2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

MoDaCo ROM telepítése T-Mobile Pulse-ra

Írta: | Kulcsszavak: t-mobile pulse modaco custom rom howto

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Hosszú idő után végre beadtam a derekamat és feltettem a MoDaCo-n Paul által fejlesztett ROM-ot a Pulse-omra, amelyet oly sokan dícsérnek netszerte. Gondoltam összeszedem a tapasztalataimat, hátha más is fel szeretné tenni de még sosem csinált ilyet és szeretné redukálni a lehetséges hibákat amennyire lehet. A sebesség különbség ugyanis nagyon látványos (igaz én eddig csak a Vanilla ROM-ot telepítettem fel a telefonra), tehát van miért pedálozni.

Előre le szeretném szögezni hogy az alábbi művelet elvégzése a garancia azonnali elvesztésével jár! Ha később szervizelni szeretnéd a telefont, az egyedi ROM nyomait szinte biztosan el kell majd tüntetned, vagy úgy hogy visszaflash-eled a gyári ROM-ot a T-Mobile oldaláról és megbizonyosodsz hogy eltűnt minden módosítás (recovery image is), vagy a hamarosan leírásra kerülő nandroid backup által készített biztonsági mentést állítod vissza. Nem vállalok felelősséget bármi nemű kárért ami a módosítás leírásom alapján történő telepítésével keletkezhet, csak saját felelősségedre folytasd! Az alábbi módosítást semmiféleképpen sem támogatja a T-Mobile! A ROM telepítésével nem válik függetlenné a telefon és ingyen telefonálni sem tudsz majd. Úgyhogy aki ezt várta volna, hoppon marad :U

Fogalmak
Mielőtt belekezdenénk, nem árt ha tisztában vagyunk kicsit a Pulse-on található rendszer működésével (az itt következők összegyűjtésében sokat segítettek Karma útmutatásai, köszönöm neki). (Aki mégsem kíváncsi a rizsára, ugorhat a gomb kombinációk részhez. :U )

Az Android boot folyamatáról vázlatos leírást találhattok itt: [link]

Mint látható a telefon indítása a Boot ROM-ban kezdődik, ez az a terület amelyet jelen írásunkban nem érintünk. Itt a hardverhez szorosan kötődő kezdeti inicializációs kód található. Miután túlléptünk a Boot ROM-on, az átadja a vezérlést a bootloader-nek, amely egy dedikált kódterület a telefon memóriájában. A bootloader feladata hogy előkészítse a terepet a Linux kernel számára, illetve felparaméterezze azt az indításhoz. Amint ezzel végzett átadja a futást a kernel-nek amely elindítja a megszakítás kezelést, cache-elést, létrehozza a virtuális memóriát, stb. és elindítja az init processzust amely aztán sorban beüzemel minden szolgáltatást, köztük a Dalvik virtuális gépet, és a rendszer szervert amely elindít minden Java kódterületen található szolgáltatást és ennek eredményeképp feláll az Android operációs rendszer.

Az Android rendszer ezen túl rendelkezik még egy úgynevezett recovery partícióval, amely nevéből adódóan helyreállítási/szervizelési feladatokhoz tartalmaz indítható rendszer képet. Amikor a recovery mód indításához szükéges gombokat nyomvatartjuk, a bootloader a fő ROM terület helyett a recovery-nek adja át a futást.

Létezik még egy speciális mód, ez az úgynevezett fastboot, amely a bootloader-en belül található. Amikor fastboot módban vagyunk (megint csak külön gomb kombinációval indíthatjuk így a telefont), akkor a telefon még semelyik képfájlt nem töltötte be; USB kábelen át a számítógépről adhatunk ki neki parancsokat a fastboot protokollt támogató kliensekről. Pl.: flash-eld fel ezt a képfájlt a recovery területre, indulj újra, stb. Egészen addig amíg a fastboot elindítható, a telefon helyreállítható marad.

