2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Meet the motherboards

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Lassan összeszedem a teszthez szükséges összes alaplapot. Az újabb, modernebb példányokat már korábban bemutattam, így most a retrósabb modellek vannak soron:

(Super) Socket 7 (Intel/AMD): EPOX EP-MVP3G2

Super Socket 7 lapot (ami kezeli a leggyorsabb AMD K6 processzorokat, és van rajta AGP is) nem könnyű szerezni, így különösen örülök ennek a példánynak, mely ráadásul nagyon egyszerű jumperezésével emelkedik ki a kortársai közül. Bár kaptam olyan észrevételt, hogy az 1 MB onboard cache miatt nem lesz a legideálisabb a teszthez (a csúcsmodelleken 2 MB volt akkoriban, hiszen itt még nem a processzorban, hanem az alaplapon volt a cache), sajnos nem igazán lehet válogatni ezekből, így annak is örülni kell, hogy ezt sikerült beszereznem.

Slot 1 (Intel): ABIT BH6

Nem egy bonyolult, vagy különösebben jól felszerelt példány az ABIT BH6, de a funkcióját tökéletesen el fogja látni a tesztek alatt.

Socket 370 (Intel): ASUS TUSL2-C

Nem hiszem, hogy sokan lennének, akik nem ismerik a TUSL2-C-t, mely az egyik legelterjedtebb, és legjobb minőségű s370-es alaplap. Achilles-sarka a maximum 512 MB memória kezelése, mely a teszteknél kis mértékben hátrányt jelenthet.

Socket 423 (Intel)

Na ilyenem még nincs... lehet hogy nem is lesz, és az egész foglalat kimarad, hiszen a processzorok nagy része s478-ra is elérhető volt.

Socket 478 (Intel): ABIT IC7

A legelterjedtebb i875-ös alaplap az ABIT IC7 volt, melyről döbbenetes módon lespórolták a LAN vezérlőt (érdekes módon a csatlakozó mégis ott van a kimenetek között). A teszteknél ez nem lesz gond, hiszen nem kell hálózat a mérésekhez, de akkor is nagyon furcsa spórolás egy csúcskategóriás lap esetében. A gyári aktív (és mára már az összes példányon elromlott) chipset hűtőt egy passzív bordára cseréltem.

LGA 775 (intel): Gigabyte GA-X48-DQ6

Ezt az alaplapot már több postban is láthattátok. Jól állja a sarat a mérések alatt, eddig nem volt vele semmi probléma. Sajnos csak DDR2-es és nem DDR3-as, de ezzel már megbékéltem. A régi Celeron/P4 processzorokhoz úgyse lett volna túl életszerű DDR3-as RAM-okat társítani.

Slot A (AMD): Procomp BVK1A

Na igen, itt még bajban vagyok... ez a noname alaplap nem túl ideális a teszthez, ráadásul szinte az összes kondenzátora púpos vagy kifolyt, szóval lehet hogy nem is működik. Sajnos a Slot A alaplapok és processzorok fehér hollónak számítanak, így lehet, hogy ezzel kell majd beérnem... de továbbra is keresek normális alaplapot ehhez a foglalathoz!

Socket A (AMD): ASUS A7N8X-E Deluxe

Mindenképpen nForce2-es alaplapot kerestem Socket A-hoz, ez a típus pedig különösen közel áll a szívemhez, hiszen egy ugyanilyet (illetve egy nem-Deluxe változatot) használtam anno évekig teljes megelégedéssel. Reméljük, most sem hagy majd cserben!

Socket 754 (AMD): ASUS K8N

Ez az egyszerű, de jóféle nForce 3 chipsettel szerelt s754-es lap pont megfelelő lesz a tesztekhez.

Socket 939 (AMD): ASUS A8N32-SLI Deluxe

Végül pedig itt az az alaplap, mely eddig nyugodtan megkaphatja "a cikk hőse" kitüntetést, hiszen mint arról korábban beszámoltam, tökéletesen kezeli a GeForce GTX 780 Ti videokártyát, pedig erre kevesen fogadtak volna. A speciális, 32 PCIE sáv kiszolgálására képes nForce 4 chipset egyéb előnyeit persze egyetlen VGA-val nem fogom kihasználni, de ez a csúcs-alaplap igazán méltó cikkemhez.

Hozzászólások

(#1) czundermák


czundermák
aktív tag
LOGOUT blog

Az IC7-G-n rajta van a kispórolt LAN. Az északi híd hűtése idehaza, nem zörög és nem kattog egyik i875-ös Abiton sem, de az tényleg elég szemet megoldás volt rajtuk.
Slot A lapot a tesztek erejéig szívesen adok, Asus K7V-T vagy K7M személyében.

Idő közben mint ahogy írtad a 780Ti-t, még az Abit NV8-ban (s754) is sikerült elindítani az R9 290-et. A HD6950 azóta jó pár különböző lapban teszteltem és mindegyik kezelte. :B

Lehet megint csak az ördögöt festem a falra, de emlékeim szerint a TUSL2-C nem eszi meg a PPGA Celeronokat. Ennek járj utána, vagy szerezz egy Slot1 - s370 átalakítót és teszteld BH6-ban őket, persze ne legyen igazam.

