2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Lehet leáldozott az Intel és AMD több magos prociknak? Új jelőlt!

Írta: | Kulcsszavak: hírforrás

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Elképesztő gyorsaság,ha beválik bajban lesz az Intel és az AMD.

Itt a 64 magos processzor


A Tilera cég egyelőre a 64 magos processzorral sokkolja a piacot, de a technológia lehetővé tesz több száz, vagy akár több ezer magból álló processzorokat is. A titok a központi adatbusz száműzése és a magok mátrixba szervezése.

Megszokhattuk már, hogy a processzorgyártó cégek az utóbbi időkben az egyre többmagos processzoraikkal licitálnak egymásra, ám a piacra most belépő kaliforniai Tilera [1] cég bejelentése a 64 magos processzorról a legedzettebb piaci elemzőket is meglepte. Az MIT egyetem professzora, Dr. Anat Agarwal által alapított cég azt állítja, hogy a TILE64 nevű processzoruk teljesítményben tízszeresen, hatékonyságban (a számítási teljesítmény egy watt fogyasztásra eső része) pedig harmincszorosan múlja felül az Intel szerverekbe szánt kétmagos Xeon processzorait.
[kép]

Nyugdíjba küldött busz
A processzormagok számának növelésében a legfőbb akadályt a magok közti kommunikáció megoldása jelenti. A hagyományos technológia szerint az összes mag egy központi adatbuszra csatlakozik, és azon keresztül kapja és küldi az adatokat egymásnak, illetve a memóriának - ez pedig egy idő után szűk keresztmetszetet jelent.
A TILE64 szakít ezzel a megoldással, és a 64 processzormagot egy nyolcszor nyolcas mátrixba rendezve helyezi el, ahol a központi busz helyett minden mag a szomszédaival képes kommunikálni egy négyzetrács-szerű adatcsatorna-hálón, 500 gigabájt/sec sebességgel. A 64 mag mindegyike egy-egy teljes értékű, RISC [2] architektúrájú, 90 nanométeres technológiával gyártott, 600 MHz és 1 GHz között hajtott processzor - mindegyik képes akár külön-külön egy operációs rendszer futtatására.
Ráadásul ezzel a technológiával könnyen növelhető a magok száma - építhetők több száz, vagy akár több ezer magos szuperprocesszorok is.

Brutális teljesítmény

A TILE64-ben minden mag külön cache memóriával (extra gyors elérésű, kis méretű memória, ahol a processzor az éppen elvégzett műveleteinek adatait tartja, és ahonnan jóval gyorsabban elő tudja rángatni őket, mint a központi memóriából) rendelkezik, de szükség esetén a sok kis cache-t össze is tudják dobni egy közös, 5 megabájtos gyorsítótárrá.
Az összteljesítményről nem mondott még konkrét adatokat a Tilera, de a gigaflopsoknál talán közérthetőbb a cég példája, miszerint egy processzor párhuzamosan nyolc 2 MB/s-os videostream kódolására képes. A magok egyenként 300 milliwattot fogyasztanak, így a teljes processzor fogyasztása 20 watt alatt marad. A szerverekbe, routerekbe, nagy teljesítményű videofeldolgozó rendszerekbe szánt processzor ára 435 dollár (10 ezer példányos megrendelést feltételezve).
[kép]
.A TILE64 felépítése (Forrás: Tilera).


Kell-e a piacnak?
Ha valóban ki lehet váltani tíz hagyományos processzort egy TILE64-gyel, az új jövevény alaposan átrendezheti a csúcskategóriás szerverprocesszorok piacát - gondolhatná az ember, a piac azonban nem reagált ennyire lelkesen. Bár a cég már fel tud mutatni néhány nagyobb megrendelőt (3Com [5], Codian [6], Top Layer [7], goBackTV [8]), a többség még kivár, hogy a technológia bizonyíthasson.
Elemzők a máris Transmeta cég tündöklésével és bukásával állítják párhuzamba a Tilerát - a Linus atyjaként ismert Linus Torvalds nevével fémjelzett cég a kilencvenes évek végén óriási sajtóvisszhang közepette hozta ki az ígéretes Longrun2 technológiáját, de a nagy cégek túl bizalmatlanok voltak kipróbálni, így a cég hamar a süllyesztőbe került.

Forrás:[link]


Kiegészités:

32 magos proci az Inteltől


Az Intel legújabb terve az, hogy az évtized végére 32 magos processzorokat dob piacra. Ez nem is rossz ahhoz képest, hogy a legtöbb júzer másfél évvel ezelőtt még azt sem tudta, hogy magok vannak a processzorokban. Mindenki csak az órajellel foglalkozott, ennek megfelelően korábban még 20 gigahertzes csipeket ígért a társaság. Aztán jött az első kétmagos, januárban jön az első négymagos, és így tovább, úgyhogy most már senki sem a gigahertzekről beszél, a 32 mag meg már csak három ugrásnyira van. A Gizmodo cikke szerint a csip 32 nanométeres gyártástechnológiával készül majd, 2 gigahertzes lesz az órajele, és 15-ször lesz gyorsabb a mai processzoroknál.