Érdemes még megemlíteni az adb-t, amely az Android SDK-ban található debugger felület. Ennek segítségével a csatlakoztatott (vagy SDK-ban található virtuális) Android eszközön tudunk különböző dolgokat elvégezni (pl. terminált tudunk nyitni rá és parancsokat kiadni, vagy a gépről fájlokat feltölteni/fogadni a telefonra/ról, programfájlokat telepíteni). Az adb nem azonos a fastboot-al kommunikálni képes programmal! Az adb a futó Android rendszer aló érhető el, ha a Settings-ben engedélyeztük az USB debugging lehetőséget. Az adb-vel elérhető műveletekről bővebben itt olvashattok: [link]

Az Android rendszerben találhatók még speciális ROM területek az adatoknak (telepített programok is itt vannak) illetve cache-nek. Ezeket az egyedi ROM telepítésekor törölnünk kell, tehát ilyenkor az eddig telepített programok és beállítások el fognak veszni. Erre azért van szükség, mert egyébként az új rendszerbeli programok összeakadhatnak a régi beállításokkal.

Ami még a custom ROM végett szóba fog kerülni:
- App2SD: alap esetben minden telepített program a telefon belső memóriájára kerül, ezt a gyári ROM-al semmiképpen nem tudjuk megváltoztatni. Mivel a belső memória data területét egyszerű eszközökkel nem lehet elérni, a Google ezzel meg tudja akadályozni a programok illegális lemásolásának lehetőségét az eszközről. A Pulse memóriája azonban eléggé "sovány", meglehetősen gyorsan be lehet lakni. A Google ugyan tett ígéretet hogy dolgoznak egy SD kártyára kerülő titkosított képfájl kidolgozásán amelyet majd lehet alkalmazások memóriakártyára telepítésére használni, ám erre még az Eclair esetében sem került sor, másrészt a titkosításhoz hardveres támogatás kellene hogy az ésszerű sebességgel működjön. Ez pedig a már kint lévő eszközökben nyílván nincs meg. Az App2SD úgy kerüli meg ezt a problémát, hogy az SD kártyán létrehozott ext partíciót képes felcsatolni a rendszer fájlrendszerbe és így az ott található programok ugyanúgy elérhetőek mint ha azok belső memóriában lennének. Az App2SD első indításakor amikor megtalálja az ext partíciót automatikusan ki is mozgatja a programokat a belső memóriáról a memóriakártyára. (a partíció létrehozását érinteni fogom később)
- nandroid: külsősök által készített rendszer program, amely segítségével az SD kártyára menthetjük a telefon teljes ROM tartalmát az összes partíciót beleértve, majd azt később innen vissza is állíthatjuk. Része az említésre kerülő Amon RA recovery-nek.

Gomb kombinációk
A telefont az egyes állapotokba az alábbi módon tudjuk indítani. Mindegyik esetben a mobilnak kikapcsolt állapotban kell lennie, illetve az USB kábelt is ki kell húznunk mert a tápfeszültség hatására a telefon automatikusan bekapcsol.
- Hangerő le + piros letevő gomb + bekapcsoló gomb nyomva tartására: Fastboot mód. Ekkor egy kék alapon fehér feliratokkal tarkított képernyőt kapunk Fastboot szöveggel illetve a telefon néhány adatával. Ha idáig eljutottunk csatlakoztathatjuk a kábelt és elkezdhetünk a telefonnak parancsokat kiadni a fastboot protokollon. A fastboot módról itt látható egy fotó: [link]
- Menü + piros letevő gomb + bekapcsoló gomb nyomva tartására: Recovery terület indítása. Ez a gombkombináció csak a decemberi patch telepítése után érhető el (az új MoDaCo ROM-okhoz feltétel is hogy ez fent legyen, így hamarosan érintjük). Az alap eszközön itt nem találunk semmi hasznos funkciót. (épp ezért is fogjuk lecserélni :) )
- Hangerő fel + piros letevő gomb + bekapcsoló gomb nyomva tartására: Megkezdődik a memória kártya dload mappájában lévő gyári ROM fájl telepítése. Ugyanaz mintha az Android menü > Settings > SD card & phone storage > Upgrade opciójára böktünk volna.

