2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Otthoni multimédia megoldása HTPC-vel. (2. rész)

Írta: | Kulcsszavak: htpc . dvb-t . tuner

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Az előző rész tartalmából..

Lássuk a folytatást!

A meglévő régi gépeink 2.5"-es merevlemezeket tartalmaztak, de még így is hangosabbak voltak, mint amit egy HTPC-től elvárnék. A hangot a táp és a CPU ventilátora okozta. A házaknak nem volt külön hűtésük.

A CPU ventilátort a SpeedFan nevű alkalmazással szabadon tudtam változtatni, akár meg is tudtam állítani a forgásukat. A tapasztalatom alapján, a CPU-k tétlen (IDLE), állapotban 50 C körüli hőmérsékleten voltak, álló ventilátor mellet is, így ezt a hőmérsékletet adtam meg, aminél a ventilátorokat teljesen le lehet állítani. A felső határt 70 C-re állítottam, ahol 100%-ra kapcsolnának a ventik, de ezt csak szándékos CPU teszttel tudtam kicsikarni. Normál film lejátszás alatt, a gyári intel hűtők 800-900 rpm-mel jártak, aminek nem volt hanga.

Lehetne ezeket még jobban csökkenteni?

Lehet. Ehhez a CPU-k feszültségét kellett kicsivel lejjebb venni, amit a BIOS-ban kell elvégezni. Ez kb. 5 C-ot jelentett, ami nem kevés, hiszen így terhelés alatt a ventilátorok még alacsonyabb fordulaton jártak.

Egy hang forrás maradt még.

A tápegység. Itt kicsit a zsebembe nyúltam és beszereztem panel tápokat, meg 12 V-os adaptereket.

A gépek, nagyjából némák lettek, mert a 2.5"-os lemezeknek sincsen említésre méltó hangja. Kicsit előre szaladok a témában, mert itt is érdemes megjegyezni. A lemezek hangját tovább lehetett csökkenteni azzal, hogy egyrészt a 2 GB RAM mellett is ki lehetett kapcsolni a virtuális memóriát, más részt IMDisk ramdrive-ot is használtam. Ide kerültek a TEMP és a log könyvtárak. Ennek eredményeképpen a helyi lemeznek szinte alig maradt feladata (ennél fogva hangja), miután betöltődött minden alkalmazás a memóriába.

Milyen vas kerüljön a szerver alá?

CPU-ban nem kell túl nagy teljesítmény, inkább legyen csendes és energia takarékos. A választásom az Intel GSEJT lapjára esett, ami integráltan tartalmaz egy 1 magos N270-es Atom CPU-t. A fogyasztása merevlemez nélkül 13 W, ami ideális otthoni szerverré teszi.

Az alaplap 1 db. DDR2-es SO-DIMM memória foglalatot tartalmaz, amibe egy 2 GB-os memória modul került. Az alaplap 12 V-os tápellátást igényel, amit egy 60 W-os külső táppal oldottam meg. Az operációs rendszer egy 40 GB-os Intel X25-V SSD-re került, a megosztani kívánt tartalmat, egy 1.5 TB-os WD15EARX merevlemez szolgáltatta. A fej parkolási bug-ot, persze javítottam. Az alaplap 3 külső USB-s csatlakozással rendelkezett, amit USB hub-bal növeltem a kellő számúra.

Gondoljuk át ismét a tunerek számát!

Ha egyszerre négy klienst szeretnék kiszolgálni, amelyek akár más-más csatornát is nézhetnek, akkor a legrosszabb esetben négy tuner kell. Ekkor még nem számoltam azzal, hogy mi van, ha közben be van ütemezve egy felvétel is, egy ötödik csatornáról. Kicsit utána olvasva úgy találtam, hogy elméletileg lehetséges az, hogy ha egy MUX-on, azaz egy frekvencián vannak az adott csatornák, akkor azokat egy tunerrel is lehet fogni, a többi már a szoftver dolga. A MindigTv jelenleg 3 frekvencián sugároz, de ebből csak kettőn helyezkednek el az ingyenes csatornák, így kettő tunerrel akár mind a 7 ingyenes csatornát tudnám nézni, rögzíteni.

Válasszunk HTPC szoftvert!

A Microsoft MCE megoldása hamar kiesett, mert ugyan TV tunert, EPG-t, időzített felvételeket tud kezelni, de ezt kliens-szerver felosztásban nem.

Az XBMC megfelelt az igényeimnek, de önmagában nem képes TV tuner kezelésre. Szükséges hozzá egy PVR backend. A külön PVR (Personal Video Recorder) backend megoldásnál tartottam attól, hogy a két külön szoftver, rendszeresen kompatibilitásokkal fog majd küzdeni.

Az XBMC előnyéül szolgált, hogy fut linuxon, így lehetne USB-s flash meghajtóról boot-olni. Ezzel kikerülnének a merevlemezek a kliensekből, ami nagy előny lenne. Hátránya, hogy két külön szoftver. Ez azért nem nagy hátrány, de keresgéltem még.

A PVR backend-eket böngészve, akadtam a MediaPortal-ra, aminek van kliens és szerver oldali része is, azaz egy szoftver az egész. A MediaPortal, csak Windows-on fut, mert .Net-ben íródott, így, ami az XMBC-nél előny, itt hátrány, azaz maradnak a merevlemezek. Ezen a ponton be kell vallanom, hogy a Windows számomra ismerősebb terep (lehet, hogy az MCSE vizsga miatt), és a MediaPortal-t régebben használtam már, de akkor még nem volt kliens-szerver felépítése, inkább a sima XBMC-hez hasonlított. Ebből is származik, ugyanis a készítője az a bizonyos Frodo.

A folytatásban...

A MediaPortal rövid bemutatása.
A kliensek és a szerver előkészítése, a HTPC szerephez, illetve a MediaPortal-hoz.
A MediaPortal telepítése és konfigurálása.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.