2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hova drágul még a telefon ipar ?!

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Kicsit csapongó lesz most az írásom, mert az elmúlt napokban - hetekben sokat gondolkoztam a cikkben említett témán.

Telekommunikációs közegben melózok és napi szinten adok el előfizut / készüléket a vásárlóknak és megdöbbent, hogy milyen árakon jönnek az új készülékek már 1 jó ideje. Viszont az idei évvel 1 számomra teljesen érthetetlen és röhejes szintre emelkedett.

6. éve használok androidos telefont és előtte is volt más okostelefonom, szóval nem új keletű dolog, hogy a csúcskészülékek elég borsos áron mennek. Emlékszem amikor 5 éve vettem a Galaxy S+ om akkor aktuális csúcsként a Samsungnál az S2-t árulták. Nyilván diákként számomra elérhetetlen volt a 150 ezres vételár és inkább a kistesót választottam előfizuban kb. fél áron. Tehát 5 éve kb. 150-180 ezer forintért ment az androidos piacvezető cég Flagship modellje.

Jelenleg egy S6-ot használok, ahol végre belátta a Samsung, hogy nem árt prémium anyagokat használni és azóta is fém - üveg kombinációban forgalmazzák a legtöbb highend telefonjukat. Én 2 éve vásároltam a jelenlegi telóm, az aktuális termékciklus közepén. Akkor 185-ért (15k kedvezménnyel) sikerült megvásárolni fél évvel a piacra dobás után.

Én rendszeresen MM-nál vásárolok, mivel számomra biztos pont és közel is van, ha garanciális ügyintésre kerül a sor. Nyilván nem a legbarátságosabb árakkal dolgoznak, de nem kell a postával szórakozni, vagy Pestre utazni, mert nincs márkaszerviz a közelben.

Jelenleg csekkoltam az S8 árát, ami szintén a termékciklusa felénél jár, hiszen márciusban jelentették be. MM-nál 275 ezer jó magyar forintért lehet megvásárolni.
2 év alatt eljutottunk oda, hogy 100 ezer forinttal többet kellene fizetnem, ha 1 aktuális csúcs telót szeretnék vásárolni Samsungéktól. A kérdésem csak annyi, hogy mire fizessek ennyit ? Mert a 2 két készülék között elenyésző különbségek vannak funkcionalitás terén. Egyedül a csepp és porálló kivitel ami 1 átlag ember számára hasznos lehet. Az edge kijelző csak marketing bullshit, annó sem tetszett és most sem vennék emiatt telefont. Annó sem értettem, hogy ezért miért kell 30 ezerrel többet fizetni, mivel SEMMIT nem ad hozzá a használati élményhez, egyszerűen csak esztétikus.

Nyilván lehet azt mondani, hogy akkor ne vegyél ilyen drágán telefont, ha nem telik rá.
Jelenleg nem ezzel van baj, mert megengedhetném magamnak ezt is, viszont nem értem miért drágult másfélszeresével az aktuális évi csúcs készülék a 2 évvel ezelőtti önmagához képest.

Már 1 jó ideje elértünk 1 olyan szintre, ahol a processzor magok és a ram mérete Semmit nem ad hozzá a készülék sebességéhez, mert már 4 éve csak arról szól a verseny, hogy kinek mekkora Benchmark eredményei vannak. Sebességben a 4 éves LG G2-m is hozza a mostani szintet.

És akkor még az új iPhone -ról / Note sorozatról nem is beszéltem, amik még az előbb említett telefont is fölözik. Pletyka szinten de már hallani 1200 $-os árakról, ami az ALAP modellt illeti, tehát mire ez elér hozzánk 350-60 ezer forintot kérnek majd érte. A Note-ok 340-ért mennek már a piacon.

