2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Építsünk civilizációt!

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Valahogy felvetődött tegnap a kérdés, hogy mennyi idő alatt lehetne a nulláról újból felépíteni a mai civilizációt, a mai tudással?
Tegnap és ma este is filozofálgattunk ezen itthon, és úgy gondoltam, hogy elég érdekes lehet a kérdés ahhoz, hogy titeket is megmozgasson.

Tehát a szituáció

* Adott egy csoportnyi ember, akik fel vannak vértezve a mai emberiség minden tudásával, de csak azzal és semmi mással.
* A csoport semmilyen külső segítségre nem számíthat
* Lényegtelen módon egyszercsak az üres, emberek által érintetlen Földön találják magukat. Csak az emberek és az emberiség által megváltoztatott dolgok hiányoznak, minden más megvan. Állatok, növények, ásványok, stb. Az éghajlat kb mai, ahogy a flóra és a fauna is.
* Minden szükséges tudás vagy szakember, illetve a megfelelő mennyiségű munkaerő is rendelkezésre áll a megfelelő pillanatban, tehát nem akad el a dolog ott, hogy valamit nem tudnak hogyan kell, vagy nincsenek hozzá elegen.
* Az emberek tudják, hogy a Földön vannak, de ennél pontosabbat nem.
* Ruha van, de nem felhasználható egyéb célokra
* Semmilyen egyéb eszköz, szerszám nem áll rendelkezésre
* Az ember ellenállóbb az adott környezetre mint jelenleg (tehát nem kapnak első héten hasmenést a forrásvíztől, meg tüdőgyulladást az első vihar után)
* Könnyítésképpen tavasszal kezdünk az adott éghajlaton - teremnek gyümölcsök amiket megehetünk az elején.
* Csak ez az egy csoportnyi ember van a világon

A kérdés, hogy mennyi idő alatt és milyen úton épülne ki a mai civilizáció?
Milyen problémákkal kerülnének szembe az emberek?
Milyen sorrendben mennénk végig a fejlődés útján úgy, hogy tudjuk, hogy pontosan hová szeretnénk kilyukadni?
Alakulna-e ki vallás egy ilyen környezetben, ebben a civilizációban, ahol - bár a körülmények őskoriak - a modern tudás mindvégig megvan?
Lennének-e kihagyható, átugorható lépések a fejlődésben?
Sorsszerűen ugyanilyenre fejlődne-e a világ?

Hozzászólások

(#1) danih


danih
addikt

Nekem az első kérdésem az lenne, hogy ez a csoport földrajzilag hol helyezkedik el?
Mert az első nagy probléma (tudás megléte esetén) a szükséges különböző nyersanyag-lelőhelyekhez való fizikai eljutás (szét kell szakadnia a csoportnak).
Mert először csinálnak primitív eszközöket, elvadászgatnak-halászgatnak, talán a mezőgazdaságot is beindítják, de aztán szét kell szakadni hogy be tudjon indulni a bányászat.
Meg a másik kérdés: fel akarják-e egyáltalán ezek az emberek építeni újra a civilizációt, lehet tanultak a történtekből, és inkább elfarmolgatnak :)

[ Szerkesztve ]

(#2) Lenry válasza danih (#1) üzenetére


Lenry
félisten

földrajzi helyet szándékosan nem írtam, mindenki tegye őket oda, ahová jónak gondolja
a civilizáció szerintem óhatatlanul is kialakul, ahogy az emberek egyre inkább szerveződnek. már a legelső csoportos munkánál is lesz egy irányító.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#3) X3B6O0X


X3B6O0X
aktív tag

Lehet, hogy ökörséget mondok, de egy bizonyos létszám alatt (legyen mondjuk 42, úgyis az az élet értelme) nem igazán élné túl az emberiség a beltenyészet miatt.

"...a vörös árnyalatú gombok azonban nem kaptak háttérvilágítást, viszont fényvisszaverő festést igen, ami persze jópofa, de pont sötétben annyit ér, mint egy tetszőleges politikus vagyonnyilatkozata" © Bog

(#4) Dili006


Dili006
csendes tag

Eredetileg ezt úgy beszéltük, hogy nagyvonalakban őskori állapot, a mai tudással. Tehát az éghajlat azért nem a mostani (tehát nincs globális felmelegedés, sivatagodás, meg az évszakok még rendesen megvannak, stb.)

(#5) Lenry válasza X3B6O0X (#3) üzenetére


Lenry
félisten

nem írsz ökörséget, valóban így van, viszont pont ezen nehézség kiiktatása végett nem írtam létszámot sem.

(#4) Dili006 úgy gondoltam ez magától értetődő

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#6) Dili006 válasza danih (#1) üzenetére


Dili006
csendes tag

Eredeti "történet" alapján, abban egyeztünk meg, hogy nem tudja az ember hogy hol van. Kb. a növények állatok, minimális részben a táj alapján tájékozódhatunk. Ilyenek lehetnek pl. növényi génközpontok (ha paprika vagy kukorica van, akkor rájöhetünk, hogy Amerikában vagyunk, ha kengurut látunk, akkor meg tudjuk, hogy Ausztrália, stb).

