2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Razer Salmosa / Abyssus

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Razer Salmosa / Abyssus

Készítette: [oWn]f4te/Synthwave
Beszerzés: dobragab

A Salmosa az egyik személyes kedvencem, a Razer cég Krait vonalának folytatása, mint kisméretű, háromgombos, minimalista egér. Eléggé könnyű, leginkább claw / fingertip griphez való forma, amely nagyon passzol a fogásomhoz és a low-sens + acceles, flick heavy egérkezelésemhez.

Szívében S3668-as Avago szenzor dobog, némi predicionnel. Sajnos gyárilag a talpai jó minőségűek ugyan, de rendkívül vékonyak, így viszonylag hamar elkopnak (még szövetpadon is), szerencsére azonban a Salmosa-Abyssus kompatibilitásnak (lásd lejjebb) vagy a Hyperglide MX-2 talpak puszta létezésének köszönhetően pótlásuk könnyűnek nevezhető.

Szériajelenség lehet a bal klikk nyüszögő hangja (ismert Razer betegség), de a szétszerelést követően (lásd lejjebb) egy kis műszerolaj közbeiktatásával megszüntethető.
Az enyém is hamar nyüfmákolni kezdett, aztán abbahagyta (nem avatkoztam közbe), mostanában néha egy kicsit csinálja, néha nem.

A birtokomban lévő példány nemrégiben lett 1 éves, ebből eddig 8 és fél hónapot töltött nálam, aktív használat mellett. A gumírozott rész nem hámlik, de azért nem árt néha takarítani, mert jellegéből adódóan ilyen kis apró gumpikban (leginkább a gombokon) gyűjti az elhalt szövetdarabokat.

A talpai ugyan nagyon elkoptak, de kicseréltem őket az Abyssuséval, így most öröm van és bódottá.

Eleinte kisebb problémát okozott, hogy a fogásból (és a tényből, hogy a gombjai teljes egér szélességben terpeszkednek el) eredendően előfodult, hogy véletlenül megnyomtam a jobb klikket (a kezem amúgy is remegős az RSI miatt, szóval valószínűleg ennek ugyancsak volt szerepe a dologban), de ezt mára már nagyjából sikerült kiküszöbölnöm. A klikkek, mentségükre legyen mondva, nagyon érzékenyek, mert akkor is könnyedén regisztrálják az aktuációt, ha teljesen a tövüknél fejtünk ki nyomást.

Hozzátenném még azt is, hogy a gombok fizikai paramétereinek következtében nagyobb rés van a klikkek alsó éle és az egér alsó fele között, ahová könnyedén gyűlnek az apró szennyeződések, szóval itt sem árt néha kitakarítani.

A görgő – csakúgy, mint az Abyssus esetében – nem túl hangos, kellően széles és jól elkülönülő fokozatai vannak.

800 cpi @ 500 Hz-en használom, driver nélkül, MarkC Win7 accelfix-szel.

Létezik egy Pro-gaming Edition / Asian Edition változata is, ami gyakorlatilag megegyezik az eredeti modellel, a különbség csupán annyi, hogy jóval kisebb és könnyebb (laptop egér méretű) és csak a felbontást állító hardveres kapcsolók vannak rajta. eBayről könnyen beszerezhető, gyakorlatilag aprópénzért.

--------------

Az Abyssus a Krait->Salmosa vonal "továbbálmodása" az S3888-as Avago központi szem hadrendbe állításával.
Használata során előfordulhat szövetpadokon jitter. Nem mindegyikre igaz ez, tény, hogy az első generációs darabokra jellemzőbb, azonban a szenzor felbontását 450 cpi-re visszavéve (amúgy is a legjobb
beállítás az egéren IMHO)
jelentősen csökkenthető, hacsak nem teljesen megszüntethető.

Ahogy korábban is írtam, ez NEM MINDEN Abyssusra jellemző. Az viszont igen, hogy a legtöbb nem igazán szereti a QcK padokat, szóval a legbiztosabb választás melléjük egy Razer Mantis / Goliathus (esetleg Everglide Titan) vagy valamilyen műanyag alátét.

A LoD-ja némileg nagyobb, mint a Salmosaé, de a ragasztószalagos trükkel (tapefix) természetesen lehet rajta csökkenteni.

Ha zavar a Razer logó kék fénye, a legbiztosabb módszer a kiiktatására az, ha a kurzorkergető szétszedése után a kis kéttűs csatlakozót lehúzod a NYÁK-ról.

A szétszerelés mind a Salmosa, mind az Abyssus esetében egyszerűnek mondható; mindössze egyetlen csavart kell kiimádkoznunk a furatából, ami az alsó, nagyobb méretű papucs alatt helyezkedik el (csakúgy, mint a Diamondback 3G-nél). Ennek eltávolítása után finom mozdulatokkal szedjük le a felső borítást. Legyünk óvatosak, mert az egerek elülső részén két kis műanyag pöcök ki- és beakasztása szolgálja a rögzítést!

Érdemes még azt is tudni, hogy az Abyssus fizikai szinten kompatibilis a Salmosával, a kettő alsó műanyag része (ebből következően a talpak is) gyakorlatilag ugyanaz, a kábel érelosztása szintúgy azonos, a felső részük keresztben csereberélhető a görgő kis megmachinálását követően.

Megjegyezném még azt is, hogy mind a Salmosa, mind az Abyssus esetében nagyon tudom díjazni a polling rate-et és a felbontást szabályozó, dedikált kapcsolókat, mivel így a drivermentesség egészen új magasságokba emelkedik, és elég csupán egy accelfixet felrakni.

Végszóként még annyit, hogy bár az Abyssus gombkialakításának köszönhetően abszolút nullára redukálódott a néhai, véletlenszerű jobb klikkelésem, az egér tömegközéppontját kicsit furcsának érzem a Salmosához viszonyítva. Ebben közrejátszik valószínűleg az is, hogy egy picivel nehezebb annál, bár még így is a könnyű patkányok családjába tartozik.

Sajnálatosnak tartom, hogy nincs rajta 800 / 900 cpi-s beállítás, mintegy arany középútként a 450 és 1800 között, de azt a tényt méginkább, hogy a hardveres polling rate switch-csel csak 125 és 1000 Hz-et tudunk kapcsolni, 500-at nem; ha erre vágyunk, USB hack segítségével kell ráerőszakolnunk az eszközre ezt az értéket.

A beszerzésükkel vigyázni kell. Az eBayen temérdek Abyssus van, de tudomásom szerint mind hamisítvány. Itthon néhány webshopban még van belőle, és az újabb verzió, az Abyssus 2014 is sok helyen kapható.

Salmosát viszont már csak eBayen kapni, és ami Koreából érkezik, abban meg szabad bízni.

Összességében az én választásom a Salmosa, de ugye, mint ahogy az az egerek esetében lenni szokott, ez egy nagyon szubjektív kijelentés.

  • Nem lehet hozzászólni
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.