Hirdetés

Legolcsóbb "x99" gép építése.

ÚJ bejegyzés

Kezembe került egy doboz DDR4 ECC REG, ezeket asztai gépben eléggé korlátozottan lehet használni és el kellene adnom őket de nyilván tesztelve illene. Ehhez viszont nem volt tesztelős lapom, így a legolcsóbb megoldást kerestem. De akkor már legyen egyúttal a legelborultabb olcsó gép megépítése is.

Nosza akkor irány aliexpress, legolcsóbb X99 lap ami csak létezik.
Fel is jött Teclast bolt (ami eléggé nagy márka kínában) Soyo márkajelzésű lapja. A Soyo már vagy 20 éve halott de kínában még gyártanak vagy átcímkéznek dolgokat (legalábbis a nevében Soyo). Mindegy, tőlem lehet akár milyen nevű, Zsus, Jingsha, Machinist meg a többi is mert ez totál nem számít most.
Szóval a legolcsóbb ilyen generic lap 10eft-ért érkezett hozzám akciósan áfával szállítással. (bár nem akciósan is 13-15eft körül van)

Amikor lapot veszek gyakran megnézem a hátlapját és belő portjait hogy milyen kimenetek vannak rajta. Nyilván ilyen áron semmi komoly igényem nem igazán lehet, főleg nem úgy hogy a kínai lapok ilyen kategóriában csak elnevezésben x99 chipsetesek. Erre a lapra HM55 chipset került, gondolom a típusából sejtitek hogy ennek semmi köze nincs a haswell (4gen) lapokhoz de még a korábbi sandy (2gen) lapokhoz sem, annyira hogy ez egy első generációs procikhoz készült mobil chipset. Azt tudni kell hogy ennél a platformnál és a korábbiknál is DMI-vel kommunikál a cpu a chipsettel ami egyszerű magyarázattal élve kb olyasmi mint ha a cpu-n csak egy pcie eszköz lógna. Ha ez az ezköz ezer éves akkor is működhet mert visszafelé kompatibilis ez a csoda DMI busz. Sokaknak ez furcsa, de már sok sok éve gyártanak ilyen frankeinsten lapokat.
A lap pontos típusa X99E ami mondjuk sokmindent nem mond mert totál generic olcsó kínai lap formát hozza és ezekből volt hasonló más típussal sokféle színű és elrendezésű lap.

A lap doboza kissé megviselten érkezett. Szerencsére a lap túlélte az utazást látszólagos sérülés nélkül.

A célnak megfelel bár megjegyeznék pár dolgot:

Hirdetés

Látható hogy csak USB2 és bár van egy header front USB3-ra is de fizikailag csak USB2-re van bekötve.

Sata2 (nem sata3!) 3db van, illetve az m.2 is tud satát kézzel kapcsolva de kérdés hogy ezt a 3db-ból veszi-e el vagy van sajátja. (jumpersor az m.2 mögött)

Találunk még egy mini pci-t is wifinek.

Ramhelyekből van 4db de csak kétcsatornás módban, a 4 csatornával jelentősen nőtt volna a lap bonyolultsága, itt is olcsósítás volt a lényeg.

A nagyobb Audio(ALC897) és a pici Lan(RTL8111) a bevált és legolcsóbb Realtek chippes, nagyrészt ezek vannak a kínai lapokon, célnak megfelel. Faék, retró és akár mibe rakom akár mivel hajtom működik. Részemről rendben van.

Pcie 16x slot a cpuhoz van kötve így teljes értékű 3.0-ás, az 1.x a chipsetből jön 2.0. (talán?)

ATX táp a szokásos, EPS csati 8 pines, hozzáteszem itt nem elvárható hogy többszáz wattos unlocked procikat helyezzünk a lapba. Ennek ellenére azért egy éhesebb példányt fogok belerakni mert csak... Fázis 3db duplázva, meglátjuk mire lesz elég vagy el-ég? Specifikáció szerint 130-140w-ig ajánlott.

