Hirdetés

HiFi tápolás III. - Csöves kaland

Előző:
HiFi tápolás I. - Mean Well dugasztáp választáshoz segítség
HiFi tápolás II. - Zajmérős kalandok

Ahogy korábban említettem, jött a csöves alá is Mean Well, mert a gyári tápjáról már akkor lehetett tudni, hogy nem túl kifinomult, amikor még az elején rosszul volt beállítva a szkóp.

Szeretném megköszönni a PH! fórumozóknak és a FB-os DAC és hifi csoport tagjainak a segítséget, akik tanácsokkal segítettek az előző mérések megszületése óta, nagyon sok okosat tanultam Tőletek. :R

Szóval itt van ez a táp, 12V/15W: GS15E-3P1J (80mVp-p, ±0.5%)

Gyári kábellel a zaja terheletlenül kb. 200mVp-p. Biztos vagyok benne, hogy kábel nélkül tudná a gyári specifikációt.

A feszültségalakon látszik, hogy itt nincs az a rángatózás, amit az 5V-os testvére ad elő.

A fejes erősítő egy csöves Loxjie P20, műszaki kialakítását tekintve nem túl jó, de az árkategóriája legjobbja és sokak által kedvelt hangja van. 8 szett csövön vagyok túl és még tervezek legalább kettőt venni, szóval erre azt tudom mondani, hogy a drog rossz.

Na, ennek a tápja nem semmi, nem vitték túlzásba:

Terheletlenül 600mVp-p körül mozgott, néha felment 650 fölé is. Itt már lehetett gyanítani, hogy az újjal jó lesz.

Itt követtem el az első értelmes mérést, mióta ezzel foglalkozok, megmértem a kimenetet.

A gyári táppal 120mVp-p körül volt a zaj. Megvártam, hogy bemelegedjen a cső, nem változtatott semmin. Egy jófajta, bemért 6N3P-EV szett volt benne, a legjobb olcsó csövem, más csövet nem próbáltam.

De nem is a zaj nagysága az érdekes itt, hanem az, hogy a két oldal zaja teljesen egyforma, magyarul a gyári táp teleordítja az erősítőt. Nem hiszem, hogy ez jelentené a csöves torzítást, amit annyian kedvelnek.

Aztán dugtam befelé a MW táp dugóját, hát sehogy nem megy be, 1 perc próbálkozás után jöttem rá, hogy hülyegyerek-védett, hogy ne tudja az ember felcserélni a más feszültségű tápéval. Kisebb a középső pin lyuka, még ha ez a pdf specifikációban nincs is feltüntetve, vagy fel van, csak rosszul.

Nem nagyon jellemző rám a szívbaj, a gyári táp csatlakozóját 5 centire a végétől lecsíptem és hozzáforrasztottam egy aljzathoz, mindjárt lett jó csatlakozóm. Ezzel a lendülettel a gyári tápot el is távolítottam a rendszerből, nyilvánvalóan nem fogom többet használni.

Ezen a képen a MW táppal mért kimeneti zaj látható:

Konzisztens 38mVp-p, és itt még ferrit gyűrű sincs. Belezoomolva a képbe, látszik, hogy itt is nagyon hasonló a két oldal zaja, de nem teljesen egyforma, mint a gyári táppal, szóval valami van.

Zenét berakva az első benyomásom az volt, hogy több lett a csend, öblösebben szól, rengeteg részlet előkerült. Ez a tápcsere hozta a legnagyobb változást a tuning kezdete óta. Néhány zenét újra meg kell ismernem, mert sok mindent nem hallottam bennük korábban. Sokat lágyultak az "sz", "t", "c" hangok is, amik valószínűleg a DAC árkategóriája miatt nincsenek rendben.

Két fejesem van, egy ATH-M50x és egy DT770 Pro 80. Hallok az M50x-ben egy alapzajt, amit biztosan a csöves erősítő csinál. A másik fejesben nem hallottam, valószínűleg azért, mert abban túl messze van a fülem a drivertől. Ez az alapzaj is sokat szelídült a tápcserével.

Tartozok még pár méréssel, pl. a DAC telefontöltőről/PC-ről való meghajtásáról, de amit nem saját akaratomból kifolyólag döntök el, ahhoz nincs olyan sok kedvem, főleg, hogy mérésre alkalmas csatlakozókat kell hozzá gyártanom. De annál is inkább meg fogom csinálni, mert én is kíváncsi vagyok. A közelebbi vagy távolabbi jövőben lesz még FFT mérés, mert tudja a szkóp és úgy néz ki, normálisan is tud mérni szerencsére. Digitális jelhez való kábelt is tervezek venni, érdekes lesz megnézni, mit tud a sima, csavart érpáros, árnyékolt USB kábellel szemben.

Köszönöm, hogy elolvastad. :R

Következő:
HiFi tápolás IV. - iFi iDAC2 megkínálása dedikált táppal és mérés

Tovább a fórumba.