2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Bejutni a Google-höz, az utolsó nap az Amazonnál

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Minden jónak vége szakad egyszer. 2022 Április 8.-a volt az utolsó munkanapom az Amazonnál. Vagyis lett volna, ha a héten nem kapom el a koronavirust, igy csak 7.-éig húztam.

Mielőtt bárki azt gondolná, hogy azért mondtam fel az Amazonnál, mert bejutottam a Google-höz, a történet nem ilyen egyszerű. Nem lettem Google alkalmazott. Lehet már nem is leszek. Bár az elmúlt évben több megeresést is kaptam FAANG cégektől (Google, Meta és Amazon, igen, néha a saját alkalmazottaikat is fel akarják venni, nincs teljesen összehangolva a recruiting és a névsor), nem éreztem egyikről sem, hogy előrelépés lenne az Amazonhoz képest. A terv az volt, hogy lehúzom a négy évet, amire a szerződésem szólt, elrakom az egyre nagyobb részvénycsomagokat, és aztán pihenek egy évet, beutazzuk a kontinenst, kipróbálom magam bloggerként vagy vloggerként. De nem igy alakult.

Az elmúlt év nehéz volt. Tartottak még a Covid lezárások, az ingatlanárak duplázódtak, volt ahol triplázódtak, emiatt nőtt a társadalmi elégedetlenség. És Putin elkezdte a speciális hadműveletét Ukrajnában. Megugrott az infláció. A tőzsdék ralliztak aztán korrigáltak egy nagyot - vagy recesszióba kerültünk, utólag kiderül. Az én kis környezetemben pedig több projektet is leállitottak, nagy volt a fluktuáció, és úgy tűnt, hogy a csapatunk elvesztette az irányt, hétről hétre újabb azonnali feladatokat kaptunk. Nem volt nagy a nyomás, elfogadták az adott határidőket, a csúszást, de nem volt ideális egyik héten teljesitményteszteket irni egy szolgáltatáshoz, másik héten Objective C kódban dolgozni egy olyan funkció kiegészitésén, amihez a csapatnak korábban nem volt köze. A management sem kezelte jól ezt a helyzetet.

Elkezdtem gondolkodni, hogy merre tovább. A metaverzum érdekelt, és csináltam is Roblox-ban oktató játékot, de a cég kultúrájáról elég rossz hirek terjedtek, úgyhogy nem erőltettem. Egy cég volt, ahova évek óta szerettem volna bekerülni, és már kétszer pályáztam sikertelenül: az YNAB. A terméküket évek óta használtam, olvastam a hirlevelet, néztem a videókat. Nagyon tetszett a vállalati kultúrájuk. És pont kerestek egy full stack fejlesztőt. A pályázatom megint sikertelen lett. Több százan jelentkeztek egy pozicióra, de az rosszul esett, hogy be sem hivtak. Közben sorra utasitottam vissza a megkereséseket: Microsoft, Oracle, bankok, kisebb helyi cégek, fejvadászok akik a szokásos zsákba macskát árulták. Magyarországról is kaptam megkereséseket, nem mindneki olvassa el a LinkedIn profilokat. De nem egy új állást akartam, ahol megint eltöltök 2-3 évet, hanem egy olyan céget, ahol lelkesedhetek a termékért és a cég értékrendje illeszkedik az enyémhez. Igy jött szembe a Coursera.

A Coursera-nál backend fejlesztőt kerestek, erős Java tudással, AWS ismeret előny. És senior pozicióba. Azóta használtam az oldalt, amióta 2012-ben elinditották az első kurzust. És az interjúkon (köszönöm a szót Winner_hun) nagyon barátságos és érdekes embereket ismerhettem meg. Sokmindent jól csináltak, ami az Amazonnál zavaró volt. Az öt órás interjúra a manageremmel ráhúztunk még egy órát, és vállalati kultúráról, munkaszervezésről, kommunikációról, csapatépitésről beszélgettünk. A fejvadász azt mondta, hogy ez jó jel. Ennek ellenére kicsit aggódtam, hogy meg tud-e a cég fizetni. Úgyhogy bemondtam a legalacsonyabb bérigényt, ami mellett meg tudunk élni, rászámolva egy kis inflációt. 20%-os bércsökkentést megért volna, hogy jó terméken, jó társaságban dolgozzam. E helyett 20%-os emelést kináltak, úgyhogy nem volt kérdés, hogy elfogadom.

Jól esett felmondani. Az utolsó heteket nagyon felszabadultan töltöttem. A retrókon már nem fogtam vissza magam, és több javaslatomat örömmel fogadta a csapat. Úgy látszik nem én voltam az egyetlen, aki elégedetlen volt a dolgok menetével, de félt szóvá tenni. Egy hét pihenőm volt a két munkahely közt, azalatt nagyjából kigyógyúltam a koronavirusból. A betanulás gyorsan ment. Már az első héten code review-ztam, a harmadik héten release-eltem saját kódot. Még sokmindent kell tanulni, de már sok feladatban teljesértékű tagja vagyok a csapatnak. Megfogadtam, hogy egy javaslatot vagy véleményt sem fogok visszatartani. Két hete a one-on-one-omon a managerem elmondta, hogy többek közt ezért vettek fel. Új a csapat, és a tetszettek neki a gondolatok, amit az interjún megfogalmazam. Szerette volna, ha az általam felvázolt irányba terelem a kultúrát. Azóta elinditottam egy fejlesztői könyv klubbot, ahol szakmai könyvek alapján beszélgetünk technikai kérdésekről. Ezen a héten pedig egy hackathon projektet vezetek.

