2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

A rajzolásról...

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Páran érdeklődtek a Jobb agyféltekés rajzolás módszere iránt, így végeztem egy "kis" kutatómunkát és úgy döntöttem, írok egy "kicsit" róla, hátha rajtuk kívül még van olyan, akit érdekelne ez a fajta "rajzoktatás".
Tehát lássunk is neki, hogy mit takar ez az elnevezés, mik az ilyen jellegű tanfolyamok céljai, valamint miket tanulnak meg egy ilyen "oktatáson" a résztvevők...

Az elmélet tapasztalati alapja

A lineáris információfeldolgozás a bal agyféltekében történik, míg a globális érzékelő adatokkal a jobb agyfél foglalkozik, így az információkat, amiket kapunk két különböző módon tudjuk feldolgozni, és ez a két mód rengetegféleképpen kombinálódhat egymással. Tehát a J- és a B-mód csak az észlelés fő módjait különítik el.
Feltételezések szerint a két agyféltekét összekötő corpus callosumról (idegsejtnyaláb) kiderült, hogy gátolja az információáramlást a két agyfélteke között, ha az adott feladathoz valamelyik agyféltekének nem kell beavatkoznia.
A szemmel érzékelhető képekkel még nem ér véget az agyunkban történő folyamat, mert amit látunk, talán részben, de lehet, hogy majdnem teljesen megváltozik, átformálódik az emberek fejében a gyakorlatuktól, gondolkodásmódjuktól és múltbéli tapasztalataiktól függően.
Az is előfordulhat, hogy az agy átrendezi - vagy egyszerűen figyelmen kívül hagyja - a retinára érkező képeket, ez alapján feltételezhető, hogy nem a rajzolás okoz gondot, hanem az, ahogy látunk.

A rajzolás, mint (tanulható) képesség

Ha megkérdezünk egy művészt, arról, hogy hogyan rajzol mondjuk egy élethű portrét vagy tájképet, a művész valószínűleg annyit fog felelni, hogy valójában fogalma sincs, kezébe veszi a ceruzát, vagy egyéb eszközt és a dolgok maguktól kialakulnak. Elég neki annyi, hogy egyszerűen rápillant valamire és lerajzolja.
A közhiedelemmel ellentétben a kézügyesség nem kulcsfontosságú a rajzolásban. Ha a kézírásunk olvasható vagy a nyomtatott betűink kibetűzhetők, akkor megfelelő a kézügyességünk, hogy jól rajzoljunk.
A rajztudás legalább egy része a képesség, hogy agyállapotunkat átkapcsoljuk egy más látó/ érzékelő módba, tehát a rajzolás bárki számára elérhető, aki képes megtanulni átváltani művészi érzékelésre.
A rajzolás elsajátításával megtanulunk másképpen látni, a szemünkkel észre fogjuk venni a formák csodálatos nyelvét és ki is tudjuk majd magunkat fejezni ezen a nyelven.
Érdemes szem előtt tartani, hogy a rajzolás nem cél, csupán egy eszköz, hogy megtanuljunk a háttérbe látni az agyunk teljes használatával.
Ahogy az erről a témáról szóló könyvben is írta a módszer felfedezője: ahhoz, hogy egy papírlapra ceruzával ügyesen és élethűen lerajzoljunk egy adott tárgyat, csupán öt alapvető készségre van szükségünk, amik állítása szerint a következők:

- szélek észlelése
- terek észlelése
- viszonyok észlelése
- fények és árnyékok észlelése
- teljesség észlelése

Összefoglalva tehát a rajzolás tanítható és tanulható képesség, a haszna pedig kettős. Megtanulhatunk belépni az elménk azon részébe, ami elősegíti a kreatív és az intuitív gondolkodást, valamint megtanuljuk azt is, hogy hogyan vessük papírra azt, amit látunk.

Na de hogyan is érjük el ezt?

Meg kell tanulnunk a vizuális információt úgy feldolgozni, ahogy a művészek teszik, ennek elérése érdekében pedig olyan feladattal kell ellátnunk az agyunkat, hogy a jobb agyfélteke (J-mód) legyen a domináns, és a bal agyfélteke (B-mód) háttérbe szoruljon.
Az agy a B-módot érzékeli természetesnek főként a beszéd miatt, a J-mód pedig természetellenesnek hat, ám a szerző állítása szerint előtérbe tudjuk hozni mindkét módot, csupán meg kell tanulnunk irányítani az agyunk.
A továbbiakban a könyvön keresztül kapja a feladatokat az olvasót, hogy így erőteljesebben érzékelje az őt körülvevő világot.

**forrás: Betty Edwards – Jobb agyféltekés rajzolás**

Hozzászólások

(#1) LadyLorien


LadyLorien
tag

A bejegyzést főként Lenry-nek és ntomka-nak ajánlom! :U

Torpenyuszik.hu - A nyuszigazdik kisokosa!

