2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

A Sci-fi. Ahogyan én látom.

Írta: | Kulcsszavak: Sci-fi . elmélkedés . vélemény

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Bevezető

Amikor a Sci-firől beszélgetünk a barátokkal, sokszor oda lyukad ki a beszélgetés, hogy ki mekkora pisztolyt, űrhajót cyberdidkót látott. És sokszor, ezek a bezsélgetések sörözés közben vannak, szóval elszabadul a fantázia. Mindenki beszél mindenről, de leginkább a Vasember, Bosszúállók,Superman vonalon folyik a beszélgetés.

Sokan csak a látványfilmeket hiszik Sci-finek, amikben vannak hatalmas csatajelenetek, és óriás szörnyek. Pedig régen is voltak Sci-fik, (nem is kevés) ahol közel sem ez volt a lényeg.

"A speciális effektek csak eszközök. A történet mesélését segítik elő. -George Lucas"

Csapjunk is bele!

A régebbi Sci-fik nagy része történetet mesélt, nulla speciális efekttel:Tizenkét majom.
Manapság a fordítottja a jellemző:Speciális effekteket nézünk, nulla történettel:A Föld inváziója - Csata: Los Angeles

Ez IS a Sci-fi része, de nem lételeme.

Sajnos nagyon sok esetben elszalad az emberek fantáziája, és 12 éves gyermekek módjára kiélik minden elfojtott vágyukat, meg nem valósult álmukat a CGIos programozó srácok mögött. Mondhatni, elgurul a gyógyszerük. Az e-péniszüket növelik, eldurrannak saját maguktól, hogy milyen jók: rámennek a vizualitásra: Az effektekre, jelmezekre, díszletekre(Jobb esetben, már ha vannak egyáltalán díszletek manapság. Vagy a zöld függöny sajnos már annak számít?).

Elfelejtik, hogy a Sci-fi lényege a történetmesélés, a filozófia.

Definíció szerint: A tudományos-fantasztikus mű olyan művészeti (irodalmi, film stb.) alkotás....ezeknek a műveknek a közös jellemzői, hogy zömében egy lehetséges jövőben játszódó képzeletbeli történetek.

Kérdések felvetése, azok megválaszolása, esetleg a meglévő nagy kérdések(vagy éppen az elkövetkezendő évtizedek kérdéseinek) megrágása, azon elmélkedése, majd megemésztése.
Ezek közé a kérdések közé vehető az MI(mesterséges intelligencia), mi lesz, ha nagy lesz(a'la StarWars), utópiai, és disztópiai történetek. De azt is biztosra veszem, hogy mindenki tudna legalább egy kérdést magától.Vagy ha nem is tesznek fel a filmben kérdést, akkor is egy nagyon jól összerakott kis történetet kapunk(legtöbb esetben).

A Science Fiction fajtái

Amikor elkezdek egy Sci-fit nézni, mindig megfigyelem az alaptörténetet, és már ott kiderül, hogy mivel is van dolgunk.

Soft Sci-fi

Vagy Soft Sci-fivel, ami inkább a szereplőkre, azok fejlődésére/bukására, a velük történtekre fókuszál a tudományos tartalom korrektsége helyett.Ez nem jelenti azt feltétlenül, hogy nem veszi figyelembe a mai fizikai szabályokat, törvényeket, csupán nem tulajdonít nekik akkora jelentőséget, nem magyaráznak meg mindent, és lehet benne enyhe, vagy éppenséggel durva túlzás.Ez persze nem probléma, mivel a fókusz a megteremtett univerzum társadalmán, esetleg az abból kiemelt pár egyénen van.


