2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

uRage Exodus 800 Mechanikus billentyűzet

Írta: | Kulcsszavak: Hama . uRage . Exodus . billentyűzet . periféria

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Sose szoktam követni a black friday akciókat, múlthéten mégis elkezdtem böngészni a Konzolvilág leárazásait. És akkor figyeltem fel, egy meglehetősen olcsó, mechanikus billentyűzetre. Gondoltam ennyiért, kipróbálom, hogy milyen. Most pedig leírom tapasztalataimat, és első benyomásaimat.

Kezdjük ott, hogy eléggé laikus vagyok mechanikus billentyűzet témában. 8-9 éve, amikor még elég aktívan játszottam PC-n, multiplayer játékokkal, akkor többször megfordult a fejemben, hogy kellene venni. De a 40-50 ezer forintos árat én sokallottam, és nem gondoltam, hogy érdemi pluszt nyújtana számomra a játékokban. Azóta nem is játszok PC-n, el is távolodtam teljesen a PC-től, és mechanikus billentyűzet vásárlása se jutott eszemben sose.

Amit itt fogok írni, az abszolút csak egy átlagfelhasználói vélemény. Mert tényleg nem értek annyira, ezekhez a perifériákhoz, mint fórumtársaink közül oly sokan. Tisztában vagyok valamennyire a kapcsolók típusával, de mostanra ha jól tudom, rengeteg féle gyártó gyárt már kapcsolókat. Ezért minden féle kiegészítést majd szívesen veszek a hozzászólások között, a tapasztaltabbaktól.

Szóval a címben szereplő, uRage Exodus 800-as billentyűzet, egy laza 58%-os leárazást kapott elvileg. Így 12.999ft-ba került. Ez az ár már tényleg annyira alacsony volt, hogy gondoltam kipróbálom. Semmi szükségem nem volt rá. A PC nagyon keveset van használva. Jóformán csak Plex szerverként üzemel. Játék nincs, hosszú életviteli posztok a facebook-ra szintén nem az én stílusom. Néha ide a logoutra írogatok hosszabban, és ennyi.

Egy kitudja hány éves (13-15?), membrános, teljesen "noname" (most konkrétan meg kellett keresnem, hogy megnézzem, milyen márkájú, de semmi nincs ráírva) billentyűzetet váltott az új. Amin még multimédiás gombok sem voltak. Igazából már az is előre lepésnek számított volna, hogy ennek van háttérvilágítása.

Szóval egy Hama gyártmányú termékről van szó. A Hama szerintem kevesek fejében él úgy, mint egy minőségi perifériákat gyártó cég. Nem hiszem, hogy volt valaha nekem is bármim, ettől a márkától. Nem vagyok tisztában ma már a gamer márkákkal, de azt látom, hogy gombamód elszaporodtak azok a gyártók, akik "gamer" perifériákat gyártanak. Szóval a Hama Urage termékvonalát sem sorolnám, a keményvonalas gamer termékek közé. De így kipróbálás után, kicsit többet nyújt mint a trendi RGB világítás.

A billentyűzet csomagolása teljesen jó. Kicsit fancy, mert még is csak gamer termékként próbálják eladni. De semmi hivalkodó, semmi felesleges csicsa. Jó benyomást kelt, arra az egy percre, amíg félre nem dobod a dobozát, kibontás után. A dobozban van egy minimális leírás, és egy kis eszköz, amivel a billentyű kupakokat lehet kiszedni. Valamint egy mágneses csuklótámasz is, ami a billentyűzet bal oldalára tehető fel.

Fontos szempont, a billentyűzet 105 gombos, magyar QWERTZ kiosztású.

A gyártó hivatalos oldala szerint a 800-as számozás felső kategóriás termékeket jelenti a felhozatalukból (700-900-ig). Szóval ez ám egy komoly cucc! A termék családon belül, gondolom...