Proci támogatás amúgy a szokásos teljes 2011 v3 és v4 lefedettség (16xx-26xx-46xx és i7-esek), turbo hack nem tudom hogy alapból van-e de most erre sincs igazán szükségem. Habár van egy 2618Lv3-asom ami 3.4ghz allcore-al elég jól menne és tud takarékos is lenni ha kell.

Hűtőből egy 3eft-os kínait kap, keret univerzális így igazából mindenre rámegy. Kínai keretnek szoktam nevezni ezt a karikás műanyag vackot amellyel sok sok hűtő felszerelhető, a legtöbb noname kínai hűtő ezt a felfogatást használja ami véletlenül hasonlít az AMD megoldására.

Az X99 chipset eredetileg 2014-es HEDT platformra készült, a lapra rakott HM55 pedig egy 2010-es laptop chipset – a kettő között kb. akkora a szakadék, mint egy ThinkPad és egy rack szerver között. Működik és ez a lényeg.

SSD-nek pedig amit éppen találtam 120GB-os ezer éves kingston.

Kapott egy P106-t meg egy XGI Z9 videókártyát. bár szűkös a hely ilyenre.

Nos ez nem volt jó ötlet, kemény egyszámjegyű fps-eket sikerült kiadnia magából. Úgy néz ki hogy a kis xgi valamiért nem megy rendesen. Próbáltam tesztnek videókártya nélkül is, mármint csak a kimenet nélküli bányászkártyával de ugye ezzel az a gond hogy távoli asztalon nem lenne életszerű a teszt.

  • Köszi a válaszokat.
    Vrm-el kínai x99/x79 lapon amíg nincs lassulás vagy instabilítás nem szoktam foglalkozni.(nem is jellemző) 100-110 fokig jó, ha 70-80 akkor meg teljesen jó ideális de szerintem ezen lapon nincs rá olvasható szenzor csak a vrm-en belüli saját védelme. Csak a környező kondiknak nem jó ha 100 fok felett sülnek de nem jellemző az sem hogy azok döglenek be.
    Én turbo hack nélkül olyan 100-120w-os procikat bele merek rakni hosszú távon, tesztre meg minden mehet ami nem unlocked.
    Nekem nagyon pozitív véleményem van a noname kínai x79/99 lapokról és ebben benne vannak ezek a low end cuccok. Vrm jobb mint a márkás low end lapoknak, mondjuk könnyebb dolguk is van mert a vrm egy része a prociban van.

  • az első bios változatok katasztrófálisak voltak ... a mostaniak se tökéletesek azonban ... bár a kínaiak behackelték a resizebar, egyes lapokon TPM 2.0-át is (ezen nincs), de ezek nem működnek SATA eszközökkel, csak nvme meghajtóval stabilan (ezen lapon a sata vezérlő biosban lévő drivere túl régi, csak CSM módban működik anomáliák nélkül).

    kicsit többért vannak azonban c612 chipsetes alaplapok (azon az x99 server változatai), lényegesen stabilabb és jobb minőségű (már amelyik) alaplapok.

    A VRM ezen a lapon egyébként:
    controller: uP1649Q
    doubler: 3x uP1961S
    high-side: 6x 026N03FG (100A)
    low-side: 6x 060N03FG (50A)

    érdekes, hogy doublert is használtak nem csak sorba kötötték a chippeket, de erősen ajánlott a légáramlat a VRM részre ha 100W feletti cpu-t vagy turbo-unlock -ot alkalmaz az ember. (ezek a saját példányomon voltak anno... persze bármikor variálhat ezen a kínai, hogy pont ezen chippek vannak e)

    Ennek a lapnak a machinist féle PR9 (még a PR9-H variáns is) változata lényegesen jobb minőségű lap.

