Hirdetés

Kínai erősítő vásárlási tippek

Sziasztok!
Szépen lassan megesznek minket a kínaiak. Egyre több webáruház nyílik,amik rendkívül olcsón árusítanak távol keleti cuccokat. A három legnépszerűbb bolt, mint az eBay, az Aliexpress és az Amazon mellé jött az Alibaba, aztán a Temu, a Joom, és még ki tudja mi.
Régebben nemigen foglalkoztam kínai dolgokkal mert kínai=bóvli. De nem csak az áru mennyisége, hanem a minősége is javult még ha nem is egyenlő arányban. A kínai piac manapság már szinte megkerülhetetlen.
A külföldi termékek jó alternatívát jelenthetnek, ha használt termék áron vennénk újat, kérdéses, macerás, de valahol létező garanciával. Ráadásul csomó olyan áru közül válogathatunk, amit itthon nem, vagy csak jó drágán lehet kapni.
Mindenféle elektronikai kütyük, élethű plüssfigurák, realisztikus szexbabák, kinek mire van szüksége. Most inkább maradjunk a különféle mobil erősítőknél.
Rendszerint egy komplett rendszert kapunk, ami erősítés mellett valamilyen média lejátszására is alkalmas, tehát csak egy pár hangfalra és egy külső áramforrásra van szükség, aztán máris kész a mini hifi rendszer.
Magyarok vagyunk, szeretünk olcsón kókányolni, és igencsak csábító pár tízezer forintért 300-500-800W teljesítményű erősítőket vásárolni.
Csakhogy ezek a fránya kínaiak a kérdőjeles minőség mellé még szeretnek nagyokat is mondani, olyanokat ráhazudni a csomagolásra, hogy csoda ha elbírja a papír. A fogyasztóvédelem határozott fellépése miatt az itthoni boltokban már csak elvétve találkozhatunk kirívóan hamis terméktulajdonságokkal, de online még mindig azt csinálhatnak jóformán amit csak akarnak.
Valahol azonban érthető, hiszen csak eladni akarnak, és valahogy csábítóvá kell tenni a terméket.
Alapvetően nincs nagy probléma a kínai erősítőkkel, csak tudni kell helyén kezelni a dolgokat, és nem szabad túl nagy elvárásokat támasztani, akkor nem érhet csalódás.
Nemrég vettem egy brutális, 800w teljesítményű erősítőt 8000 forintért. :D
Ekkora teljesítménnyel simán ki lehet hangosítani egy kisebb falu majálisi buliját, nyilván ennek az erősítőnek közel sincs ekkora teljesítménye, de árához képest jól szól. Mutatom:

Az árához képest nem olyan rossz kis motyó ez. Főleg ha azt nézem, hogy működik is ezért a pénzért, és teljes multimédiás rendszert kaptam, ami távirányítható, és még hangszínszabályzója is van. A teljesítmény meghatározására kidolgoztam egy egyszerű ökölszabályt: az utolsó számjegyet nem vesszük figyelembe, a maradékot pedig elosztjuk a csatornák számával. Ezáltal valósabb adatokat kapunk, de persze van erre rendes matek is, amivel precíz értéket kaphatunk.
A feszültség és áramerősség alapján tudunk számolni. Mindkét érték ismert. 12v, 3A. Szorzással ki tudjuk számolni: 12x3= 36. Tehát az erősítő csatornánként tud ekkora teljesítményt.Továbbá 4-8 ohmos hangfalakat tud meghajtani. A kapott érték az erősítő által kezelt legkisebb ellenállásra vonatkozik.Az ellenállás növekedésével a teljesítmény csökken. Tehát 4 ohm= 36w, 8ohm= 18w csatornánként.
Hát ez elég messze van a 800w teljesítménytől, ugyanakkor az ökölszabályként alkalmazott praktikához meglepően közel áll. Érdemes a kínai cuccokkal foglalkozni? Abszolút, amennyiben az olcsóság a cél, és nincsenek nagy igényeink.
Műhelybe, szobába, vagy egy aktív hangfal barkácsolásához tökéletes kis megoldások ezek, csak nem szabad hinni a marketingnek. Amennyiben azonban a komolyabb, minőségibb zenehallgatás a cél, inkább vegyünk használtan valamit, vagy gyűjtsük rá, akkor nem érhet csalódás.
Sztereó rendszernél otthonra, szobába már tökéletesen elég lehet 2x30W teljesítmény, kinti bulizáshoz sem kell feltétlenül több 2x75-100W egy kb 10-20 fős társasághoz. De persze mindenki a saját meglátása szerint dönti el mire van igény, szükség, a lényeg, hogy számodra jól szóljon a cucc, más nem számít.
Köszönöm a figyelmet. :R

Még van hozzászólás! Tovább