Első fogásra, a minőség teljesen rendben van. Pontos súlyt sajnos nem tudok írni, de a billentyűzet egyáltalán nem nehéz. Én nehezebbre számítottam, ennek ellenére masszívnak hat. Köszönhetően a fém alapnak. A teljes szélessége ~47cm, a mélysége pedig maximum ~21cm. Kompaktnak érződik. Abszolút nem egy nagy dög. A fém alap érdekes formai kialakítású. Nekem kicsit túl sok, másoknak gondolom ettől gamer. Felőlem lehetnének sokkal letisztultabbak a vonalai. Viszont így sem fáj annyira a szemnek. Az anyaghasználat, és a megmunkálás rendben van. Teljesen sorjamentes a fém keret, amiben helyet kapott egy "telefontartó" is. Ez igazából egy lyuk. Na jó, egy kivágás, amibe bele lehet állítani a telefont. Gumírozott, szóval nem sérti meg a készüléket. De azt nem tudom ki használja ezt, mivel ha odateszem az én 6,7 hüvelykes telefonomat, akkor jócskán beletakar a monitoromba. Persze akinek magasabban van, annak nem fog. Csak felfele meg egy "gamer" nem nézi a monitort (szerintem). A billentyű kupakok selymes tapintásúak, és éles profilúak. Ráadásul jó magasra ki vannak emelve. Én szeretem az ilyet, sőt ezt szeretem a legjobban. Nem vagyok híve a laptop szerű, lapos billentyűzeteknek. A kábel szövet borítású, strapabírónak tűnik. A kihajtható talpak gumírozottak, ezért stabilan fekszik a billentyűzet, egyeltalán nem csúszkál az íróasztalon.

A billentyűzetben BLUE mechanikus kapcsolók vannak. Ami ha jól tudom, a leghangosabbak. És tényleg azok. De valamilyen morbid okból kifolyólag nekem tökre tetszik ez. De ettől még tényleg hangos. Este tuti nem aludna senki egy szobában azzal, aki egy ilyen billentyűzeten játszik. Nálunk ezzel nincs probléma, nincs esti gépelés, vagy ilyenek. De vásárlás előtt ezt érdemes figyelembe venni. A lenyomást már elég magasan regisztrálja a billentyű. Érzésre 2mm lehet ez a táv. És a sima membrános billentyűzethez képest, tényleg nagyon jó érzés vele gépelni. Érdekes módon a billentyű kupakoknak van egy kis mozgása minden irányban. Nem mondanám, hogy lötyögésük, mert közel sem olyan mint az olcsóbb membrános billentyűzetek. De ez engem meglepett, azt hittem csak is le és felfele mozognak. Ez viszont gépelés közben nem érződik, ezért nem is zavaró. Eddig is gondoltam, hogy jó cuccok ezek a mechanikus billentyűzetek, de most használva, nagyon tetszik. Azt nem állítom, hogy ez az "érzés" megérne 40-50 ezer forintot (nekem még 20 ezret sem), de 13 ezer forintért, teljesen elégedett vagyok vele.

Igazából mivel semmi szükségem nem volt rá, így ezt az árat sem kellett volna kiadnom érte, de ha már így döntöttem, legalább elégedett vagyok. Egy általam jónak vélt terméket kaptam. Biztos van ennél feljebb, biztos a hozzá értők le tudják írni a különbségeket a magasabb kategóriájú társaihoz képest, de számomra ez bőven kielégítő.

Gamer funkciók terén is vannak opciók. Ez persze, leginkább a világításban tetten érhető. De kezdeném azokkal, amik nem a világítást érintik.

Először is az Anti-ghosting funkció. Ami abban segít, hogy ha három vagy több billentyűt lenyomunk. Akkor sose regisztrál olyan billentyűt, ami nem is volt lenyomva. (Bővebben a kommentek között. Köszi a segítséget dqdb-nak!)
A másik a Win lock funkció, amiről el se tudtam először képzelni, hogy micsoda. De ez csak a windows gombot kapcsolja ki. Miután megtudtam mi ez, el is mosolyogtam. Mert régen ezt egyszerűen megoldottam, mindig ki volt szedve az a gomb a billentyűzeteimben. Tényleg gondot tudott okozni régebben, játék közben, amikor véletlenül megnyomtam, felugrott a start menü. Érthető funkció, ennél a billentyűzetnél már én sem szeretném kiszedni egyik billentyűt sem.

