2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

The test bed - részletesebben

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Ebben a hosszabb bejegyzésben részletesebben szeretném bemutatni a processzor mérésekhez használt kiegészítő komponenseket, illetve a tesztelés körülményeit.

Mint azt már korábban említettem, a tesztkonfigok otthonául egy Cooler Master HAF XB kockaház fog szolgálni, melyre jó szerelhetősége mellett viszonylag helytakarékos felépítése miatt esett a választásom. Mivel a tesztek előreláthatóan több mint egy évig fognak tartani, és jelenlegi lakásom meglehetősen kis méretű, így fontos volt, hogy a lehető legkisebb esztétikai rombolással legyenek elhelyezhetők a komponensek a szobában, hogy ne egy szerelőcsarnoknak nézzen ki a nappali másfél éven keresztül.

Íme az üres ház, készen a tesztlapok fogadására. Az energiát egy 700W-os Cooler Master Thunder szériás táp szolgáltatja, ami elég olcsójános darab (vicces, hogy a fő gépemben használt 400W-os Be Quiet táp nehezebb nála), de mivel tuning nem fog szerepelni a tesztben, ezért bőségesen elég lesz. Az egyéb komponensek: egy 30 GB-os Transcend PATA SSD és egy Plextor PATA DVD író a régebbi PATA-s konfigoknak, valamint egy 60 GB-os Kingston SATA SSD és egy Samsung SATA DVD író a modernebb, SATA csatlakozóval is rendelkező lapokhoz. A felső "emeletre" csak a szükséges kábelek lettek felvezetve, az alaplaprögzítő tálcán pedig műanyag stiftekkel helyettesítettem a rögzítő csavarokat, hogy a lapcsere minél gyorsabban és könnyebben végrehajtható legyen.

Ezen a második képen már az egyik teszt alaplap is beszerelésre került, így sokkal rendezettebb képet fest a gép. A kábel management sose volt az erősségem, így belegondolni is rossz, hogy micsoda dzsungel van a lemezek alatt :) Coolerből majd lesz normálisabb, de egyelőre csak a lap működését tesztelem egy ősrégi Celeron D procival, ahhoz pedig ez is elég.

Itt már a helyén látható a gép, a szoba sarkában, a Logitech Z5500 hangrendszerem mélynyomóján trónolva. Ha valaki az első kép láttán nem értette volna, hogy miért fordítva (ventilátorral felfelé) került beszerelésre a táp, akkor itt a magyarázat: a ház lábai két oldalt lelógnak a mélynyomó oldalán, így a lemezen fekszik a gép, vagyis egyáltalán nem tudna levegőt szívni alulról a táp.

Vicces látvány egy GTX 780 Ti egy Celeron D processzor mellett? Azt hiszem, sikerült processzorlimitált körülményeket teremteni a játéktesztekhez :) A karácsonyfa módjára világító Gigabyte alaplap és GEIL memóriamodulok mellett a VGA oldalán is világít a GEFORCE GTX felirat, így a hangulatvilágítás is megoldott az esti mérésekhez...

Ezen a képen pár újabb komponens látható: a mérésekhez egy 15"-os IBM TFT monitort fogok használni, melynek 1024x768-as natív felbontása pont jó lesz arra, hogy processzorlimitet kapjunk a játékok alatt. Emellett egy fekete billentyűzet, valamint a 8 éve vásárolt, és máig tökéletesen működő Logitech MX Revolution egerem fognak beviteli eszközként szolgálni.

És végül így fest az összeállítás "nyugalmi állapotban": látható, hogy sikerült a lehető legminimálisabb esztétikai rombolással elhelyezni az eszközöket. Mielőtt valaki megkérdezné: nem rezonálnak be a mélynyomó hangjától, és a nagy hangszóró mágneses mezeje sincs káros hatással semmire.

Most már tényleg nincs más hátra, mint megfelelő mérőprogramokat találni, és indulhat a teszt :)

Hozzászólások

(#1) Twinsen2


Twinsen2
tag

cool.

De az igazán izmos prociknál tudjuk hogy még a 780Ti is VGA limites lesz, ezért lehet jobb lett volna SLI-s rendszerben gondolkodni, mégha két nem csúcsVGA-ról is van szól. (mert értem én hogy ebből 2 horribilis összeg lenne)

(#2) GAI válasza Twinsen2 (#1) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

Kis felbontásban, kis részletességgel fognak futni a játéktesztek, és természetesen nem a legújabb játékokkal fogok mérni (hiszen az öreg Celeronokon és P4-eken, A64-eken is el kell futniuk) szóval nem hiszem hogy gond lesz...

(#3) Dany007


Dany007
veterán

Nagyszerű elképzelés a procilimtre játszani! :C Nekem eszembe se jutott.
Bár a gyakorlatban ennek csak nagyon extrém esetben van igazi jelentősége (nagyon gyenge proci + erős vga), ellenben a CPU-k közti legkisebb különbséget is képes kimutatni. Legalábbis olyan helyzetekben amiket felvázoltál. :R
Szóval nagyszerű ötlet. Hiszen ma már egy alap Windows sebessége jobban függ az SSD v. HDD kérdéstől, mintsem egy mai proci sebességétől. Játékokban pedig szintén spec körülmények kellenek, hogy érdemi(!) különbség mutatkozzon két egymástól nem túl távoli processzor között. Gondolok itt a multira, alacsony felbontás / részletesség és a kifejezetten cpu igényes játékokra. Minden más esetben kb 5-8fps a különbség egy csúcs i7-es és egy alap FX proci között.