Csak szerintem kérnek röhejes árakat a csúcskategóriás telókért ? Akkora haszonnal dolgoznak, hogy már rossz nézni. A realitás talaján maradva a Note vonalnak 250 körül kellene mozogni az S szériának pedig 180-200 körül. Ez még emberi ár lenne és így is rengeteget keresnének a gyártók. De az utóbbi években nagyon azt érzem, hogy rohadt vastagon fog a ceruza a piacvezető cégeknél.

A teljesség kedvéért megemlítem a kínai gyártókat, viszont számomra ezek a készülékek nem alternatívák, mert design / szerviz téren nem hozzák a többi gyártó szintjét.

Kíváncsi vagyok a ti véleményetekre is, hogy mit szóltok a mostani készülék árakhoz. Főleg a felső kategóriában.

Hozzászólások

(#1) elithun


elithun
őstag

Nekem egy okostelefon kb. 50ezret ér, mert én 1, de inkább 2 évente cserélem. Körülbelül akkorra kezdi el megadni magát a telefon fizikailag, és ott kezd már szoftveresen is elavult lenni.

Anno volt Galaxy S2-m. Én 120ezerért vettem, azt úgy gondoltam megérte, mert akkoriban még az olcsóbb szegmensben számomra gagyi telefonok voltak. Azóta már nem érzem, hogy megérne, akár 100ezret is egy telefon, mert nem látom mivel kapok többet. Teljesítményben mindegyik kiszolgálja az appokat. Játszani pedig nem szoktam. A kamerák elfogadhatók, ha komolyabbat akarok fényképezni arra pedig nem telefon kell. Az IPS kijelző pedig az olcsó telefonon is szép.
Ha fizikálisan nem is harcolódik le 2 év alatt a csúcsmodell, szoftveresen már biztosan elavult lesz. És emiatt én nem akarok pénzt kidobni az ablakon.

Az, hogy már a csúcsmodellek hamarosan 300ezerbe fognak kerülni az tovább biztosítja az álláspontom.

„Minden egyes tapasztalat közelebb visz a megértéshez.”

(#2) Domonkos válasza elithun (#1) üzenetére


Domonkos
Ármester

Egy 16 eves nokia 3330-at hasznalok, immaron a 3. utangyartott akkujaval. GPS (vagy offline terkep) es menetrend neha jol tudna jonni, ha menet kozben szervezik at a programom, de ha celiranyosan megyek, akkor mindketto nelkulozheto. Kamera meg ugy hianyzik, hogy akarmelyik ismerosom telefonjaban van. :U Mail, felfujt hirek es a kulfoldon elo baratom legujabb macskajanak a fotoja meg meg szokott tudni varni amig haza nem erek. Valoszinuleg sosem fogom megerteni az ilyen problemat - bar mar megmondtak, hogy en vagyok a maradi :K

2002-ben amugy ~30k-t kertek a nokiaert, ami akkor nem szamitott kifejezetten olcsonak emlekeim szerint...

Gender of electrical connectors is defined by the pins.

(#3) h3lios válasza elithun (#1) üzenetére


h3lios
addikt

Lassan én is elgondolkozom azon, hogy a következő telóm nem S, hanem A sorozatból való lesz. Mivel megjelenés után fél évvel már 80 körül hozzá lehet jutni és ugyan úgy ott van a 3GB Ram és 32 Gb tárhely, ami nekem bőven elég.

B-tag: H3lios#2825

(#4) elithun válasza Domonkos (#2) üzenetére


elithun
őstag

Mindez igényfüggő. Én igénylem, hogy viszonylag naprakész elektronikai eszközeim legyenek, mert programozóként fejlesztek rájuk, meg eleve érdekelnek is az újdonságok.

Ha neked nincs igényed az újfajta dolgokra, akkor teljesen jó a nokia 3330, hiszen telefonálni lehet vele, SMS-t tud fogadni. :)

„Minden egyes tapasztalat közelebb visz a megértéshez.”

