2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Redmi AirDots - több, mint két pont

Írta: | Kulcsszavak: xiaomi . redmi . bluetooth . füles

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Az Apple AirPods 2017-ben elindította a True Wireless-forradalmat, amit tavaly a Xiaomi két igen hasonló névvel rendelkező termékkel követett, amik idén már a Redmi márkaneve alatt kerültek forgalomba. Így első bejegyzésemként/cikkemként szeretném megosztani tapasztalataimat az olcsóbbik változatról, a körülbelül $20-ért kapható Redmi AirDots-ról.

A termék ízléses dobozban érkezik, mindennemű sallang nélkül – a füleseket rejtő bölcsőn kívül csak két pár gumiharang és egy kínai leírás található a csomagban, illetve külön mellékeltek egy Micro USB-kábelt is, de pár próbálkozás után kiderült, hogy hibás, na nem mintha nem lenne utánpótlás. Környezetvédelmi szempontból azért aggályos, hogy a doboz fele kihasználatlanul maradt.

A Redmi AirDots bölcsője pont olyan, mint a képeken: kicsi, formás, és mágnesesen záródik. Felül egy Redmi-felirat töri meg a minimalista stílust, hátul az USB-csatlakozó, illetve egy rejtett LED tűnhet fel, ha éppen a töltőn csüng a fülhallgató. Kétszer használtam zsebben a töltőt edzés közben, sajnos már fel is szedett néhány karcot magára, de ezt filléres tokkal lehet orvosolni, persze érdemes már a füles rendelésekor beszerezni azt is, ha valaki érzékeny erre.

A két füles kifejezetten jól néz ki, engem kicsit a Mi Band első generációjára emlékeztet a formavilág, de a Mi Sports BT-fülesnél is találkozhattunk hasonló formával. Egyszerű műanyag, de ez talán nem is baj, hiszen annál kevésbé érezzük, hogy a fülünkben van. Első használat előtt érdemes megcsupaszítani a fóliáktól, főleg az indukciós töltő felőli részen, hiszen így sem a töltés, sem az automatikus bekapcsolás nem fog működni.

A párosítás viszonylag egyszerűen végbemegy: a Bluetooth-beállításokban feltűnik a jobb és a bal füles is, a leírások szerint a jobboldali élvez prioritást, így ehhez érdemes csatlakozni. Jó esetben mindkét füles szinkronban lesz, rosszabb esetben kicsit bíbelődnünk kell vele, a leírásban szereplő lépések szerint. De innentől kezdve a bölcsőből kivéve egyből csatlakozni fog, és már mehet is a lejátszás!

Kezdésnek egy jó hír: a fülhallgató nem fog hozzánk kínai nyelven beszélni, mint ahogy állítólag azt közvetlen elődje, a Xiaomi AirDots teszi. Vélhetően ennek az oka a nemzetközi piaci jelenlét, így csak szolid hangjelzéseket kapunk csatlakozás, valamint be- és kikapcsolás esetén.

Az AirDots viselése kényelmes, szinte nem is lehet érezni, hogy a fülben van. Kellően diszkrét, kicsit felfele áll a fülhallgató, de így legalább látható, hogy benne van (így is jópáran beszéltek hozzám két nap alatt anélkül, hogy látták volna, hogy nem hallok). Összességében ergonomikus és komfortos élményt nyújt. A leírás szerint egy töltéssel 4 óra lejátszást tudnak a fülhallgatók, a töltő pedig további 12 órát képes beléjük pumpálni.

És ami a legfontosabb: a hangminőség. Leszögezném, nem vagyok túl nagy audiofil, bár sok éven át foglalkoztam zenekészítéssel, inkább csak hétköznapi zenehallgatóként írnám körül magam, így tapasztalataimat is eképpen osztanám meg. Forrásként Spotify-t és PowerAmp-ot használtam Samsung Galaxy S7-en (hip-hop, metal, synthwave, trap, ambient, klasszikus… szóval elég sok zeneműfajban).

Számomra kicsit dominánsnak hatnak a magas hangok, egyes számoknál már-már torznak tűnnek. Emellett nem nevezném teljesen kiegyensúlyozottnak, mert néhány erőteljesebb dalnál a basszus is kellően kihallatszik, míg másoknál sokkal kevésbé. Egy-egy számnál önkénytelenül is ráztam a fejem, annyira jó hangzása volt, aztán ugyanannak az előadónak egy másik számánál már egyáltalán nem.

Összességében átlagos/átlag fölöttinek értékelném a hangminőséget, mert élvezhető, nem dobozhangú, ráadásul számos dalnál erőteljes és dinamikus, de néhány dal nem hangzott a legtisztábban az említett magasok dominanciája miatt, és azért erősen érezhető rajta, hogy nem egy felső kategóriás eszközről van szó. Valószínűleg a körülbelül háromszoros áron kapható Pro-változat minden szempontból túlmutat e téren, de az eddig használt Tronsmart Encore S2-m is némiképp kiegyensúlyozottabbnak tűnik összességében. De úgy gondolom, ezért az árért elfogadható, és ez a minimum, amit egy ilyen fülesnek tudnia kéne. Fontos még megjegyezni, hogy bár nincs aktív zajszűrés a fülhallgatóban, de szinte teljesen kizárja a külvilág zajait, így érdemes kellő elővigyázatossággal használni biciklizéshez vagy más tevékenységhez.

Az AirDots-on lévő gombok nemcsak be- és kikapcsolásra használhatók. Egy gombnyomás szünetelteti a zenét vagy felveszi a bejövő hívást, két gombnyomás a kiválasztott hangasszisztenst idézi meg (Siri, Alexa vagy Google), hosszú nyomásra pedig letehetjük a hívást. Nem használtam telefonálásra az eszközt, így arról nem tudok nyilatkozni. Sajnos számváltásra nem használhatók a gombok (akkor ki venné meg a Mi Band 4-et?).

Két hibát is szeretnék kiemelni, amivel eddig találkoztam a fülhallgató használata során. Az egyik, hogy néha teljesen véletlenszerűen 2-3 másodpercre elmegy a hang a bal fülesből. Talán háromszor találkoztam ezzel a hibával 3 óra zenehallgatás alatt, így messzemenő következtetéseket nem vonnék le belőle, és igyekszik egyből visszacsatlakozni. A másik, amit szintén nem tudok hova tenni, hogy pár perc zenehallgatás után a balansz kicsit átcsúszik a bal fülhallgatóra (tehát a vokál, ami jellemzően középen szokott hallatszódni, kb 20-30%-kal áttolódik balra). Ezt úgy tudtam megszüntetni, hogy elindítottam a telefonon más hangforrást (pl.: YouTube), utána megjavult, majd vissza az addig használt lejátszóba. Nem fatális probléma, de zavaró, na.

És hogy ajánlanám-e a Redmi AirDots-ot? Ha külföldi rendeléssel, $20 körüli összegért vásárolnád meg, igen. Az itthoni ára kb. háromszorosa ennek, azért már semmiképpen. De bizonyosan ezért az összegért is lehet kapni kiegyensúlyozottabb, jobb BT-fülest a piacon (ha nem is itthoni rendeléssel), de annak valószínűleg nem lesz meg a TWS-jellege. Az összerakás szokásos Xiaomi... pardon, Redmi-minőség, nem érheti panasz. A hangminőség nem tökéletes, de hétköznapi zenehallgatáshoz megfelelő lehet, ha nem stúdióminőséget keresel. A végén leírt balansz-eltolódási hibát pedig akár a telefonom is okozhatja.

A Redmi AirDots fülhallgatót innen vásároltam meg (nem fizetett hirdetés).

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.