2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Korszerűtlen fűtésrendszer - ötletek?

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Szóval ahogy öregszik az ember, egyszer eljut oda, hogy már nem akar albérletet fizetni, nem akar a növekvő albérletárak és a beszűkülő piac miatt aggódni. Kell egy saját lakás, ahol az ember jól érzi magát. Tehát öregszem.

Megnéztünk egy csomót, és a korábbi társasházas és panelos kellemetlen élmények miatt (részeges szomszéd aki hajnali 4kor mélynyomóvál áll neki zenét hallgatni kocsmázás után, útálatosék akik útálnak valamiért, trehányék akiknek a szemetét a kertünkbe fújja át a szél, állandóan veszekedők) úgy döntöttünk, hogy családi ház kell. Ez egyben azt is jelentette, hogy városon kívül kell valamit vennünk, a városban kevés a családi ház, és ami van, eszméletlen drága.

A másik gond a házak mérete. Egyszerűen nem lehet normális alapterületűt kapni, az összes 250nm-350nm között volt. Ezt fűtsed ki MacGyver...

Aztán jött az álomház. Helyi léptékben "kicsi" alapterület, 1 szint, szép kert, gyönyörű külső, fantáziadús belső design. Minden jó vele, de mégiscsak 17 éves, tehát nem korszerű. Fene tudja milyen falszigetelés, műanyag nyílászárók, jó tetőszigetelés, és OLAJKAZÁN. Gáz nincs még a közelben sem, árammal fűteni drága tudtommal, egy geotermikus rendszer kiépítése sem filléres, a levegő-víz hőszivattyú meg sok átalakítást igényel, ami szintén költséges, bár ez a hosszútávú terv padló- és falfűtéssel. Igaz, itt egyesek emlegetnek valami hőtárolós elektromos fűtést, ami állítólag olcsó, de még kézzel fogható bizonyítékot nem láttam. Lehe ilyesmire gondolnak? Ez valóban gazdaságos lenne?

Adax Clea WiFi

Szóval ami van, az az olajkazán, egyelőre ezzel kell együtt élni, hacsak nem derül ki, hogy az elektromos smart radiátorok mégiscsak jók. Arra gondoltam, hogy a 8 helység 16 radiátorának mindegyikére szerelek vezeték nélküli fűtőtest termosztátot, amit egy központi egység vezérel. Így az idő függvényében a nem használt helységek radiátorai kevesebb vizet keringetnének, míg a használt helységek melegebbek lennének.

Éppen elkezdtem utánajárni, hogy milyen alkatrészek kellenek, mikor kiderült, hogy ezt már más is kitalálta, így készen meg lehet venni. :) A gond az, hogy nem tudom, valóban megérik-e ezek, és hogy melyik gyártótól érdemes venni a csomagot. Remélem vannak itt tapasztaltabbak, akik tudnak pár hasznos tanáccsal szolgálni.

Eddig 2 gyártót találtam, a Honeywell rendszer kb 1200EUR, míg a MAX! MAX! 300 lenne, gondolom nem ok nélkül. Van még Netatmo is, de nagyon rosszakat írnak róla.

Honeywell evohome

MAX! MAX!

Az utóbbi, olcsóbb megoldásból rendeltem 1 termosztátot és egy vezérlőt is (42EUR), hogy teszteljem, azzal hogyan működik. Ha megjött, mindenképpen írok pár sort róla.
Addig pedig szívesen veszem az ötleteket. :)

Hozzászólások

(#1) Cucuska2


Cucuska2
őstag

Nekem annyi a tapasztalatom az elektromos fűtéssel, hogy egy jól szigetelt házba szerintem ideális, mert helyiségenként tudod vezérelni plusz költségek nélkül. Nem teljesen jó a saját példám, de én például 61 m2-es régi polgári házban lakom, és 10-13k télen a gáz. Ennek nagy része ott megy el, hogy a konyhát is fűtöm, ahol a vékony üvegtégla miatt sokkal hűvösebb van. Szobánkénti fűtőpanellal ez a probléma megoldódna, de hülye voltam, és apámra hallgattam.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#2) Hieronymus válasza Cucuska2 (#1) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

1200 euró takarékossági befektetést nagyon sok év alatt térül meg. A hőmérsékletek folyamatos változtatásával tovább lehet növelni a megtérülés idejét. (A hőn tartás igényli a legkevesebb energia befektetést.)

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#3) Lauda


Lauda
félisten

Át kellene állnod klímás fűtésre. Olcsó és tiszta módszer. :K A beruházás mondjuk húzósabb.

(#4) sanzi89 válasza Lauda (#3) üzenetére


sanzi89
addikt

A klímán gondolkozom én is - nyárra amúgy is kellene egy klíma hűteni - de az folyamatosan mozgatja a levegőt és hangos. Úgy hangos, hogy aludni nem tudok mellette akkor sem, ha a másik szobában van de mondjuk az ajtó nyitva van. Sajna erre nagyon érzékeny vagyok, ha egy laptop HDD pörög a szobában egy USB-s keretben az már zavar...

