2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

"To buy or not to buy" - mikor vegyünk 2.0?

Írta: | Kulcsszavak: részvény . tőzsde . technikai . elemzés

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A legfontosabb kérdés, hogy mikor vegyünk? Mikor lép be a részvény a második szakaszba?

Bármennyire is hihetetlen, de elég szimplák a szabályok, melyek "of course" technikai elemzésen alapulnak. A most leírt dolgok hozzásegítenek ahhoz, hogy egy olyan részvényt vegyünk meg, ami szép jövő előtt áll, aminek igen nagy az esélye a hosszútávú erős emelkedésre (igazi nyertes), tehát ez inkább a befektetőknek szól mint a tradereknek. A most felsorolt pontok ugyanolyan fontossággal bírnak, minél több kritériának felel meg egy részvény, annál nagyobb az esélyünk a nagy nyereség bezsebelésére. A fundamentumokat ne nézd! Csak bekavarnak.

1. az árfolyam már egy ideje oldalazik (első szakasz), azaz kialakult a támasz és az ellenállás (tehát van egy-egy ár-pont, aminél a részvény egy ideje nem esett lejjebb és nem ment fölé, mondjuk úgy "pattog" a kettő között.

2. a 150 és 200 napos mozgóátlagnak kisimultnak de inkább felfelé ívelőnek kell lennie

3. ahhoz a naphoz, amikor a részvény átlépi a mozgóátlagot (ami már kisimult vagy felfelé tendál), kiemelkedő forgalomnak kell társulnia.

Ennyi. Nézzétek meg bármelyik részvény grafikonját és keressétek meg az utolsó nagy rally kezdetét, ezeket a dolgokat fogjátok viszontlátni.
Vannak kivételes esetek, de ezek is csak a mozgóátlaggal kapcsolatosak.

Elképzelhető, hogy a részvény a 150/200 napos mozgóátlagot (mostantól csak SMA, mint simple moving average) úgy lépi át, hogy az SMA még enyhén lefelé tart. Ebben az esetben elég nagy az esélye annak, hogy nem lesz hosszúéletű az emelkedés. Ahhoz, hogy kiderüljön mi az ábra, a részvénynek még egy akadályon át kell küzdenie magát felfelé menet: át kell lépnie az első szakasz ellenállásán (ami tutira fentebb van, mint az SMA), méghozzá ismétcsak kiemelkedő forgalom mellett.

Egy részvény árfolyammozgásának alját egészen könnyen ki lehet szúrni: az első szakasz mindig eltart egy darabig, ritka az, hogy hirtelen visszapattanna az árfolyam.

Az első ponthoz kapcsolódóan: a támasz lehet "ferde", tehát az árfolyam úgy is nézhet ki, mintha egy derékszögű háromszögben pattanna le és fel egy ideje (az alsó él emelkedik felfelé), ezzel egyre feljebb kényszerítve az árfolyamot.

Előfordulhat az is, hogy az árfolyam lefelé trendel: trendel tehát egy lefelé tartó trendvonalat rá tudunk húzni a grafikonra, a vételi jelhez ezt a trendvonalat kell átlépnie az árfolyamnak (a forgalom és az SMA fontos)

Sok esetben duplaalj vagy fordított fej és vállak formáció rajzolódik ki a grafikonon, a (fordított) fej és vállak a legerősebb trendfordító alakzat, főleg ha sok ideig tartott a kialakulása.

A legjobban akkor járunk, ha olyan papírt választunk ki, aminek a 150/200 SMA-ja nagyjából egybeesik az aktuális ellenállással, így az árfolyam nagy valószínűséggel egyszere megy át mindkettőn.

Az a legjobb részvény, aminek a kitörési pont felett nincs több ellenállása, mert korábban még sosem járt arrafelé az árfolyam, ezeket a vevői nyomás akadálytalanul tudja felfelé nyomni, az ilyen "szűz" papírokat igen nehéz megtalálni. Ha vannak fentebb ellenállások az sem gond, ezek minél régebbiek, annál kevésbé számítanak erősnek, illetve kivételt képez ha volt olyan időszak a részvény életében, amikor hármas szakaszt írt le a két árfolyampont között, ez megállíthatja az emelkedést.

Ennyi. Nagyon szimplán hangzik, pedig ez a helyzet. Természetesen a stoploss használata kötelező, mert soha semmiben sem lehetünk biztosak. Nézzetek meg pár grafikont és el fogtok csodálkozni, hogy mennyire igazak a szabályok.

GL!

ps: mit gondoltok, mit várhatunk ettől a DNDN nevezetű cégtől? Bejelöltem rajta a lényegesebb dolgokat.

Illetve vennétek-e most JPM-et, USB-t?

Hozzászólások

(#1) brd


brd
nagyúr

Tudom, régi post, meg azóta nyilván meg is lehet nézni, hogy hogy alakult, de érdekel a véleményed (remélem, látod majd a hozzászólásértesítőt), hogy jól gondolom-e. Én vettem volna belőle jócskán a grafikon jobb oldalán, amikor az aktuális csökkenésnek vége (az aktuális ár alá 0.2-vel SL-olva).
Hogy miért? 2007 december közepéig tartott az esés, utána nagyrészt oldalazgatás 2008 júliusig (egy súlyosabb eséssel, ez pont jó egy fordított fejnek), utána enyhe emelkedés, aztán pici visszaesés, ugyanakkor csak a korábbi átlagra (június vége) történt a visszaesés, aztán "hirtelen" emelkedett magasabbra. Ha akkor látom ezt a grafikont, úgy 2-3 hónapig nélkülözhető pénzzel, biztos veszek belőle (bár az októbert azért megnézném részletesebben még, hogy mikor, hogyan, milyen ütemben csökkent).
Te is ugyanezt láttad a grafikonból?

The only real valuable thing is intuition.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.