(#2) művésznő4


művésznő4
csendes tag

Nagyon érdekes ez a cikk, már én is sokat hallottam róla. :K
Engem is hívtak most nyáron ilyen jellegű oktató táborba. Sajnos egyelőre nincs pénzem rá, de nagyon szívesen kipróbálnál, mivel ígéretesnek hangzik.
(Még nem biztos, de lehet, hogy rajzzal is fogok a későbbiekben tovább menni. A választott tárgyam már 100%, hogy a rajz lesz érettségin. :B)

(#3) LadyLorien válasza művésznő4 (#2) üzenetére


LadyLorien
tag

Szerintem az is jó megoldás, hha beszerzed a könyvet.. A lényeg benne van és jóval olcsóbb megoldás, csak a szorgalom kell hozzá, és némi idő, hogy kicsit "ki tudj kapcsolni"...
Ha tényleg arra mész tovább, akkor sok sikert kívánok a rajzoláshoz. ;)

Torpenyuszik.hu - A nyuszigazdik kisokosa!

(#4) művésznő4 válasza LadyLorien (#3) üzenetére


művésznő4
csendes tag

Köszönöm a tippet és a jó kívánságot! :B:R

(#5) LadyLorien válasza művésznő4 (#4) üzenetére


LadyLorien
tag

Szívesen... az este folyamán eléggé át-tanulmányoztam a könyvet... De ha esetleg segítségre lenne szükséged, akkor nyugodtan írj :)

Torpenyuszik.hu - A nyuszigazdik kisokosa!

(#6) Lenry


Lenry
félisten

köszönöm :R

érdekesnek hangzik, ha egyszer lesz időm meg pénzem rá, lehet, hogy benevezek egy ilyen tanfolyamra, mert tényleg irigylem, aki tud rajzolni, mert én meg nem.

ahogy olvastam az írást, azon kezdtem gondolkodni, hogyha ez tényleg ilyen egyszerűen tanítható, akkor pl iskolában miért nem tanítják? ált.suli elsőtől, középsuli másodikig, tehát 10 évig volt rajz órám, amiket általában végigszenvedtem, mert nagyon nem tudtam lerajzolni, amit kellett, és gondolom nem én vagyok az egyetlen, pedig ha ez tanulható és tanítható, akkor tanulni és tanítani kellene.

(na jó, nem minden rajzórán szenvedtem, mert tanultunk olyat is, amikor a lap két szélén kijelöltünk két pontot, és azokból húzgáltunk vonalakat, és alakítottunk ki 3D-snek tűnő formákat, azt pl szerettem és jól is ment. azt hiszem iránypontos rajzolásnak hívják, de nem biztos)

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7) LadyLorien válasza Lenry (#6) üzenetére


LadyLorien
tag

Igen, annak hívják... Szerintem azért nem iskolában tanítják, mert még annyira nem robbant be a köztudatba, meg akkor mi pénzt kapna a módszer "felfedezője"?...
A másik ok, hogy ennek nem pont a rajzolás a célja, hanem egy "látásmód" kialakítása... Ahogy írtam a bejegyzésben: " a rajzolás csak egy eszköz".

Neked is tanácsolnám a könyvet... szerintem sokkal olcsóbb, és arra az időpontra ütemezed a feladatokat, amikor szeretnéd csinálni... Általában az ilyen "tanfolyamok" 4 naposak, és elég drágák, valamint jóval előbb kell jelentkezni rájuk...

De persze kinek-mi tetszik, vagy melyik egyszerűbb... :)

Torpenyuszik.hu - A nyuszigazdik kisokosa!

(#8) ntomka válasza LadyLorien (#1) üzenetére


ntomka
nagyúr

Köszönöm! :B :R

Egy kicsit hihetetlen nekem ez a dolog, legalábbis az eredményeket látva, hogy az az ember, aki kezdetben egy kockát képtelen lerajzolni, a végére látványos grafikákkal büszkélkedik. :U Persze egy próbát megér, mert csak akkor derül ki az igazság. :)
Egy hónap múlva lesz hosszú távon időm ilyesmire, szerintem neki fogok feküdni, mindig is szerettem volna szépen rajzolni. :B Ha másnak nem, hobbinak jó lesz. :)

ツ Headphones on - World off

(#9) LadyLorien válasza ntomka (#8) üzenetére


LadyLorien
tag

Elég sokan írtak hsz-t a könyv alá egy oldalon, hogy tényleg jó... :) Rosszat még nem hallottam róla.. ( És nem is láttam, pedig eléggé sokat nyomozgattam )...

Sokan mondják, hogy máshogy látom a dolgokat, mint ők... Tényleg más érzés, mikor rajzolok... Olyankor szabadnak érzem magam. Van, hogy sikerül így rájönnöm a megoldásokra. :)

Eléggé sikerült a könyvvel megmagyarázniuk néhány dolgot, amit eddig nem értettem... Nem olvastam teljesen végig, de van igazság alapja szerintem...

Torpenyuszik.hu - A nyuszigazdik kisokosa!

(#10) ntomka


ntomka
nagyúr

Na megvan, a cikkben lévő képről ezek jutottak eszembe: [link], [link], [link], [link]. :)

ツ Headphones on - World off

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.