Előkészületek
Ahhoz hogy a telefonnal bármilyen módon is kommunikálni tudjunk a PC-ről, előbb telepíteni kell a driver-eit. Nem elegendő tehát ha eltávolítható tárként látszik az SD kártya tartalma.

- Windows: telepítsük a kapott CD-n található PC Suite-ot, amely automatikusan felrakja a driver-eket. Ha később nem akarjuk végigdarálni magunkat ezen a folyamaton, érdemes a Program Files-ból kimásolni a drivers mappát és kézzel telepíteni a driver-t.
- Linux (Ubuntu 9.10-t feltételezve): lépjünk át super user módba, majd hozzuk létre az alábbi elérési útvonalon található fájlt:

/etc/udev/rules.d/51-android.rules

Ezután nyissuk meg azt szerkesztésre és szúrjuk bele az alábbi sort:

SUBSYSTEM=="usb", SYSFS{idVendor}=="12d1", MODE="0666", OWNER="linux_felhasznaloi_neved"

Ez után indítsuk újra az udev szervert:

service udev restart

Végül indítsuk el az adb szervert (én türelmetlen voltam és elindítottam korábban, ekkor szükséges hogy leállítsd kill-el) root felhasználóként onnan ahová feltettük (pl. a később részletezésre kerülő Amon RA recovery csomagban is benne van adb-linux néven a bináris)!

adb-linux kill-server
adb-linux start-server

-1. lépés: Decemberi frissítés telepítése
Ha eddig elolvastad, valószínűleg a legfrissebb MoDaCo ROM-ot szeretnéd telepíteni, ehhez pedig előfeltétel hogy fent legyen a telefonon a T-Mobile által decemberben kiadott patch. Ezt abban az esetben is javaslom telepítésre, ha nem akarunk főzött ROM-ot feltenni, javít a sebességen, megjavul a kamera kezelés amely leginkább a vonalkód olvasó programokkal okoz problémát, illetve javul a hangminőség is. A telepítés részletes leírása magyarul: [link]

0. lépés: az olyan paranoiásoknak mint én
Mint említettem a recovery terülten található gyári program számunkra nem valami hasznos, így ezt első lépésben sebtiben le is cseréljük egy nagyon hasznos eszközre, amelyet eredetileg Amon RA a HTC G1-re készített el, de Paul-al közreműködve átportolták a Pulse-ra is. Ez lényegében egy interaktív menü, amelyből számos dolgot el tudunk végezni, úgy mint például a MoDaCo ROM-ok telepítése (nem elhanyagolandó :D ), cache és data terület formázása, nandroid restore és backup, SD kártya tartalmának elérhetővé tétele a gép számára, SD kártya újra particionálása App2SD-hez stb. Részletesen erre: [link] Letölteni is itt lehet az első post-ban.

Az eredeti leírás a recovery partíció felülírásával kezdene, ám ekkor a nandroid backup már nem tudná lementeni a gyári recovery partíciót. Aki fontosnak érzi hogy ez megmaradjon, az Amon RA recovery letöltése után ne indítsa el a bat/sh fájlt, hanem adja ki parancssorból azt az utasítást (miközben a telefon fastboot módban van!) amiben a 'flash recovery' helyett csak a 'boot' szót használjuk. Tehát pl. Windows-on:

fastboot-windows.exe boot recovery-RA-pulse-v1.5.2.img

A különbség az, hogy míg a flash hatására ez a képfájl tényleg felíródik a telefonra, addig itt csak a gép átküldi a telefon memóriájába a képfájlt és a fastboot átadja neki a futást. Tehát a ROM tartalma nem módosul. A menüben ezután választhatjuk a Backup/Restore > nand backup opciót. Ekkor már csak a zöld hívás indító gombot kell megnyomni és elkezdődik a ROM fájl lementése az SD kártya nandroid mappájába. Ha végeztünk, jöhet egy reboot a főmenüjéből. Miután újraindult a telefon, mentsük le a gépünkre az SD kártya nandroid mappáját és tegyük el valami biztos helyre.

