2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

HTPC-m és a vízhűtés

Írta: | Kulcsszavak: HTPC . vízhűtés

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Sziasztok!

Szeretném nektek bemutatni a „vizes” HTPC-m születését. Az elején szeretném leszögezni, hogy nem moddingról lesz szó, hanem a boltban megvásárolható alkatrészekből dolgozok. A követelmények annyiban kimerülnek, hogy HTPC házba szerettem volna költözni és ebből kifolyólag legyen halk. Hogy miért HTPC? Fontos az összkép a nagyképernyős TV-vel és a házimozi rendszerrel. Tudni kell még, hogy egy közel 7 éves rendszerrel rendelkeztem ideáig, ezt is szeretném cserélni, így a 0-ról építek egy új konfigot.

Így in medias res kezdéssel vettem egy Thermaltake DH-101-es házikót. Erről annyit kell tudni, hogy szép nagy dög. Teljes méretű ATX lapokat és tápot befogad. Jár hozzá távirányító, szép kis kijelzője van, illetve navigációs gombok találhatók a front oldalán egy szép nagy „tekerős” hangerőszabályzóval megspékelve. Nekem nagyon tetszik (főleg a szálcsiszolt aluminimum finish), tökéletesen passzol a környezetbe.

Az alkatrészek

Az alkatrészek összeválogatása – nem viccelek!- hónapokig tartott. Többféle terv is megfogalmazódott bennem, mit, hogyan kéne, de rengeteg tényező keresztül húzta jól kigondolt projektemet. Ugyanis viszonylag erős gépet szándékoztam összerakni, amivel ha kedvem támad tudok játszani is. De legyen halk is, ha esetleg éjjel megy a… töredezettségmentesítő. ;) Ennek csak egyféleképpen lehet megfelelni: vízhűtés.

Na, innen kezdett bonyolódni a történet. Többféle rendszert összeraktam fejben (Intel, AMD), mindegyik mellett szóltak előnyök és hátrányok. Aztán a nagyker, ahol vásárolok, eldöntötte a kérdést. Bevezető akcióba került az ASUS Maximus Formula VI alaplap.

Specifikációt tekintve „elvarázsolt”, mert még sosem volt felsőkategóriás alaplapom. Röviden összefoglalva: mindkét oldalán R.O.G. Armornak nevezett, hőátadó/vezető felület. A 8+2 fázisú, minőségi japán alkatrészekből készült tápellátást egy hatalmas hűtőborda fedi. Ennek kettős funkciója lehet: működhet léghűtéssel és vízhűtéssel is, ugyanis ¼-es furatok vannak előkészítve rajta. mPCIe foglalat, beépített kétsávos AC WiFi-vel és KékFoggal. Supreme FX Formula hangkártya, ami tulajdonképpen egy jól marketingelt Realtek chip. Lényeg a digitális kimenet, az erősítő majd teszi a dolgát.

Így megszületett a döntés milyen platformon indulok, kellett bele hát egy processzor. Sokat vacilláltam az i7 és az i5 között, mígnem az utóbbinál döntöttem. Ennek több oka is volt, egyrészt sokalltam a felárat az i5-höz képest, másrészt annyira processzoréhes alkalmazásokat nem is használok, amivel ne bírna el egy i5. Így esett a választás az i5 4670K-ra.

Memória tekintetében kicsit elgurult a gyógyszerem, ez annak is köszönhető, hogy sokat szenvedtem a 4GB DDR2-vel. Rengeteg cache, windows hibaüzenet. Ebből elegem lett, így betáraztam 2x8GB-ot a Kingston műhelyéből. Egész pontosan a HyperX Beast szériából, a 2133Mhz-es példányokat.