Mi egyébként ilyen kérdésekbe mentünk bele, hogy hogyan vágnál ki egy fát, hogyan kezdenél el bányászni, stb.

(#7) 7


7
addikt

Kicsit off, előre is elnézést: Elméleti síkon játszódó Minecraft+? ;]

[ Szerkesztve ]

(#8) keIdor


keIdor
titán

Érdekes téma. De akkor is kéne egy csoportlétszám. Mert oké annyi, hogy megvan az elegendő munkaerő. Csak kérdés milyen munkára stb. Relatív.
X ember lehet elég ahhoz, hogy felhúzzon néhány házat mondjuk fából, meg elindítson egy kezdetleges állattenyésztést és földművelést. De kevés, hogy egy várost felépítsen. Ahhoz már X+Y kéne. Vízvezetékrendszer kéne, szennyvizet ugye komolyan el kell választani az ivóvíztől. Szállítani egyiket és a másikat. Komoly mérnöki munka már ez is, a görögöknek és rómaiaknak is hosszú évek alatt sikerült kiépíteni a rendszert. Meg kérdés mi a mai tudás. Mert jó vagyok történelemből, földrajzból, csillagászatból, értek az elektronikai kütyükhöz, 4 szakmám van és imádom és tudok és vezetni, mások azt mondják igen precíz vagyok.:D
De egy várost nem tudnék felépíteni, mert nincs mérnöki tapasztalatom. Most így hirtelen fogalmam sincs hogyan oldanám meg pl. a szennyvíz kérdést. Meg hogyan vinném fel a 3. emeletre a vizet? Rómaiak megcsinálták, én nem tudnám. És elnézve a mai emberiséget nálam sokkal butábbak is vannak, 8-10 általánossal, only érettségivel stb.

Szóval szerintem a városépítés közben megállna a tudomány. Egy bizonyos létszám alatt sose jutna a civilizáció egyről a kettőre. Mert nincs megfelelő tapasztalat. Ha van egy nagyobb létszám és nincs beltenyészet akkor is kéne szerintem 200-300 év, hogy a nulláról eljussunk egy mai kelet európai ország szintjére, életszínvonalára. Csak már a 2011-es tudásig tudnánk mindent pl. a csillagászatról, mert elmondanám nekik azt, amit tudok. Azt már nem kéne felfedezni újra.

Egyébként azt se tudom hogy jutnánk el az áramig. Mert egy generátort se tudunk legyártani gépek nélkül, amik árammal mennek. Semmi. Ez egy ördögi kör.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#9) Lenry válasza keIdor (#8) üzenetére


Lenry
félisten

az első generátort is legyártották már valahogy. tehát nem mondhatod, hogy elakadna, hisz' a valóságban, a valódi történelemben sem akadt el.

a létszámot pont azért mondtam relatívnak, hogy ne kezdjünk ezzel számolgatni. egyszerűen minden munkához van elég ember és minden munkánál van, aki ért az adott területhez.

a kérdés lényege most elsősorban az, hogy mekkora előnyt jelent az, hogy pontosan tudjuk, hogy hová szeretnénk eljutni és a tudásunk is megvan hozzá, "csak" el kell jutni oda.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#10) keIdor válasza Dili006 (#6) üzenetére


keIdor
titán

Újra fel kéne találni mindent. Mert tudjuk mi a balta és a csákány, tudjuk hogy néz ki, de meg tudnánk csinálni egyet a semmiből? Fát kell kivágni a nyélhez és megmunkálni. Majd fém, azt is megmunkálni, csak mivel? Hogy kezdenénk hozzá? Mert én nem tudom a fát, amiből baltanyelet szeretnék készíteni mivel vágnám ki balta nélkül. Kő, fém ugyanez. Honnan szereznék vasat? Vagy erősebb követ és azt mivel kezdeném el megmunkálni? Csiszolás, pattintás? Mert lehetséges, csak nincs mivel csiszolni, pattintással meg soha nem lesz elég jó.

Szerintem a mai ember kihalna.:) Egyszerűen én se tudok gondolkozni áram, üzletek, szerszámok nélkül.

Gondoljunk bele, a hajó is tudjuk hogy néz ki, de tudnánk építeni szerszámok, mérőeszközök nélkül mondjuk egy 50 személyes csónakot? Nem. Újra fel kéne találni gyakorlatilag, mert tudjuk miről van szó, csak legyártani nem tudjuk.

Lenry: Értelek. Mivel tudnánk nagyjából mit akarunk csinálni, így azt mondom az eredeti történelem idejét eloszthatjuk kettővel, de újra fel kéne találni a generátort. A semmiből (illetve a természetből) kéne előállítani egy működőképes darabot. Néhány generáció kéne hozzá, hogy ez el is készüljön.

[ Szerkesztve ]

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.