmas.

Gondoltatok már arra, hogy milyen előnyökkel is jár az olvasás? Csak hogy párat felsoroljak:

• Fejleszti az agyunkat. Az olvasás ösztönzi az agyunkat a gondolkodásra, az emlékezetre és a kreativitásra. Ráadásul segít javítani a szókincsünket és a nyelvtudásunkat.
• Csökkenti a stresszt. Az olvasás nyugodt, nyugtató tevékenység, amely segít csökkenteni a stresszt és az idegeskedést. Olvasás közben elmerülhetünk egy másik világban, így megkönnyebbülést hozva az életünknek.
• Fejleszti az empátiát is. Az olvasás lehetővé teszi, hogy mások perspektívájából nézzünk rá a dolgokra, így fejleszthetjük az empátiánkat, és jobban megérthetjük mások érzéseit és gondolkodását.
• Fejleszti az információszerzési készségeinket. Az olvasás lehetővé teszi, hogy hatalmas mennyiségű információhoz férjünk hozzá. Olvasással bővíthetjük tudásunkat és információinkat a különböző témákban.
• Szórakoztató. Az olvasás lehetővé teszi, hogy elmerüljünk egy másik világban, és élvezzük a kalandokat, a romantikát, az izgalmakat vagy az oktatási élményeket, amelyeket a könyvek nyújtanak.
• Szabadidős tevékenységnek sem utolsó! Az olvasás szórakoztató tevékenység, amelyet bárhol és bármikor végezhetünk. Az olvasás egy egészséges szabadidős tevékenység, amely segít eltölteni az időt és kikapcsolódni.

Összességében az olvasás számos előnnyel jár, amelyek segítenek a személyes és szakmai fejlődésünkben, és élvezetes tevékenységet kínálnak, amelyet könnyedén beilleszthetünk az életünkbe. Volt a múltamban egy olyan időszak, amikor taxis vállalkozóként dolgoztam pár évet. Nagyon-nagyon élveztem. Mégpedig azért, mert a könyveket amit addig kihagytam a sok év alatt, itt az autóban a sok órás várakozások során bepótolhattam. Rengeteget olvastam. Néha még dühös is lettem, hogy pont olyankor jött egy utas, amikor éppen egy-egy izgalmasabb résznél tartottam a könyvben.

De mi a helyzet az írással? A könyv, regény vagy novellaírással. Vajon tudja e bárki csinálni? Ez nagyon jó kérdés. Nem hiszem. Úgy vélem, hogy nem elég hozzá csupán a tehetség. Sok tényezőnek, sok feltételnek kell ahhoz teljesülni, hogy valaki írjon, vagy hogy valaki jó író legyen. Szeretném azt hinni, hogy én egy közepesen jó író vagyok (kopp-kopp). Legalábbis, amikor írok, és elkap az ihlet, akkor érzem azt a bizonyos bizsergő érzést az agyamban, a lelkemben, amit szavakkal talán nem is tudok leírni. Leginkább, ha már valamihez hasonlítanom kellene, a flow vagy az eufórikus érzésekhez hasonlítanám. Egy magával ragadó pozitív érzés, ami valószínűleg azért jön létre, mert nagyon elégedett vagyok azzal, amit csinálok, és jól érzem magam benne. Azonban, mint sok más érzés, ez is átmeneti, és idővel elmúlik, ezt ne feledjük el.

Visszakanyarodva az íráshoz, vagy annak képességéhez: nem elég az, ha van story ötleted, vagy időd írni. Mert azt ki ne felejtsük, hogy az írás bizony nagyon időigényes feladat! Csak úgy repülnek az órák, ha az ember leül, és írni kezd. Ez a két összetevő nem elég. Milyen feltételek kellenek akkor az íráshoz vajon? Hm. Talán ilyesmik:

• Idő.
• Egy izgalmas és fordulatos történet.
• Affinitás, magyarul egy kis tehetség nem árt az íráshoz.
• Fizikai tényező, mint: toll+papír, számítógép, vagy bármi, amin írni tudsz.
• Fizikai tényező: legyen hol írnod. Egy szoba, egy nyugodt hely. A parkban esőben, vagy épp dudáló autók közt nem tudsz írni.
• Lelki és testi nyugalom, kiegyensúlyozottság. Ha rossz passzban, vagy beteg vagy, szintén nem tudsz írni!

Ezek mind-mind kellenek ahhoz, hogy valaki érdemben el tudjon kezdeni írni, bármit is. És ez a bármi lehet vers, novella, kalandregény, cikk, vagy …. bármi. Mint például egy ilyen blog is. Milyen jellemzői lehetnek még egy jó regényírónak?

