2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Használati útmutatót az okostelefonokhoz!

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Halihó!

Adott egy idősebb hatvanas ember, és élete első okostelefonját próbálja használni. Na, ő az édesapám, aki amúgy sem szereti használni ezeket a kütyüket, de mégis muszáj, mert valamilyen szinten már rá vagyunk szorítva.
Netbank, online számlák, ügyfélkapu, email, hogy csak a legfontosabbakat említsem. Tök meglepő, hogy ami egy tapasztalt, soktelefonos átlagembernek tök egyszerűen megoldható, könnyen átlátható dolog, az mennyire nehézkes annak, aki most először kóstol bele.
Sajnos teljesen valószínű, hogy csalódások érik, és hamar elmérgesedik a helyzet, annyira koplex manapság egy egyszerű telefon is. Bajban vagyok én is, aki segítene, mert fogalmam sincs, hogy tanultam meg.
Csak használom nap mint nap, rutinosan, egyszerűen. Mégis, hogy magyarázzam el, mi is az a Google"Wallet"? Vagy a "Lens"?
Hogyan mutassam meg, hogy mikor kell röviden, vagy hosszan nyomni valamit, hogy bizonyos további funkciókat el lehessen érni? Tegye fel a kezét az, aki így kapásból tudja egy Xiaomi eszközön hol lehet beállítani a hívószám kijelzését!
Én sem tudom, pedig három éve használom ezt a márkát. Egyszer megtaláltam, de fogalmam sincs, hogyan. Egy szó mint száz, kellene valamilyen házon belüli app, ahol minivideókon be lehetne mutatni az adott készülék alapvető kezelését, beállításait. Mert érdekes, okostévére nem restek felrakni egy kategorizált, részletes leírást, holott az azért egy egyszerűbb, biztonságosabb készülék, mint egy telefon.
Félmegoldások persze vannak, mint néhány készüléken az egyszerű mód, meg persze a neten is lehet találni csomó hasznos írást, de miért nincs ez telepítve automatikusan minden készülékre?

Hozzászólások

(#1) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Beállításokban be tudod írni a keresőbe, milyen funkciót keresel. Én a privát dns-t nem szoktam megtalálni, de így egyből megvan.
Idősebb embernek totál alapoktól kell mindent megtananítani, hogy van rövidebb, hosszabb nyomás, meg húzás. Tanítsd meg első körben telefonálni meg messengert használni, sms-t elolvasni rajta. Akkor nem árt ha tudja, hogy most wifin vagy mobilneten van, azokat hogy kell ki/be kapcsolni. Némítás/rezgés beállítása... Totál alap dolgok sem defaultok nekik.
Mehet a passziánsz is, hogy szokja az egész felületet, végül is anno az egér használat gyakorlására találták ki. Utána talán már mehet böngésző, bár inkább valami híroldalt tennék fel előbb, ott nem tud nagy kárt okozni...
Banki alkalmazást én csak a legvégére tenném a sornak.

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#2) ncc1701


ncc1701
veterán

Nem néztem, de a tárcsázó app tulajdonságainál kell keresgélni.

Sokat segít, ha angol a telefonod nyelve, mert akkor a google is tud segíteni. Magyart hiába is keresel, csak kib@szol magaddal.

(#3) Jack Hunter


Jack Hunter
csendes tag
LOGOUT blog

Édesapám ( szerencsére) egyik közösségi oldalon sincs fenn. Az alapvető böngészéssel boldogul, ez nem újdonság neki, van otthon laptop is. Eléggé adatfóbiás, sehol semmi nem jegyezheti meg a bejelentkezést, jelszót pláne nem.A sütik is tiltólistásak, ahol szükség van az alap sütiknél többre, azt az oldalt nem használja többet. Rémes. A legnagyobb baj az érintőképernyőre való átállás, és a teljesen más kezelőfelület. Pl.azt is nehezen nyelte le, hogy márpedig a Google Térképnek szüksége van a helyadatokra. Egyelőre az egyszerű mód van beállítva neki, persze ez sérti az önérzetét, hiszen ő nem hülye. Persze hogy nem, csak ahogy írtátok, először az alapok. A pasziánsz viszont kiváló ötlet, jelenleg puzzle- t játszik, ugyanezért. A készülék amúgy egy Xiaomi 10c. Ő csak sárkányos telefonként emlegeti. :D Szerencsétlen készüléknek már elég sokszor be lett ígérve a félbehajtás... :DDD