CPU tálcák és bővítő kártya állványok: http://bit.ly/3tOpQyO

(#2) GAI válasza czundermák (#1) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog

Tudom, hogy volt ott kavarás a PPGA vs FCPGA Celeronokkal, de a PPGA modelleket eleve úgy terveztem, hogy a BH6-ban tesztelem s370 átalakítóval, már az is megvan :)

A Slot A lapok valamelyikére majd lehet, hogy igényt tartok, ha nem sikerül addig szereznem :R

[ Szerkesztve ]

(#3) Fenyő


Fenyő
őstag

Ha 1 megás lenne az az SS7 Viás Epox lap még jó is lenne, mert az már 256 mb ramot be tudna kesselni, de kép alapján csak 512kb-os, aminél 128 mb a korlát, modern oprendszereknek az elég karcsú, ha meg 128 mega fölötti memóriát teszel bele akkor az L2 kess nélküli procik elég brutálisan visszalassulnak (akár 25-30%al), de a K6-III és mobil leszármazottainál is egy 5-10%-os teljesítményvesztéssel lehet számolni.

For K6 and K6-2 CPUs (not the K6-III and “+” models) the rule to know what RAM size is cacheable is quite “simple”:

VIA MVP3 with Write Back cache strategy set in BIOS

With 512 kB Level 2 Cache, 64 MB are cacheable
With 1024 kB Level 2 Cache, 128 MB are cacheable
With 2048 kB Level 2 Cache, 256 MB are cacheable

VIA MVP3 with Write Through cache strategy set in BIOS (2-3% slower system)

With 512 kB Level 2 Cache, 128 MB are cacheable
With 1024 kB Level 2 Cache, 256 MB are cacheable
With 2048k B Level 2 Cache, 512 MB are cacheable

ALI Aladdin V revision D and E

With 512 kB Level 2 Cache, 128 MB are cacheable
With 1024 kB Level 2 Cache, 128 MB are cacheable

ALI Aladdin V revision G

With 512 kB Level 2 Cache, 512 MB are cacheable
With 1024 kB Level 2 Cache, 4096 MB are cacheable

Kölcsön SlotA/SS7 lappal én is szolgálhatok, ill. a már beszélt procikkal is. :K

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#4) GAI válasza Fenyő (#3) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog

itt azt írják 1 megás

Onboard cache.
EP-MVP3G-M supports 1MB.
EP-MVP3G2 supports 1MB.
EP-MVP3G5 supports 2MB.

(#5) Fenyő válasza GAI (#4) üzenetére


Fenyő
őstag

Az lenne ha mind a 2 cahce ic rá lenne forrasztva, de csak az egyiket hegesztették rá.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#6) GAI válasza Fenyő (#5) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog

Sztem ha mind2 rá lenne forrasztva, akkor lenne az erősebbik modell :) nem hiszem hogy külön nyákot csináltak volna csak a cache miatt...

Ezek a fajta memóriachipek általában 1 megásak, a 4 megás Riva 128-asokon pl 4 db van belőlük...

[ Szerkesztve ]

(#7) Fenyő válasza GAI (#6) üzenetére


Fenyő
őstag

G5-ösből csak 2 megás volt, míg G2-esből csak fél és 1. Az 1 megás kialakítás 2 féle képpen lehetséges vagy 2x64kbit-es ic-vel vagy 1db 128kbit-essel, mivel a cache ic-ék akkoriban drágák voltak, különösen a nagyobbak, így az előbbi kialakítás sokkal gyakoribb. A Riva128-on SG Ramok vannak, nem összehasonlítható a cache ic-vel, A 512kb-os cache-ken ált 6464/464 vagy vmi hasonló szerepel az 1 megásokon pedig 64128 (ha csinálsz egy közeli képet a cache ic-ről akkor be tudom azonosítani), de legegyszerűbb bekapcsolni a lapot, a bootképernyőn amúgy is kiírja.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#8) GAI válasza Fenyő (#7) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog

Ez 64128 :)

(#9) DarthSun válasza GAI (#8) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Az 1M- ás modellnek egyébként annyi az előnye hogy magasabb FSB- t elvisel mint a 2M- ás.

(#10) Fenyő válasza DarthSun (#9) üzenetére


Fenyő
őstag

Az olyan egy 1 megások, amik 2 fél megás Ic-ból állnak azok igen, viszont az 1 megás ic-ék max 103-105 Mhz-ig mennek, a 512-esek ált. a 112-őt még bírják, 115-120-nál szoktak elhasalni, igazából itt már a tag csip is necces mert ált. 8 nanósak, amiknél 125 mhz az elméleti maximum.
GAI: Amúgy azt a Procomp SlotA-as lapot szvsz bárki (akár én is) itt a fórumon akinek van pákája újrakondizza neked, csak a cserekondikat szerezd be hozzá (20-30Ft/db).

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.