1. lépés: MoDaCo ROM felmásolása az SD kártyára
Az írás pillanatában a legfrissebb változat az 1.7-es. Kétfajta MCR (MoDaCo Custom ROM) érhető el: [U8230 Vanilla stílusú] és a [Gyári T-Mobile stílusú]. Az előbbi a nyers Android felületet adja, mindenféle T-Mobile brand-elt módosítás nélkül, míg az utóbbi a gyári T-Mobile-os kezelőfelületet tartalmazza, viszont mögötte ugyanúgy megvannak a módosítások mint a másik ROM esetében. Ha a leggyorsabb ROM a cél, célszerű a Vanilla ROM-ot választani.

Miután letöltöttük a main ROM-ot, másoljuk a zip-et az SD kártya gyökerébe.

2 lépés: Amon RA recovery telepítése
Töltsük le a recovery-t tartalmazó zip-et a 0. lépésben található linkről (ha még nem tettük meg), majd kapcsoljuk ki a telefont és indítsuk el fastboot módban (lásd fent a billentyű kombinációknál). Csatlakoztassuk a mobilt az USB kábellel a gépre, és indítsuk el a recovery mappájában található bat/sh fájlt (Windows/Linux esetén). Ha mindent jól csináltunk a telefon képernyőjén a writting 'recovery'.. OKAY felírat jelenik meg. Ez után indítsuk újra a telefont. Én ehhez a csomagban lévő fastboot programnak adtam ki parancssorból a reboot paramétert. Pl. Windows-on:

fastboot-windows.exe reboot

3 lépés: Wipe és fő ROM telepítése
Miután a telefon megint elindult, kapcsoljuk ki ismét és most tegyük recovery módba (megint csak fent találod a szükséges kombinációt). Ha mindent jól csináltál az Amon RA recovery menüjével találod szemben magadat. Ha extra paranoid vagy itt még nyomhatsz megint egy Backup-ot ahogyan azt a 0. lépésben is leírtam.

Az első lépés a data és cache partíciók formázása. Ehhez válaszd a Wipe > Wipe data/factory reset opciót. Ez mint említettem törli az összes beállítást és telepített programot a telefonról! (olyan mint ha egy factory reset-et kérnél)

Jöhet az egyedi ROM telepítése, a főmenüből bökj a Flash zip from sdcard menüpontra, majd a megjelenő listában válaszd ki a felmásolt egyedi ROM-ot tartalmazó zip-et. Egy viszonylag hosszadalmas ellenőrzés után kezdetét veszi a ROM telepítése. Ha végzett megint visszakapod a menüt.

Ezzel meg is lennénk, válaszd a főmenüből a reboot-ot.

4 lépés: Rendszer beállítása
A közvetlen ezután következő indítás néhány másodperc után magától újraindítja ismét a telefont. Ezután egy néhány percig tartó önkonfigurálási folyamat következik, végül megkapod a billentyűzár képernyőt francia feliratokkal. Bökjük fel a bogyót majd menjünk a beállítások közé és állítsuk vissza a nyelvet angolra. (Settings > Locale & Text > Select Locale > English vagy ha francia nyelven jelenne meg Parametres > Par. regionaux et texte > Lange et region > Anglais) Ezután indítsuk újra a telefont hogy a beállítások érvénybe lépjenek.

A ROM nálam automatikusan letöltötte az APN beállításokat a T-Mobile magyar hálózatához így ezt a lépést át is ugorhatjuk, a többi beállítást (időzóna, dátum formátum, hálózati beállítások, stb.) nyugodtan elvégezhetjük ebben a lépésben.

A következő lépés előtt érdemes megnézni a belső memória állapotát, mennyi helyünk áll még rendelkezésre.

5 lépés: SD kártya particionálása
Mielőtt rátérnénk a végső lépésre, mentsünk le mindent az SD kártyáról ugyanis a következő művelet mindent törölni fog róla.

