Az informatikai biztonság mostanra kardinális kérdésé kezd válni. Az én álláspontom az, hogy a legújabb, csillivilli eszközök is csak akkor érnek valamit, ha nem tudja az első script kiddie, vagy bot megtörni, esetleg nem fog az első simlis weboldal bányászni rajta, amit sikerül kinyitni. Márpedig ezek ellen nem kell sokat tenni, amennyiben nem túl paranoid az ember - kis odafigyelés (nem telepíteni minden marhaságot), adblock, normális jelszavak, és... ...biztonsági frissítések. Windowsosoknak vírusirtó is. Ezek megléte esetén a legtöbb probléma ellen védve vagyunk. (User error ellen nem, de hát...)
Alapvetően egy olyan eszköz esetén, ami valószínűleg tele van a személyes adatainkkal - és másokéval, pl. telefonszámokkal, hozzáféréseinkkel, nem hiszem, hogy túl magasak a fenti követelmények - pláne, hogy mostanában egyre gyakrabban derül fény durva hibákra, mindenféle informatikai eszközben.
Nos, biztonságos Androidos eszközt szerezni valahogy egyre problémásabb, legalábbis bizonyos esetekben.
Konkrétan anyámnak kerestem tabletet, mert jelenleg egy kínai négymagos "izét" használ 4.4.4-gyel, ami életében sem volt frissítve, soha nem is jelent meg rá semmi. Az USB aljzata többször kiszakadt, csereérett a cucc.
Forrás : pngimg.com
A követelmény tehát az volt, hogy
- 7"
- elfogadható sebességű működés
- olcsó
- létező OS support, azaz kapjon updateket
- stabiltás
Az első három teljesíthető volt - az utolsó nehezebben.
Vagyis a lehetőségek, ha nem akarsz lyukas Androidot :
- Új tablet/telefon - jópár tízezerért akár 2-2,5 év support, tuti üzlet - még akkor is, ha amúgy van pénzed lóvéra, nekem meg nincs. Meg ha lenne, sem akarok 50-100 ezret fizetni egy olyan tömegtermékért, mint egy telefon/tablet. A csúcskészülékek tudására (amikhez hosszabb support van) ráadásul nagy szükségem sincs, átlagosan használom az ilyesmit.
- Veszel egy régebbit, használtan, aminek megfelelő a hardvere, ára, és teszel rá egy...
...mit? Jó ideig túrtam hosszabb távon supportált, független Android kiadások után, de mára alig maradt. Nem keverendő össze az ilyen Android a sima "főzött ROM" -mal, amit valaki összekalapált, és többet nem foglalkozik vele; a lényeg a hosszabb távú támogatás, és a főzöttekkel ellentétben a tökéletes működés. Feltűnő, hogy már telefonok terén is romlik a helyzet, de tabletből tényleg csak néhány maradt a támogatott eszközök között. Pedig az ilyesminek a gyártó szerinti életciklusuknál hosszabb használata nem csak itthon jellemző, rengeteg régi Androidot futtató dolog van szétszórva a világon, amik komoly problémákat is okozhatnak (meg persze olyanok is, amik alapból lyukasan kerültek ki a gyárból...). Biztonságos, hosszú távon támogatott Android kiadásokra tehát szükség lenne, még akkor is, ha az ismertségük viszonylag kicsi az eszközök számához képest. Bár még jobb lenne egy olyan frissítési modell, ami az asztali OS-ekére hajaz.
Sokadik szempont az elektronikai hulladéktermelés visszafogása; a szoftver könnyen cserélhető, s manapság alapfeladatokra már a pár éves hardverek is elegendőek - rengeteg régebbi hardver lenne újra használhatóvá megfelelő szoftverekkel.
Régen minden jobb volt, mert volt Cyanogen - és a cég, amíg létezett, elég sok eszközre adott ki Androidot (konkrétan volt egy Galaxy Y -om, amire évekkel a gyári support vége után még OTA frissítések voltak Cyanogen-nel). A Cyanogen bedőlése után a projekt közösségi fejlesztésként ment tovább LineageOS néven, de egyre kevesebb eszközt tudnak rendesen (official) támogatni. Az AOSP, MIUI, Slimroms, stb. kiadások hasonló cipőben járnak. Ha szerencséje van az embernek, akkor talál az XDA-n olyan fejlesztőt, aki "valameddig" még foglalkozik azzal az eszközzel (vagy maga fejleszt). Ennyi. (Említésre méltó még a PostmarketOS, ami konkrét Linux, mobilcuccokra ) .
A legnagyobb támogatási listája a Lineage-nek van - megnéztem az elérhető tableteket, és mára mi maradt? Samsung 8-10 colos darabok, meg talán egy Google tablet, használtan is százezer fölött mind. Elég szomorú, pláne arra gondolva, hogy egy 10+ éves számítógépre még mindig lehet olyan Linuxot (akár Windowst is) tenni, ami frissül, és jól használható.
Telefonok terén amúgy jobb a helyzet, bár a legtöbb, hivatalosan támogatott eszköz valamelyik gyártó csúcsmodellje (ezek az elterjedtebbek), még mindig elég szép a lista. A saját telefonom is 4.4.4-gyel jött ki 5 éve, s nemrég frissült Lineage 16-ra (Android 9).
A titkos tipp pedig az Apple. Nem vagyok Apple rajongó, nem ismerem túl jól az eszközeiket sem, de ahogy elnézem a support ciklusaikat, ezen a téren elég jók, a legtöbb cuccuk ~5 - 5+ évig támogatott. (Amikor telefont kerestem 2018-ban, az egyik versenyző az iPhone 5s volt, az akkor azért esett ki, mert úgy volt, hogy a 32 bites telefonoknak vége az Apple-nél - mégis meghosszabbodott a support 2020-ig.) Nyilván voltak az Apple-nél is biztonsági bakik (root jelszó ), de a lényeg, hogy a felfedezett hibákat javítják, náluk hosszabb távra megvan, ha nem is olcsón.
(A tablet sztori vége az lett, hogy év elején egy szép Galaxy Tab 3 7" Sprint verziót vettem az Ebay-ről, kicsit 20 ezer felett - ez akkor még a Lineage támogatási listáján volt, de persze a vétel után nem sokkal megszűnt a komplett 14.1 (Android 7.1) támogatása . Na jó, nyilván így is előrelépés a 4.4.4-hez képest, de nem egészen ez volt az elképzelés... Pláne hogy a Tab 3 Sprint lemaradt a tavalyi, 30 eszköz támogatásának végét bejelentő listáról is, így azt vártam, hogy megkapja a 15.1-t.)
Akárhogyan nézve is, sajnálatos, hogy emberi áron nem kap az ember legalább alapszinten biztonságos mobileszközt. Az is gond, hogy gyakorlatilag hosszabb távú támogatást csak nagyon drágán, vagy közösségi fejlesztésből lehet kapni - ez utóbbi esetben a közösségiség nem negaítvum, inkább azzal van probléma, hogy közösségeken kívül senki (khmm, Google... s ráadásul úgy, hogy a másik oldalon a Google már elég sokat tett a biztonságért) nem foglalkozik érdemben régebbi eszközökre való Android támogatással, ez nagyon rossz irány a mobilpiacon belül.