2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

NAS I. - Openfiler

Írta: | Kulcsszavak: NAS . linux . openfiler

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Ha szükségem volt rá eddig csomagokból kézzel telepítettem CIFS, NFS, iSCSI kiszolgálót. Rászántam az időt pár *nix alapú NAS disztribúció tesztelésére.

Az Openfiler 2.3 community verziója az első a sorban. A disztribúció az rPATH linuxon alapul, de én Red Hat-re tippeltem volna a telepítő és az /etc alapján. A vasat a kettes jegyében állítottam össze: 2 CPU, 2x 40GB HDD, 2x ethernet, 2GB RAM.

Telepítés

Az alapértelmezett telepítő szép grafikus. Természetesen választható karakteres mód is, de a next-next-finish tökéletesen működött.

A telepítés során eltértem az alaptól, mivel szeretem az adatokat védett módon tárolni. A disk confignál a manuális módot választottam és mind a két lemezre (sda, sdb) 3 software raid partíciót hoztam létre a New-ra kattintva.

A végeredmény itt látható. Az első boot, a második rendszer, a harmadik adattárolási célokat szolgál. A swap kimaradt, de 2GB memória mellett nem hiszem, hogy sok szükségem lenne rá.

A következő lépés ezen partíciók összefogása volt, amit a RAID menüt választva lehet elérni. Szépen sorban felépítettem a tükröket: md0: sda1-sdb1, md1: sda2-sdb2, md2: sda3-sdb3. Természetesen megadtam a mount pontokat (md0: /boot, md1: /) és az FS tipusát. Az md3 lógott csak ki a sorból az LVM PV-vel.

Már csak a hálózat, időzóna és root jelszó beállítása volt hátra. Pár perc telepítés és egy reboot után a beállított cím 446-os portján https protokollal (https://1.2.3.4:446) birtokba vehettem a GUI-t az alapértelmezett felhasználóval (openfiler/password).

Felhasználók létrehozása

Először a Services fülön aktiváltam a beépített LDAP szervert (enable), majd beállítottam a használatát az Accounts/Authentication fülön. (Base DN: dc=openfiler,dc=nas, Root bind DN: cn=Manager,dc=openfiler,dc=nas) Természetesen itt más LDAP adatbázist, vagy Active Directory-t is választhattam volna. NIS viszont nincs.

A csoportok és felhasználók létrehozása ugyanitt az a Administration alpontban végezhető el. Azt hiszem sok magyarázatra nem szorul. Talán annyit érdemes megjegyezni, hogy először érdemes a csoportokat létrehozni, majd azokat feltölteni tagokkal.

Hálózati interface

A hálózati interface védelme következett. Természetesen SOHO környezetben nem jellemző, mégis failover csoportot hoztam létre a két gigás ethernetből a System/Network pontok alatt. Kis probléma volt, hogy az aktiválást követően eldobta a kapcsolatot és konzolbol kellett életet lehelni a szerkezetbe. 4x próbáltam ki, mindig azonos eredménnyel. Jó workaround, ha nyomunk egy reboot-ot a gépnek.

Merevlemez megosztása

Már csak a CIFS (samba, windows megosztás ki hogy hívja) létrehozása maradt hátra. Igen ám, de nem Block Devices alatt nem volt látható az erre szánt md2. Elővettem a konzolt és egy pvcreate segítségével tovább léptem.

Azt hiszem az előző lépés magyarázatra szorul. Az openfiler-nél a merevlemezre és a fájlrendszer közé több logikai réteg kerül. Az első a softraid-hez szükséges metadevice (md2). Erre kerül egy volume group, ami szabadon kiterjeszthető további lemezekre vagy meta eszközökre. Ez azért jó, mert további lemezekkel könnyedén bővíthető későbbiekben a tárhely. A vg-re már csak egy logikai volume jön, mintha egy partíciót hoznánk létre a merevlemezen. Az lv már formázható, vagy iSCSI targetként kiajánlható. Tehát szépen sorban:

Volume group létrehozása:

Az Add Volume (ext3 és iscsi) után két lvol van a data vg-on:

Az automatikusan felcsatolt ext3-ra formázott lvol-on így már létrehozhattam pár könyvtárat. Ezt a Shares tabon a share nevére kattintva tettem meg. Azt hiszem jobb lett volna, ha más nevet adok neki, de a kép így is magáért beszél. Mindenesetre érdemes kerülni a duplikációt, mert jól össze tudja zavarni az embert.

Az utolsó lépés a jogosultságok beállítása volt, amit a létrehozott könyvtárra kattintva értem el. Public-nál bárki elérheti a megosztást, Controlled módban viszont csoportonként állítható a hozzáférés. Egyszerű nemde?

További szolgáltatások

Természetesen a fentiek csak a töredékét teszik ki az Openfiler tudásának. A Services szekcióban további szolgáltatásokat érhetünk el (NFS, HTTP/WebDAV, ftp, iSCSI target, rsync...) A HA Clustering és az UPS kezelése már csak hab a tortán, ezeket a System fülön lehet elérni. Igyekeztem kipróbálni amit lehet, de a lehetőségeim természetesen limitáltak. A Windows 7 gond nélkül felismerte és használta a kiajánlott iSCSI targetet.

Nekem nem hiányzik, de mielőtt valaki megkérdezné: nincs beépített torrent kliens és nem próbáltam meg semmit sem behegeszteni alá. Biztos lehetséges, mert apache és php van rajt`. Transmission + Clutch???

Hozzászólások

(#1) mpali


mpali
csendes tag

:C

(#2) MichaelSD


MichaelSD
őstag

Köszönöm, érdekes cikk.

XMPP: sdmichael@kdetalk.net

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.