Hozzászólások

(#1) Flitter


Flitter
tag

:R

Állampolgári jogom hülyének lenni! By:Flitter

(#2) juliabrilke


juliabrilke
addikt

Pontosan milyen alaplapban fog menni? Vagy hogyan?
Átkerestem pár oldalt érte, de semmi infót nem találtam... :(

(#3) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Nagyon szép és jó ez, de a programok 90%-a, oprendszert beleértve még mindig 1 szálat használ ki igazán. Így hiába van benne 64 mag, olyan lenne egy XP-t használva, általános programokkal, mintha egy 600Mhz - 1Ghz-es CPU-d lenne. Szóval szerintem jelenleg semmiképp nem válthatja ki a hagyományos processzorokat, max bizonyos területeken (lásd mint írták is a videókódolás)

(#4) juliabrilke válasza Cathfaern (#3) üzenetére


juliabrilke
addikt

Mostani játékok viccesen futnának egy 600Mhz-es procin... :B

(#5) Flitter


Flitter
tag

Nem tudom de úgy néz ki,az INTEL és AMD egyenlőre nagyon kábitja a jónépet a 2 meg 4 magos procikkal,mutyiban meg lehet már rég előrébb tartanak csak évekre lekell fedezni 4magos procikkal a piacot.
Az INTEL már amúgy is bejelntette a 32magos GPU-ját ,innentől kezdve számomra kábitás ami folyik.

Állampolgári jogom hülyének lenni! By:Flitter

(#6) Flitter válasza Cathfaern (#3) üzenetére


Flitter
tag

Meg biztos le is írják a közönségnek szánt cikkben ,hogy a hadsereg mit is használ a seregben biztos nem rozoga 2 meg 4 magos procikkal erőlködnek mikor 4 meg 10 terával dolgoznak sebességben a neten,:C

Tehát (elvileg) megy az már ,mármint a 32+64 mag oprendszerrel is csak nem a nagy nyilvánosságnak.
Emlékezzünk az internet kinek,minek készült? :Y

[ Szerkesztve ]

Állampolgári jogom hülyének lenni! By:Flitter

(#7) doc


doc
nagyúr

át lehetne írni rövid "ö"-re a jelőltet?

amúgy igen érdekes ez a cucc...
bizonyos feladatoknál (pl. erősen számításigényes, párhuzamosítható) igen jól teljesíthet, de otthonra tényleg kevés. mondjuk ha az oprendszer kellően támogatja (Linuxnál pl. nem gond), akkor ügyesen el tudja osztani a feladatokat a magok között

(#8) burgatshow válasza Flitter (#6) üzenetére


burgatshow
veterán

A jó öreg ARPA vagy ARPANET ki hogy ismeri.... :)

(#9) Cathfaern válasza Flitter (#6) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Természetesen jelenleg is lehetne gyártani 100+ magos cpu-t is akár, a kérdés hogy mennyiért :U A hadsereg sem azért jut ám hozzá mindenhoz olyan hamar mert húú ő a hadsereg, hanem mert hajlandó kiadni 1 kisebb ország éves költségvetését egyetlen fejlesztéshez. Ha te is fizetnél ennyit, akkor neked lenne leghamarabb, a dolog ilyen "egyszerű" :)

(#10) Rive válasza Flitter (#5) üzenetére


Rive
veterán

Hü-lye-ség.

Az AMD biztos azért késett be olyan szépen a négymagosával, mer' már évekre előre megvan neki a tizenhatmagos is ;] Az Intel meg azér' szerencsétlenkedett a Prescott első szériáival, mer' akkor már a Core Dualoknak kellett a gyártósor, nomeg úgyis lepaktált az AMD-vel, hogy akkor most hagyják egy kicsit lélegzethez jutni az Opteronokat...

Kicsit bele kéne gyalogolni a piaci ismeretekbe, és nem a bulvármédiából májerkodni.

Mindkét nagy gyártó hozzávetőleg negyed-fél évvel jár a piac előtt a készletek tekintetében, fél-egy évvel pedig komplett magok dolgában - ami legtöbbször próbaszériás, csökkentett sebességen járó mintapéldányokat jelent. Architekturális tekintetben - azaz tervezés dolgában 2-3, ritkán 4 év a difi, de itt elméleti modellek játszanak. A gyártástechnológia - azaz: hogyan munkálják meg a lapkákat - cirka ugyanennyi a restancia. Csakúgy az anyagtudomány dolgában - itt a max. 'produktum' néhány spéci áramkör egy lapkán.

Ui.: pöttyet többet kéne tudnod ahhoz, hogy egyáltalán megértsd, mit is jelentett be az Intel :))

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.