(#5) bandiras2


bandiras2
senior tag

nezzel utana a profitmaximalizalas elmeletenek.
egy termeket annyi penzert lehet arulni amennyiert megveszik.
amig igy is elfogy hulye lenne olcsobban adni. a befolyt penzbol pedig tud termeket fejleszteni, uj gyartosorokat venni, vagy osztalekot fizetni a befektetoknek, akik majd befektetik mas iparba, vagy elkoltik luxus cikkekre.
ez nagyon szepen mukodik egeszen addig amig az automatizalas miatt munka nelkul marado tomegek tobbe nem lesznek kepesek megvasarolni a megtermelt javakat mert nincs mibol.

valtozas elott all a vilag. a tomeges automatizalas uj helyzetet fog teremteni, es meg nem latjuk hogy milyen lesz. (Huxley szep uj vilag?)
a kozelgo europai faji polgarhaborurol ne is beszeljunk...

A társadalom amely az egyenlőséget a személyes szabadság elé helyezi, egyiket se fogja elérni. A társadalom amely a személyes szabadságot az egyenlőség elé helyezi, mindegyikből bőségesen részesedik. Milton Freedmann

(#6) .Szaki.


.Szaki.
addikt

Nehéz, de jó kérdés.

Az tényleg látható, hogy sokkal drágábbak a telefonok, főleg az utóbbi 1-2 évben látható ez a tendencia.

Viszont azt is látni kell, hogy ezek a flagshipek lassan többet tudnak, mint egy notebook, sőt néhánynál jóval erősebbek is, mindezt sokkal-sokkal kisebb házba kell betömöríteniük, és ehhez akkor még hozzáadjuk az anyaghasználatot, a speciális kijelzőt, meg még egy csomó dolgot, akkor végülis érthető lehet a borsos ár.

Nyilván erre a legtöbb embernek nincs szüksége, szerintem egy 100-120ezer Forintos telefonnal is bőven kényelmesen lehetne éldegélni, ezt a usernek kell mérlegelnie, hogy neki megéri-e a felár, főleg akkor ha két évente cserél telefont. A flagshipek inkább azoknak szólnak, akik hosszútávra vásárolnak, illetve még azoknak, akiknek mindegy mennyibe kerül. Egy flagship jóval tovább kap frissítést, ...stb. Két évig viszont a középkategória is használható, utána viszont már szükségessé válhat a csere, itt tul.képp azt döntöd el, hogy egyszer fizetsz ki hosszútávra nagy összeget, vagy két évente felezve.

Ez az árnövekedés egyébként mindenhol észrevehető, az autóiparban is, ahogy nőnek az autók, és amennyivel többet tudnak, mint mondjuk az 5-10 évvel ezelőtti elődjeik, úgy drágulnak is. 10 évvel ezelőtt elképzelhetetlen lett volna az, hogy egy Golfg Variant 10m környékén legyen, aminek mondjuk nem csak szövetülése és négy kereke van. Sőt még akár egy Passat-nál is.

Ezekért viszont egyáltalán nem a gyártókat kell hibáztatni. Ők mind a profit maximalizálásra mennek és ha a helyükben lennék én sem tennék másképp. Ha megvesznek 340-ért egy Note8-at, vagy akár még többért egy i8-at, akkor hülyék lennének olcsóbban adni. A Huawei-nél látszik ez egyébként a legjobban, minden egyes új modelljüknél szépen folyamatosan emelik az árakat, lassan Samsung árban lesznek ők is. A másik ami még nagyon fontos, hogy azért szerintem az emberek döntő többsége nem teljes áron vásárol telefont és pláne nem megjelenési áron. Ha régóta vagy szolgáltatónál, akkor azért szórják a kedvezményeket, illetve sok cég helyből megveszi az alkalmazottainak a készülékeket, mint céges telefont.

