Az Apple iPhone-ja az utóbbi évek során olyan termékké, termékvonallá vált, amely szinte a világ bármely pontján élők nyugalmi állapotát képes felbolygatni. Emberek milliói kezdenek megőrülni érte, és míg az Apple fan-ok kirobbanthatatlanul hűségesek a gyártó készülékéhez, addig évről évre új rajongókkal is képes bővíteni hatalmi státuszát. Az én iPhone "történelmem" tulajdonképpen a véletlen műve volt. Karácsonyra váratlanul kaptam külföldről egy 2. generációs iTouch-ot, melynek használhatósága, hatalmas kijelzője azonnal magával ragadott. Korábban semmilyen érintőkijelzős kütyüm nem volt, így viszonyítási alapom se, de nem sokkal később a családba egy 5800xm is bekerült, így egyből rá kellett jönnöm, hogy ez a kezelőfelület magasan veri a konkurenciát. Csak hát az eszköz kihasználatlanul maradt, itthon router se volt, így néha-néha elvittem magammal valahova, és ott használtam. Ekkora elgondolkoztam azon, hogy utána járok, milyen feltételekkel vehetnék iPhone-t, de lelkesedésem azonnal alábbhagyott, mikor az ikon 400-zal, és 10k-s havidíjjal szembesültem. Ekkor még nem láttam át, hogy milyen más konstrukcióban kapható, így azt se tudnám megmondani, hogy mikor jöttek be a kisebb médiamánia csomagok, főleg azonos készülékárral, de arra tisztán emlékszem, hogy májusban bejött az ikon 200 csomag, és az iPhone 3G 60k-ért elvihető volt 2 év hűséggel. Ekkor egyből felcsillant a szemem, eladtam a Touchot 40-ért, és lényegében apró kiegészítéssel, nyugodt lelkiismerettel ruházhattam be egy 8 gigás példányra. Szerelem volt első látásra. Az, hogy egy ekkora kijelzőn egy korántsem egetverő havidíj mellett felszabadultan internetezhetek, maga volt a csoda. Tény, hogy a nyakunkon volt az újabb modell (bár ezt biztosra senki sem tudhatta) a sokkal gyorsabb 3GS, de ez engem korántsem tántorított el, a 3G-vel is új dimenzióban éreztem magam.
Na de térjünk rá a mondandóm valós témájára, arra a kérdésre, miszerint érdemes-e iPhone-t venni ma szolgáltatónál. Nos, ha csak szimplán viszonyítunk a készülék független árához (bár ez nehéz kérdés, hisz országonként eltér, nálunk pedig inkább csak függetlenített ár lehet, ami a dominós ár megtoldva 20 ezerrel), akkor igen. Hisz ki vagyok én, hogy eldöntsem más helyett, neki mi érdemes. Viszont ha az elmúlt másfél év trendjét vesszük figyelembe, mind a magenta, mind pedig a frissen csatlakozó vörös hadsereg ajánlatát, akkor a válasz egyértelmű nem...nagyon nem! És hogy miért? A válasz egyszerű: a 3G óta minden modell drágább lett, ez pedig se az inflációval, se a forint gyengüléssel nem arányos, az Apple pedig nem emelte az árat, ebben biztos vagyok.
Kezdjük a készülék bevezető árlistájával. Az egyszerűség kedvéért minden esetben az aktuális modell legkisebbét vizsgáljuk, 24 hónap hűséggel, illetve az azt megelőző modell esetén ugyanígy, hisz a kínálatban mindig két generáció szerepel, ez alól nyilván a 2008-as év a kivétel, hisz a legelső modell nem jutott el hozzánk:
2008 augusztus 22. A bevezetési árak a következők:
Az árak jól láthatók, itt a 28 000ft és a 990ft-ról kell említést tennünk, bár utóbbit szintén nem szívesen venném bele, hisz érzésem szerint itt már tényleg túl sokat fizet az ember, az ár pedig szimbolikus csupán.
2009 tavaszán tovább javult a helyzet, elérkezett az ikon 200 csomag, mely sok embernek nyújtott alternatívát, sőt, inkább egyetlen használható konstrukciót, (többek között nekem is) hisz telefonos költségvetésemhez mérten ez a csomag is bőven elegendő, a készülékár pedig teljesen korrekt.