Csillagok háborúja

Az egyik legtöbbet megkérdőjelezett Science Fiction alkotás, George Lucas tollából.Milliók szeretik, milliók utálják, de lényeges leszögeznünk:Nagy eséllyel ugyan az a millió.Hogy ez hogyan lehetséges?
Emlékeztek, az egész utazás 1977-ben kezdődött, az időrendben első(míly meglepő, hogy egy első résszel kezdődik valami), de történetileg 4. filmmel.Az első triológia milliók kedvence lett, mivel olyan kalandra kalauzolta el őket, amit el sem mertek képzelni.Erre jött ez a figura, aki megcsinálta nekik egy egészestés filmben, látványosan, kidolgozottan, csavarokkal(gondolok itt a történeti csavarokra, nem a Serlegcsavarokra) tele.Egy olyan univerzummal ajándékozta meg a világot, egy olyan története mesélt el, ami minden korosztálynak kínált valamit:a kicsiknek kardokat, csatákat, a tinédzsereknek robotokat, idegeneket, a felnőtteknek Harrison Ford-ot.A történet elemzésébe most nem mennék bele, mert az egy másik cikk lenne, és mindenki ismeri már(aki nem, annak irány a bolt, pár ezer forintért meg lehet venni az egész sorozatot).Viszont jött a második Triológia, ahol a történetet a háttérbe szorították az effektek.
Már megint visszatértünk oda, ahol az effektek elrontani mindent.George Lucas bemutatta, hogy lehet elrontani egy világhírű szériát az effektekkel, és nem oda figyeléssel.Csak(!) a Baljós árnyak annyi kérdést vetett fel bennem, hogy szintén másik cikket kéne indítani neki a StarWars-os on kívül.
De a lényeg az, hogy a Csillagok háborúja egy oylan széria, ami bemutatja hogy kell jó történetet mesélni, nulla effekttel, és hogy kell effektet mesélni nulla történettel.

Hard Sci-fi

Esetleg Hard Sci-fivel, ami a fenti ellentéte:Jóformán foggal-körömmel harcol a természettudomány jelenlegi törvényeiért, mindent(vagy legalábbis majdnem mindent) megmagyaráznak, logikus következtetéseket vonnak le.Viszont a film maga nem egy unalmas fizikaóra, legtöbbször a tudományos háttér csak alaphelyzetet ad a történetnek, esetleg a bonyodalom megoldásaként szolgál.

Szubzsánerek, azaz "alfajták"

Aztán vannak az un. Szubzsánerek, amik tovább tagolják Sci-fi amúgy sem szegény világát:
Példának okáért amikor egyik-másik fejlődéstani mérföldkövet a film univerzumában nem lépik meg(pl. elektromos áram), így azt mással(pl. fejlett mechanikus szerkezetekkel[Clockpunk], gőzzel[Steampunk]) helyettesítik.Aztán az alapszituációt befolyásolhatja még az is, hogy a történet a nem távoli jövőben játszódik, és a nyomor, környezetszennyezés mindennapi probléma.Általában ezeket nevezik Cyberpunknak.Ebben az esetben legtöbbször sötét a történet, mind mesélés, mind megoldás szempontjából(pl.Szárnyas Fejvadász).
Vannak az un. Szuperember filmek(Hancock, de elég a Superman-t megemlítenem, csakhogy mindenki tudja hogy miről van szó), amik egy-egy személy, vagy csoport kalandját(ait) mutatja be.Ez is egy viszonylag népszerű téma, elég csak az Xmen sorozat sokszínűségére gondolnunk(több tízezer szuperképességű emberrel).

A másik nagy (szub)zsáner az időutazásos Sci-fi, amely nagyon megmozgatta az emberek fantáziáját.Kaptunk már jelenkorból középkorba(Gagyi lovag) utazást, középkorból jelen korba(Jöttünk, láttunk, visszamennénk), és akkor még nem is említettem a méltán híres Vissza a jövőbe sorozatot, ami minden lehetséges kombinációt megmutatott nekünk(és a röpdeszka álmát is elültette kivétel nélkül mindenkiben, szerintem ezt kijelenthetem!:)).

Még vagy egy tucat ilyen szubzsáner van, de ezek a legjellemzőbbek.

Elemzések

Superman

Maga az alapötlet, hogy egy férfi rendelkezik a szupererő, szuperhallás, és minden "szuper" előtagú kepeséggel, nagyon csábító az emberek többsége számára(már akik nem olyan pofátlanul gazdagok, hogy saját latexcuccot készítenek maguknak, és az éj leple alatt megtisztítják a várost a bűnözéstől, minden fajta szupererő nélkül).Ezért is lett ilyen népszerű a képregény, a Tv-s sorozat(ok), és maga a film.A másik megfogó eleme az univerzumnak az, hogy Superman nem szuperhős, hanem köznapi(!) álcával rendelkezik..Ő lehet a társadalom kritikája ránk, mivel Ő NEM a szupervilágba próbál beilleszkedni(lévén ott mindenki ismeri, szereti, isteníti, mert segít az embereknek, és nem hord állarcot), hanem a hétköznapi emberek életébe (Clark Kentként). Igaz, ott csak egy szemüveget hord pluszban, de ez valamilyen csoda folytán elég neki.Nem egy képregény/sorozatepizód/játékfilm témája volt, hogy míg megmenti a világot a 121231m magas szörny ellen, a hétköznapi életben esetlenkedik.