(#7) h3lios válasza bandiras2 (#5) üzenetére


h3lios
addikt

Ezt még azért nem gondolnám túl közeli jövőképnek, mert ugyan automatizálni lehet, viszont vannak olyan részek, ahol egyszerűen ezt nem lehet teljes mértékben megoldani.

Egyébként szerintem 1-2 éven belül eljut oda a mobilipar, ha ilyen mértékben szöknek fel az árak, hogy egyszerűen nem fogják megvenni az aktuális csúcstelókat és bedől a fejlesztési verseny. Más most is ott járunk, hogy nincs olyan terület, ahol érdemi előre lépéseket lehet produkálni. Egyedül a kamera volt ilyen a dual kamerák előtt, de ezekkel már bőven lehet olyan jó minőségű képeket lőni, mint 1 kompakt géppel. És még csak hozzáértőnek sem kell lenni, csak 1 kicsit próbálkozni kell a beállításokkal.

A másik ilyen terület az akkumlátor, mert évente lehet hallani, hogy ilyen-olyan áttörések voltak a technológiában, de ezekből 1 sem került gyártásba, mert a gyártóknak nem érdeke sokáig jól működő aksikat gyártani.

Megkockáztatom, hogy egy mostani Note 8 nyers számítási teljesítményben 5-10 évre előre kiszolgálna majdnem minden igényt. Tehát a processzor magok száma és a ram növelés mellett el kellene kezdeni más területeken fejleszteni.

(#6) .Szaki.

Nyilván örök érvényű marketing szabály, hogy ha valamit megvesznek emelt áron is, akkor emelni kell tovább, ameddig növekvő tendencia tapasztalható ezt lehet folytatni.

Egyébkét a Huawei -ben becsülendő, hogy (még) nem árazza szét a termékeit és ennek köszönhetően veszik is őket szép számban. Ahol melózok jelenleg a prémium csomagok mellé havi 8k-ért megkapod a P10-et, és 13k-ért az S8-at. Gondolom mondanom sem kell, hogy melyikből adunk el többet. Egyszerűen a Samsung az Edge szériával elszállt.t Annó az S6-7 Edge is fölöslegesen került többe, mint a normál verzió, viszont ott még elviselhető mértékben beállt az ár. Itt az S8-nál olyan szinten emeltek árat, hogy még fél évvel a bejelentés után is majdnem 300k egy telefon. Ami szerintem elfogadhatatlan. Semmivel nem nyújt többet, mint egy P10, amit megkapsz egy 100-assal olcsóbban.

Szerintem a Huawei ezt az áremelési hullámot tudja meglovagolni most elég szépen. Ha okosan játszanak és a jó irányba fejlesztenek, akkor nagyon feljöhetnek a Samsung nyakára, mert ilyen áron már nem feltétlen best buy az S széria.

[ Szerkesztve ]

B-tag: H3lios#2825

(#8) Cifu


Cifu
nagyúr

Azért tegyük hozzá, hogy az S8 is többet tud, mint az S2 - ujjlenyomat-olvasó, példának okáért, de az Edge kijelző is (még akkor is, ha nem tetszik neked), és így tovább.

A másik jellemző tétel, amit említesz is, a vásárlók igényei. A vásárlók a legerősebb telefont várják el. A Samsung pedig megadja nekik - ha kifizetik. Szigorúan saját vélemény, de az Apple nagyszerűen bebizonyította, hogy vannak, akik horror összegeket kifizetnek, csak hogy mutogathassák a legjobbnak tartott telefonjaikat. A telefon státuszszimbólum lett sokak szemében. Innen kezdve a gyártók érdeke az, hogy minél vagányabb, látványosabb, túlhype-olt készülékeket dobjanak a piacra (Xiaomi Mi Mix, valaki?). A tények pedig azt mutatják, hogy akár 1000 dollárt / eurót is megadnak a mára divattermékekként aposztrofálható telefonokért sokan.

