2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Mélyládás rendszerek – aggya a méjjet™ vagy sem?

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]


Genius SW-G2.1 1250 – Nem minden arany ami fénylik

A relatíve olcsó (< 100k) 2.1-es és 5.1-es rendszerek sajnos rengeteg sebből véreznek, itt fény derül arra, hogy miért nem érdemes ezeket választani. Sajnos nagyon sokan ezeket a hangfalakat részesítik előnyben, mivel szeretik a hatásvadász basszust, ennek pedig annyi köze van a minőséghez, mint a hintőporos triple penetration pornónak a gyermeknemzéshez.

Mire nem való a mélyláda?

A mélyláda feladata az lenne, hogy transzparensen kiterjessze a basszustartomány legalját, azaz a szubfrekvenciákat (< 80 Hz) legalább 30-35 Hz környékére, de inkább még lejjebb. Azonban az olcsó rendszerek úgynevezett mélyládái nem ezt csinálják. Szinte sosem mennek mélyebbre a hasonló árú 2.0-s társaikhoz képest, ehelyett figyelemfelkeltő módon orbitális mennyiségű basszussal örvendeztetik meg a felhasználót. De ez is az esetek elnyomó többségében a 100-150 Hz-es frekvenciatartomány környékén szokott lenni, tehát még csak nem is szubfrekvenciákat hallunk.

Minőség helyett mennyiség

A másik probléma az olcsó rendszerekkel a mély hangok minősége. Ez laikus fül számára kellemes lehet, tévesen dinamikus hangzásnak is nevezik, pedig pont az ellenkező esetről van szó: a dinamika hiányáról. Ez okozza a hatásvadászatot, és látszólagos nagy hangerőt (mélykiemelést), ami szándékos a gyártók részéről, hisz ez az irány sokkal olcsóbb, eladhatóbb; így jobban megtérül, mint a minőségre törekedni. A valóban dinamikus mélyhangzás abban nyilvánul meg, hogy nem egy mosott földrengésszerű döngést, hanem finoman texturált basszusdallamokat hallunk, s az egyes hangoknak van jól hallható eleje és vége, s nem utolsósorban nem nyomják el a többi hangot.


Logitech Z623 – házibulikelléknek végülis jó, de többet ne várjunk tőle

Sokolszerű szatelitek

Minőség terén az olcsó X.1-es szettekkel nemcsak a mélyláda, hanem a szatelitek (kis hangszórók) terén is komoly problémák vannak. Ezeket általában egy-egy apró 2-3" (5-7 cm-es) hangszóróval szerelik, azaz egy utasok, miközben a hasonló árban a 2.0-s szettek egytől egyik oldalanként két hangszóróval szereltek, azaz két utas kialakításúak.

A kis hangszórókkal minőség terén alapvetően nem lenne gond, viszont a basszus visszaadása terén eléggé korlátozottak, egy mélyládát hozzájuk illeszteni pedig csak igen magas keresztváltási frekvenciával lehetséges, ami jellemzően 200-300 Hz körül szokott lenni, ennek következtében pedig az énekhang a mélyládából is szól, ráadásul puffogva, ami nagyon lehangoló élmény.


Nincsenek csodák – Logitech Z333 szatelitje kamu magassugárzóval

Nincs magassugárzó

Az egyutas hangfalak esetén oldalaknént mindössze egyetlen hangszórónak kell reprodukálni egy igen széles frekvencia-spektrumot, ami olcsón a minőség rovására megy, s általában a magas tartománnyal szokott lenni a legnagyobb probléma, mivel ahhoz fizikai okokból kifolyólag nagyon apró és könnyű pl. 1" (2.5 cm-es) hangszóró szükséges, nem véletlenül vannak csak ilyen hangszóróval szerelt két utas hangfalak az ajánlóban.

Ha esetleg mégis sikerül találni olyan 2.1-es vagy 5.1-es rendszert olcsón, mely már két utas kialakítású, akkor ez nem azt jelenti, hogy megtaláltuk a csodát. Ha a gyártó többet költ a szatelitekre, akkor valahol spórol. Ez általában az erősítő szokott lenni. Hiába vannak jó hangfalaink, ha ótvar elektronikáról hajtjuk meg.

  • Nem lehet hozzászólni
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.