A videokártya szerepét a korábbi gépemből egy Club3D Radon HD 6850 CoolStream Edition tölti be, aminek a hűtésével korábban nagyon elégedett voltam, csendes és hatékony. De mivel most vizezünk természetesen ez is megkapja majd a magáét. :)

A vizes cuccok

A vízhűtés összeválogatása tartott igazán sokáig, mert eléggé új vagyok ezen a területen. Sokat kellett olvasgatnom először fórumokat, hogy egyáltalán hol álljak neki. A folyamatot nem írom le, mert sosem érnék a végére, így a végső, beépítésre érett variációt láthatjátok. A vizes rendszer összerakását egy kezdő szemszögéből ítéljétek meg, szívesen fogadok tanácsokat/ötleteket szakértőktől. Kezdésnek annyi, hogy ¼-es csatlakozók és 10/8-as átmérőjű csövek mellett döntöttem. Állítólag ez az arany középút az áramlás sebessége/zaj aránya között.

A CPU blokk szerepét egy EK Supreme HF tölti be, melyet használtan vettem egy licitálós honlapon. Nagyon jókat olvastam róla, sokáig etalonnak számított. Eredeti dobozában, az összes tartozékával együtt érkezett.

A FETeket ugye gyári hűtőborda fedi, így néz ki a felszerelt CPU Blokk és az előkészített tápellátás.

A videokártyával bajban voltam. Először Full Cover megoldásokat kerestem, találtam is a Koolance weboldalán. Csakhogy a lakhelyemen eszeveszett ára van a vízhűtésnek és minden tartozékának, így „külföldről” kellett rendelnem. Találtam is egy angol vízhűtésre specializálódott céget [link], ahol mindent megtalálni. Tulajdonképpen mindent innen rendeltem, kivéve a CPU Blokkot és a radiátort. Nagyon ajánlom a barátságos áraik és a remek support miatt. Szóval kiderült, hogy az említett Full Cover megoldás nem megy fel a videokártyámra, mert nem gyári a PCB. Így lett egy „mezei” VGA Blokk az XSPC-től a RayStorm széria. Réz bázisú, Acetal finish a tetején.

Itt pedig láthatjátok a már beépített alkatrészeket, tulajdonképpen már csak a „csövezés” hiányzik.

A „kört” a következőképpen képzeltem el. A kiegyenlítő tartályból érkező hideg vizet először a CPU kapja meg, majd az alaplap tápellátása részesül a hidegzuhanyból, innen pedig a VGA kapja meg a vizet. A VGA-ból már jócskán felmelegedve megy egyenesen a radiátorba, innen a lehűlve pedig a tartályba.

A pumpa és a tartály szerepét egy 2in1 megoldás tölti be. Az Aqaucomputer soraiból egy viszonylag új fejlesztésű modul az Aqualis szériából, a 600-as Standard változat. A pumpa a korábbi aquastream XT továbbfejlesztett egysége, kerámia csapágyazással, beépítet USB modullal a felügyelethez. Azért hívják modulnak, mert van egy gumis foglalata, amire a külön megvásárolható tartályt lehet építeni. Jár hozzá egy keret amivel a PC-ház falára lehetne rögzíteni, de én mást találtam ki.
Itt láthatjátok összeszerelve.

Így tehát összeállt a rendszer, vagyis csak majdnem a radiátorról még nem esett szó. Használtan vettem, az XSPC gyártja. Az RX szériából a 360-as példány került így hozzám. Ez egy tripla radi, tehát 3 darab 120mm-es venti fér rá. A különlegessége abban rejlik, hogy a vastagsága a megszokott 45mm helyett 65mm. Ventilátorokat az Enermax gyártotta és a T.B. Silence fix fordulatos szériából valók. Főbb jellemzői: 900 rpm, 11 decibeles zajszint, kivehető lapátok a könnyű takarításért.

