2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Tokió blog - Július 30 - Augusztus 4.

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

07.30. – 08.04. Hétfő-Péntek
Ez a hét nem hozott semmi váratlan fordulatot. Változatlanul tombol a nyár, amit elég rosszul viselek. Az, hogy nappal 35 fok van, amit 45-nek érezni, mondhatni hidegen hagy, akkor úgyis az irodában kell lennem, ahol tartósan 20 fokra lőtték be a klímát, de az esti hőség az zavar. Durva, hogy éjszaka sem feltétlen csökken a hőmérséklet 27-30 fok alá. A keleti fekvésű szobának, meg a fél ötkor kelő napnak hála reggel nyolc környékére kellemes 36 fok van, úgyhogy aludni annyira nem lehet. Viszont, egy kicsit igyekeztem javítani a helyzetemen, és beszereztem egy ventillátort. Ez sokat dob a komforton, ha beállítom a teraszajtó mellé, és egész este járatom, egész kellemes hőmérsékletet sikerül elérnem. Mondjuk, lesz úgy 30 fok környéke. Persze, a reggel ettől még nagyon szar, de már legalább van esélye pár óra alvásnak.
Tom szerint ez az időjárás kitart szeptember közepéig, és nem várható jelentős enyhülés. Itt nincsenek, vagy csak elvétve fordulnak elő hidegebb periódusok. Otthon ilyen szempontból sokkal élhetőbb a helyzet, mert lehet, hogy 1-2 hétig 35 fok van, de utána jön egy hidegfront, és egyből már csak 20-25. Na, errefelé ez extrém ritka, a múlt hét kivételes alkalomnak számított. Egy esetben lehet változás, ha tájfun érkezik, de az sem igazán jellemző ebben az időszakban. Bár, jelenleg legalább kettő van készülőben, és mindegyik érinti majd Japánt, Tokióig egyik sem fog eljutni, mind elkanyarodik majd nyugatnak, Kína, és Korea felé. Majd csak szeptemberben várható, hogy idáig is képesek legyenek feljönni, egyelőre még a légköri viszonyok erre nem alkalmasak. Egyébként, szombaton volt egy kis eső, de nem azt a hatást váltotta ki, amit vártam. Én azt hittem, hogy egy jó zápor kicsit majd felfrissíti a levegőt, ehelyett csak durván megdobta a páratartalmat, így az érezhető hőmérséklet nemhogy csökkent, hanem inkább nőtt. Nagyon boldog voltam.

A hét egyébként az olimpia jegyében telt el, mindenki rá van kattanva a dologra. Nagyon csalódottak, hogy eddig csak két aranyat sikerült szerezniük, főleg, amikor csendben megjegyeztem, hogy nekünk már négy van. Ilyenkor azt hiszem, nem szeretnek, de ez annyira nem hat meg. Persze, gratulálnak, ha valami jó helyezést ér el magyar versenyző, de érthető módon, annyira nem őszinte a mosolyuk.
Sajnos, nem tudom nézni a közvetítést, semmi on-line adás nem jön át, hála az egyetemi tűzfalnak. VPN kapcsolatom nincs, szintén hasonló okból kifolyólag, a Team viewer meg nem elég gyors, illetve, az itteni net túl lassú. Persze, a helyi TV közvetít ezerrel, de egyrészt a japán kommentár engem nem dob fel, illetve, magyar versenyző csak akkor tűnik fel, ha valaki japán is érdekelt a dologban. Érthető módon, itt nem a magyarokra van kihegyezve a dolog. De, mindegy, mert szerencsére, a híreket el tudom olvasni, és egyik kedves barátom Skype-on keresztül szinte élőben közvetít, így legalább képben vagyok. Még szerencse, hogy a Formula-1 futamokat azért sikerül levadásznom, annak hiánya jobban érintene.

