2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

A tegeződésről/magázódásról - elemzés szubjektíven

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A tegeződésről/magázódásról most olvastam egy bejegyzést és a hozzászólásokat. Azt gondolom, vitát indítani egy nyúlfarknyi bejegyzésben – alig alátámasztva és gyakorlatilag személyes véleményként – felelőtlen és átgondolatlan, mivel ez sokkal szélesebb körű vizsgálódást igényelne. Azt is leírom, hogy miért.

Azok az illemszabályok, amikre sokan hivatkoznak, vagy utalnak, egy olyan korban jöttek létre, amikor a társadalmi berendezkedés teljesen más volt. Ráadásul már akkoriban sem tartották be őket betű szerint.
Elvileg ugyanis a tegeződést kezdeményezheti:
- azonos „rang/társadalmi helyzet” esetén az idősebb.
- életkortól függetlenül a magasabb „rangú/társadalmi helyzetű”
- mindentől függetlenül a nő
Ez utóbbi az, amit már akkor sem tartottak be, amikor létrejöttek az illemszabályok. (Szerintem abban egyetértünk, hogy a – mégoly felvilágosult – Gróf Széchenyi István is gondolkodás nélkül kirúgta volna a szobalányt, ha az le meri tegezni.)
Ugyanakkor a felajánlott (tehát kezdeményezett) tegeződést visszautasítani udvariatlanság.

Szigorúan véve tehát, ha a mekiben egy fiatal nő áll a pult mögött és letegez egy idősebb férfit és a férfi visszamagáz, akkor ebben az esetben a férfi az udvariatlan.

Nézzük meg a hivatali/banki/közmű ügyintézést. Az ügyintéző egy szimpla alkalmazott, tehát egy idősebb ember is gond nélkül letegezhetné hivatalosan. Viszont itt még mindig a szocialista időből megmaradt torzulást tapasztalhatjuk, ahol is a „hivatalnok” az isten és ha rossza napja van, simán kitolhat velem indok és felelősségrevonás nélkül (Sajnos egyre gyakrabban megteszik. Ebből a szempontból 20-25 éve jobb volt a helyzet.).

Mindezek mellett sokszor az idősebbek sincsenek tisztában a szabályokkal és gond nélkül letegezik a fiatalabbat és megsértődnek, amikor az visszategez. Ilyenkor gyakran hangoztatják, hogy „én idősebb vagyok, tiszteld a koromat” és közben fogalmuk sincs a számonkért illemszabályokról, valamint azt is elfelejtik, hogy a kor nem érdem, hanem állapot.

Ugyanakkor vannak olyan szakmai közösségek ahol soha sem volt divat a magázódás. Én geológusként végeztem és földmérőként dolgozom, de egyik szakmában sem szokás magázódni. Nekem annak idején évekbe telt, mire megszoktam ezt, mert nem így neveltek. Viszont megszoktam és átértelmeztem a tanult szokásaimat.

Ennek kapcsán rájöttem arra, amit most vallok erről a témáról:
Tegeződni is lehet udvariasan és magázódni is taplóként. Utóbbi azért nyilván ritkább és legtöbb esetben szándékos („Drága uram, ön annyira egyszerű, hogy egy döglött hintaló etetését sem bíznám magára.” Az idézett mondat egyben felhívja a figyelmet az önözés és a magázás problémájára is, ami már önmagában is megérne egy bejegyzést.).
Egymásnak teljesen ellentmondó szabályok között próbálunk lavírozni, miközben „illem” címszóval, sokszor csak a szocialista tekintélyelvűséget próbáljuk eladni, vagy éppen bármiféle tekintélyelvűséget.
Másrészt pedig teljesen idejétmúlt(nak gondolom) a nőkkel való túlzott, kivételezett udvariasságot. Annak idején ez egy álságos dolog volt, hiszen korlátozott jogaik voltak és – szerintem – ezekkel a látványos, de értelmetlen szabályokkal próbálták ezt leplezni. Manapság már inkább visszás ez a fajta kivételezés, hiszen egy régi, letűnt kor diszkriminatív életmódjához kapcsolódik. Ebből a szempontból nem (illetve ebből a szempontból sem, de ez egy másik téma) értem a nőket. Többségük elvárja, hogy kinyisd előtte az ajtót és előreengedd, de ugyanakkor fennen hangoztatja, hogy ő egy erős, önálló, egyenrangú nő! Akkor hogy is van ez? Ráadásul ebben az egészben még benne sincsenek az utóbbi évek genderproblémái, amire aztán végképp nem szeretnék kitérni.
A fiatal generáció(k) neveletlensége sajnos tényleg probléma. Nem feltétlenül az - értelmetlen és idejétmúlt – illemszabályokat kellene megtanulniuk, hanem az alapvető udvariasságot. Mondjuk olyanokat, hogy ha bemész valahová, köszönsz, vagy ha valaki rádköszön, visszaköszönsz (Én már azt sem várom el, hogy előre köszönjön egy fiatalabb, mert sokszor az már túl extra kívánság lenne.). Az pedig, hogy normális hangnemben és normális, udvarias megfogalmazással beszéljenek, szinte csoda lenne.