Egészen pontosan 62 970ft-ot kellett leszurkolni a kisebb fekete példányért, ekkor szereztem be én is ugye. Az apróbb árváltozásokról nem tennék részletesebb említést, de ez az ár ingadozott többször is, volt, hogy feljebb ment 70k körülre, de lényegében maradt 60-70 ezer ft környékén.
Július utolsó napján nálunk is bemutatkozott a 3GS (akkor még nem a "hamarosan" szlogen volt a divat, hanem a "még júliusban", amit azért igyekezett maximálisan kihasználni a T). Lássuk az árlistát!
Jól látható, hogy elég durva emelésre került sor, ikon 200-ban a 63k--->felkúszott 100k-ra az új modell esetén, a 28k pedig ---> 63k-ra a 400-as csomagban. Tehát szó nem volt árcsökkentésről az előző modell esetében, mely sajnos nem szerepel ebben a táblázatban. Ellenben komoly emeléssel kellett számolnia azoknak, akik az új modellt választják, holott hasonló áron kellett volna bejönnie az előző modellhez képest.
Na de nem sokat kellett várni, november-december környékén a T-mobile-hoz beköszöntött a Jézuska, és igen baráti árra redukálódott a korábbi árlista. A 3GS szinte minden csomagban 20k-val olcsóbb lett, a 3G ára pedig tovább esett, nagyon baráti árakat produkálva ezzel.
Jól látszik, hogy a 3GS ikon 200-ban, 100k-ról---> 80-ra esett ikon 400-ban 63-ról ---> 40-re, és ne felejtsük el a 3G-t se, amely másodmodellként 60k-ra mérséklődött a korábbi emelés után 73-ról, illetve ikon 400-ban már 20k-ért megvásárolható volt, a korábbi 28 000ft helyett.
Tény, hogy a 3GS még így is drágább volt az előző modellnél, de ez lenyelhető még, úgy gondolom. Nem úgy, mint ami ezután következett: az iPhone 4 bevezetése tovább fokozta az iPhone őrületet, még több modell kelt el belőle, mint a korábbi esetekben, az örjöngésre pedig a konstrukciós kialakításból adódó térerőcsökkenés sem tudott hatni. Közben a naivabbak reménykedhettek, hogy a konkurencia belépésével (voda, később a telenor) óriási kedvezmények elé nézünk, 0ft-ért fogják adni dominóban és vitamaxban az iPhone-okat. Ha ezt nem is várta senki, de a józan ész azt diktálta, hogy a 3GS bevezető ára felé nem fog emelkedni az iPhone 4 ára. Hát tévedtünk:
Közel 20k-val emelkedtek az árak a 3GS tavalyi bevezető árával szemben, és 40k-val az aktuális 3GS árával szemben. Ikon 200-ban 100k--->118k, ikon 400-ban 63k-->80k, a jelenlegi árhoz képest pedig 80k-->118k, ikon 400-ban 40k-->80k.
Ha a 3G bevezető árával vetjük össze az iPhone 4 árakat, akkor pedig egészen megdöbbentő adatokat kapunk:
ikon 200: 63k --> 118k, ez majdnem 100%-os áremelés, és akkor a 3G szintén csúcsmodell volt.
ikon 400: 28k---> 80k, ez már majdnem 300%-os emelés, egyszerűen felfoghatatlan
Arról nem is beszélve, hogy a nyáron, egy rövid ideig ikon 200-ban 30 000ft volt a 3G alapmodellje, és bár az már egy kifutó modell volt, egészen megdöbbentő, hogy majd 100 ezerrel drágább most a 4-es, de a nyárra szintén kifutóvá váló 3GS is 50k-val drágább. Azóta persze volt már "árcsökkentés", kivonták a forgalomból a 16 gigás 3GS-t, és 2 ezer forintot levontak mindegyik csomag árából a 8 gigás tárhelycsökkentésért. Egy rövid megjegyzésben kitérnék a vodafone forgalmazására is. Ők a T-s csomagokkal megegyező konstrukciókban 8 ezer ft-tal olcsóbban adják a készüléket, de drágább havidíjért. A csomagon belüli szolgáltatás az ikon csomagokhoz hasonló, de kötött, így labdába se rúghat a médiamánia csomagokkal, ahol jobb feltételekkel, rugalmasan használhatja fel az ember a csomag árát percekre, sms-ekre, talán csak a legkisebb ikon csomag az, ahol a médiamánia rosszabb, így a vodás smart csomagok esély nélkül versenyeznek, gondosan ügyeltek rá, hogy a készülékárakat valóban az előnytelen csomagokkal forgalmazzák vissza. 2010-ben előfordulhat az, hogy egy 20k fölötti csomagban a csomagon felül 26ft-os percdíj legyen? Ez a médiamánia S csomaggal egyenlő.
