2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

HiFi tápolás II. - Zajmérős kalandok

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Előző:
HiFi tápolás I. - Mean Well dugasztáp választáshoz segítség

Az előző bejegyzésben leírtam, hogy én hogyan választottam az átláthatatlan Mean Well választékból a DAC-hoz tápot. Kiderült röpke 6 óra táblázatnézegetés után, hogy nem is olyan veszélyes.

Az egészhez az adta az apropót, hogy sikerült a DAC-ról leválasztani a gépből jövő USB kábel tápját, amihez a negatív (GND) vezetéket kellett megszüntetni. Egy jóképű kábel született belőle, ebben 4 helyett csak 3 vezeték van. Sajnos nem minden DAC ért egyet a dologgal, pl. az uDSD-nek minden vezeték kell, különben nem indul el.

Szóval lett a DAC-hoz az 5V/12W-os GS15E-1P1J, aminek néhány nap elégedett zenehallgatás után tőben elvágtam a kábelét, mivel a készülékházat nem lehet roncsolásmentesen bontani. A kábel meglepően minőségi, jó vastag a pozitív vezeték, az árnyékolás hasonlóan.

Miután pár rossz mérés után sikerült jól beállítanom a rég nem használt szkópom, rámértem a tápból 5 centinyit kiálló kábelre. Ugye, ez azért jó, mert bármilyen is a kábel, most nem szól bele a mérésbe, mivel nincs. E szerint a zaj a specifikáció szerinti: 50mVp-p

Nem tudom, hogy ez a feszültségalak SMPS-eknél mennyire normális, engem azért gyanakvóvá tesz.

Gyári kábellel a csatlakozónál mérve: 68mVp-p

Közben kicseréltem a DAC és a headamp közt az IC kábelt duplán árnyékolt DIY fajtára, hatására jobban hallatszanak az apró zörejek, a dobseprűnek meg tudom számolni minden szálát. Elkezdtem azt is nagyon tisztán hallani, ha élő felvételnél ficeregnek a széken, vagy a színpadon mozdul valaki és nyikorog a parketta. Ezt idáig értem, egyszerű.

Viszont az már sokkal nehezebb téma, hogy a tápkábel cseréje vagy a tápszűrés milyen nagy változást tud okozni a hangban. Ez az a pont, ahol a hithű tagadók és a tapasztaltabbak útjai elválnak.

Először kicseréltem a kábelt duplán árnyékolt koaxra, a tudomány szerint jól szállít DC áramot, jó lesz. Elképesztő szar lett. A zaj valahol 100mVp-p körül volt, de gyanús, hogy nem csak ez volt a baj, mert rosszabbul szólt, mint telefontöltőről, ahogy korábban hallgattam.

Visszakapta a saját kábelét, de rátekertem kétszer egy emberes ferrit gyűrűre. Így a zaj kábelestül 50mVp-p lett, ami a kábel nélküli méréssel egyenlő. Kifejezetten szimpatikus változást hozott a hangban, a zenék jellege jobban hallható lett, jobban átjön az atmoszféra, közvetlenebbül érezhető a hangulat (tápkábelről beszélünk).
Nem mondom, hogy mostantól levegős és transzparens, mert filléres szett, de azért jó tudni, hogy van benne tuningpotenciál. Az USB adatkábel, az IC kábel, a táp és a csövesben a csövek cseréjével az eredetihez képest összehasonlíthatatlanul jobban szól. (Utóbbihoz 7 szett csövet hallgattam meg, most jön a 8. USÁból, egy GE 5670W.)

Itt kapott el az ékszíj, rápróbáltam pár elektrolit és fólia kondit, sikerült levinni a zajt 45mVp-p-re. A kondiktól távoli, dinamikátlan lett a hang, eltűnt belőle a zeneiség, Szóval kivettem őket, a ferrittel viszont kifejezetten tetszik.

Most itt tartok, de lesz még folytatása, kapni fog egy normális tápszűrőt, azzal remélhetőleg eltűnnek nagyjából a szkópos képen látható tüskék és meghallgathatom úgy is.

Jelenleg így néz ki szegény táp, fel van készítve a várható behatásokra. :)

A fejes erősítő 12V-os, hozzá ezt a tápot rendeltem:
12V/15W: GS15E-3P1J (80mVp-p, ±0.5%)

Köszönöm, hogy elolvastad. :R

Következő:
HiFi tápolás III. - Csöves kaland

Hozzászólások

(#1) bkercso


bkercso
nagyúr

Terhelten kell mérni az adapter zaját, különben nagyon más eredményt kapsz. terheletlenül pedig érzékenyebb a kábel kapacitására, és antennázni is jobban tud úgy a kábel.