• Szókincs. Ez egy nagyon fontos tényező. Hiszen nélküle nem tudod leírni élvezetesen és változatosan (színesen) a történteket.
• Kreativitás. A jó író kreatív gondolkodásmóddal rendelkezik, és képes új és izgalmas történeteket, karaktereket és helyszíneket alkotni.
• Átfogó tudás. A jó író rendelkezik átfogó tudással különböző témákról, mint például a történelem, a tudomány, a művészetek és a kultúra. Ez segíti őt abban, hogy hitelesen ábrázolják a történeteik világát, karaktereik motivációit és cselekedeteit. Ha pedig ez a tudás hiányos, vagy nincs meg, akkor a tudás ahhoz kell, hogy ezt hol keressük az interneten. Szerencsére, ez egy nagyon jó módszer arra, hogy tanuljunk, fejlesszük magunkat.
• Jó megfigyelőképesség. A jó író képes észrevenni a körülöttük lévő világ részleteit, és ezeket felhasználni a történeteikben. A jó írók képesek érzékelni az emberi természetet, és érzékenyek a hangulatokra, az érzelmekre és az emberi viselkedésre. Magyarul, úgy kell visszaadnod az érzéseket, leírni a részleteket, mintha az olvasó egy filmet nézne.
• Türelem és kitartás. A jó író türelmes és kitartó, és hajlandó sok időt és energiát áldozni a történeteik megírására és finomítására. (Mint ahogy ezt a leírást én is most éjfél után fogom befejezni: egyrészt mert élvezem amit csinálok, másrészt türelmes és kitartó vagyok.)
• Nyitottság a visszajelzésekre. A jó írók képesek elfogadni a kritikát, és képesek finomítani a műveiket a visszajelzések alapján. Ezen kívül nyitottak a változásokra és hajlandóak a saját munkájukat kritikusan értékelni. Ez az egyik legnehezebb feladat, ha mondhatjuk feladatnak persze. A visszajelzések sokszor kellemetlenül érintik az írókat. De meg kell tanulni ezeket a helyükön kezelni, és tanulni belőle!

De, hogyan állj neki ténylegesen az írásnak, ha megvannak a fizikai és mentális feltételek? Valahogy így. Az írással kapcsolatos legfontosabb tanácsok közé talán az ötlet megfogalmazása, a szereplők és a cselekmény kidolgozása, valamint a történet hangulatának és stílusának meghatározását sorolnám. Pár főbb lépést részleteznék itt most:

• A történet megfogalmazása. Először is, gondolj egy olyan történetre, amely érdekes, izgalmas és egyedi. Az ötlet lehet bármilyen, de fontos, hogy személyes érdeklődésed és tapasztalatod legyen a témában. Gondolkodj el azon, hogy mi lehet az alaphelyzet, mi a konfliktus és a végkifejlet. Ezeket legjobb, ha vázlat formájában papírra is veted. Vagy számítógépre. Ha a történet sci-fi jellegű, és mondjuk űrhajós szál is van benne, el fogjuk nézni neked, ha nem lesz személyes tapasztalatod a témában ;]
• A karakterek jellemfejlődése és a cselekmény kidolgozása. A karakterek a történet szíve, így fontos, hogy jól kidolgozott és élethűek legyenek. Gondolj arra, hogy kik lesznek a főszereplők, és milyen jellemvonásokkal bírnak. Továbbá, gondold át a cselekmény részleteit, hogy milyen események fognak bekövetkezni, és hogyan befolyásolják majd a szereplőket. A jellemfejlődés nagyon fontos tényező egy történetben. A legtöbb jó írás ezen alapul.
• A történet háttérkutatása. Ha történelmi vagy valós helyszínekre vagy eseményekre alapozod a történetedet, fontos, hogy alaposan utánajárj azoknak az előzményeinek, hogy hiteles és valósághű legyen a történet. Ha fiktív helyszíneket vagy eseményeket használsz, gondold át, hogy milyen szabályok és sajátosságok jellemzik ezeket a világokat. (A következő írásom egy sci-fi novella lesz, és Izraelben fog játszódni. Még annak is utánanéztem, hogy a főhős, amikor körbenéz a sivatagban milyen fákat láthat. Ezek a kis részletek nagyon fontosak a történetekben, és az olvasó szívesen olvas ilyesmiket. Ugyanakkor a valós adatok, nevek, egyfajta bizalmat is ébresztenek.)
• A történet hangulatának és stílusának meghatározása. Fontos, hogy kiválassz egy olyan narrációs stílust és hangulatot, amely a történethez és a szereplőkhöz passzol. Lehet, hogy drámai vagy romantikus hangvételűt szeretnél, vagy inkább egy humoros, könnyedebb hangnemet kívánsz megjeleníteni. Én speciel mindennél jobban kedvelem a sci-fi novellákat kis akciójelenetekkel ellátva, de gondolom, erre már rájöttetek.
• Logikai visszacsatolás. Ez rettentő fontos. Itt ha tévesztesz, ugrik a story lényege, a hibát azonnal megtalálják az olvasók! A történet szálainak logikai visszacsatolása az egyik legfontosabb szempont, amelyet figyelembe kell venni az írás során. Gondold át, hogy az események és a döntések hogyan befolyásolják egymást, és a szereplők történet szálait. A logikai visszacsatolás arra utal, hogy az események, döntések és cselekedetek egymásra épülnek, és következetesen követik egymást az időben. (Vagy éppen hogy nem!) Az olvasóknak természetesnek kell találniuk a történetet, és ha valami összefüggéstelennek vagy nem következetesnek tűnik, akkor az felboríthatja a regény hitelességét és az olvasók elkötelezettségét a történet iránt, ahogy írtam is. A logikai visszacsatolás az időbeli folyamatok megértésére is segít, hiszen az olvasók képesek követni, hogy miért történik valami, és hogyan kapcsolódik az események további alakulásához. Ezen kívül fontos lehet a karakterek motivációinak és döntéseinek értelmezéséhez is, hiszen az olvasóknak érthetőnek kell lenniük, hogy miért döntenek úgy, ahogy teszik. Én elkövettem azt a hibát, hogy nem figyeltem túlzottan e fontos tényezőt. A történetszál, az események vonulata nem volt teljesen kidolgozva az egyik regényemben. Írás közben ezért többször is vissza kellett olvasnom, hogy ne legyen logikátlan a történet. Ez rengeteg időt vett el, és sok bosszúságot okozott! Erre nagyon figyeljetek!