[ Szerkesztve ]

(#4) Somatom válasza Jack Hunter (#3) üzenetére


Somatom
veterán

Nem csodálom. Az Androidos topikokból nekem az jön le, hogy van az Android, meg van a MIUI. Egy MIUI -s sárkánytól még én is félek, pedig láttam már jópár Androidos telót, tabot, boxot. :)

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#5) ergoGnomik


ergoGnomik
tag

Nem boldogító ilyet mondani, de ez veszett ügynek tűnik. Egy mentálisan már kevésbé rugalmas (és ez még romolhat is), a dologtól vonakodó alanyt próbálsz rávenni arra, hogy a világ egyik legalkalmatlanabb kezelőfelületén* ugorjon fejest a digitális mindennapokba. Először nyugodtabb és könnyebben kezelhető környezetben, mint mondjuk egy nagy TV-re kapcsolt PC kellene megismerkednie az elektronikus ügyintézés csínjával-bínjával és csak ezután megpróbálni átterelni mobiltelefonra. Úgy talán kisebb lesz a megrázkódtatás. Rengeteg időt felemészt és sok türelmet kíván mindkét fél részéről. Minden egyes új dolog után amit elsajátít még hosszan támogatnod kell a jelenléteddel és dicséreteiddel ezeknek a feladatoknak az elvégzésénél. Érdemes a gyakorlatra szorítkoznod és nem megpróbálni elmagyarázni az elméletet, mert azzal valószínűleg csak összezavarnád. Ennek persze hátulütője, hogy így hosszabb időbe telik, amíg készen áll az önálló tevékenységre és magasabb a későbbi támogatás igénye, mivel bármilyen a megszokottól eltérő helyzetben nem áll rendelkezésére az alkalmazkodáshoz szükséges tudás.

* Az. Kényelmetlen fogni és tartani, kicsi leolvasni a dolgokat ha kicsit is rossz a látásod és bizonytalan (pontatlan) az érintés alapú interakció. Neked is disznó sok erőfeszítésedbe és tanulásba került míg eljutottál a jártasságod és gyakorlatod szintjére, csak volt motivációd és nem számítod be a ráfordított időt (mert volt motivációd).

(#6) szaszyka


szaszyka
senior tag

Esetleg egy Emporia launchert meg lehetne próbálni. Az amulyan nagyimobil kinézetet ad a telefonnak. Hátha könnyebb vele kezdeni.

Lenovo Thinkpad X220 :D

(#7) PDA_FAN


PDA_FAN
tag

Erre az útmutatóra csak azt tudom mondani, amit anno Jobs mondott az iPhone-t ért kritikára, miszerint nincs rajta billentyűzet. Jobs szerint azért hülyeség fizikai nyomógombokat szerelni a telóra, mert az rugalmatlan megoldás, és mert a szoftveres gombokkal majd évek múlva is adhatunk olyan funkciókat a telefonnak, amilyenekre ma még nem is gondolunk.
Ugyanezen okból a felhasználói útmutató sem sokat érne, hiszen nem csak gyártónként, de akár még szoftververziónként is lesznek eltérések.

(#8) Maestro85 válasza PDA_FAN (#7) üzenetére


Maestro85
tag

Ez egyrészt oké, de ahogy nagyon sok játékban úgy kezdődik a tutorial, hogy nyomj w-s-a-d -t, a mozgáshoz, úgy androidon is lehetne első bekapcsoláskor egy "nagyon kezdő vagyok" beállítás, ahol ezeket elmutogatja.
Bennem is élénken él még, hogy amikor apám 6-7 évvel ezelőtt megkapta az első okostelefonját, teljesen az alapoktól kellett megmutatni neki mindent.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.