2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Mit kezdjek az órajel dobálás ellen? - RX 470 finomhangolás

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Az itt leírtakat csak saját felelősségre vidd véghez!

Bizonyára sokan észrevettétek, hogy videokártyátok GPU-ja terhelés alatt dobálja órajeleit, ergo throttlingol. Értelemszerűen az ingadozó órajel a teljesítményre is befolyással van.
A throttlingolás okozói általában:
- Túl alacsony power limit - leggyakrabban ez a probléma forrása
- Túl alacsony thermal limit/target - gyenge hűtésű videokártyáknál szokott órajel dobálást okozni, illetve egyes példányoknál csak úgy indokolatlanul alacsony

A throttlingolást az esetek túlnyomó részében e két tényező csúszkájának emelésével meg lehet oldani, viszont ennél van egy hatékonyabb, de komplexebb megoldás is. A két csúszka emelését, vagy a két csúszka közül egyik emelését megspékeljük egy kis alulfeszeléssel. Így csökkentve a fogyasztást, és a power/thermal limit kitolásával járó teljesítménytöbblet mellett kapunk még egy kis plusz teljesítményt, ami csak az alulfeszelésből ered.

Egyébként a GPU-nak elvileg nem kötelessége, hogy tartsa a boost órajelét. Egyedül a base órajel alá nem szabályozhatja magát. Szóval a boost és a base órajelek közt ingadozhat. De nekünk mégiscsak jobb lenne, ha folyamatosan a boost órajelén tekerne a GPU.

A tesztalany szerepét egy XFX RX 470 Single Fan Triple X videokártya fogja betölteni. A finomhangolásra az AMD saját tuningprogramját, a Wattman-t fogom segítségemre hívni. A Wattman minden GCN2/3/4 user számára elérhető a Radeon Settings-ben.

A kártya produkciója gyári beállításokon

(ábra 1: Out of the box beállítások)


(ábra 2: A zöld vonal szemlélteti, hogy a GPU képtelen tartani az 1225MHz-es boost órajelét)

Finomhangolás menete

ábra 3: képen való szemléltetés

1.) Alulfeszeljük a GPU-t, vagyis csökkentjük a fogyasztást. Alulfeszelés esetén 10mV-os lepcsőkkel ugrálunk lefele az állapot 7-es értékből. Minden -10mV-nál adjunk terhelést a kártyának, személy szerint én a FireStrike-ot szoktam használni. A többi állapotot csak akkor módosítsuk, ha a feszültségértéke magasabb lenne, mint az utána következőé. Ezt addig kell csinálnunk, amíg nem fog kifagyni a tesztprogram, vagy nem kezd el csökkenni a kártyánk teljesítménye. Ha ezek közül valamelyik megtörtént, akkor a jelenlegi értékhez adjunk hozzá 20mV-ot és nézzük meg, hogy játékokban is stabil-e. Az én esetemben így nézett ki az alulfeszelés: állapot 6 (968mV), állapot 7 (1025mV) --> állapot 6 (940mV), állapot 7 (950mV)
Tudni kell, hogy mindegyik GPU-nak más képességei vannak, és nem egyformán lehet őket alulfeszelni.
2.) Power limitet adunk a kártyának. Az én kártyámnál lehetőség van 50%-os power limit emelésre, egyes típusoknál viszont csak 25%-ot lehet emelni, tehát típusfűggő. Itt is azt javaslom, hogy 10%-os lépcsőkben haladjunk felfelé, ezt követően terhelés, és nézzük meg, hogy még mindig dobálja-e az órajelét a GPU. Persze aki nem szeretne ezzel vacakolni az kapásból kitolhatja maximumra, csak számolni kell azzal, hogy a peak fogyasztási érték drasztikusan meg fog ugrani, kvázi teljesen feleslegesen. Én azt tanácsolom, hogy inkább keressük meg azt a százalékot, ahol már nem droppol.
3.) Thermal limit/target. Amint följebb említettem, ezt csak olyan kártyáknál kell babrálni, amelyeknek relatíve gyenge a hűtésük, vagy indokolatlanul alacsony értéket kaptak. Nálam ezt nem volt szükséges állítani.

A kártya produkciója finomhangolás után
A módosítás utáni beállítások megtekinthetőek a harmadik ábrán.


(ábra 4: Látható, hogy már nem dobálja az állapot 7-es órajelét a GPU, stabilan tartja az 1225MHz-es értéket)

Összegzés

(ábra 5: -75mV, +10% power limit = 12%-os plusz teljesítmény)

Köszönöm, hogy elolvastad és remélem, hogy tudtam segíteni! :)

Hozzászólások

(#1) távcsőves


távcsőves
senior tag

Remek! Összefoglalóban a helye!

(#2) Kovbob


Kovbob
senior tag

Jó kis írás, tetszik. :) Éedekelne, hogy ezeknél a videókártyáknál, nem lehet azt megcsinálni, mint a pociknál, hogy alapórajelnek állítja be az ember a boost órajelet és akkor nem tud hova droppolni?

(#3) füles_ válasza Kovbob (#2) üzenetére


füles_
őstag

& távcsöves
Köszi! :R

De meg lehet csinálni, persze. Ha a referencia kártya alapórajelét vesszük, az mindössze csak 926MHz. Ha ehhez igazodunk akkor elég sok állapotot módosítanunk kell, még az is lehet, hogy mind a hetet. Ilyen esetben az alulfeszelést sem hagyhatnánk ki, mert brutális mennyiségű feszültséget kapna a GPU ahhoz az órajelhez. Meg hát ugye a teljesítménye is érezhetően visszaesne.

Az aftermarket kártyáknál olyan 1100MHz körül van a base clock, szerintem még itt is droppolnának egyes példányok power limit emelés nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#4) Kovbob válasza füles_ (#3) üzenetére


Kovbob
senior tag

Értem, köszi. :) Ha majd lesz egy új radeonom érdekes lesz a tuningolgatás a mostani r7 265-höz képest, ezen csak egy csúszkát kell tologatni :D

[ Szerkesztve ]

(#5) füles_ válasza Kovbob (#4) üzenetére


füles_
őstag

Ha tuningolni szeretnél, akkor alulfeszelni nem érdemes, ugyanis sokkal kevesebbet tudsz majd ráhúzni az alapórajelre, illetve a teljesítménynövekedés is jóval kisebb lesz, mint mondjuk az alapfeszültségnél.
Ezt én is ma vettem észre, hogy 950mV/1250MHz-es beállítással nem annyi pontot kapok, mint kéne :D

Ilyen kártyával tuning esetén csak kitolod a power limitet, és mehet is a cibálás. :K

(#6) total90


total90
veterán

nVidia, problem solved ;]

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#7) távcsőves válasza total90 (#6) üzenetére


távcsőves
senior tag

(#8) domos válasza total90 (#6) üzenetére


domos
senior tag

+1

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#9) total90 válasza távcsőves (#7) üzenetére


total90
veterán

Ezt a videót senki nem látta, ez nem létezik :DDD

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#10) füles_ válasza total90 (#6) üzenetére


füles_
őstag

Az új NV kártyák közül is vannak olyan típusok, amelyek dobálják az órajeleieket. Szóval ott is ki kell tolnod a power limitet, mert ugyanúgy throttlingolnak.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.