68mVpp amúgy nem rossz eredmény. Azt kellene még kiderteni, hogy nagyobb frekvenciák körül (>MHz) mi a helyzet. 10MHz alatt még nem olyan erősek az RF parazitahatások, ott még lehet mérni egyszerűen.

100kHz..1MHz alatt még jól szűrnek az LDO-k a DAC-ban, de fölötte kellene szűrni, ha nincs passzív szűrés a DAC-ban. Min. 10uH+1uF kerámia szűrővel. Szerintem.

A ferrit gyűrű csak közös módust szűr és csak nagy frekvencián, tehát ez az antennázás ellen jó, meg a hálózaton rohangáló LAN ellen (régen használtak ilyen transzmittereket ugye 230V-os hálózatra, amiről átmehet a nagyfreki az adapter kimenetére is). A két kapocs közt mérhető differenciális zajra nincs hatással.
:R

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#2) IO.sys válasza bkercso (#1) üzenetére


IO.sys
őstag

Igazad van, illetve terhelve és terheletlenül megnézni és felvinni egy táblázatba. Terhelve is mértem párat, 10mVp-p volt a változás, más maradt, úgyhogy időhiány miatt maradt a lengőkábel. De nem is annyira az egzakt értékek érdekesek, hanem a tapasztalt változások. És még mennyi tápkapcsolás van, amit meg kéne nézni, csak nem nagyon van időm.

Igen, a gyártóval is beszéltem a tuning szándékomról a burkolat bontás miatt, mondta, hogy jelentős változásra ne számítsak.

A szűrő meglesz, már kotrom hozzá az alkatrészeket.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#3) bkercso válasza IO.sys (#2) üzenetére


bkercso
nagyúr

Terhelve is mértem párat, 10mVp-p volt a változás,
:C Ezért vettél Meanwell-t! :)

A szűrő utáni mérésre kíváncsi leszek! Illetve arra, hogy okoz-e hallható változást.
Érdemes lenne majd mérned egy gagyi táppal is, ami még szűrővel is hallhatóan gyengébben szól, hogy látsz-e a mérésben különbséget. Ezzel még adós vagyok magamnak, de hátha megspórolhatom így. :DDD Az általam használt gagyi kapcsüzemű mögé 2db aktív és 1 passzív fokozatot kellett tennem, mert 1-1 felállásban gyengébb volt a hangminőség. Ami nagyon érdekes, mivel az 1-1 fokozat is >80dB szűrést ad a teljes 0,1Hz..10MHz sávban elvileg.. Meanwell-el viszont a 2. aktív fokozat mindenképpen elhagyható (a többit nem próbáltam elhagyni, mert a Kmulti adja a kis kimenőimpedanciát a készülékeimben).

Látom, hogy 40ms-os időosztással mértél. Kisebb időskálán milyen a helyzet?

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#4) bkercso válasza bkercso (#3) üzenetére


bkercso
nagyúr

A gyenge sejtésem az a fenti anomáliára, hogy ritkán lehetnek nagyob tüskék, amik periodikus méréskor alig/nem látszanak. Kéne mérnem úgy, hogy a triggerszintet a periodikus tüskék fölé állítom és single módban használom a szkópot. Ehhez először is fel kéne telepítenem a szkópom Win10 alá...

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#5) IO.sys válasza bkercso (#3) üzenetére


IO.sys
őstag

Lesz gagyi táp. Belezoomoltam a szkópon egyszer, nem volt semmi érdekes. Mire vagy kíváncsi?

Ritka de nagy tüskék itt is voltak, azokat jegyeztem fel. Ez lehet, hogy hülyeség volt. Az átlag zaj mindig 5-15mV-tal kisebb volt, aztán kb 15mp-enként jött egy nagy, de korrelációban állt az átlaggal.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#6) bkercso válasza IO.sys (#5) üzenetére


bkercso
nagyúr

Arra gondoltam, hogy ha modnjuk 30mVp körüli a rendszeres zajtüske, akkor beéllítod 100mV-ra a triggert (single módban) és nézed, jönnek-e olyanok. Majd ezt akarom mérni, ha egyszer nekiülök.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#7) IO.sys válasza bkercso (#6) üzenetére


IO.sys
őstag

Azt értettem, azt mértem meg szemmel, triggeres finomságokra nem volt idő. Az időskálát nem értettem, belezoomolva nem volt semmi izgi.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.