Egyébként, az internet hozzáférésemre jellemző, hogy nem elég, hogy figyelik, még szar is. Az összes böngésző elég gyakran hivatkozik átirányítási hibára, vagy körre, ami eléggé korlátozza a honlapok elérését, illetve, gyakran totál szétesve jelennek meg a dolgok. A youtube működése kissé esetleges, általában elindulnak a videók (persze, csak a japán reklám után), de elég gyakran nem történik semmi. Videót lehúzni szintén csak szerencsés esetben lehet csak, úgy 30%-ban sikeres. On-line TV adások kizárva, ugye a magyar csatornák nem foghatók a japán IP miatt, a többi közvetítést meg általában a tűzfal blokkolja. Az IMAP kapcsolatot sem szereti a rendszer, rendszeres, hogy az Outlook képtelen lehúzni a leveleimet, és a küldéssel sem jobb a helyzet, sokszor előfordul, hogy azt hittem, már pár napja elküldtem egy levelet, amikor kiderül, hogy még mindig nem sikerült a továbbítás. A Skype szerencsére működik, a videó részt leszámítva. Jó lenne néha látni is azokat, akikkel épp beszélgetek, de ez szinte esélytelen, vagy csak elképesztően szar minőségben jön át a kép, szétesik a hang stb. Ami még viszonylag elfogadható minőségben fut (bár jóval lassabb, mint otthon) az a PH! család, bár azért párszor a RI/OS-t is sikerült kiakasztania a rendszernek.

Valamelyik nap Tom élénken érdeklődött a letöltési szokásaim iránt, amit nem igazán tudtam mire vélni. Az irodában ilyet nem játszok, tehát biztos, hogy ilyen gond nincs, a többi meg nem annyira tartozik rá. Tudja, hogy az F-1-et megszerzem magamnak, mindig mondom neki futam utáni hétfőn, hogy kicsit korábban lelépek, mert akutan versenyt kell néznem, de ezen eddig csak röhögött, nem mondta, hogy bármi probléma lenne. Viszont, most egy kicsit többre volt kíváncsi, és mint kiderült, ezúttal a jó szándék vezette.
Valamikor mostanában ugyanis új törvény lépett életbe Japánban. Eddig ugye az illegális tartalmak feltöltése volt elsősorban tilos, és büntetendő, ugyan úgy, mint nálunk. Inkább a nagyobb halakra utaztak a hatóságok, az egyszerű felhasználót békén hagyták, noha a jogvédett anyag letöltése természetesen itt is tilos. Most azonban változott a szitu, és már a letöltést is figyelik, és mindenkire hajtanak. A parlament állítólag hozott egy olyan törvényt, miszerint bárki, aki illegális tartalmat tölt le büntethető, és ezt nagyon komolyan kell venni. Ugye, az egyetem jóvoltából én eddig sem nagyon pattoghattam, hiszen, elég rendesen tudtak figyelni, ha akartak. De, mostantól gyakorlatilag mindenki ilyen helyzetben van, ugyanis a szolgáltatókat kötelezték az adatforgalom szűrésére. Nem tudom a pontos technikai hátteret, de valami olyasmiről van szó, hogy monitorozzák az adott felhasználó le, és feltöltését, és ha az adatok között illegális forrásból beszerzett, jogvédett tartalom nyomára akadnak, akkor már intézkedhetnek is. Ja, és persze a user kapcsolatait is nézik, különös tekintettel a P2P-re. A szankciókról nincsenek pontos információim, hallottam olyat, hogy figyelmeztetnek, majd letiltják a felhasználót, de természetesen komoly pénzbírság is lehet a dologból, ez gondolom, az illegális tartalom mennyiségétől függ. Szóval, ennyit a korlátlan internetről a világ ezen részén.
Mondjuk, engem ez annyira nem hat meg, eleve eszembe sem jutott torrentet használni. Több barátomtól is hallottam, hogy külföldön ezzel nagyon ésszel kell bánni, jobb nem kockáztatni. Viszont, továbbra is szeretem a Team viewert, a google-t, és a TrueCryptet… Kissé időigényes a dolog, viszont rám nézve remélhetőleg teljesen biztonságos. Tomnak részleteiben elmondtam, hogy mit találtam ki, és hogy gyakorlatilag ezzel egyetlen japán törvényt sem sértek. Nem igazán értette a technikai hátteret, de ő is azt mondta, hogy ezzel elvileg nem lehet probléma. Különben is, a TV adások megosztása, amennyiben más forrásból nem beszerezhetőek úgy tudom otthon legális, tehát mindkét ország szempontjából semleges a ténykedésem. Egyébként, nem értem, miért kell ennyire pörögni a témán, a japán emberek becsületességéből adódóan itt eleve sokkal kisebb volt az illegális fájlcserélések aránya, mint más országokban.

