ASUS TUF VG249Q Gaming monitor 144 H-ről ASUS TUF Gaming VG27AQ 165 Hz-re
Az előd:
ASUS TUF VG249Q Gaming monitor
Az előd: ASUS TUF VG249Q Gaming monitor
Anno 2021-ben azért kellett monitort vásárolnom külön, mert a régi LG monitorom csak 75 Hz-es volt, és az akkori új laptopom (Asus ROG Strix G713QM-HX1139T) 144 Hz-es kijelzővel rendelkezett. Az LG ennek nem tudott megfelelni, a laptop meg bár 17"-os volt, be kellett látnom, hogy kicsi.
Hirdetés
Alapvetően márkahű típus vagyok. 2005 óta vannak LCD monitoraim, az első egy PHILIPS 170C5BS/00 volt, aztán egy Philips Brilliance 200WP7 jött, majd 2014-ben egy újabb Philips 237E3QPHSU00 23" IPS LED monitor és ezt követte az LG 27MP59G-P Gaming LED Monitor, 27". Szóval 27"-os monitorom volt már korábban is.
Pixelhibás monitorom 2005-ben volt IIyama típus, nem győztem visszahordani az Electroworldbe, végül úgy váltottam arra a Philipsre, amin csak D-sub volt, DVI nem. Illetve az utolsó Philipsnél egy alpixelhiba, apám használja tévéként, és el is érkeztünk oda, hogy most miért kellett új monitort vásárolnom.
Nos a nappalimban van egy 4K-s LG TV: 43UH6207
Csak éppen a nappaliban vagyok keveset.
A szobám elrendezése meg nem teszi lehetővé, hogyegy TV-t is betegyek, mert masszív téglatest alakzattal bír, és van bent egy óriási franciaágy, valamint egy gigantikus 210 cm magas és annál szélesebb szekrény is. Ahova odaférne a TV ott meg a gázkonvektor van:
Most adódhat a kérdés, hogy oké, de miért nem volt megfelelő az ASUS TUF VG249Q?
Az okok:
1. Valamiért az ASUS mérnökei ennél a modellnél úgy gondolták, hogy tesznek rá jack aljzatot, de az nem kimenet, hanem bemenet lesz...
2. Raktak rá2 darab 2W-os "hangszórót", de az elégtelen teljesítményt nyújt (ez van, ez nem lephet meg senkit)
3. Valamiért úgy gondolták, hogy csak egy HDMI bemenetet tesznek rá!
4. 1920x1080p ma már olyan mint 27 éve a 640x480 volt
5. Messziről nézve a 23,8" sem valami nagy
A dilemma:
Elsődlegesen azt kellett eldöntenem, hogy monitor + hangfal + Streamer + STB konfigurációt állítok össze vagy táblagépet vásárolok (iPad).
Nos vagy az egyik vagy a másik, mert az alaptétel volt, hogy az iPad - ahogyan a laptoppal is volt - nemhogy a lakást, de még a szobámat sem hagyta volna el.
Ha mind a kettőt megvásároltam volna, akkor vagy az egyik, vagy a másik lett volna kihasználatlanul, és tekintve, hogy a 2024-es iPad Air volt belőve a maga 297 E Ft-os árával az előzetes kalkuláció szerint nem jöttem volna ki sokkal olcsóbban a monitor projekttel sem.
Több oka volt alapvetően, hogy miért nem az iPad mellett döntöttem:
1. Bár lényegesen közelebbről nézem, mégis kisebb kijelző
2. Csak 60 Hz (mondjuk monitoron az Amazon Prime is visszavált 48 Hz-re )
3. Akkumulátorral rendelkezik, ami előbb fog elhasználódni, mintsem a szoftveres támogatottsága miatt kukázni kellene (ez olyan 5-7 év)
4. A 297 E Ft-os árban töltő nincs, és gyári 1 év világgarancia van, azon felül boltban kell leadni javíttatni
5. Streamingre kellene, így elég lett volna a sima iPad is, de az már két éves, és mivel nem Air, eleve kevesebb ideig támogatott, ezen felül 4 GB RAM van szemben az Air 8 GB-jával.
6. Fólia, tok, horror árban.
7. Nem volt olyan tablet a piacon, amiben nem lett volna valami kompromisszumkényszer. 700-900 E Ft-ot meg nem akartam adni egy PRO-ért, amiben már nem 60 Hz-es kijelző van.
Akkor új monitort, meg Sticket, hangfalat, és Set Top Boxot!
Az új monitorra, az elsődleges jelöltem nem ez a modell volt, hanem:
Asus ROG Strix XG27ACS
180Hz, ASUS ROG, Displayport 1,4, Type-C bemenet! Jack kimenet! Minden oké. Vagyis mégsem. Erre is egyetlen egy HDMI került!
Asus ROG Strix XG27ACS hátlapi I/O panel
A fentebbi képen látható hogy van két polc is a szobámban. Mind a kettőt magam fúrtam fel. Csak az alsónál nem vittem túlzásba a magasságot, most viszont ha 32"-os monitort vettem volna nem igen fért volna alá, anélkül, hogy ne hajtottam volna végre korrekciót. A korrekció pedig azzal jár, hogy kicsavarozom, majd fentebb fúrok 3x3 lyukat. Ezt nem akartam, mert allergiás vagyok, ha felesleges lyukak keletkeznek.
Ez is egy szempont volt, a monitoroknál néztem a magasságukat is. A 27"-osok még ebben befértek.
A címadót már sokkal korábban láttam, de a DP 1.2 miatt előnyben részesítettem egy másik ajánlott modellt.
Ez lett volna a Gigabyte M27Q-EK illetve a M27Q X Gaming Monitor
DP 1.4, HDMI (2db), Type-C, 3,5 Jack kimenet, USB 3.0 - mint a moziban
Mi hiányzik? Az elfordíthatóság. Erre lett volna megoldás, hogy VESA 100-as, tehát lehet hozzá állványt vásárolni, pl Arctic Z1 Gen 3-at. De akkor megint ott voltam, hogy akkor fúrni kellene, pl áthelyezni az asztalomra fúrt Kontaset DI-STRIP Compact 8-ast.
A befutó: ASUS TUF VG27AQ
Miért döntöttem mégis emelett? Nos az ASUS VG249Q-val már volt tapasztalatom fordíthatóság szempontjából. A VG27AQ pedig vásárlás után derült ki, hogy még jobban elfordítható, noha a specifikáció szerint nincs köztük eltérés.
1. Tapasztalatom van az elődjével
2. Megfelel az elvárásaimnak
3. Nem kell fúrni! Magassága tökéletesen megfelelő
4. 2 HDMI port van rajta!
5. 144 Hz helyett 165 Hz
6. HDR10
7. ASUS
8. Nvidia G-Sync matricája is van, ezáltal hitelesített is erre a technológiára.
9. WQHD 2560x1440p
Úgy döntöttem, hogy lépésekben haladok. Elsőnek a monitor, aztán megnézem, hogy pixelhibamentes e (igen, az), és utána eldöntöm, hogy Google Chromecast vagy Amazon Fire TV Stick Max Gen2 (B0BTFCP86M), ezután jöhet a hangfalrendszer, ami Edifier R1600T III 2.0 Aktív hangfal lesz, majd ezután jöhet a DIGI-s fúrás a nappaliból a szobámba, koax és akkor már egy extra UTP is.
Pár kép az ASUS TUF Gaming VG27AQ-ról:
Youtube, Telekom TV, DIGI, Amazon Prime, Max tartalomfogyasztásra ideális lesz:
Amazon Prime - Az ember a fellegvárban