2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Sötétzöldség

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Értem, hogy a bulvár sajtó csak az olvasottságra hajt. Értem, hogy ezt csak úgy tudja elérni, ha hatásosan tálal dolgokat. De azt már nem tudom elhinni, hogy miért van szükség a fölösleges pánik keltésre.

Két cikk:

Greenpeace

Az első cikkben megszólaltatott Greenpeace szakértő biokémiát és környezetvédelmet végzett. Hallgatott ugyan nukleáris technikát, de ez nem igazán több, mint amennyi villanytant egy mérnök-manager tanul. Jelenleg környezetvédelmi kommunikációt tanít, amihez jól ért, mint a cikkből is kitűnik.

[link] - [link] - [link]

A cikkben konkrétumok nincsenek, csak a szokásos "atomenergia mongyon le'. Sajnos nem részletezi, hogy honnan, milyen stabilan rendelkezésre álló forrásból pótolná a leállított erőművek miatt kieső energiát. Azt sem taglalja részletesen, hogy melyiket miért kellene leállítani. Sajnos ezek és a megfelelő tapasztalat nélkül elég hiteltelen. Sajnos a legtöbb ember arra nem veszi a fáradtságot, hogy a nevét bepötyögje a keresőbe.

On the spot

Hozzá nem értők rettegnek. Sajnos alapvető tudás birtokában sincsenek.

Nem bagatelizálni akarom, mert láthatólag küzdenek a szegény japánok a blokkokkal. Valószínűleg az erőmű hosszú évekig nem fog termelni, ha egyáltalán valaha termelni fog.

Mit lehet tudni biztosan:

- Zónaolvadás miatt több reaktor is használhatatlan véglegesen
- A hűtést nem tudják megfelelő szinten tartani, így a még nem sérült reaktorok is veszélyben vannak
- Kémiai robbanások történtek
- A containment épületek közepesen szennyezettek és részlegesen sérültek
- Kis mennyiségű sugárzó anyag kijutott az üzemből

Rövid bemutató: [link]

Mi a legrosszabb? Ami történhet, egyre súlyosabb sorrendben:

- A hűtés továbbra is kimarad, teljes zónaolvadás következik be, illetve újabb blokkok sérülnek meg. További kis mennyiségű szennyezés kerülhet a légkörbe.
- A reaktor tartály megsérül, a containment erősen szennyeződik, de az a sérülések ellenére benn tartja a szennyező anyagok nagy részét. Nagy mennyiségű szennyező anyag keletkezik az épületen belül, aminek kezelése, raktározása problémás. A légkörbe további szennyező anyag kerül, a közvetlen környezet szennyezése eléri azt, amit Kijev szenvedett el 86-ban. A közvetlen környezetet biztonsági okokból lezárják hosszú évekre.
- A containment jobban megsérül. A reaktortartály sérül, majd a hűtésre használt víz a hőmérséklet hatására alkotó elemeire bomlik, végül a keletkezett durranógáz berobban. Ezt elvileg a vasbeton épület kibírja, de csak elvileg, mert a rengés és az első robbanás már megrongálta. Sugárzó anyag kerül ki az üzemből. Ez jellemzően gáz, de nagy robbanásnál ki tudja... A keletkező szennyezés töredéke lesz a csernobili balesetnek. Az ok egyszerű, nincs grafit, ami be tud gyulladni és mint radioaktív tábortűz szennyezni a környezetet. A szennyező anyag nagy része a közvetlen közelben marad, viszonylag könnyen lokalizálhatóan. Az elhárításban résztvevő emberek könnyű-közepes sugárbetegséget szenvedhetnek.

Az biztos, hogy bármi is történik az anyagi kár jelentős. Bár sűrűn lakott a terület, hála a kiürítésnek emberi életben ha kár is esik, az limitált. Természetesen egy emberélet is több, mint sok. Japánoknál sajnos már volt súlyos baleset, így gyakorlatuk van a probléma kezelésében.

Mit lehet tenni:

- A híreket (sötétzöld, bulvár) ésszel és fenntartásokkal kezelni. Ebből a példából azt levonni, hogy minden atomerőművet be kell zárni botorság. Szerintem a konyhakést is be kell tiltani, mert Mariska azzal szúrta meg részeges férjét.
- Nem szabad pánikolni. Three Mile Island-on a pánik okozta a legtöbb sérültet
- Nem árt jód tabletta után nézni
- Nem együnk japánból érkező élelmiszert, de ennek amúgy is kicsi a valószínűsége
- Ha valaki vallásos egy ima soha sem árthat

Hozzászólások

(#1) bacsis


bacsis
Közösségépítő

Ejjha, nagyon fúrcsa ez a bejegyzés tőled :U
Mindenesetre köszönjük hogy vázoltad tömören a frankót, s mivel korábbi cikkeidben bemutattad, hogy jártas vagy a témában, azt hiszem nem kell attól félnem, hogy eljöt a fallout 3 ideje :R

(#2) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

végre egy ember, aki érti is a dolgokat....azt tedd hozzá, hogy maga a reaktor konstrukciója is biztonságosabb, mint a csernobili RBMK, így a második csernobil esélye is elhanyagolható mértékűre csökken. (Dr. Aszódit szoktad olvasni?)

