2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Arch vonal, ahogy én látom

Írta: | Kulcsszavak: Linux . arch . manjaro . antergos

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Ha valaki kezdő idetéved, és ha valakinek igénye van rá, akkor leírom, hogy az Arch vonal általam kipróbált verzióiról mi a meglátásom. Szigorúan saját szemmel.
Nem a telepítés mikéntjéről lesz szó mert azt már colomb2 kolléga maximális alapossággal.
(ezúton is köszönjük Neki)

Szóval.. Arch vonal, ahogy én látom:
Arch filózófia: KISS

ARCH:
Közösségi rolling distro, stabil repókkal, melyek ahogy lehet frissülnek, ennek rengeteg előnyével és hátrányával együtt. Természetesen mindent először a testing ágon próbálnak ki, így stabil. Nem volt még tapasztalatom, hogy bedőlt volna a rendszer. Akivel beszéltem erről az is teljesen használhatónak és stabilnak tartja.
Egy élmény felrakni. (és ezt most pozitív értelemben mondom). Mindent parancssorból telepítünk. Ezzel saját arculatra alakítva minden beállítást és csomagot. Nem kapok nem kívánt csomagokat, beállításokat és sallangokat. Én nagyon sokat tanultam, mire feltelepítettem, és beállítottam.
Tartozik hozzá egy közösségi repo is : AUR. Innen olyan programok tölthetők amik a saját tárolókban nincsenek benne, de a közösség igényt tart rá. Én ezek között válogatva még nem találtam olyat, ami más disztrókban (debian, suse.. stb) benne lenne és ebből hiányozna. (természetesen a kifejezetten disztróspecifikus dolgokat leszámítva)

ANTERGOS:
Grafikus telepítővel felvértezett, az Arch repóival + 1 saját repóval felszerelt rolling distro.
Grafikus telepítő előnye: felhasználóbarát módon, GUI-n keresztül végigvezet a telepítési folyamaton, valamit hogy a telepítés végén a kiválasztott grafikus csomagot is megkapod ráadásul beállítva. Azaz a gép újraindítását követően beléphetsz az elkészített linuxodba grafikusan.
Mivel elejétől fogva az arch repóit használja, így telepítés után 100%-ban megegyezik, egy kézzel, de hasonlóan beállított archinstallal. Aki nem boldogul a csomagok és a beállítások kavalkádjában, de az arch linuxot kívánja használni annak jó választás.
Hátránya: Mivel beállítja a rendszert helyettünk, nem ismerjük meg oly alaposan a linuxot, mint az előző esetben, és kaphatunk olyan dolgokat is, amit nem kértünk, vagy soha nem használunk.
Mint már említettem az arch repóit használja, de van neki egy saját repója, ami tartalmaz olyan programokat, amit arch alatt nem tudunk közvetlenül saját tárolóból telepíteni (ilyen pl a yaourt)

MANJARO:
Az ARCH csomagjaira épülő, de saját repókból táplálkozó, grafikus telepítővel rendelkező szintén rolling disztró. Hasonló telepítést kapunk mint az ANTERGOS esetén, tehát be lesz állítva szinte minden, ami az adott grafikus felülethez kell. Saját repókból táplálkozik ami annyival különbözik az ARCH stabil ágától, hogy csak egy bizonyos idő után kerülnek ide a csomagok, ami hullámokban kiadott frissítéssel tehető fel.
Előnye ennek (szerintem), hogy az arch-testing... arch-stabil után csak akkor kerül bele, a saját repóba, miután a fejlesztők a közösségi arch használat után stabilnak találják. Ez kb 1-2 hét, ami az arch közösséget tekintve elég nagy „tesztcsapat” tapasztalatára épít. Olyan ez mintha : testing - stabil - ultra stabil repokról beszélnénk.
Ennek ellenére itt is sikerül néha mellélőni, mivel az arch-al ellentétben, válogatott csomagokról van szó, ami ebben az összeállításban kevésbé található meg a userek gépein, mint az arch-stabil repók csomagjainak összeválogatása.
Hátránya, (nekem), hogy kapunk olyan programokat és beállításokat, amit nem akarunk, és nem is tudjuk honnan jönnek.
Példa erre a „parcellite” program. Máig nem tudom, hogy mi alapján indítja el a rendszer openbox-os iso telepítése után. Ott csücsül a tálcán, de nem tudom „-n” opcióval indítani, mert nem tudom hová tudnám azt beírni. Megoldható, ha letörlöm, de akkor a program is eltűnik. Nem mintha akkora GOND lenne, de akkor is......

A manjaro is átállítható tisztán arch alapra, azaz a repoi átállíthatóak. Erre telepítéskor kapunk egy scriptet, melyet elindítva megcsinálja a repok átállítását helyettünk. Írtak még pár scriptet a fejlesztők azoknak akik nem boldogulnak a beállításokon, és nem ismerik ki magukat, hogy mihez mi kell. Igy lehetőség van full multimédia, full printer .. stb csomagok 1 gombnyomásra történő telepítésére. Ennek hátrány, hogy szintén felpakol olyat is amit nagy valószínűséggel nem fogunk használni, de ha valaki veszi a fáradságot és elemzi a scripteket, szintén tanulhat. Nem is keveset.

