2024. szeptember 8., vasárnap

Gyorskeresés

ESD es a hardverek

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Kicsit bajban vagyok az ESD-vel, mert a neten talalhato infok nem igazan kovetkezetesek.

A wikipedia szerint :
"Az integrált áramkörök (IC-k) igen érzékenyek az elektrosztatikus kisülésre (angolul: Electrostatic Discharge=ESD). A hirtelen fellépő nagy áramerősség ugyanis vezetékeket, eszközöket tehet tönkre (szemléletesen „kiégetheti” azokat). Pusztán egy emberi kéz közelsége (még a tok érintése sem szükséges hozzá) képes létrehozni a kisülést, ugyanis az emberi test könnyen képes több kV-ra feltöltődni."

Ez oke, le is irjak,hogy az elektronika cegek hogyan vedik a termekeiket a dolgozoik testetol.

Engem az erdekelne, hogy egy sima gepbovitesnel,atepitesnel mekkora a valoszinusege az ESD-nek,illetve melyek a leginkabb veszelyeztetett hardver komponensek ?

Ramokat,procikat,ssdket peldaul muanyagba szoktak csomagolni. Ebbol en arra kovetkeztetek, hogy ott ez meg van oldva.
Mobiltelefonokat,tableteket,notebookokat egesz nap fogdossuk,megsem sutjuk meg.
Miert?
Ha ott megoldottak,akkor az alaplapoknal,vgaknal miert nem sikerul ?

Hozzászólások

(#1) bacsis


bacsis
Közösségépítő

HA biztos ami tuti alapon akarod csinálni, bedugod egy földellt konnektorba a gép tápegységét, s mielőtt hozzányúlsz egy alkatrészhez, elég csak magát a gépházat megérintened... kész ennyi :) de akár az is jó ha a radiátort fogod meg :)
Én bátran mondhatopm, több száz alkatrész és komplett gép ment át a kezeim között, nem szoktam az ESD-vel foglalkozni, de még egyetlen egyszer sem volt belőle károm.. persze tudom, az ördög soha sem alszik, és majd egyszer úgyis jól megszívom, de itt most arra akarok rávilágítani, hogy nem kell ezzel, mint gyakori problémával számolni...
Persze azért műszálsa ruhában ne cirógasd a processzor érintkezőit, meg ne simogasd a VGA kártya, alaplap NYÁK lapját ;)

[ Szerkesztve ]

(#2) kenwood válasza bacsis (#1) üzenetére


kenwood
veterán

Koszi tippet.
En pont azert nyomozok,mert gyanusan sok az oylan cucc,amit leteszteltem,ment gond nelkul.elcsereltem/eladtam,es visszahoztak,hogy se kep,se hang.
Azota nalam se megy,egy dobozban rohadnak,az ertekere pedig keresztet vetettem.

Illetve erdekel az,hogyha elvileg barmit megsuthetsz egy egyszeru pulcsi miatt,akkor ez a tema miert nem folyik a csapbol is ?

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#3) ncc1701


ncc1701
veterán

Túl van spirázva, mielött hozzányúlsz elektronikához megfogsz vmi földelt fémet, és csoki.

(#4) bacsis válasza kenwood (#2) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

pont annyira foglalkozik vele a média, mint amennyire valós a probléma :) szóval igen, tényleg lehet vele számolni, a cégek nagyon erősen betartják a szabályokat, de a gakorlatban ritkán fordul elő ilyen probléma...
És hogy miért? mert nem szokták az emberek simogatni a procik lábait, memória érintkezőit... én már láttam megdöglött memória vezérlős AM2-es procit ami valszeg egy statikus feltöltődésből eredt, de ha az ember tudja hogy nyuljon hozzá egy alkatrészhez, nem lesz gond...

(#5) kenwood válasza bacsis (#4) üzenetére


kenwood
veterán

Nekem a wiki cikk alapjan az jon le,hogy nem kell erintkezot fogdosni,eleg a PCB-t,sot eleg kozel tenni hozza a kezed.