Hozzászólások

(#1) Oldman2


Oldman2
veterán

Gratula!

(#2) buherton


buherton
őstag
LOGOUT blog

Gratulálok!

Egy picit irigykedek, mert hasonlóan nem vagyok jó szituációban és magyar honban nem tudom hol találhatnám meg a helyem. Annyi különbség van, hogy én beágyazott rendszer fejlesztő vagyok.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#3) JHC


JHC
tag

Gratula!

(#4) bobalazs


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Mennyi BTCd van?

(#5) lajthabalazs válasza buherton (#2) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Azt gondolnam, hogy most hogy lassan a fogpiszkaloba is IoT-t akarnak tenni, mindenhol keresik a beagyazott rendszer fejlesztoket.

(#6) UnA


UnA
Korrektor

A cím még mindig a régi, de tetszik, hogy sikerült kilépni abból a gondolkodásmódból, ami a céges brandinget a valódi feladatok elé helyezi ;)

És sok sikert az új helyen. :)

(#7) buherton válasza lajthabalazs (#5) üzenetére


buherton
őstag
LOGOUT blog

Ha jól értem, akkor Java-ban dolgozol, ugye? Abban a világban legalábbis Magyarországon elég jól megvannak a fizetési sávok, hogy junior, medior, senior, stb mennyit keres és sok cég is van. Ezzel szemben a IoT tipikusan C, és C++ és itt jóval elmosódottabbak a határok. Ráadásul erős a német jelenlét Magyarországon. Ott a Bosch, ThyssenKrupp, B. Braun, Continental és a német cégek nem arról híresek, hogy jó lenne a munkakultúrájuk.

A Bosch-ban történt olyan, hogy a főnök kiküldte a gyakornok diákot, hogy hozzon már neki ebédet a Mekiből. Ott történt az is, hogy a hivatalos 30 perces ebédszünetből ha 5 perccel később jöttél vissza, akkor melléd állt a német főnök az óráját mutogatva, hogy hol voltál? Jah, mondtam már a rendszeres táskaellenőrzést? :( Nem, ez nem a hatvani vagy a miskolci gyár volt, hanem a budapesti fejlesztőközpont.

Az esetemben még ott van az is, hogy jó lenne a közelben találni munkát, mert van két lányom és nem szeretnék olyan apa lenni, aki csak hétvégén ér rá. Lehet megpróbálom a B. Braun-t. Néztem a helyi Google-t az Óbuda Gate-ben, de nem hiszem hogy megütöm a szintet a phd-sok között és valószínűleg közös metszet sincs, amivel foglalkoznak és ami engem érdekelne.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#8) Mindreader válasza buherton (#7) üzenetére


Mindreader
tag

Oh, ilyenek a körülmények a budapesti Bosch-nál? Pedig eljátszottam a gondolattal hogy jelentkeznék hozzájuk, tekintve hogy a hatvaniaknak elég sok gyártástámogató programot fejlesztettem külsősként. De így lehet nem ők lesznek az első helyen. :U

(#9) VoidXs válasza buherton (#7) üzenetére


VoidXs
nagyúr

Azért nem venném egy kalap alá a Bosch-t és a B.Braun-t. Ilyen horrorsztorik és minimimálbéres gyakornoki programok csak az előbbiről szólnak. Én csak safety option okán vagyok jelenleg felvételi folyamatban velük, de miután lealkudták a tapasztalatom 7 évről 3-ra, illetve az amúgy is alacsony bérigényem a 80%-ára, ez még végszükség esetén is esélytelen. A Braun kultúrája és csapata kiváló. Folyamatosan minőségi programokat szerveznek, remek a társaság, a COVID miatti drágulásokat is egy 15%-os béremeléssel oldották meg az évesen felül, miközben például a Beckernél (ami azóta lényegében bedőlt) önként kellett lemondanod 10%-ról, majd veregették az iroda vállát a pszichopaták, hogy ti voltatok a legügyesebbek, nálatok 100% megtette...

A Google-höz közel nem kell PhD, csak kitartás. Amikor én felvételiztem, bár megbuktam, de azt mondom, hogy nagyon fair feladatokat kaptam, és ha lett volna próbainterjú, ment volna, pedig nem mondom magam túl jó munkaerőnek. Nem próbálhatod újra azonnal, fél-egy évet várni kell, de mindenképp megéri, mert vagy kapsz egy remek állást, vagy minimum egy jó élményt.

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#10) gzbotii


gzbotii
veterán

Gratula az új munkahelyhez - sok sikert :)

Jöhet még beszámoló később, engem érdekelne :R

Volt alkalmam lehúzni egy 5.5-6 hónapot egy tipikus toxic workplacen (mérgező munkahely - van erre rendes magyar fordítás?). Felüdülés volt, minimálisan kevesebbért, de egy teljesen más területen, fejlődési lehetőséget kínáló munkahelyre váltani, ahol értékelték az embert, és a közvetlen kollégáid nem emailt írt a feletteseidnek, ha valamit hibáztál, hogy nehogy lemaradjanak róla :U

When every logical course of action is exhausted, the only option that remains is inaction.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.