A héten megkaptam a hivatalos álláspontot arról, hogy mennyi szabim is van. Erről ugyanis eddig nem volt konkrét tájékoztatás, gondolom, nem tartották fontosnak. A hónap elején azonban kikerült egy táblázat, ahova mindenkinek be kell írnia, hogy augusztus, szeptember folyamán, melyik napokon szeretne máshol lenni. Én augusztus 22-23, és szeptember 14-15 környékére gondoltam első körben. Két-két nap egyelőre elég, úgy voltam vele, hogy minden továbbit ráérek majd aktuálisan bejelenteni, elvégre a további hónapokra nem vonatkozott a lista. Tom látta, hogy én is feliratkoztam, és kérdezte, hogy mik a terveim a következő hét hónapban. Szeretnék-e karácsony körül esetleg hazamenni egy hétre, vagy ilyesmi. Mondtam, hogy egyelőre nagyon elképzelésem nincs, ez a négy nap nem lenne rossz, a további kiruccanásaimat meg még megálmodom. Hazalátogatás meg annyira nem esélyes, egyrészt nagyon drága, másrészt minimum egy-egy nap az utazás maga, harmadrészt, valamit keverni kéne a vízumommal is, mert elvileg csak egyszeri beutazásra szól. Ez nem teljesen tiszta, de valami csavar van a dologban, ami miatt követségre kell menni, az biztos. Illetve, ha én egyszer valahogy hazakeveredek, akkor komoly esély van rá, hogy az életbe vissza nem jövök ide dolgozni, még anyagi kényszer hatására sem. Ezt persze már nem tettem hozzá az indokokhoz. Kérdeztem, hogy errefelé mennyi a hivatalos szabi, és nekem vajon mennyi engedélyezett. Bár konkrét választ Tomtól nem kaptam, úgy cirka öt munkanapot lógnak el errefelé nagy átlagban, évente. Meg, persze a hivatalos ünnepek. Ez nem valami sok. Miután átbeszéltük a témát, Tom jó főnök révén szinte azonnal ment a profhoz, hogy megkérdezze, nekem mennyi szabi jár, nehogy esetleg túlzásba essek. A prof pedig közölte, hogy négy, esetleg öt nap ebben az egy évben, amíg itt vagyok, beleférhet. Ez kvázi azt jelenti, hogy az eddig betervezett négy nap mellé még van egy szabadon felhasználható. Ezzel cirka ugrott bármilyen komolyabb eltávolodás Tokiótól, hazalátogatás meg önmagában kizárt, mivel nemzeti ünnepek csak 1-1 naposak lesznek, kivéve talán január elseje környékét. Szóval, azt az egy napot inkább meghagyom vésztartaléknak, hátha valamelyik kiruccanásomból nem sikerül időben visszatalálnom.
A szombatokkal kapcsolatos korábbi kérdésem is meg lett válaszolva, még ha indirekt módon is. Eddig komolyan agyaltam azon, hogyha összejön megfelelő mennyiségű plusz órám, lecsúsztathatok-e egy-egy szombatot havonta. Nos, mivel az kvázi szabadnap lenne, így gyakorlatilag nem. Úgysem hiszem, hogy a helyieknek bármilyen tapasztalatuk lenne ilyen téren, ahogy nézem, itt csak a mínuszért szólnak, a plusz órák senkit nem érdekelnek, az egyéni szorgalom/hülyeség. Persze, nincs kétségem afelől, hogyha kérném, szó nélkül elengednének, vagy, ha lenne valaki látogatóm otthonról, nem vennék olyan szigorúan a munkaidőt, max magukban gondolnának ezt-azt, de én arról biztos, hogy nem hallanék. De, egyrészt, nem vagyok az a kunyerálós típus, másrészt, nincs rá komoly esély, hogy bárki is meglátogat, sajnos Japán túl messze van, és túl drága. Egy embernek egy hét úgy cirka 400 ezer forint lenne mindennel együtt, ha spórol, és nem hagyja el Tokiót.

Képek most nincsenek.

Hozzászólni itt lehet!

  • Nem lehet hozzászólni
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.