Ne feledd. Az emberek azért szeretik az olvasást, mert azonosulni tudnak a szereplőkkel és a történettel. Arra a pár óra hosszára el tudnak menekülni a személyes életükből, amit valószínűleg sokkal unalmasabbnak találnak, mint amit épp olvasnak. Egy olyan izgalmas világba kalauzoljuk őket, ahol bármit megtehetnek, vagy éppen hősök lehetnek. Nem egyszer hallottam már könyvet olvasó embereket hangosan felnevetni, vagy éppen ilyesféleképpen felkiáltani: „Ezt nem hiszem el, nem hiszem el….!” Az érzések, hangulatok átvitele nagyon fontos. Aki igazán jól ír, az meg tudja siratni is az embert. Az írás folyamata személyenként változó lehet, azonban néhány általános jótanács még a végére:

• Tehát röviden: minden írás alapja a tervezés. Jó ötlet, ha előre kitalálod a cselekményt, a szereplőket, a helyszíneket és az üzenetet, amit át akarsz adni. Vizsgáld meg, milyen típusú történetet szeretnél írni (romantikus, horror, sci-fi stb.), és készíts tervezetet, hogy milyen eseményeket szeretnél belevenni. (De az istenre kérlek, ne romantikus legyen jó? ;) )
• Fontos, hogy az olvasók érdeklődjenek a karakterek iránt, ezért használj olyan leírásokat, amelyek megragadják a figyelmet. Nagy általánosságban elmondhatjuk, hogy az emberek szeretik a kemény rosszfiúkat, mint főhősöket, akikről azért a történet előrehaladtával kiderül, hogy szívük is van. És persze nem utolsósorban, de mindig kell egy szerelmi szál is, egy csinos hölgy személyében, akit persze meg kell menteni :K .
• Rejts el apró utalásokat a történetben. Az olvasók szeretik felfedezni az apró részleteket, és szeretik, ha az író elrejt hivatkozásokat a történetben. Használj utalásokat, amelyek csak akkor jönnek elő, amikor az olvasó már eljut a történetben arra a szintre, ahol észre is veszi ezeket, és felkiált olvasás közben…
• A legérdekesebb ötletek gondolatok akkor születnek, amikor nem vagy a számítógép elött. Ezeket azonnal mindig fel kell valahová írni, mert különben elfelejted őket. Tapasztalatból írom. Én mindig a telefonom diktafon funkcióját szoktam ehhez használni.