Lehet ezen hőbörögni, de a cégek számára ez bevételi / nyereség forrás, tehát igyekeznek kimaximalizálni. A Galaxy S8 gyártási költsége valahol 307,5 dollár körül lehet. Ilyen egyszerű ez.

A másik oldalról nézve Te, mint vásárló, nem vagy köteles megvenni a legújabb, legnagyobb, legszebb telefont. Még a Samsung is kínál A7 (2017)-et (igen, itthon nem... bruh), A5 (2017)-et, J7 (2017)-et. Ha nem a benchmark programok érdekelnek, azok is érdekesek lehetnek. Vagy veszel Huawei P9 / P10-et, hétköznapi használatban tökéletesen elvagy vele. Maximum villantani nem lehet vele, merthát fele annyiba kerülnek, mint egy S8...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#9) nemlehet válasza bandiras2 (#5) üzenetére


nemlehet
őstag

Ha már faji háború az nem csak európában lesz. Sőt én úgy gondolom, hogy elsősorban nem európában fog lezajlani. Itt is van etnikai feszültség, de sehol sincs mondjuk egy ázsiai vagy egy afrikaihoz képest.

Amúgy az automatizálás sem fog olyan hamar gondot jelenteni szerintem mint azt sok elemző jósolja. Sokszor nekem úgy tűnik, hogy inkább csak szeretnének egy kis hírverést, bekerülni az újságba 1-2 jól hangzó mondattal mint hogy tényleg megalapozott szakmaisággal beszéljenek. Bár nem ez a szakterületem, de dolgoztam automatizált gyártósor tervezésén/beüzemelésén és azért az sem jó mindenre és sok feladatra nem költséghatékony. 5-10 éven belül sem igazán lesz az meglátásom szerint. Akkor még nem beszéltünk egy fontos faktorról, hogy sok cégvezető nem nyitott az új dolgokra, szóval még ha meg is érné sem fektet be robotsorba. Egészen nagy cégeknél is megfigyelhető ez. Szóval adott lesz a technológia jó sokára, de akkor onnan még sok-sok évnek el kell telnie mire az tényleg veszélyezteti a jelenlegi gazdasági modellt.

De hogy ne csak off legyek: Én se vennék csúcskészüléket. A Redmi Note 3-am minden igényt kielégít, egyedül a kamerája lehetne jobb. 60k-ért vettem, ennél nekem nem kell jobb. Amúgy szerintem kezd egy szakadék lenni a felső és a közép kategória között. 60-80 körül már nagyon jó telefonokat lehet venni utána van kb egy lyuk 120-150 körül van 1-2 telefon meg a kifutó modellek és aztán már jóval 200 fölé kerülünk az árlistán. Ez nem normális...
Amúgy az örült fejlesztési tempóban és a "kínunkban már minden hülyeséget belerakunk" dologban látom a drágulás okát. Minden évben legyen jobb, legyen új, legyen szebb, legyen úttörő. Ezt nem lehet... Egyszerűen nincs már mit feltornászni. Illetve lenne, de az meg technológiailag lehetetlen. (pl én el tudnám képzelni, hogy legyen beépített projector a telefonban, de nyílván ez jelenleg nem reális elvárás :D )

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#10) #78693120


#78693120
törölt tag

+1

Korábban 50e körül már jobb telefont is kaptál. Ha a mai ilyen árú telefonokat nézem, akkor egyiket sem venném meg szivesen.

Szerintem ez a folyamat, az ios/andoid vonallal indult meg igazán. Azelőtt egy jó Nokia S60-as, vagy Sonyericsson telefon nem került több 100000-be és valahogy mindig meg tudtam oldani, hogy azokból szerezzek. Ma esetleg egy használt Samsung S6-ot tudnék venni androiddal azért azért az árért, amiben (inflációval együtt) került anno a Nokia 7650, 6600, vagy éppen Sonye. T68i, vagy éppen K750i-m, pedig akkor ezek csúcskészülékek voltak.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.