A beépítés

Bár a képeken látható a beépítés menete, de egy pár gondolatot leírnék. Semmivel sem bonyolultabb az építés, mint egy léghűtéses rendszer szerelése. Egyszerűen ment a blokkok felszerelése, a pumpát is gyorsan összeépítettem. A legtöbb időt a csövek hosszának mérése és a pumpa felszerelése a falra (jelölés,fúrás) vette el. A csatlakozókra kell nagyon figyelni, hogy megfelelően legyen minden rögzítve, így nem lesz szivárgás. Én fém BitFenix ú.n. kompressziós csatlakozókat használok, ezekkel gyakorlatilag 0 az esély arra, hogy valahol is ereszt a rendszer, ha jól meg vannak húzva. Ha minden összeállt jöhet a feltöltés és a légtelenítés, ami egy hosszabb folyamat, de muszáj vele foglalkozni, különben feleslegesen csináltuk az egészet. Körülbelül fél óra alatt meg is volt a légtelenítés nagyja, de pár napig folyamatosan érdemes légteleníteni, mert elképesztő mennyi légrés tud elbújni a rendszerben.
Így a kész rendszer, mint láthatjátok nem egy díjnyertes alkotás. A kábel elrendezés, a csövek ki/bevezetése kritikán aluli, a pumpa rezgésszigetelése pedig házibarkács (de múkodik!). Csakhogy ez számomra mind másodlagos, de inkább harmadlagos, mert úgysem látszik belőle semmi. A célomat elértem, építettem egy a már meglévő környezetbe tökéletesen illő, halk, vízhűtéses HTPC-t. :)

Használat

Eleinte tartottam attól, hogy a pumpa hangos, ezért is döntöttem úgy, hogy felszerelem a falra és valamiféle csillapítással tuningolom a dolgot. (szivacs+csavaroknál dupla gumialátét) Jelentem az eredmény tökéletes lett, éjszaka, síri csendben is csak akkor hallani minimálisan, ha a TV előtt ülök, az ágyból már nem. Kiemelten ajánlom az Enermax ventilátorait, a leghalkabbak, amivel mostanában találkoztam.
A hőmérsékleti adatok is nagyon meggyőzőek egyelőre, hidegindításnál a CPU 22, a VGA 30, a VRM 32 fokkal indul. Hosszabb netezős fázisnál ezekhez adjatok hozzá 2-4 fokot.

Részletesebb hőmérsékleti adatokról és egy kis tuningról, na meg a tesztekről a következő bejegyzésben olvashattok. Addig is várom az ötleteket, javaslatokat a fórumban.

Hozzászólások

(#1) Kalandor


Kalandor
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ez miért is nem a címlapos cikkek közt van? :)

(#2) Infinight válasza Kalandor (#1) üzenetére


Infinight
csendes tag

Szokták mondani: az elsőnél mindenki izgul. :D Viccet félretéve legfőképpen azért, mert egyben lett volna szép megírni ( a tesztekkel együtt), de sajnos kevés az időm. :)

Impossible is just a big word thrown around by small men...Impossible is nothing.

(#3) Cifu


Cifu
nagyúr

Szép kis leírás és az összeállítás sem rossz! :C

De azért hagy bújjon ki belőlem a kis ördög... Ha tényleg ennyire első osztályú alkatrészeket válogattál össze, akkor miért víz? Ígyis-úgyis lesz a rendszerben ventillátor, legfeljebb nem a bordán, hanem a radiátoron... Persze az ember amikor gépet állít össze, akkor mindig egy kialakult dolgot akar a fejéből a valóságba átültetni, gondolom ezért döntöttél a víz mellett. :)

Pozitív dolognak tartom, hogy megemlítetted az alaplapi hangkártya -> digi megoldást, nagyon mérges tudok lenni, amikor sok magát audiofillnek valló ember leszólja az alaplapi, meg videókártya hangkeltőket, mondván, hogy azok a nyomába se érnek egy rendes hangkártyának. Hát max. akkor van igazuk, ha fejhallgatóval vagy analóg összeköttetéssel használják... :)

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#4) Infinight válasza Cifu (#3) üzenetére


Infinight
csendes tag

Köszi az elismerő szavakat! :R

tulajdonképpen meg is válaszoltad a feltett kérdést. Régi vágyam volt egy HTPC építése, egy rendszer vizezése pedig annál is régebbi. :) Így most a gépcsere miatt összekötöttem a kettőt és próbáltam a pénztárcámhoz képest a maximumot kihozni belőle. (úgyis hosszú távra tervezek)

A ventillátort tekintve is igazad van, bár a második bejegyzésben megpróbálkozok majd egy passiv üzemmel. Kíváncsi leszek, hogy alakulnak majd a hőmérsékletek.