    Sajnos ez a "Soyo" márkanév eléggé degradáció alatt van :( lehetne valami normális brand belőle, de csak egy a sok "noname" márka közül, kb. nulla minőség elvárással/ellenőrzéssel (bár egy kicsit komolyabb mint egy absolut 0 branding lap)
    a másik, a bios flesseléssel óvatosan, ha félremegy ezen lapok nem javíthatók pl. ch341a -flashelővel csipesz segítségével, csak a chippet leszedve a lapról, mert a feszültség nincs leválasztva rendesen és ch341-nek kellene mindent is etetni olyankor ha rajta van a bios chip az alaplapon (egy diódát megspóroltak, hogy ne tápláljon vissza).. a machinist lapon ezt (is) javították legalább.
    de ezen lapokba nem raknék 2696v3 cpu-t :DDD

    #Dauerstage:
    VRM esetén a 90C teljesen rendben (bár ha IDLE az lehet gond). a 120C még "elmegy", a 140-150C felett problémás.. a 90C IDLE azért lehet gond, mert hamar felé mehet terheléskor. Ezen alaplapokhoz hasznos lehet a drop-down féle "klasszikus" cpu hűtő kialakítás (vagy egy külön ventilátor felé, rászerelve ... sokszor a lapon is van 2pines csatlakozó is a VRM ventilátornak).

    C612 vagy C216? Mert ilyennel volt dolgom 3-4gen környékén, amiben megy a Xeon meg az i3, meg a Pentium G, de i5 már nem :D Igaz, ez nem kínai tákolmány, hanem Intel. :DÉs akkor itt meg egy sokadik genes proci is megy korai chipsetekkel :D

  • DraXoN
    addikt

    Ez aztán az official tákolás :D De hogy hogy oldható meg, hogy az adott chipset tényleg kompatibilis legyen a procival, az kész. :D

    "Na banyek megnyomtam a publikálást mentés helyett aztán még lóf sincs kész..."
    Én ilyenkor ctrl-c, töröl, újba ctrl-v. :DDD

    az első bios változatok katasztrófálisak voltak ... a mostaniak se tökéletesek azonban ... bár a kínaiak behackelték a resizebar, egyes lapokon TPM 2.0-át is (ezen nincs), de ezek nem működnek SATA eszközökkel, csak nvme meghajtóval stabilan (ezen lapon a sata vezérlő biosban lévő drivere túl régi, csak CSM módban működik anomáliák nélkül).

    kicsit többért vannak azonban c612 chipsetes alaplapok (azon az x99 server változatai), lényegesen stabilabb és jobb minőségű (már amelyik) alaplapok.

    A VRM ezen a lapon egyébként:
    controller: uP1649Q
    doubler: 3x uP1961S
    high-side: 6x 026N03FG (100A)
    low-side: 6x 060N03FG (50A)

    érdekes, hogy doublert is használtak nem csak sorba kötötték a chippeket, de erősen ajánlott a légáramlat a VRM részre ha 100W feletti cpu-t vagy turbo-unlock -ot alkalmaz az ember. (ezek a saját példányomon voltak anno... persze bármikor variálhat ezen a kínai, hogy pont ezen chippek vannak e)

    Ennek a lapnak a machinist féle PR9 (még a PR9-H variáns is) változata lényegesen jobb minőségű lap.

    Sajnos ez a "Soyo" márkanév eléggé degradáció alatt van :( lehetne valami normális brand belőle, de csak egy a sok "noname" márka közül, kb. nulla minőség elvárással/ellenőrzéssel (bár egy kicsit komolyabb mint egy absolut 0 branding lap)
    a másik, a bios flesseléssel óvatosan, ha félremegy ezen lapok nem javíthatók pl. ch341a -flashelővel csipesz segítségével, csak a chippet leszedve a lapról, mert a feszültség nincs leválasztva rendesen és ch341-nek kellene mindent is etetni olyankor ha rajta van a bios chip az alaplapon (egy diódát megspóroltak, hogy ne tápláljon vissza).. a machinist lapon ezt (is) javították legalább.
    de ezen lapokba nem raknék 2696v3 cpu-t :DDD