X-Men

A propaganda-képregények egyik legsikeresebb, még ma is igen népszerű alkotása.
Sokszínűsége abban rejlik, hogy a készítők nincsenek korlátozva egy-két szereplőre,(pár főszereplő azért van, ilyen pl. ProfesszorX,Magneto,Farkas,Ciklon, stb...)annyit és olyat találhatnak ki, amilyet szeretnének.Ha egy meglévő szuperhős nem hozta a hozzáfűzött reményeket népszerűség szempontjából, csak simán kiírják, és jön helyette 10 másik.Ugyan így van a gonoszoknál is, plusz még ott van a "jóból rossz, rosszból jó" kártya is, ha végképp reménytelen a helyzet.
De maguk a "csoportvezetők" megalkotása is nagyon jó ötlet volt, és nagymértékű kreativitásra utal:Míg Magnetó a fémet hajlítja, csűri-csavarja kedve szerint, azaz a fizikai erőt testesíti meg, addig ProfesszorX a telekinetikus erejével parádézik, állítja meg az időt, befolyásol(hat) embereket, lévén ő a szellemi világ megtestesülése.Ez egy nagyon jó párosítás, a jó és a rossz párharcát láthatjuk e-két személyre lebontva(a személyes kapcsolatuk, a régi barátságuk csak hab a tortán).

Nekem személy szerint a Soft Sci-fi tetszik, ilyen például a Star Wars széria, a Doctor Who sorozat, esetleg a modern Sci-fik többsége.De nem vetem meg a Hard Sci-fit sem, a Star Trek széria egyes epizódja ide sorolhatók véleményem szerint.

Vissza a jövőbe

Hogy ne csak a filmekről írjak, itt van egy videójáték széria is.Aki kicsit benne van ebben a dologban, annak rögtön a legismertebb juthat eszébe mind közül.Nem, nem a DOOM-ra gondolok, és nem is a Falloutra.

Hanem a Mass Effect-re!

Attól függetlenül, hogy az elöbbi két példa sem kutya, egyik sem tudhat magának olyan kiterjedt, kidolgozott univerzumot mint az utóbbi.Nem egy magazinnál megkapta az év RPG-je, az év játéka címet.
Ha a Mass Effect(továbbiakban ME)et szeretném leírni egy kívülállónak, aki az elmúlt 5-6 évet a föld alatt töltötte, akkor elég lenne annyit mondanom:Gigászi, mint a Star Wars, átgondolt, mint az első Star Trek széria, és sokszínű mint a színek skálája.
Túlzás nélkül több mint egy tucat faj található benne, akiknek megvan a saját kultúrájuk, szokásaik, technológiájuk, gyengeségük és erősségeik.Ugyanakkor a Földi civilizációt olyan kicsinek, és gyengének mutatják, hogy tényleg elgondolkodik az ember azon, hogy mi lenne, ha tényleg Turiánok hajóin repülnénk, Krogan ellen kéne harcolnunk, esetleg foglyul ejtene minket egy Batári.
A ME széria 3 részből áll(és sok képregényből, mind-mind kiragad egy eseményt az univerzumból, amiben van potenciál, esetleg a főszereplőhöz kapcsolódik), és nemrég zárták le a nagy kalandot.
Azt hogy hogyan, abba nem mennék bele, mert sokak anyukáját megsérteném, de annyit megemlítenék:Szerencsére vannak ingyenes DLC-k.
Az alaptörténet az, hogy egy Shepard nevű parancsnokkal vagyunk, és elküldenek minket egy rutniküldetésre.De mivel a XXII. században is van Murphy, ezért ami lehet, az elromlik.És itt kezdődik meg az intergalaktikus szuperutazásunk, amivel megismerjük az univerzumunkat, annak lakóit, és ellenségeit.

A videójátékok Star Wars-ja.

Jelen cikkemben megpróbáltam helyretenni a Science Fiction fogalmát, és példákkal elmagyarázni a fajtákat, véleményt mondani egy-két filmről pár mondatban, és a kedves olvasót szórakoztatni. Remélem sikerült ez a törekvésem, és nem okozott heveny fejfájást a cikk.