Jöjjön a fényorgia! Teljes RGB skálás megvilágítás állítható. A billentyűzet driverében 14! effekt választható ki, a kígyózós, esőcseppes "animációktól" kezdve a sima egyszínűig. Ezek közül a legtöbbnek állítható az intenzitása (gyorsasága) és a fényereje. Nem is értem igazából, hogy minek ide 14 effekt. Némelyik annyira villog, hogy simán kiszolgálna egy faludiszkót. Aztán amikor a 9 éves fiam Úúú és Wáá ámulatát meghallottam, akkor megértettem, hogy ez kiknek is szól igazából. A fényerőt minden esetben négy módon állíthatjuk. A legkisebb fényerő mellett is tökéletes látható este, a monitor fénye mellett is, az összes billentyű. Ráadásul, vállalkozóbb kedvűek, mind a 104 (Win gombot nem) gombot külön, egyenként is beállíthatnak a kívánt színre. Egyetlen egy valóban gamer funkció van, amit én maximálisan megértek, az pont a Game Mode profil. Ilyenkor, alapállapotban a billentyűzeten csak a WASD gombok világítanak pirosan. Azért írom, hogy alapállapotban, mert ez is testre szabható. De ez tényleg az a funkció, amit használnék, ha még mindig aktívan játszanék. Mert nem világít az arcomba feleslegesen a billentyűzet, a WASD gombokat viszont könnyen megtalálnám sötétben. És még ezen belül is a Game Mode-ban vannak előre, játékokra konfigurált profilok, FPS-re, LoL-ra, CoD-ra... összesen nyolcra, csak a maradék rövidítése alapján, nem tudom beazonosítani a játékokat. Megemlítek még egy effektet, ami igazából nekem is tetszik, csak sose használnám. Ennél, alapállapotban egyik fény se világít, de ha lenyomunk egy billentyűt, akkor annak sugarából, hullámszerű színes effekt indul el, végig a billentyűzeten. Ez mókásan néz ki. Csak hát..beleszédülsz.

Röviden ennyi lenne ez a kis beszámoló. Engem őszintén meglepett, de a véleményem csalóka. Tudván, hogy milyen billentyűzetet váltott le.És ajánlani sem merem senkinek, mert egyszerűen nincs elég tapasztalatom a mechanikus billentyűzetekről, hogy valódi összehasonlítások alapján ítélkezzek. Ettől függetlenül, teljesen elégedett vagyok vele, és még egy kicsit örülök is, hogy megvettem. Egyetlen félelmem, a tartósság. Remélem a Hama nem csak színekben szeretne a gamer perifériák piacára betörni, hanem valóban megbízható termékeket tesznek le az asztalra. Ezt majd az idő fogja eldönteni. Az esetleges problémákkal ki fogom a jövőben egészíteni ezt az írást. Addig is ajánlom figyelmükbe, kicsit rosszabbul halló kocagémereknek, és nem gamereknek. Mert gépelni vele, tényleg jó érzés egy membrános billentyűzethez képest, meg már-már kicsit más világ is.

Hozzászólások

(#1) .LnB


.LnB
titán
LOGOUT blog

Az írásból kimaradt pár hangulatjel. Mert nem szeretem a logout-os írásaimat telepakolni velük. De remélem, azért érezhető, hogy hol lenne a helyük. :)

„A kerékpározás első szabálya, hogy szenvedned kell, és senki más nem teheti meg helyetted. Semmilyen számítógép vagy edző által kitalált program nem tudja elérni, hogy kevésbé fájjon.”

(#2) Anaren91


Anaren91
senior tag

Egy dolgot nézz már meg nekem 😀 Én a piacon vettem HP "Mechanikus" billentyűzetet, mert 9500 Ft volt. Nem kamu HP, tényleg létező termék, és utána olvasva tényleg gyárilag olyan amilyen, és nem azért mert kínai hamisítvány...
Na szóval a HP szerint ez mechanikus:

Igen, az egy mechanikus kapcsolónak kinéz ő izé, ami megnyomja a membránt 🤣
Hangra tök olyan mint öcsém 50k -s Rog billentyűzete, de azért ez nagyon nem mechanikus, és nem is értem, hogy írhatják azt a dobozra 😅
Ebben az Urage-ben rendes switchek vannak?😀

MSI B450 Tomahawk Max, Ryzen 7 5800x3d, PowerColor 6700XT Hellhound,64 Gb 3600Mhz CL18

(#3) .LnB


.LnB
titán
LOGOUT blog

Olvastam ilyenről. Azt hiszem ez a hibrid kialakítású, mechanikus billentyűzet.