    #Dauerstage:
    VRM esetén a 90C teljesen rendben (bár ha IDLE az lehet gond). a 120C még "elmegy", a 140-150C felett problémás.. a 90C IDLE azért lehet gond, mert hamar felé mehet terheléskor. Ezen alaplapokhoz hasznos lehet a drop-down féle "klasszikus" cpu hűtő kialakítás (vagy egy külön ventilátor felé, rászerelve ... sokszor a lapon is van 2pines csatlakozó is a VRM ventilátornak).

  • Chipset dmi-vel kommunikál, az meg kompatibilis. Gyakorlatilag olyasmi mint egy sima pcie eszköz.

    Ja, csak akkor az egyes Intel chipsetekre miért van kiírva, hogy milyen procikkal mennek? Ez alapján lassan az x86 is SoC lesz, szóval tényleg akármivel kéne... :D

  • 40w idle, 75w youtube lejátszás szoftverből. Annyit eszik mint az akkori i7esek.
    2678v3-at raktam bele. Quadro fx1700-assal majd lesz bele valami érdekesebb.
    Igen, lc power :DDD
    4x8gb ram.
    Most még linux mintel tesztelem ahhoz ez overkill kategória. HM55-öt ír chipsetre.

    A VRM hűtését és padozását instant cserélni kell. Én régi(talán S478) cpu hűtéséből faragtam rá másikat, így magasabbak a lamellák, jobb a hőelvezetés.
    Nyertem is vele ~10°C-t, aztán padozást cseréltem Arctic-ra és megint nyertem ~10°C-t. A gyári megoldással 70°C fölé megy a hőmérséklet, így meg az 50-et alig lépi át. Az sem baj, ha a proci hűtő az alaplapra fúj és nem egy torony van rajta.(Nálam is torony van, még)


    Egyébként elég kellemesen muzsikál.
    Még jön neki egy Montech Gamma 2 650w, meg egy Darkflash Talon hűtő és jó is lesz.
    :R :R

  • Ez a HM55-ös chipset érdekes lehet, mert biztosan kevesebbet fogyaszt, mint az X99, úgyhogy egy alacsonyabb fogyasztású géphez ideális lehet. Mondjuk a processzor nem arról lesz híres, az biztos.

    40w idle, 75w youtube lejátszás szoftverből. Annyit eszik mint az akkori i7esek.
    2678v3-at raktam bele. Quadro fx1700-assal majd lesz bele valami érdekesebb.
    Igen, lc power :DDD
    4x8gb ram.
    Most még linux mintel tesztelem ahhoz ez overkill kategória. HM55-öt ír chipsetre.

  • Robert07
    aktív tag

    Ez a HM55-ös chipset érdekes lehet, mert biztosan kevesebbet fogyaszt, mint az X99, úgyhogy egy alacsonyabb fogyasztású géphez ideális lehet. Mondjuk a processzor nem arról lesz híres, az biztos.

  • Ez aztán az official tákolás :D De hogy hogy oldható meg, hogy az adott chipset tényleg kompatibilis legyen a procival, az kész. :D

    "Na banyek megnyomtam a publikálást mentés helyett aztán még lóf sincs kész..."
    Én ilyenkor ctrl-c, töröl, újba ctrl-v. :DDD

    Chipset dmi-vel kommunikál, az meg kompatibilis. Gyakorlatilag olyasmi mint egy sima pcie eszköz.

  • Ez aztán az official tákolás :D De hogy hogy oldható meg, hogy az adott chipset tényleg kompatibilis legyen a procival, az kész. :D

    "Na banyek megnyomtam a publikálást mentés helyett aztán még lóf sincs kész..."
    Én ilyenkor ctrl-c, töröl, újba ctrl-v. :DDD

Még van hozzászólás! Tovább