Kapcsoljuk ki a telefont, majd ismét indítsuk el recovery módban. Az Amon RA menüjéből válasszuk a Partition sdcard > Partition SD menüpontot. A script sorban meg fogja tőlünk kérdezni az egyes területek méreteit, ezt a hangerő fel-le vagy a pöcök görgetésével tudjuk léptetni. Fontos! A swap területet kapcsoljuk ki (0 méretű legyen), egyébként az App2SD nem fog működni. Az ext területet (ahová a programok kerülnek majd) mindenki egyéni ízlése szerint állítsa be a memóriakártyából feláldozható méret függvényében. A fennmaradó területet a program automatikusan FAT-nak formázza és ez lesz az a memóriakártya terület amivel eddig is gazdálkodhattunk. Ha végeztünk engedélyezzük a műveletet a zöld gombbal. Mikor végzett, indítsuk újra a telefont. Az első indításkor a ROM ki fogja helyezni a programokat az ext partícióra, ennek sikerességét a belső memória felszabadulásával lehet ellenőrizni a legkönnyebben.

Kész is vagyunk, lehet próbálgatni mindenfélét. :)

Ismert hibák
- Az 1.7-es ROM-ban nem működik helyesen az ext partíció automatikus javítása induláskor, így ha újraindítod a telefont miután az ext partíciót is használatba vette az App2SD, nem tudsz telepíteni programokat a Market-ből. Kétféle javítás van erre: nem kapcsolod ki a telefont (ki gondolta volna :D) avagy ha ez mégis muszáj, akkor lépj be recovery módba és válaszd a Partition sdcard > Repair SD:ext opciót, amely elvégzi manuálisan a szükséges javításokat az ext fájlrendszeren. A hiba javítását egyébként az 1.8-as verzióra ígéri Paul.

Fokozottan ügyeljünk arra hogy menet közben ne kapjuk ki az SD kártyát a telefonból, mert az App2SD partíció eltűnésével a telefon igen nagy valószínűségével teljesen lefagy.

GYIK
(*) Mi az a root-olás? Szükséges-e ez ahhoz hogy tudjam telepíteni az egyedi ROM-ot?
(-) A root-olás célja hogy az eszközön futó Linux felett rendszergazdai jogokat szerezzünk. Alap esetben normál felhasználó fiók jogosultságával tudunk műveleteket végezni a telefonon. Ez kizárja az olyan rendszer közeli módosításokat igénylő programok használhatóságát mint pl. a mobilinternet továbbosztását WiFi-n biztosító alkalmazás. A root-olást a gyári ROM-ok valamelyikén szokták elvégezni, az egyedi ROM-ok (pl. a MCR is) alapból így kerülnek telepítésre, tehát utólag nem kell root-olni. A MoDaCo egyedi ROM-ok telepítéséhez nem kell előre root-olni a gyári ROM-ot.

További hasznos linkek
- [Ha végtelenítve újraindulna a telefon..]
- [T-Mobile Pulse alfórum a MoDaCo-n]
- [T-Mobile Pulse Wiki a MoDaCo-n, sok hasznos infóval összegyűjtve]

Ha hasznosnak véled a ROM-ot, regisztrálj a MoDaCo-n Ad-free vagy premium fiókra és ezzel támogasd Paul munkáját. :K

Hozzászólások

(#1) CoolBoy323


CoolBoy323
nagyúr

:R :C

ez az én kreálmányom, remélem nem baj, h beraktam ide, hátha ez is segít a sorstársaknak :)