[ Szerkesztve ]

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#5) vitya2 válasza sanzi89 (#4) üzenetére


vitya2
csendes tag

A klímából is lehet venni elég halk megoldásokat csak azok a felsőbb árszegmensben lesznek és amúgy nálunk sem szoktak az elindítást követő fél óránál tovább közepes zajnál működni. Bár nálunk egy jól szigetelt ház napos oldalát hűtik csak.

(#6) ncc1701


ncc1701
veterán

Mindegy mivel fűtesz, ha keveset kell. Ergo ablakok cseréje passzív házasra, és külső szigetelés. És nem ilyen tesco gazdaságos 5 centivel, hanem 15-20cm. Utána lehet gondolkodni fűtés cserén.

[ Szerkesztve ]

(#7) medica


medica
senior tag

Aránytalanul drága és felesleges megoldás. Vegyestüzelésű kazán (pl egy 30kw-os Blumpo 200-250k, bár nem láttam konkrétan hány nm a ház) amíg nem lesz gáz (villany a következő lehetőség). + keringető szivattyú ha nem gravitációs eleve (de rásegítésnek is jó). A radiátorokon meg beállítható hogy mennyire legyenek nyitva. A szigeteléssel sokat lehet spórolni (persze előbb hőtérkép, stb.)

[ Szerkesztve ]

Két pont között legrövidebb út ha el sem indulsz

(#8) ncc1701 válasza medica (#7) üzenetére


ncc1701
veterán

Már vegyes kazánhoz is kell kéményt béleltetni, azaz add hozzá még a szolíd negyed millát. Ha kicsi a kecó, és az ember nem szégyenli összekoszolni a kezét, akkor nagyságrendileg ennyiből ki tudod hozni a szigetelést sk.

[ Szerkesztve ]

(#9) Lauda válasza medica (#7) üzenetére


Lauda
félisten

A szigetelésnek is úgy van értelme, ha meg is térül ésszerű időn belül. Ha teszem azt húsz év alatt jön vissza a befektetés, az nálam nem ésszerű kiadás.

(#10) solena


solena
tag

Keress a környéketeken olyan gáztervező mérnököt, aki szokott tervfelülvizsgálatot is csinálni (a gázszolgáltatók, ha nagyon el vannak havazva a felülvizsgálatokkal, van, hogy ki szokták adni alvállalkozásba mérnököknek más terveit). Némi pénzért (van aki ingyen is, ha a terveket nála csináltatod meg) szerintem szívesen vázolja a lehetőségeidet:) Ha nem tudsz tervező mérnököt, akkor kérdezz meg egy normális fűtésszerelőt, hogy ki megbízható mérnök (kinek a terveiből jó dolgozni; mert olyan mérnökhöz ne menj, akinek a terve a megvalósíthatósággal köszönőviszonyban sincs).

Némi személyes tapasztalat, ahol nincs gáz: havernál egy nagyon modern elektromos Ariston bojler (vagy átfolyós, most hirtelen nem tudom) van, az látja el a kecót melegvízzel és melegvizes radiátorokon keresztül fűtéssel, amire rásegít a nappaliból egy kandallóval, ha nagyon hideg van és/vagy spórolni akar az árammal. A kéménybélelés tényleg nem olcsó mulatság, cirka 100rongy/m, így érdemes oda tervezni kéményt, ahol alacsony a belmagasság és a tető.

A fali/padló fűtés abból a szempontból nem lehet optimális, ha sikerül kókler szerelőt kifognod, akkor nagyon könnyű elkúrni a cuccot, és komplett helyiségek válhatnak fűthetetlenné, valamint nagyon drága a javításuk. Meg, padlófűtéskor "nagyon cuki", ahogy lebeg a por a padló felett pár centivel.

Megújuló energiaforrások: ha nincs fölös pár(tíz) millád, akkor bele se vágj, és nyugati cuccot kell beletenni, azoknak jobb a hatásfoka, mint ami idehaza kapható. Hacsak nem csinálsz házi napkollektort a kerti tusolóhoz, ahhoz elég jópár doboz sör:DDD

Tényleg, szigeteléssel mi a helyzet? A műanyag nyílászáró az az ordenáré olcsó, vagy azért szellőzik? 17 éves, majdhogynem újépítés (csak a villany ne alumeneum vagy vegyes réz-alumeneum legyen, mert akkor azt érdemes lenne újrahúzni mielőbb). A legnagyobb szopacs, ha nem a hőszigetelésre (az utólagosan viszonylag olcsón megúszható), hanem a vízszigetelésre nem figyeltek (az tényleg ordenáré drága).

[ Szerkesztve ]

Ba'jur, beskar'gam, Ara'nov, aliit, Mando'a bal Mand'alor, An vencuyan mhi. - Resol'nare

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.