Az írás folyamata lehet bármilyen, ahogyan számodra a legkényelmesebb. Sok író tervez és először vázlatokat készít, mások pedig inkább spontán módon írnak. Az a fontos, hogy ragaszkodj az írási rutinodhoz, és legyél kitartó az írásban. És ami a legfontosabb: érezd magad jól közben! Az olvasás, a visszaolvasás és szerkesztés kulcsfontosságú az írás folyamatában. A megfelelő szerkesztés során javíthatod az írásod hibáit, és növelheted a hatását. Olvass vissza mindent, amit írtál, és ha kell javítsd ki a hibákat. És ne feledd, az írás az intelligens ember egyik legnagyobb kihívása…

Köszönöm, ha végig olvastatok. Ha ti is írtatok már regényt vagy novellát, csatlakozzatok kis csapatunkhoz itt, és osszátok meg velünk az írásaitokat: [link] A képek a blogban egyediek, a Midjourney mesterséges intelligencia készítette el nekem, kérésre. Midjourney videó: [link] , egy másik mesterséges AI: [link].

Hozzászólások

(#1) Somatom


Somatom
veterán

Az olvasás lehet veszélyes is. Otthon, a szüleimnek sok könyvük volt. Álltam a könyvszekrény előtt és a címek alapján, találomra válogattam. 12-14 lehettem, amikor elolvastam Jack Kerouac Úton c. könyvét. Utána természetesen világcsavargó hobó akartam lenni. Így is lett. Ma, 40 évvel később is leginkább úton szeretek lenni. :)
De, mi lett volna, ha akkor mondjuk a Mein Kampf akad a kezembe?

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#2) UnA válasza Somatom (#1) üzenetére


UnA
Korrektor

Semmi :D A Mein Kampf unalmas és semmitmondó, és már a te gyerekkorodban is távol állt a valódi világ problémáitól - egy könyv a korszellem nélkül leginkább érdektelen lesz.

(#3) Somatom válasza UnA (#2) üzenetére


Somatom
veterán

Felnőttként nekifutottam párszor, de nem bírtam végigolvasni. De, mai fejjel talán az Úton sem lenne annyira lebilincselő.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#4) Meggyi001 válasza Somatom (#1) üzenetére

Basszus, erre nem is gondoltam, hogy az olvasás veszélyes is lehet. De teljesen igazad van. Ha a körülmények úgy alakulnak, akkor igen...egy kellően még tiszta elme, ami befogadó állapotban van.... simán elviszi az olvasóját a könyv....bárhová. Nagyon durva, hogy erre rávilágítottál. Tényleg nem gondoltam erre. Hiszen nemcsak a zene és a filmek képesek befolyásolni az elménket, a könyvek is. A nőkről és a hozzájuk tartozó érzelmekről ne is beszéljünk :D .

És milyen érdekes, hogy pont a Monte Cristo grófját olvastam fiatalon. Azóta valahogy a hatóságok túl sokat kergetnek engem :D. Persze ez vicc volt....azt hiszem.... :U :B ;] .

[ Szerkesztve ]

https://gamergep.hu/

(#5) Meggyi001 válasza UnA (#2) üzenetére

Nem olvastam ezt sem, sem a Zabhegyezőt, én még sorolhatnám, hogy mit nem, amit más ember már olvasott. De még pótolhatom, mert sajnálom, hogy ezek kimaradtak.

"egy könyv a korszellem nélkül leginkább érdektelen lesz."

Ebben nagy igazság van. Úgy átvinni az üzenetet, hogy az adott időszak pszichéje nincs már meg, igen nehéz. Vagy az adott helyé.

https://gamergep.hu/

(#6) Somatom válasza Meggyi001 (#5) üzenetére


Somatom
veterán

Hogyan is lehetne aktuális, hiszen korunkban nincs rasszizmus, kizsákmányolás, társadalmi megkülönböztetés. Hogyan is valósulhatnának meg Hitler beteges elképzelései arról, hogy a német gazdaság irányítsa Európát, hogy csatlós államok polgárai végezzék a szolga munkát, hogy a német polgár útlevél nélkül mehessen bárhova Európában és ugyanazzal a pénzzel fizessen, mint otthon?
Javasolt olvasmány a témában:
Moldova: Hitler Magyarországon

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#7) Meggyi001 válasza Somatom (#6) üzenetére

Ezt mindenképp el kell olvassam, :R

https://gamergep.hu/

(#8) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Apropó, scifi novellával mi lett végül?

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#9) Meggyi001 válasza Victoryus (#8) üzenetére

Itt van a tollam végébe, mindkettő, ki kell rázzam :K

https://gamergep.hu/

(#10) Chaser


Chaser
titán

Hogyan legyek író? Ha érzem magamban az írói vénát.....
írd ki magadból : )
szívesen :d
majd elolvasom amúgy

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.