További szép napot!

Források:
HollywoodNewsAgency, Wikipédia, saját kútfő.

Hozzászólások

(#1) Thunderzolee

Egy Réz András veszett el benned. :D

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#2) Crystalheart válasza Thunderzolee (#1) üzenetére


Crystalheart
senior tag

+1 :DDD:DDD

(#3) Иван


Иван
őstag

Számomra a sci-fik mindig is novellák vagy rövid elbeszélések maradnak, egy hülye ötlettel.

Lásd:
50-ik/200-ik gyűjtemények a Galaktikától. 200-ikban a kedvencem amikor az emberek mechanikai szerkezetek és a légnyomás miatt élnek, meg amikor a rovot templomba jár.
Doctor Who: Midnight, esetleg Blink.
Clarke: a gyerekkor vége.
Torchwood: Miracle Day (bár ez akciósabb).

Mind-mind egy-egy abszurd alapötlettel operálnak, valamelyik csak pusztán szórakoztatásra van (DW, TW), valamelyik meg komoly kérdéseket vet fel.

Hajrá :K

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#4) Raucher


Raucher
tag

Olyan nevek megemlítése nélkül, mint Arthur C. Clarke és Isaac Asimov nem lehet a sci-fi világáról írni. Az Ő nevük mellett érdemes megemlíteni a Star Trek univerzumot.
Olyan dolgokat álmodtak meg, amik mára már az életünk szerves részét képezik.

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#5) Иван válasza Raucher (#4) üzenetére


Иван
őstag

Vagy Bradbury.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#6) Fkris válasza Raucher (#4) üzenetére


Fkris
őstag

Úgy voltam vele, hogy mivel láthatóan kevest tudok a Hard Sci-fi ről, ezért nem kontárkodok bele.Megemlíteni megemlíthettem volna őket, ez tény, de akkor sem éreztem szükségét, lévén ez elsősorban a vizuális médiumokra(TV/Mozi/V.játék) fókuszáló cikk akart lenni, nem pedig a könyv-fajta.
Star-Trek ről pedig esett utalás, a H.Scifi résznél.(amilyen irányba ugye hiányosak az ismereteim, próbálom majd fejleszteni magam)

(#3) Иван

Értem mire gondolsz, és kiemelném a Doctor Who-s/Torchwood-os példáidat.
Az általad említett epizódok talán a legjobban sikerült epizódok az összes közül(talán a Miracle Day-el tudnék vitatkozni, mert az nem tetszett(szerintem a többi TW éved jobb volt,márcsak az eredeti stáb jelenléte miatt is), de az alapötlet egy olyan dolgot képzel el, ami sokak fejében megfordul, és nemcsak a pozitív, hanem (nagyon helyesen!) a NEGATÍV dolgokra is fókuszál, pl: túlnépesedés, fertőzések, az emberek viselkedésének elkorcsosulása.

A Blink pedig szerintem minden idők egyik legjobb DW része, márcsak azért is, mert egy mindennapi dologot ruház fel olyan képességekkel, ami jórész reális is lenne, ha nem lenne irreális(ezt meg jól megaszontam').

[ Szerkesztve ]

"...on the Fields of Trenzalore, at the fall of the Eleventh, when no living creature can speak falsely or fail to answer, a question will be asked — a question that must never ever be answered...

(#7) bullseye


bullseye
addikt

Speaking of sci-fi, we need more spaces in your writing

Bocsi, csak ángliusul jött ki...

'Micsoda nyűg" by Rest (FA Brotherhood) │ Szarkazmus valószínűsége: 70%

(#8) Иван válasza Fkris (#6) üzenetére


Иван
őstag

A miracle dayben kicsit néhol nekem is sok volt a jenkiség, jobban bejött volna az angolosabb előadásmód, de így is jobb, mint a semmi.

A sorozatban meg pont az a jó, hogy bemutatja egy ilyen változás következményeit, ami szinte csak negatív. A halhatatlanság jól hangzik, de valójában...

A Blink és a Midnight tényleg jó részek, de pl szerintem a Waters of Mars is egy átlagon felüli epizód. Nem maga a sztori ami lényeges, hanem az utolsó 10-15 perc. A megoldás drámaisága. :K

Mondjuk ezek jórészt csak szórakoztatnak, de írtam én rendes sci-fiket is :K

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.