Ha valakinek sok lenne a FULL MANJARO, akkor lehetőség van Minimal Net Edition csomag telepítésére is. Ebben az esetben egy CLI-s SETUP program segítségével beállíthatjuk mindazt amit az arch alatt kézzel tennénk, valamint a gépünk hardverére jellemző csomagokat is megkapjuk (grafikus drv - akár zárt, akár nyílt - alsa... stb) Ezután viszont saját magunk válogathatjuk össze a csomagokat.

Magam részéről egyenlőre egy rendesen beállított Arch fut. Mivel a héten volt olyan csomag aminek frissítése nálam okozott egy kis problémát (nem stabilitás, csak látvány), ezért gondolkodom, a Manjaro Minimal Net Edition-ben.

Hogy végül is mit ajánlok?
Mindenkinek azt, hogy találja meg a saját disztróját. Ez egy belső evolúció. Próba és igény, valamint saját vérmérséklet alapján dől el.
Nálam : Ubuntu → Kubuntu → Chakra → ManjaroKDE → ManjaroOpenbox → Arch
Valószínű hosszútávra nekem : Manjaro-Minimal Net Edition-Openbox lesz
És hogy miért az? Mert Arch + ad egy olyan stabilitást - pénzkeresésre, munkára használom a gépet - , ami csökkenti az esetleges elszúrt frissítéseket, még akkor is, ha az Arch-on ilyet eddig nem hallottam és ha lenne is akkor, minden bizonnyal azonnal vagy másnapra, javítanának... (ez számomra fontos és erre gondoltam amikor a "saját vérmérséklet" faktor emlegettem)

Sok sikert és élményeket mindenkinek az Arch vonalhoz

Hozzászólások

(#1) Blum1866_2


Blum1866_2
tag

Korrekt iras!

...van benne helyesirasi hiba boven,azokat nem artana javitani :B

Az Arch valoban egy zsenialis disztro az utolso csavarig de a vegen kicsit felrandult a szemoldokom amikor azt irtad, hogy:

"És hogy miért az? Mert Arch + ad egy olyan stabilitást - pénzkeresésre, munkára használom a gépet - , ami csökkenti az esetleges elszúrt frissítéseket, még akkor is, ha az Arch-on ilyet nem hallottam és ha lenne is akkor, minden ilyet azonnal vagy másnapra javítanának... "

Nanana....oke, nem gyakori, hogy az Arch megborul de ha megis akkor egyaltalan nem biztos, hogy azt masnapra javitjak..ha pedig megis akkor meg mindig eleg melyre kell menni ahhoz, hogy a javitott frissitest tudd alkalmazni es menjen megint rendesen. Arch-ot felrakni munkara szerintem tobb, mint bator dolog :)

Antergosrol meg annyit irnek, hogy szerintem annak a rendszernek meg kell par honap, mire tenyleg olyan fazisba er, hogy felvehesse a versenyt egy Manjaroval. pl. az ideg megb.szott,amikor masfel oraja szarakodtam egy multilib program telepitesevel, mire eszembe jutott, hogy "egyaltalan engedelyezve van a multilib?"
Persze, hogy nem volt...holott en 64-bites rendszert raktam fel. A varatlan osszeomlasokrol mar nem is beszelve.
A Manjaro pedig mar csak azert is zsenialis mert oriasi lehetoseget aknazott ki...evekig sirtak a userek, hogy tetszik nekik az Arch es kiprobalnak de ilyen telepitovel felejtos...bumm,tessek itt van. Szoval mar csak marketing szempontbol is oriasi dobas volt es nem mellekesen tenyleg nagyon rendben van.

Ha munkara kell Linux akkor Debian,Fedora,SUSE,CentOS vagy Ubi. Arch is mehet de azzal nagyon esznel kell lenni mert ha elfossa magat akkor ....

(#2) BoB válasza Blum1866_2 (#1) üzenetére


BoB
veterán

Laptopon amit munkára (is) használok nekem csak Arch-van. Ezzel szoktam utazni is külföldre. Minden nap frissítek.

Egyszer volt pl. hogy frissítéskor VLC elsz@ródott. Kijavítani annyiba került hogy egy parancsal a cache-ből feltettem a korábbit amíg pár nappal később repóban cserélték. Ubuntu variánsokkal jóval több hibával találkoztam és több fejfájást okoztak mint ez a rendszer.

Antergos meg színtiszta Arch telepítővel. Nem kell felvennie a harcot a Manjaro-val, mert más a filozófiát követ.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3) _Dumber_ válasza Blum1866_2 (#1) üzenetére


_Dumber_
őstag

Hibákat javítottam, köszönöm.
Az antergos szerintem csak a telepítést végzi. Onnan már tiszta arch. Nem hiszem, hogy ehhez fejlődni kell.
Egyébkét nem bátor, hanem vakmerő vagyok :) . Ezért irtam, hogy nekem megnyugtatóbb lesz visszatérni manjaróra. De most erre nincs időm. Addig megarad az arch. (aztán lehet, hogy végleg marad) Biztonság kedvéért tartok egy teljesen működő manjarot egy másik partíción, amin befagyasztotam a frissítést. Most ezt cseréltem le a tiszta arch-ra. Fél évig futott hibátlanul és ha kell fut a mai nap is.

[ Szerkesztve ]

(#4) Speeedfire válasza BoB (#2) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Egyre többen írják az arch-ot. Debian használok, de lehet felrakom az arch valamelyik változatát. :K

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.