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#3) Dany007


Dany007
veterán

Na látod azt az egyet én se értem mért kardoskodnak hirtelen ennyire az atomenergia ellen!
Mondjuk nyilván azért, mert most itt egy jó példa, nesze nektek mennyire veszélyes...
De ha nem atomenergia akkor mi?
Jómúltkor volt róla szó, hogy egy átlagos atomerőmű hány hagyományos erőműt vált ki. Számokra nem emlékszem, így fogalmam sincs mennyit, de nem 1-1 az arány.

Ha jóltudom Magyarország áramellátásának 1/3-atát adja Paks. Akkor azért el lehet képzelni, hogy mégis mit tud egy atomerőmű.
Szal ha ezeket leállítanák akkor mégis mivel pótolnák azt a kiesett mennyiséget? Hagyományos olaj / szén tüzelésű erőművekkel? Vagy mivel? Arról nem is beszélve, hogy ezek meg közvetlen - realtime - szennyeznék a környezetet....

(#4) bacsis


bacsis
Közösségépítő

Akkor tanácsolja azt a Greenpeace hogy csökkentsük az energia fogyasztásunk 1/3-ával...
Oks akkor kikapcsolom a Quad SLI-s gépem ;] :DDD

(#5) Mr.Csizmás válasza bacsis (#4) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

:DDD

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#6) zoo8800


zoo8800
veterán

Ahogy állnak a dolgok, lassan sikerül megoldani a hűtést, és véget ér a közvetlen veszély. Egyesek nem képesek felfognai, mennyire meghatározó szerepet játszik az atomenergia az életünkben, mennyi háttérsugárzást kapunk nap mint nap, csak megy a rettegés, hogy Csernobil, meg atombomba, meg izé...

rip and tear, until it is done

(#7) Dany007 válasza zoo8800 (#6) üzenetére


Dany007
veterán

Ezek azok az emberek akik csak a tévéből tájékozódnak és nem használják a józan paraszti eszüket, na meg azt a 4 év gimit amiért az érettségit adták... márha...

(#8) proci985


proci985
MODERÁTOR

azért szerintem olyan szempontból ijesztő a dolog, hogy egy természeti katasztrófa miatt majdnem sokkal nagyobb baj lett. és most Japánról van szó, nem az SZUról.

tudom, hogy hosszú távon az atomenergia paradox módon talán a legkörnyezetbarátabb technológia, viszont környezetei katasztrófa/támadás esetén baj lehet.

megoldás? nos, telerakhatnánk a szaharát napkollektorral, az se lenne elég (az árukról és az előállítás környezeti súlyáról már nem is beszélve). szélerőmű valamennyire elég, de hullámzó a teljesítménye, és a vándormadarak miatt az se az igazi pár zöld szerint. vízerőmű Norvégiában megoldás, de a világ nagyrésze nem Norvégia. a föld hőenergiája errefelé háztájon elterjedt, de még mindig eszmételenül macerás.

szóval, mi lenne a reális alternatíva?

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#10) mephi666 válasza proci985 (#8) üzenetére


mephi666
nagyúr

szerintem az atomenergia a legtisztább és legkifizetődőbb, ha 101%-os biztonságot garantálnak mellé :K

áramtermelésre: gondolkoztam pár éve, hogy építek egy kisebb "gravitációs erőművet", ami lényegében egy "örökmozgó ingára" épülne... lényegében egy tengelyre szerelt, racsnizott rúdból állna, aminek a végére egy nehezék lenne rögzítve... a tengely racsnizása azért lényeges, hogy csak egy irányba forogjon a tengely, ami hajtaná a generátort... a probléma ott kezdődik, hogy nem számoltam ki, mennyi mechanikai energia veszne el a rossz hatásfok miatt... ha úgy össze lehetne rakni ezt a rendszert és tökéletesíteni, hogy kis energiabefektetéssel folyamatosan mozogjon az inga és a nyert energia több lenne, mint a befektetett, akkor ez lehetne az egyik legtisztább energiafejlesztési módszer... :K főleg, hogy a gravitáció állandó és nem fogy el... esküszöm meg kellene próbálnom építeni egy ilyet kicsiben és tökéletesíteni...

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.