2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

NAS II - Nexenta

Írta: | Kulcsszavak: NAS . solaris . ZFS . iSCSI . CIFS . Nexenta . syspool

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Az Openfiler után a Nexentastor Community kiadása került fel a tesztgépre. Ismét 2x 2.8GHz Phenom, 2G RAM és 2x 40G HDD állt rendelkezésre. Az Enterprise kiadáshoz képest egy nagy limitáció van, csak 18TB kapacitásig skálázódik és néhány plugin (pl. HA) nem elérhető. A lényeg, hogy mint NAS tökéletesen funkcionál.

Telepítés

A telepítés karakteres felületen történt. Egyszerű kérdéseket tett fel, pár apró csapda volt csak, amire később visszatérek. A merevlemez kiválasztását követően automatikusan létrehozott egy zfs poolt. Ha több merevlemezt választunk ki, akkor RAID tömb fogja védeni adatainkat.

Pár kérdés után megadhatjuk az ingyenes kulcsunkat, amihez regisztrálnunk kell magunkat. Ez egy számomra nem szimpatikus lépés volt. Többek között azért, mert a kulcsot csak egy óra múlva kaptam meg. Pár perc után https alapú GUI-n állíthatjuk be az alapvető dolgokat.

Az első meglepetés ekkor ért. Tudom, hogy RTFM és azt is, hogy a rendszert ajánlott külön kezelni, de nem gondoltam, hogy nem lehet rávenni arra, hogy a rendszer mellett némi adat is felférjen a lemezre. Pontosabban hely van, csak a GUI nem hajlandó használni. Ez akkor lehet bosszantó, ha mondjuk két méretes lemezből akar építkezni az ember. Esetleg meg lehet próbálni particionálni a lemezeket és arra telepíteni az OS-t.

Finomhagolás

Most inkább elővettem a CLI-t és nekiugrottam a rendszernek. A ZFS nem fekete mágia, volt már hozzá szerencsém. Arra gondoltam, hogy jobb lenne ezt a megosztást a végén GUI-ból managelni. A megoldás kicsit nyakatekert lett. Létrehoztam egy zvolt, amit később, mint iSCSI targetet felcsatoltam.

root@nexenta:/volumes# zfs create -V 20GB syspool/disk
root@nexenta:/volumes# sbdadm create-lu /dev/zvol/rdsk/syspool/disk
root@nexenta:/volumes# stmfadm add-view 600144f0625dc80000004cfeb68a0001
root@nexenta:/export/home/admin# itadm create-target
Target iqn.1986-03.com.sun:02:8b761615-4b48-63b5-c60b-98584cf6e7d9 successfully created
root@nexenta:/export/home/admin# itadm list-target
TARGET NAME STATE SESSIONS
iqn.1986-03.com.sun:02:8b761615-4b48-63b5-c60b-98584cf6e7d9 online 0

Úgy gondoltam jó lenne összevonni a két ethernet portot egy failover csoportba. Az ötlet jó volt, de a GUI nem akarta az igazságot, ezért a nmc konzolhoz fordultam. Szimplán elég adminként belépve leindítani nmcüvel és a setup segítségével sok érdekes dolgot elérhet az ember gyermeke. Mivel az első lépés a meglévő IP lerombolása, ezért konzolt kellett használni. A lépések logikusak, csak a port törlése maradt le, de a setup network interface alatt azt is megtalálhatjátok.

Merevlemez megosztás

Ezt követően a gépezet gyarapodott 3 darab 8GB-os lemezzel és felcsatoltam az iSCSI Initiator Discovery funkciójával (képen bal oldalt) a localhost-on (127.0.0.1) megosztott targetet, ami valójában a syspool/disk zvol. Remélem érthető. Ha nem, akkor elég annyit megjegyezni, hogy a két 40-es lemezen létrehozott 20GB-os "állományt" mint merevlemezt használom a továbbiakban.

A 3 darab 8GB-os lemezen létrehoztam egy RAID-Z tömböt a Data Management/ Data Sets alatt. Természetesen lehetőség van RAID nélküli vagy stripe-olt, tükrözött konfigurációra is. A RAID-Z leginkább a RAID-5-re hasonlít, de elvileg annál gyorsabb. Tervezem ezt lemérni kicsit komolyabb szerkezet segítségével. Persze ha lesz (van?) megfelelő gép, akkor a dedup, zip... funkciókat is megvizsgálom majd, midez már csak idő kérdése.

A dataset után már csak egy új foldert (first_share) kellett létrehozni. A képen az előbb említett ZFS feature-ök egy része látható. Sajnos a titkosítást a ZFS Nexenta még nem támogatja. (ZFS Pool Version 30, 2010/11/16 már igen)

A következő lépésben engedélyeztem a CIFS (=Windows share) megosztást a könyvtárra.

A share nevére kattintva beállítottam a jogosultságot. Nagyon szép a felhasználó/csoport szintű jogosultság kezelés. A képen látható, hogy saját userek felvétele is elérhető a GUI-ból, de a Data Management/Share alatt a bal oldalon a samba (CIFS) segítségével Active Directory-ba is integrálhatjuk a gépet.

Összefoglalás

Profi cuccos, elég jól össze van szedve. Napi adminisztráció elvégezhető GUI-ról, de néha turkálni kell a motorháztető alatt. Ez a "turkálás" is élvezetes, mert egy nagyon jó Solaris/ZFS alapú rendszerről van szó, ami nagyon összeszedett. Talán emiatt a professzionális megközelítés miatt ágyúval verébre eset az otthoni felhasználóknak. A syspool rendszer kizárólagossága, a gépigénye és a letölthető kiegészítők listája is erre utal. Érdekes, hogy a community-ben ezek mellett van például a transmission kliens is.

Hozzászólások

(#1) #92942848


#92942848
törölt tag
További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.