2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Relatív erő

Írta: | Kulcsszavak: részvény . tőzsde

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Az előző bejegyzés egy kicsit félresikerült, mert nem tudtam érthetően elmagyarázni azt amire gondolok. Most a relatív erő kérdését szeretném továbbvinni de könnyen értelmezhető és emészthető formában hogy azok is megértsék akiket abszolút nem érdekelnek a befektetések hogy ha egyszer esetleg netán mégis belevágnának akkor lássák, hogy mi az ábra.

Szóval mi is az a relatív erő? A relatív erő azt mutatja meg, hogy egy adott - részvény/devizapár/szektor/akármi amivel kereskedni lehet - miként viszonyul a fő indexhez, ami a piac egészének teljesítményét méri. Az amerikai piac fő indexe az SP500, ami jelenleg így néz ki:

Ezen a grafikonon most nincsenek indikátorok, sem mozgóátlagok, csak és kizárólag az árfolyam, vagy ha jobban tetszik akkor a pontszám, mivel indexről beszélünk ami sok részvény (itt épp 500-ról van szó) együttesének az átlaga.

A relatív erővel feltérképezhetjük azt, hogy egy adott részvénynek milyen a keresleti/kínálati viszonya. Ha a részvény keresett, akkor jobban teljesít mint az index, viszont ha nem keresett, akkor rosszabbul teljesít mint az index. A múltkor ezt százalékosan ábrázoltam, ezúttal viszont egy jobban érthető módon fogom ezt ábrázolni.

A fenti grafikonon egytől négyig bejelöltem a részvénypiaci eséseket/korrekciókat. A korrekciók idején lehet a legjobban feltérképezni egy-egy részvény teljesítményét, megmutatom hogyan. Itt van három olyan részvény (pontosabban ebből kettő ETF), ami erősebb mint a piac.

Ha most összehasonlítjuk az SP500 és az RBCN teljesítményét, akkor nagyon jól látszik, hogy miről is beszélek. Az SP500 az első korrekció után új mélypontra ment, aztán a harmadik pont ezzel megegyező volt de a negyedik pont megint lentebb van. Ezzel szemben az RBCN esetében minden ilyen korrekció egyre magasabb lokális minimumokat eredményezett ezzel nagyon komoly relatív erőt mutatva. Mit érdemes erről tudni?

Nos, a relatív erő még semmire sem garancia, de elég nagy rá az esély, hogy ha a piac végre elindul felfelé, akkor az RBCN szárnyalni fog, hiszen már a piac egészének esése közben is emelkedni tudott, tehát feltételezhető, hogy amikor nagy lesz az öröm és boldogság, akkor brutálisan venni fogják. Már a piac egészének esése közben is több volt rá a vevő mint az eladó - fingunk sincs, hogy miért - tehát a későbbiekben erős az esélye a mégkomolyabb emelkedésnek.

Az EWZ a Brazil indexet (Bovespa) követi, és mint látható ez is erősebb az amerikai indexnél. A második pont lejjebb van, mint az első, de a harmadik már magasabban van, a negyedik pedig megint egy "higher low". Az RSX az Orosz indexet (RTS) követi, ez az EWZ-hez hasonlóan viselkedett az elmúlt hetekben, de az utolsó mélypont, a négyes picit lejjebb van, mint a hármas, tehát itt elvesztette a relatív erejét, bár két hónapos időtávon szemlélve még mindig erősebb, mint az amcsi piac.

Namost mutatok még pár részvényt amit egyébként birtoklok is, ezeket az MACD indikátor alapján vettem ami elég kockázatos, mert egy eső késbe (falling knife) sosem tanácsolt belevenni, de én most rizikózom, nem különösebben érdekel a dolog. Mindet a kettes vagy a hármas pont környékén vettem méghozzá azért, mert az MACD alapján a relatív erő megjelenését, a fordulást valószínűsítettem. Ez vagy bejön, vagy nem, általánosságban többször bejön, mint nem.

A VECO a hármas pontig gyengébb volt, mint a piac, hiszen újabb mélypontokat ütött, viszont a négyes pontnál már vmi feltámadásszerűség jeleit mutatja.

A CREE a kettes pont környékén még jónak tűnt, de azóta sem sikerült elrugaszkodnia felfelé, bár ez a 60 USD-s támasz elég erős, minden egyes érintéssel egyre gyengébb. Erre rárajzolhatnánk egy csökkenő háromszöget, ami általában esést jelez.

Ezt a két részvényt (+az RBCN-t) vettem a relatív erő alapján.

A következő részvényeket a relatív gyengeség miatt vettem meg, mert ezeknél is fordulóra számítottam.

A DRYS ezidáig egy totális csőd, ez nem képes emelkedni, eddig nem mutatja jelét semmi jónak.

A VISN végre kezdett vmit magával, már reménykedhetek, mert a négyes korrekció vége magasabban van, mint a hármasé, tehát a VISN az utóbbi ~3 hétben erősebb, mint a piac.

Ugyanez a helyzet a CSIQ-val is.

Szóval ezzel a szimpla módszerrel megtalálhatjuk a piacot túlteljesítő részvényeket, de ez a piac folyamatos monitorozását feltételezi és még az sem biztos, hogy beválik, mivel a részvénypiacon nincs olyan, hogy biztos. Mindenesetre bikapiacon így lelhetünk rá a legjobb vételekre.

Az elmúlt két hónapban még ennél is több erős részvény viselkedését figyeltem, ezek az ARM, QCOR, SNDK illetve VMW volt, és a korábban felmutatott relatív erejük ellenére később elvesztették vonzerejüket, szal a piaccal azonosan teljesítettek az elmúlt pár hétben, ebből is látszik, hogy ez sem egy tuti megoldás.
Mindenesetre a CSIQ, VISN, VECO, EWZ és RSX egyelőre erősnek mutatkozik, már csak az a kérdés, hogy ebből mi sül ki pár hónapos időtávon.

Hozzászólások

(#1) Hedgehanter


Hedgehanter
őstag

Nagy a csend a tozsde korul, mizu van...? :)

(#2) danih


danih
addikt

Csak ideröffentek hogy elmentődjön és később kielemezzem.
Ha divergenciát látsz az erőben, technikai alapokon nyugvó módszerrel keresel beszállót, vagy neked már a divergencia ténye is elegendő információ?

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.