Amit viszont még sokszor elfelejtünk, hogy más országokban azok az illemszabályok, amit mi számonkérünk, lehet, hogy sértésnek számítanak.

Nyilvánvalóan még hosszan írhatnék, de – összefoglalva – a véleményem az, hogy Magyarországon a magázódás legtöbb esetben még mindig a tekintélyelvűségen, vagy éppen a szokásjogon alapul és nem az – amúgy elavult – illemszabályokon, miközben akik számonkérik, az illemszabályokra hivatkoznak.

Persze most kérdezhetitek, hogy én hogyan oldanám meg ezt a problémát (teljes joggal), de ez megint nagyon messzire menne. Jelen írásomban csak a visszásságokra próbáltam felhívni a figyelmet.

Hozzászólások

(#1) Geri Bátyó


Geri Bátyó
őstag

Na, gondoltam elkezdem,hátha akkor valaki más is kifejti a véleményét! :K

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#2) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

„én idősebb vagyok, tiszteld a koromat”

Ma már a kor nem érdem csak állapot.
Én elhiszem, hogy a középkorban az idős állapotot sokkal kevesebben érték el, mint ma. Volt mögötte tisztelhető teljesítmény.
Ma már kis szerencsével mindenki elérheti az öreg kort. Nincs rajta mit tisztelni. Az időskori leépülés beindulása után, gondoskodni kell róluk. A tisztelettel akkor már nem mennek sokra.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#3) Geri Bátyó válasza Hieronymus (#2) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Pont ezt vallom én is! :K Ha az életkoron kívül nincs más, akkor udvarias lehetek vele (sőt, elvárható bárki felé), de ha már a tiszteletet követeli, azzal pont az ellenkezőjét fogja elérni.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#4) Viktor77


Viktor77
titán

"Nyilvánvalóan még hosszan írhatnék, de – összefoglalva – a véleményem az, hogy Magyarországon a magázódás legtöbb esetben még mindig a tekintélyelvűségen, vagy éppen a szokásjogon alapul és nem az – amúgy elavult – illemszabályokon, miközben akik számonkérik, az illemszabályokra hivatkoznak."

Ezzel kb. mindent elmondtál, és egyet is értek vele.

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#5) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Szerintem továbbra is van az a kulturáltsági és ünnepélyességi szint, amin nem tegeződünk. Persze ez nincs kőbe vésve, de mindennek megvan a helye és ideje.

Mutogatni való hater díszpinty

(#6) Geri Bátyó válasza hcl (#5) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Én is azt gondolom, hogy ennek meg van a helye és ideje, de nem úgy, ahogy azt manapság csináljuk/elvárjuk.
Teljesen más, átgondolt - adott esetben nemzetközileg is elfogadott - illemszabályokat kellene hozni, amik főként az alapvető udvariasságra épülnek. A kötött formákat ezután lehetne meghatározni. De - ahogy írtam is - ez nem ennek a bejegyzésnek a témája.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#7) BiP


BiP
nagyúr

A hivatalos példához: a hovatalban nem azért kezdünk magázódni az ügyintézővel, mert fiatalabb, idősebb, nő, vagy akármi, hanem mert ő a hivatalt képviseli, és a tiszteletadás a hivatalnak szól, nem kizárólag a személynek.

(#8) hcl válasza Geri Bátyó (#6) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Amikről bárki mondhatja ugyanúgy azt, hogy nincs értelme :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#9) Geri Bátyó válasza hcl (#8) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Az alapvető udvariasságnak van értelme. Egy erre épülő rendszeren elgondolkodni, szintén lenne értelme. Mindezt megkérdőjelezni, valójában bármiféle tényleges indok nélkül, viszont nincs értelme. ;)

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#10) Geri Bátyó válasza BiP (#7) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Ez egészen addig működőképes, amíg az ügyintéző nem a saját kis homokvárának képzeli a hivatalt (Szándékosan nem szemétdombot írtam, bár lehet, hogy közelebb állna a valósághoz.) és precízen, pontosan, a határidőket betartva dolgozik úgy, hogy közben nem próbálja a hatalmát fitogtatva szivatni a jónépet. Na, utóbbi az, ami sokszor nem működik, innentől fogva a hivatalt nem tudom tisztelni, mert a képviselője nem a hivatal és az ügyfél érdekeit nézi, hanem a saját kicsinyes hatalomvágyát éli ki.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.