2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Energetika és fogyás 2: A mozgás segít? (NEM)

Írta: | Kulcsszavak: Testmozgás . fogyás . hízás . túlsúly . zsír

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Azt hiszem, ezt a szálat valamivel jobban fel kellett volna építenem, mert az előző, a fogyás energetikájával foglalkozó bejegyzés nem volt túl jól összeszedett, illetve túl sok helyet hagyott az értetlenkedőknek. Bár a fórumban később sok referenciát és új hírt/előadást bemutattam, úgy gondolom, a problematika különböző oldalai megérnek egy-egy külön misét.
Lássuk tehát a mozgással kapcsolatos kérdéskört. Teljesen egyértelmű, hogy a rendszeres testmozgás egészségügyi hatása nagyon pozitív, és szükség van rá az izomzat, a csontok-ízületek, az emésztőrendszer és az immunrendszer megfelelő működéséhez. Amiről itt most szó van, az a fogyás, egészen pontosan a testzsír % csökkentése. Némi kedvező hatást ezen területen is fel lehet lelni, de nem az energia leadással kapcsolatosan, hanem az izomtömeg növelése, és így az alap metabolikus ráta emelése miatt. Amennyiben a fogyókúra során nincs jelentős izomtömeg növekedés (ami szinte mindig így van), akkor az esetleges BMR növekedés sem emiatt következik be.
Néhány hasznos olvasmány, előadás és összefoglaló a témában:

Exercise Is Not Total Energy Expenditure

Do calories matter?

"A calorie is a calorie" violates the second law of thermodynamics

Why We Get Fat

A lenti videóhoz tartozó szöveg és referenciák: Rebranding Exercise

Végül pedig a Lord Kelvin idézet:
"The animal body does not act as a thermodynamic engine...consciousness teaches every individual that they are, to some extent, subject to the direction of his will. It appears therefore that animated creatures have the power of immediately applying to certain moving particles of matter within their bodies, forces by which the motions of these particles are directed to produce derived mechanical effects."

Hozzászólások

(#1) erdoke


erdoke
titán

Úgy tűnik, hogy nincs ellenvetés, amit – a múltkori fejlemények miatt – egy kissé furcsállok. :)

A legjobb aláírás a héten

(#2) ncc1701 válasza erdoke (#1) üzenetére


ncc1701
veterán

Vagy 3-4 éve 5 kilót ledobtam 1 hónap alatt azzal, h napi 45 percet bicajoztam. Ugyanannyi kaja mellett, de hát működik a matek, ez köztudott.

(#3) erdoke válasza ncc1701 (#2) üzenetére


erdoke
titán

A "köztudott" egy nagyon rosszul hangzó kifejezés tudományos berkekben...
Egyébként arról szó sem volt, hogy a mozgás hátráltatná a fogyást, és kötve hiszem, hogy ez az egy paraméter változott az esetedben.

A legjobb aláírás a héten

(#4) kemotox válasza erdoke (#3) üzenetére


kemotox
addikt

Még jó hogy ez csak egy mezei blog oldal, nem pedig tudományos berek. Vagy mi. :D

(#5) erdoke válasza kemotox (#4) üzenetére


erdoke
titán

A "köztudott" nem jelenti azt, hogy a köz jól tudja, ha nem tévedek. :N
Nagyon sokáig köztudott volt, hogy a nap kering a föld körül, mégis mi lett belőle... :))

A legjobb aláírás a héten

(#6) kemotox válasza erdoke (#5) üzenetére


kemotox
addikt

Ok. :))
:N
:))

(#7) ncc1701 válasza erdoke (#3) üzenetére


ncc1701
veterán

Hidd el kötve, mert semmit nem változtattam. Kb 20 éve gyúrok, tisztában vagyok azzal, h miben mennyi kalória van, elég szigorúan veszem ezt. Akkor vettem meg a bicajt, mert eszembe jutott, h kölyök koromban mennyire szerettem bicózni. Miután észrevettem a fogyást direkt többet kellett ennem.
Olvasgasd a sárga kapszulát, az sokat segíthet az alapok megértésében.

(#8) erdoke válasza ncc1701 (#7) üzenetére


erdoke
titán

Sárga kapszula? Alapok? Te miről beszélsz? A linkeket nézted, amit adtam?