Hogy miért nem éri meg iPhone-t venni ma szolgáltatónál? Mert a 3G bevezetése óta az ikon és azzal egyenrangú csomagokban 2-3 szorosára nőtt a jelenlegi aktuális modell ára, miközben a 3G 2008-ban ugyanolyan high-end készüléknek számított, mint ma az iPhone 4. Dominósan akkor se volt olcsóbb, kuriózumnak számított, függetlenül alig lehetett valahol beszerezni, és talán Olaszországban is 7-800 euró volt függetlenül, hisz talán csak ott volt erre lehetőség.
Mert minden modell drágább volt az azt megelőzőnél, ezt pedig nem lehet a végtelenségig csinálni. Műszaki termékekről beszélünk, és a felsőkategóriás árhatár az elmúlt 15-20 évben maximum stagnált, de semmiképp sem emelkedett, inkább csökkent.
Mert úgy látszik, hogy az idei készlethiány nagyobb a tavalyi modell eseténél, amíg pedig 20 darabokat szállítanak havonta egy országba, és 100-an vannak előrendelve, addig fölösleges árat csökkenteniük a szolgáltatóknak.
Nincsenek utópisztikus vágyaim, az iPhone egy high-end mobilkommunikációs eszköz, az árazása pedig ennek megfelelő. De ez nem csak a 4-esre igaz, hanem a 3GS-re a 3G-re, és a 2G-re különösen, amely 400 dollárral köszönt be 2007-ben az AT&T szolgáltatói kínálatába, majd a 3G-től kezdve esett 200$-ra, egészen az i4 modellig is. Az iPhone mindig luxustermék volt, ezért érthetetlen, hogy mitől emelkedhetett 2-3 szorosára az ikon csomagos ára. Meddig folytatható ez az áremelkedés? Jövőre az iPhone 5 140 ezer lesz ikon 200-ban, és 100 ezer ikon 400-ban 2 év tarifahűséggel? Ugyan már, már a mostani ár is a józanész határait súrolja. Akinek nem volt még, vagy erre vágyik, vegye meg, hisz ki vagyok én, hogy eldöntsem más helyett, kinek mi éri meg. Egy azonban biztos: az iPhone árak elérték a csúcspontot, ennél egyszerűen ebben a konstrukcióban nem tolható feljebb az ár, hacsak nem emel az Apple az árakon, de ez nem jellemző. Itthon viszont a készlethiány, a fokozódó őrület duplájára/triplájára tolta az árakat, miközben semmivel sem volt kisebb szenzáció 1,5-2 éve iPhone 3G-t venni, exkluzivitást kapni, érintőkijelzővel, mobilinternettel, meg minden földi jóval, ami ma már nem is annyira egyedi dolog. Én azt mondom, az elkövetkezendő években se lesz drágább egyetlen iPhone se hasonló konstrukcióban, mint most, ugyanis ez a mostani ár már egyszerűen a piaci eladhatóság határait súrolja, és a hazai túlzott igény se feltétlenül a hazai sikert mutatja, hanem az alacsony készletet, vagy teljes készlethiányt, illetve pár tényleg idióta apple fanatizmusát, akik tényleg bármennyiért megvennék. Egyébként a dominós ár a legjobb példa, ami konstans maradt minden modell esetében. Ikon, illetve azzal egyenértékű csomagokban a készülékár egyszerűen nem mehet feljebb a jelenleginél, mondjuk az elkövetkezendő 2-3 modell esetében, ez a véleményem.