2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

CF kártya XT-hez

Írta: | Kulcsszavak: XT-IDE . XTCF-Mini . monotech . XT

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Azt hiszem kicsit átestem a ló túloldalára az XT-IDE adapter származékokkal. Open source hardverből jó néhány és a hozzá való BIOS is ingyenesen elérhető. Elsőként a Glitch works féle XT-IDE rev4-et építettem meg. Bővebben is írtam a blogomban a hardverről és a BIOS-ról is. Ha jól bevált, akkor miért is vágtam bele egy új kártyába? Egyrészt ez hobbi, másrészt azért, mert SMD gyakorlásnak jó ötletnek tűnt. Harmadrészt az is benne volt, hogy valami kicsi kártyát készítsek ami akár laptopokba is használható.

A választásom a Monotech XT-CF-Minire esett. Természetesen ez is open source és minden leírás elérhető hozzá. Sajnos nagyon nem ment simán a kártya megépítése és nem is lett olyan amilyennek elképzeltem, de végül sikerült működésre bírni.

A gondot az okozta, hogy bár az alkatrészek nagy része könnyedén beszerezhető, de pár aprósággal megyűlt a bajom:

- A kis tolókapcsolókat eleve jumperekkel akartam helyettesíteni. A BIOS és az EPROM write is maradhat engedélyezve, mert minek építeném be egy gépbe a kártyát, ha nem használom?
- Az ellenállás hidak filléres darabok, de nem találtam megfelelő méretben és értékkel. Végül külön SMD ellenállásokkal akartam helyettesíteni. De annyira kevés volt a hely, hogy nem sikerült szép megoldást találni. A 1206-ok összecsúsztak és rövidre záródnak, míg a pad túl messze volt a 805-ök számára. Végül vegyesen használva sikerült áthidalni a problémát, de az eredmény csúnya lett. Nem kicsit, hanem nagyon...
- A CF kártya foglalata sem volt egyszerű. Nem olcsó, ha egyáltalán beszerezhető a fejjel lefele verzió. A végén egy IDE-CF adapterről forrasztottam le a foglalatot. Érdekes, hogy elsőre sikerült hibátlanul felforrasztanom és nem is lett vállalhatatlan az eredmény.

Két kép az elékszült kártyáról:

Elsőre nem működött, de nem hardveres hiba okozta. A ROM-ot az előző szériából emeltem át és elkövettem azt a hibát, hogy nem olvastam el a leírást töviről hegyire. A lényeg, hogy más beállítások kellenek ehhez a kis kártyához, mint a sima XT-IDE-hez.

Kis config után már szépen bootolt a kicsikével a gép. Ugyanazt a 40MHz-es 386SX-et vetettem be a tesztelésre, hogy a sebességét össze tudjam vetni a már meglévő kártyával. Az eredményeket alább láthatjátok. Nem ájultam el a teljesítményétől, mert a 200kB/sec-et sem éri el. Az XT-IDE ugyanezzel a géppel, szintén 8088 kompatibilis BIOS mellett, 268 kB/s eredményt hoz. De a méret megéri ezt a kompromisszumot és AT kompatibilis verziót égetve az EPROM-ba biztosan fel lehet pörgetni egy kicsit.

Még egy képet érdemesnek tartok beszúrni ami megmagyarázza, hogy miért is hívtam többször is kicsinek az XT-CF-Mini-t. Az XT-IDE mellé rakva látható, hogy szinte csak akkora az egész, mint az abba dugott IDE-CF átalakító. Egy ekkora kártyát a kora, még ISA slottal is rendelkező laptopokba kényelmesen be lehet dugni, nincs gond azzal, hogy hova fér el a kártya/átalakító/CF kártya trió.

Hozzászólások

(#1) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Szép munka.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#2) frescho válasza Hieronymus (#1) üzenetére


frescho
addikt

Köszi. Szépnek nem mondanám, de működik.

https://frescho.hu

(#3) vitezlejszlo válasza frescho (#2) üzenetére


vitezlejszlo
őstag

Mukodo munka. :D

(#4) #90088192 válasza frescho (#2) üzenetére


#90088192
törölt tag

Te is úgy vagy vele mint az egyszeri földműves:

Nincs elég bajod?
Vegyél egy Kombinált önjáró arató cséplőgépet, majd lesz!

Különben ezt az ellenállás blokk dolgot nem értem, vagyis addig megvan, hogy az adott értekben nem találtál, de aki ezt tervezte az nem tudta?

(#5) Hieronymus válasza #90088192 (#4) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"... de aki ezt tervezte az nem tudta?"

Rátapintottál a lényegre.
A tervezőnek név szerint és előre tudnia kellett volna, hogy melyik után építőnek, melyik alkatrész beszerzésével lesz problémája. És névszerinti bontásban alternatív megoldást kellett volna készítenie. :P :Y

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#6) #90088192 válasza Hieronymus (#5) üzenetére


#90088192
törölt tag

Így ebben a formában igazad van, amit nem értek, sok víz lefolyt a Dunán, gondolom, nem a kolléga volt az egyetlen aki megrendelte ebben az évben, senkinek nem tűnt fel, hogy nem passzol a mai csillagok állasában?

Persze értem, 150 éves dizájn, és mar túlnyomásos gőztartályt sem csinál minden bádogos, de akkor is :DDD

(#7) frescho válasza #90088192 (#6) üzenetére


frescho
addikt

Ha BOM-nál fel lenne tüntetve mouser vagy distrelec rendelési szám, akkor sokat egyszerűsítené az életet. Itthon elég sok dolog nincs, kintről rendelni mondjuk 1$-os összeget 10$ szállításért meg nem nagy buli. Át kellett volna tervezni a nyákot sima 1205-ös ellenállásokra. Maximum a jumpereket kellett volna levenni, hogy legyen hely. Ha a címet is fixálom, vagy csak 2-4 címet hagyok meg, akkor tovább tudtam volna egyszerűsíteni. De nem tettem, ez nem a tervező hibája.

Amúgy a beszerzés egyre inkább kezd gond lenni. Nem tudom meddig lesznek elérhetőek a sima TTL IC-k. Már elgondolkoztam, hogy nem csak a leggyakoribb darabokból veszek egy kis készletet amíg még lehet. Kelleni fog, ha 10-20 év múlva meghal egy HT-1080Z vagy más hasonló.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#8) gozi válasza frescho (#7) üzenetére


gozi
tag

Ha még valamikor szükséges, 4x1206-os méretű SMD ellenállásháló (ha jól emlékszem, 10db/érték a minimum rendelés): [link]

[ Szerkesztve ]

(#9) frescho válasza gozi (#8) üzenetére


frescho
addikt

Amikor a lomexnél voltam, akkor valami 100 darab alatt nem akartak adni. Bár 1.6Ft-nál az simán bevállalható. Vagy építeni kellene 10 darabot és máris elfogyott a harmada :) Amúgy bármikor át tudom cserélni, levegővel percek alatt lemelegítem a fentlévő darabokat.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#10) iday


iday
aktív tag

Még ha olyanok lettek azok az ellenállások is, akkor is szép munka.
Teszi a dolgát.

3dfx & AMD & ATI forever! http://iday.hu

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.