A legjobb aláírás a héten

(#9) #56573440


#56573440
törölt tag

azért vicces linkek jöttek megint össze. az idm oldala akkor lett hiteltelen nálam amikor szembe jött a legjobb fogyás az ősi tradíciókban rejlik című kör mint a böjtölés újrafeltalálása. aha. neeext.

ohh egy magyar srác Péter attila blogja. releváns, hiszen md meg minden. aki miután lehúzott egy kis időt a mckinsey-nél (akik mit ad isten egy globális management és konzultációs cég akik az üzleti élet minden szegmenségben segítenek bárkinek ötletelni hogy lehet kaszálni sokat) majd létrehozott egy saját céges ami az elhízással kapcsolatos betegségek csökkentését tűzte ki célul, ezek között a két nagy wtf sláger a rák és az alzheimer. tény hogy hatalmas üzlet ez az ipar is, egy jó ötlet kell csak hozzá

nutrition jurnal. ohh jól hangzik. két hangzatos intézménynév. majd correspondig author richard feinman akivel van pár videó yt-n és számomra nézhetetlen szétesett stílusa van. mellesleg a termodinamika szabályaiba köt bele ami kifejezetten fáj ha egy orvos teszi. 10 dollárért a cége az nms meg felvilágosít arról, hogy a szénhidrátcsökkentett diéta mennyire hatékony a cukorbetegség és az elhízással szemben. ;]

az ilyen why we get fat könyvekből meg annyi van mint az állat. van neki is videója a why we get fat könyvvel kapcsolatban, amiben újra feltalálja a már gyerekkoromban is ismert ketogén diétát, amit azóta újracsomagoltak apple féle módszerekkel atkinsnek és még pár divatos embernek.. kb addig tudtam nézni röhögés nélkül.

most nem értelek egyébként. egy semmi bejegyzés 4 közepesen megkérdőjelezhető "tanulmánnyal" amik kimerítik a wall of text fogalmát, egy orvosból lett üzletemberből lett rákharcos egy fizikát kérdőjelező orvosprofesszor és társaira építve? erről nem is beszélve:

" Amennyiben a fogyókúra során nincs jelentős izomtömeg növekedés (ami szinte mindig így van), akkor az esetleges BMR növekedés sem emiatt következik be."

hogymi? egyszerűsítsük le. ha nincs izomtömeg növekedés nincs bmr növekedés, mivel csak több izom igényelhet több energiát? tehát egységnyi izomtömeg energiaigénye független annak terhelési intenzitásától és idejétől... ugye most nem az energiamegmaradást mint alaptételt akarod megcáfolni? ugye nem?

(#10) erdoke válasza #56573440 (#9) üzenetére


erdoke
titán

Értem én, hogy az olvasás büdös, és egyszerűbb az embereket támadni. Konkrétan mivel vitatkozol? Mert amit mondanak, azzal érdekes módon nem.
Nézd meg a videót, ha az kevésbé fárasztja a szemed..

Amit a BMR-hez kapcsolódóan írsz, az szimplán fasság, egyrészt mert nem kapcsolódik ahhoz, amit én írtam, másrészt mert ha nem érted, mi az a BMR, miért kell egyáltalán szóba hozni? :F
A BMR megemelkedik szimplán attól, ha többet eszel, mint amire a szervezetednek szüksége van. Felmegy a pulzusod, a testhőmersekleted, nem tudsz aludni (= energiatakarékos állapotba kerülni). Pontosan azért, mert a kalóriabevitel és -leadás egymástól nem független változók, akar 60 %-kal el tudja tolni egyik a másikat. A kérdés inkább az, miért nem működik ez a természetes visszacsatolás mindenkinél? Az ok a hormonokban keresendő.

Ha a böjtölés biokémiájával nem érted, az meg elfogadható. Talán bölcsész, vagy fizikus vagy. Viszont a nem értés nem jogosít fel arra, hogy csípőből lehülyeségezz valamit. Szerintem a relativitáselmélet is baromság, mert a felszínen túl nem értem, tehát "neeext"? :F Az véletlenül se zavarja meg a magasan repülő tudatodat, hogy randomizált klinikai tanulmányokban működik. Sőt, a böjtölés hatása az, amiben a vegán rákkutató professzortól (Longo) a ketogén öregedés kutatója gyakorlatilag mindenki egyetért. Csak egy önjelölt szakértő bölcsész (fizikus?) nem, de nyilván az a mérvadó...

[ Szerkesztve ]

A legjobb aláírás a héten

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.