2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Tanácsok NAS vásárlása esetén

Írta: | Kulcsszavak: NAS . fájlszerver

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Sokan állunk NAS vásárlása előtt, de azt szerintem kevesen gondolják, hogy egy régi használt gép is megfelel a célnak.
Pl.: ha egy otthoni NAS-t akarunk össze rakni egy 10/100-as hálózaton akkor még a microserver is felesleges lehet, de még az atom is.
Ha annyi a gond, hogy nincs rajta SATA port, tehetünk a választott alaplapba használt SATA bővítőkártyát. Ez bőven elég egy 100Mbit-es otthoni hálózathoz, és az ára sem lesz túl magas.

Ha egy otthoni gigabites hálózathoz szeretnénk NAS-t építeni, akkor az intel atom, a microserver, felé keresgéljünk.
A microserver képes kihajtani a gigabitest hálózatot, az atomos lap pedig egy jó kompromisszumot ad megfelelő bővítő kártyával.

A fogyasztás sem utolsó szempont. Sokan kanyarodnak a raspberry pi felé e miatt, de a pi nem alkalmas NAS-nak, szerintem még torrentre sem az igazi.

Ha mindenképp a pi mellett döntünk, érdemes lehet a HTPC-t és a NAS-t külön választani. Vagyis a Pi-re bízzuk a videó lejátszást a NAS-ra pedig a tárolást, torrentet, stb...

A lényeg, mindig azt nézzük NAS vásárlásakor, hogy mire akarjuk használni, és e szerint válaszuk meg a hardvert.

Ha valakinek vannak még ötletei/tapasztalatai, szívesen bővítem a listát. :)

Tippek, trükkök:
Ha a fogyasztáson akarunk faragni, és a NAS-t csak szakaszos időközönként használjuk, célszerű üresjáratban a benne lévő HDD-ket leállítani. Végül is leállíthatjuk magát a NAS-t is, WOL segítségével ébreszthetjük egy másik gépről, vagy routerről a megadott időpontban. (én nem csináltam ilyet, de nem látom akadályát)
Másik megoldás az SSD vagy CF kártya beszerzése, ezek az eszközök nem fogyasztanak sokat, itt mérlegelni kell, megéri e a plusz befektetést az eszköz. Köszönet az ötletért gyugyujol fórumtársak.

Hozzászólások

(#1) Honkydoo


Honkydoo
őstag

:R

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#2) Tjoco30


Tjoco30
csendes tag

Jó írás gratula! :K

Én is épp NAS vásárlása előtt vagyok, nekem ismerős ajánlott még ITX-s gépet összeállítani valami Design-s házba és Linux-al megoldani a NAS szoftvert, bár az Atom procik mellet az új AMD integrált rendszerek is már kedvező fogyasztásúak, és nem szabad elfelejteni az integrált grafikus mag erejét a kiszolgáló feladatainak gyorsításában.

Üdv.

Tjoco

(#3) Honkydoo válasza Tjoco30 (#2) üzenetére


Honkydoo
őstag

Köszi! :R

Igen, a kis fogyasztású rendszerek között az amd is jó alternatíva. :K
A grafikus mag erejének kihasználására tudnál példát mondani? :)

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#4) Tjoco30 válasza Honkydoo (#3) üzenetére


Tjoco30
csendes tag

Még személyesen nem tapasztaltam, de külföldi fórumokon olvastam már olyan kisebb programokról amik képesek az AMD grafikus magját a rendszer számítási igényeire használni, hasonlóképpen mint egy bruteforce eljárásnál. Fájlkiszolgálónál nehéz elképzelni a működését, de akár a kis otthoni szerver vagy egyedi kiépítésű NAS -nál megoldható lenne a lejátszott multimédia fájloknak, nem maga a fájl megosztása hanem csak a már kész multimédia anyag megosztása, gondolok itt arra, hogy például a Windows 8 már támogatja a hálózaton keresztüli monitor képének megosztását, így a tényleges lejátszandó fájl nem kerül megosztásra csak az abból már előállított tartalom egy szellemképe kerül a megosztást használó eszközre, a hálózat ezáltal jóval kisebb terhelésnek van kitéve.

Tjoco

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.