Ezen a munkacímen fog készülni a következő cikkem. Persze, mivel a fantáziám gyakran cserben hagy, ezért többnyire a munkacím marad meg a végleges megjelenésnél is, és könnyen lehet, hogy most is ez lesz a helyzet. Címadásban sosem voltam jó, de talán így is utal rá kicsit, hogy most a szokásostól eltérő koncepció köré építem a tesztet.
A cikk alapötletét a lentebb látható kártya adta, ami alkalmi áron, ám meglepően jó állapotban került hozzám: egy Radeon X1900XT.
A kártyát próbálgatva eszembe jutott, hogy mennyire forradalminak állították be anno ezt a típust (főleg a már akkor is inkább ATI-párti PH hasábjain), hiszen elsőként itt növelték meg jelentősen a Pixel Shader egységek számát a hagyományos pipeline-ok számához képest. Vajon hogyan öregedett ez a típus, mennyire volt időtálló ez a fejlesztés? A drivertámogatása legendásan csapnivaló volt, ám itt jött az újabb meglepetés: a kártyát először (egyéb híján) Win10 alatt próbáltam ki, és kisebb masszírozás után tökéletesen üzemelt az utolsó elérhető (még Vista alá készült!) driverrel. Innentől pedig egyértelmű volt az ötlet: készítsünk egy időtállóság-tesztet, ahol azt vizsgáljuk, hogy az egyes GPU generációk hosszú távon hogyan szerepelnek egymás ellen!
Szóval ebben a cikkben, az eddigiektől eltérően, nem sok kártya lesz összeeresztve, hanem minden architektúrából csak 1-1 db, viszont rengeteg játékkal, az elmúlt 20 évből minden évnél 20 (azaz összesen 400) játékkal lesznek lemérve, persze értelemszerűen csak olyanokkal, amit még el tudnak indítani.
Most nem feltétlenül az lesz a lényeg, hogy a konkrét típusok hogy mennek egymás ellen, hanem inkább az, hogy az egyes architektúrák mennyire voltak időtállóak egymáshoz képest. Tehát a megjelenésüktől kezdve, évről évre lemérve minden játékkal, amit még el tudnak indítani, és olyan beállításokkal, ahol még játszható sebességet kapunk. Az egyes architektúrák egymással most nem versenyeznek, csak a saját korabeli párjukkal.
A versenyzők:
- Curie vs Ultra-Threaded SE (7900GTX vs X1900XT)
- Tesla vs Terascale (GTX285 vs HD4890)
- Fermi vs Terascale 2 (GTX 580 vs HD 6970)
- Kepler vs GCN (Titan Black vs R9 290X)
- Maxwell vs Fury (GTX 980 vs R9 Nano)
- Pascal vs Vega (GTX 1080 vs Vega 64)
A kártyák közül 2 kivételével már mind be lett szerezve: HD 4890 még nincs, csak egy 1 gigás 4870, jobb híján ez fog szerepelni ha nem sikerül 4890-est szereznem, de ha lapul valakinél egy eladó példány, az ne habozzon jelezni! Illetve emellett még egy aránylag megkímélt, bányamentes (tudom, esélytelen...) Vega 64 fog kelleni, ezek jelen vannak a használtpiacon, csak még nem találtam szimpatikusat.
A tesztkonfig a nagycikkem második részében szereplő (és azóta saját mindennapi gépként használt) 8 magos i7 lesz, a fenti képen már ebben látható az X1900XT. Oprendszernek Win10 lesz használva, egyrészt mivel erre a gépre hivatalosan már nincs is Win7 támogatása, másrészt (ami fontosabb), hogy a Steam most január elsejétől kivezette a Win7 támogatását, márpedig rengeteg játék, amivel mérni fogok, Steamen van meg.
Mellékszál, hogy használós gépnek így kénytelen voltam újat venni, ami egy AM5-ös Ryzen lett, de fejlett gyártástechnológia ide vagy oda, szinte meghűthetetlen. Nem leszünk jó barátok, visszasírom ezt az i7-et, lehet, hogy a teszt végén megy vissza napi használósnak
Mint mindig, most sem ígérek semmit a megjelenéssel kapcsolatban: kész lesz amikor kész lesz, de nagyjából nyár környékére saccolom (plusz onnan még 1-2 hónap, mire kiteszi a Logout )