Ezt lenne jo tudni,vagy legalabb egyertelmu infokat talalni rola.

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#6) buherton


buherton
őstag

Tények:
- Az ember képes több kV-ra is feltölődni.
- Az IC-k azért érzékenyek, mert kicsi bennünk a vezetősávtávolság, továbbá a félvezetők esetén ez még kisebb.
- A sztatikus feltöltődés mindig arra törekszik, hogy kiegyenlítődjön vagyis a potenciál különbséget próbálja leküzdeni.

Ha fetöltődbe hozzáérsz az IC egyik lábához, akkor az IC-n belül ívet fog okozni a kisülés, ami jellemzően az alkatrész halálával fog végőzdni. Az ESD-re vannak különböző védelmek (jellemzően dióda), de ugye minden lábra kellene applikálni (IC-n belül szokták), de ez nem mindig kivitelezhető, mert nagy frekvencián más tételek érvényesek.

A műanyag nem szokott gond lenne, főleg hogy jellemzően a szürke színű zacskót használják, ami ESD ellen véd.

A becsomagolt készülékek esetén Faraday kalitkáról beszélhetünk, illetve ha te kívülről hozzáérsz, akkor sincs közvetlen galvanikus kapcsolat az érzékeny alkatrészekkel, így az nem gond.

Hivatalosan ESD-s csuklópánttal érhetnél az alkatérszekhez, ami egy ESD-s pulton van és te egy ESD-s szőnyegen/padlón állsz. Viszont ahogy írták is, ha szerelés előtt hozzáérsz a földvezetőhöz, az már elég jó szokott lenni.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#7) #16939776 válasza kenwood (#5) üzenetére


#16939776
törölt tag

Szerintem külön kellene választani a PCB-re épített alkatrész és a be nem épített alkatrész ESD érzékenységét.
Míg a be nem épített alkatrész kezelése, előkészítése nagy figyelmet igényel, addig egy kész PCB elég jól védi magát ezektől a károsodásoktól.
Egyrészt kicsi az esélye hogy feltöltődött beggyel közelítve, nem egy földelés felé történik a kisülés, mert abból sok van, és jobban vezet, és teríti szét a töltéseket magán, úgy működik mint egy villámhárító, vagy faraday kalitka.
Másrészt azok a csatlakozók, portok amik megközelíthetőek, 100% -ban le vannak védve ESD ellen, olyan diódákkal amelyek átütnek, az árnyékolás felé (mint egy szikraköz) és levezetik a töltést, ezután meggyógyulnak.

Ami az első hsz.-ben le van írva, szerintem az a mérvadó, bőven elegendő eljárás PC-s körökben.
Ha 800db nagymértékű memória modult kell kicserélni ~0 hibalehetőséggel, akkor érdemes beöltözni ellene, sőt a levegő páratartalomra is odafigyelni.
Minden más esetben elegendő a legnagyobb fém felület megérintése (pl.: fém doboz), majd az alkatrészeket sorban, kiálló fém részét fogva (árnyékolás) ehhez hozzáérinteni, utána lehet a doboz belsejébe beépíteni kisülés veszélye nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#8) Blindmouse


Blindmouse
senior tag

Egy Notebookban egy csatlakozó mellett lesz külön alkatrész ami megbirkózik a kilovolttal. Az IC-kben memóriákban VGA kártyák belső csatlakozóiban nincs. Azért van ESD csomagolsában a VGA, mert nem sokkal drágább, és egy sima műanyag zacskó is feltöltődhet kilovoltokkal. Otthon úgysem tudsz ESD ellen védekezni, ahhoz megfelelő páratartalom, padló, asztal borítás cipő meg szék kell.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#9) bambano válasza ncc1701 (#3) üzenetére


bambano
titán

szerintem nem ő, a vevője.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10) Mi5u


Mi5u
tag

Rejtett, jó esetben soha vagy csak később okoz galibát Érdekesség

[ Szerkesztve ]

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.