Egyébként az enyém ilyen, és ki se tudom szedni a mechanikát (bár nem is feszegettem).

„A kerékpározás első szabálya, hogy szenvedned kell, és senki más nem teheti meg helyetted. Semmilyen számítógép vagy edző által kitalált program nem tudja elérni, hogy kevésbé fájjon.”

(#4) Ribi válasza Anaren91 (#2) üzenetére


Ribi
nagyúr

Én is néztem, hogy lehet ennyire olcsón adják, majd a sajá (HP) weboldalukat is megnéztem és ott 1 szóval sem írták, hogy mechanikus. Vagyis amire írták az jóval drágább volt. Simán minden webshop odaírta, hogy mechanikus, ami szimplán átverés. Én is gondoltam na igen, ez jó ár érte, majd konstatáltam, hogy idióták a webshopok. :(

(#5) Anaren91 válasza Ribi (#4) üzenetére


Anaren91
senior tag


Dobozon is rajta van, de én az oldalon is láttam 😅
Arról nem beszélve, hogy max 2 gombot lehet egyszerre lenyomni, 3 gomb esetén már nem regisztrál egyetlen billentyűt sem...

[ Szerkesztve ]

MSI B450 Tomahawk Max, Ryzen 7 5800x3d, PowerColor 6700XT Hellhound,64 Gb 3600Mhz CL18

(#6) .LnB válasza Anaren91 (#5) üzenetére


.LnB
titán
LOGOUT blog

Az meg főleg érdekes, hogy max kettő leütést regisztrál, amikor oda van írva a dobozra az anti-ghosting funkció..

„A kerékpározás első szabálya, hogy szenvedned kell, és senki más nem teheti meg helyetted. Semmilyen számítógép vagy edző által kitalált program nem tudja elérni, hogy kevésbé fájjon.”

(#7) dqdb válasza .LnB (#6) üzenetére


dqdb
nagyúr

Az antighosting nem ezt jelenti.

Az xKRO azt jelenti, hogy bármely x billentyű együttes lenyomását érzékeli a billentyűzet, ahol az x-be a 8 módosító (Ctrl, Win, Alt, Shift két oldalon) nem számít bele, az olcsó billentyűzetek 2KRO-ja így annyit garantál, hogy a WASD-ból kettőt le tudsz egyszere nyomni. 2KRO és 2KRO között is nagy különbség lehet, a WASD környéki mátrix jó szervezésével elérhető, hogy azon a területen több, mint kettőt is bevegyen, így játékban nem jön ki a 2KRO hátránya.

Az antighosting azt jelenti, hogy ha lenyomsz három vagy több billentyűt, akkor a billentyűzet garantáltan nem generál küld leütés eseményt olyan billentyűre is a lenyomottak mellett, amit nem nyomtál le (innen ered a ghosting elnevezés). Ezt nagyon régóta a leggagyibb 2KRO irodai billentyűzetek is teljesítik, annyira magától értetődő feature 20+ éve, hogy fel sem kellene tüntetni.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#8) .LnB válasza dqdb (#7) üzenetére


.LnB
titán
LOGOUT blog

Köszönöm a kijavítást! Át is írom majd a szöveget.

„A kerékpározás első szabálya, hogy szenvedned kell, és senki más nem teheti meg helyetted. Semmilyen számítógép vagy edző által kitalált program nem tudja elérni, hogy kevésbé fájjon.”

(#9) Ribi válasza Anaren91 (#5) üzenetére


Ribi
nagyúr

Haaat, ez alapján érdekes a dolog, mert azért az N-key rollover is ott van.
Ez így már inkább átverés ténylegesen.

(#10) Anaren91 válasza Ribi (#9) üzenetére


Anaren91
senior tag

Így, hogy 9500 ért vettem, annyira nem érdekel, de akkoriban ránéztem a neten, 20k fölött volt a boltokban... Annyiért már tuti visszaküldtem volna.

MSI B450 Tomahawk Max, Ryzen 7 5800x3d, PowerColor 6700XT Hellhound,64 Gb 3600Mhz CL18

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.