No, de erre igen jó módszer a cpu limit kijátszása. Hiszen ilyen esetben sokszorosára "nagyítódik" a processzorok közti különbség. 1024-es felbontás, low grafika, és csúcs vga. Mindezt gyenge régi procikkal hajtva tutira jól fogja mutatni a különbséget. Látványosan még a legkisebbet is.
VGA limites meg biztos nem leszel. 1024-ben low grafikán egy 780ti-vel...
Amit még ajánlhatok hogy kéne hajtani pár kifejezetten processzor igényes játékot. Amit tudok az a StarCraft 2, a Civilization legújabb része és kb az összes stratégiai játék. Ezek mind jobban falják a procit, mint a vga-t.

Ami még érdekes lehet a tesztprogramok esetében, hogy mindenképpen olyat kell választani, ami képes pl két vagy több magot is meghajtani.

Most ez onnan jutott eszembe, hogy pl a World of Tanks is kifejezetten processzorigényes játék, de csak azért, mert nem képes 1 szálnál többet felhasználni! Tehát hiába van 4 magos procid egy régebbi, ami erősebb egy szálon simán leverheti...
Tehát a WoT nem alkalmas pl tesztelésre ezért. Mert nem képes kihasználni a többmagos procik igazi erejét és az eredmény fals lesz.

Tényleg igen nehéz feladatnak tűnik a megfelelő tesztprogramok kiválasztása, hogy az eredmények hitelesek és valósak legyenek. :R

[ Szerkesztve ]

(#4) GAI válasza Dany007 (#3) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

Igen, a több szál kihasználása mindenképpen fontos lesz, nem csak a játékoknál hanem a többi tesztnél is... ami valószínűleg benne lesz, az UT3 botmatch, illetve valamelyik újabb EGO motoros Codemasters autós játék (Dirt vagy F1...). A stratégiai játékokat nem nagyon ismerem, nem igazán tudom hogy azokkal hogyan lehetne benchmarkolni... De nem is a játékokkal vagyok a legnagyobb gondban, mert ott biztos találok 2-3 db-ot ami jó lesz a teszthez, több meg nem kell, mert nem kizárólag a játéktesztek irányába akarom elvinni a cikket. 3 fő kategóriát képzelek el:

- szintetikus tesztek (pl superpi, everest benchmarkok) amik akár az összes procin lefuthatnak ugyanúgy, tehát AGP és PCIE fronton is
- játékok - ezt már kiveséztük
- real life usage... ez tűnik a legnehezebbnek. Olyasmit gondolok ide, mint tömörítő programok (ez mopndjuk egyszerű, csak az időt kell mérni) vagy Photoshop, videovágás, esetleg 3D renderelés... ez utóbbiak a kemény diók, mert nem igazán értek hozzájuk. De pl egy rövid videó átkódolása mindig ugyanolyan beállításokkal még nem lehet nagy gond :)

(#5) GAI


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

Ja és ami fontos, mielőtt elfelejtem: lesz IGP teszt is! Természetesen csak olyan processzorokkal, amikben van IGP. Itt már VGA limites körülmények között fognak menni a 3D tesztek, szóval egy Full HD monitorra lesznek kötve a gépek, és a VGA kártya nem lesz bennük.

(#6) Kozmonauta


Kozmonauta
tag

Úristen CIA van a biosban. :DD

A HÁBORÚ: BÉKE A SZABADSÁG: SZOLGASÁG A TUDATLANSÁG: ERŐ

(#7) GAI válasza Kozmonauta (#6) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

CPU Intelligent Accelerator :DDD

(#8) proci985 válasza GAI (#4) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

elso supreme commander jo lehet. skirmishben le tudsz menteni allast nagyobb jelenetnel is, aztan, mondjuk egy perces teszt azonos korulmenyek kozott. problema, hogy manualisan kene a tesztet futtatni, ami megfeleloen sok procival nagyon idoigenyes. nagyobb palyak elegge cpulimitesek voltak. ego motoros jatekok szinten erdekesek lehetnek.

---

:R

x48-dq6 socket775 ala, jol kezdodik:). tesztek kozul en vegigneznem a nagyobb oldalakat mikkel tesztelnek, aztan azokbol allitanek ossze egy csokrot / azokat egeszitenem ki.

sok sikert, remelhetoleg ez is annyira remek lesz, mint a korabbi osszehasonlito irasaid :K

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#9) GAI válasza proci985 (#8) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

Igen, majd szemezgetek más oldalakról is hogy mivel mértek :) De mindenképpen valami egyedit is szeretnék belevinni a tesztbe

(#10) Twinsen2


Twinsen2
tag

Amit én a real life tesztben mindenképp csinálnék, de végülis te is irtad:

2D/3D animációk renderelése. Elöbbire mondjuk adobe after effects, utobbira 3ds max, vagy maya. lehtőleg raytrace-el.
Mivel ezek a szoftverek nagyon jól megvannak írva párhuzamosításra, ugyanazok le tudnak futni az 1 magos celeronnal is meg 6 magos I7-ekkel is, itt igazán ki tudna jönni a különbség (meg mondjuk 2db 8magos xeonnal is, de tudom azt nem akarsz)

Söt ezeket még lehet futtatni CUDA-n is, az is érdekes eredmény lehet.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.