A hangkártyáról csak annyit tudok mondani, hogy ha digitálisan küldöd ki a jelet és van hozzá egy normális erőlködőd meg hangfalad, akkor nem lehet probléma az élménnyel. :) Egyedül arra kell figyelni, hogy tényleg ne szóljon bele a kódolásba az alaplapi kodek. A Windows Direct Sound interfésze sajnos beleszól, nem is küldi ki SPDIF-en az 5.1-es jelet. De szerencsére az XBMC Wasapi-ja megoldja a problémát. :)

Impossible is just a big word thrown around by small men...Impossible is nothing.

(#5) vtechun


vtechun
veterán

Jó, csak azt be mondd, hogy ezt csak htcp-re használod... Nekem 2 magos atom van, ion alapokon, 2 giga rammal, linuxxal. Tökéletes mindenre, amit htpc-nek nevezünk. Emellett tvheadend, utorrent-server, smb megosztás (nas), pptp szerver és még egyebeket is ellát :)

(#6) Infinight válasza vtechun (#5) üzenetére


Infinight
csendes tag

nyilván nem csak arra használom, de ez benne van a bejegyzésben, hogy mostanában ugyan egyre ritkábban, de játszok is. :) hívjuk akkor szórakoztató- és médiaközpontnak. :)
Így a meglátás helyes, de egy vérbeli HTPC-nek nem is lenne szüksége vízhűtésre. Akkor lennél bajban ha az atomnak kellene a víz. :P

Impossible is just a big word thrown around by small men...Impossible is nothing.

(#7) FatalEror


FatalEror
addikt

Szép-szép,de a VGA picit gáz!
Nem melegszik túl?A ramokonok egyáltalán nem látok a hűtést,illetve a nyák is nagyon hajlik.Legalább egy VF3000 szintű nyáklemez elkéne szerintem,ha a hűtés miatt nem is,de a merevítés miatt mindenképp.
Amúgy csinos ki rendszer,és kifejezetten tetszik,hogy a víz nagy része a házon kívül van.

HardCore is my LifeStyle

(#8) Infinight válasza FatalEror (#7) üzenetére


Infinight
csendes tag

Látom szakértő szemeket tisztelhetek benned!

A melegedéssel nincs probléma egyelőre, bár az igazság hozzátartozik, hogy a rendszer egy ideje már kész van, de nem volt még nyúzva. Holnap nekilátok a teszteknek, ott ugrik a majom a vízbe. :)
A szerelésnél nekem is szemet szúrt, hogy eszméletlen íves lett a nyák, de ha lazítok a szorításon lötyög a blokk. Gondolom erre találták a hátlapi merevítőt amit ajánlasz, mindjárt meg is kérdezem google barátomat hol lehet beszerezni.

Köszi a segítséget :R

Impossible is just a big word thrown around by small men...Impossible is nothing.

(#9) FatalEror válasza Infinight (#8) üzenetére


FatalEror
addikt

Amit mondtam az a ZALMAN VF3000-nek a RAM/FET hűtése,csak egy jó masszív bordás lemez,de szerintem kellő merevséget kölcsönözne a karinak,és még hűtene is.

HardCore is my LifeStyle

(#10) Infinight válasza FatalEror (#9) üzenetére


Infinight
csendes tag

Na igen ez sem egy utolsó ötlet, melóhelyen van bordáslemezből hulladék bőven. Méretre vág, gumialátét és kész. :DDD Egyébként van VGA blokkokhoz is hátlapi merevítő, de persze külön árulják, elég drágán. :(

Impossible is just a big word thrown around by small men...Impossible is nothing.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.