1.: decemberi updatet rakd fel a magyar t oldaláról
2.: backupolj amit akarsz
3.: a modaco oldaláról szedd le a romot amit fel akarsz rakni! (én az 1.7 vanilla romot javaslom) http://android.modaco.com/content/t-mobile-pulse-pulse-modaco-com/296925/11-jan-1-7-modaco-custom-rom-u8230-vanilla-style/
4.: ha ezt választod, töltsd le, és másold a kártyád gyökerébe, majd kelleni fog!
5.: ahhoz, h fel tudj tenni egy romot, az amon ra recoveryt fel kell tenned, ez cseréli le a gyári, fos recoveryt http://dc160.4shared.com/download/210601977/86a8349b/152-pulse-amonrarecoveryezajoo.rar
6.: h ezt fel tudd tenni a telódra, látnia kell a gépednek a telót! (gyári cdn lévő drivereket rakd fel!)
7: telót kikapcs, és bekapcsolod úgy, h piros hang le bekapcs, majd rádugod a gépre
8.: install-recovery-windows fájlt lefuttatod (ezt töltötted le amon ra recoveryként...) ekkor települ az új recovery. ha kész, kiírja teló h OK.
9: vedd ki az akksit, húzd le a gépről
10: úgy kapcsolod be a telót, h menü piros bekapcs
11: itt csinálj egy nandroid backupot, aztán érdemes particionálni a kártyát, úgy h ext partíció legyen (oda települnek majd a progik) de más ne legyen (még vmilyet felajánl, de annak értékét állítsd 0ra)
12: wipe menü, itt mindegyiket futtasd le
13: ha particionáltad a kártyát, rakd fel vissza a kártyára a 4. pontban írt romot
14: a recovery menüben katt a flash zip to sdcard menüre, és ekkor települ az új rom!
15.: reboot, és voálá

[ Szerkesztve ]

(#2) DarkByte válasza CoolBoy323 (#1) üzenetére


DarkByte
addikt

Természetesen nem zavar. Az olvasó majd dönt melyik alapján végzi el a telepítést :)

(#3) m0rd0k


m0rd0k
senior tag

köszi,ez hasznos leírás,sokaknak jóljön,többek között nekem is 1-2 hét múlva.

Minden szinten,szinte minden.

(#4) Dare2Live


Dare2Live
nagyúr

ami engem érdekelne az a mi változott a frissitett Ts romhoz képest, gyorsabb lett, stabilabb....?

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#5) DarkByte válasza Dare2Live (#4) üzenetére


DarkByte
addikt

Gyorsabb lett, érezhetően. Zene lejátszó például nálam lépten nyomon elkezdett laggolni a gyári ROM-al ha mondjuk Market-ről elkezdtem telepíteni közben, vagy a beépített böngészővel tallózni. Itt gyakorlatilag semmi ilyen nincs. Akkor ugye a Mobilarénás tesztben is benne van a főképernyőre másodpercekig visszalépés, eddig ez sem jelentkezett ezzel a ROM-al. A másik ugye az App2SD, nincs most már a ~60MB-os limit amire programokat telepíthetsz. Illetve van még jópár egyéb optimalizáció és kiegészítő cumó ami bekerült a ROM-al: [link] Na meg nekem a T-Mobile-os színektől már herótom volt, arról nem is beszélve hogy a gyári dashboard felesen ette a memóriát mert sosem azt a nézetet használtam. A Vanilla ROM-al kaptam egy alap Android-ot ami nem eszi felesen az erőforrásokat.

Persze ez innen már egyéni preferencia kérdése hogy fontos-e. Én nem ezért raktam fel a ROM-ot elsősorban, hanem mert reméltem ez megjavul: [link] De már amúgy is szemeztem vele, mert idegesített a lomhasága a mobilnak olykor. Nem bántam meg eddig :)

[ Szerkesztve ]

(#6) pockalap


pockalap
csendes tag

Nagyon jó cikk, grat hozzá! Esetleg még annyival lehetne kiegészíteni, hogy mi a pontos teendő ha gebasz van és szervízbe kell vinni a telót. Tehát a teljes gyári állapot visszaállítása hogyan történik.

(#7) DarkByte válasza pockalap (#6) üzenetére


DarkByte
addikt

Mivel ezt még nem próbáltam ki így elméletben a következőt kell tenni:
- T-Mobile oldaláról a december update-et leszedni (-1. pontban leírva).
- Fel kell dobni a képfájlt az SD kártyára a dload mappába ahogyan az oldalon le van írva
- Telefont kikapcsolod, majd hangerő fel + piros letevő gomb + power gomb és visszarakja a gyári ROM-ot. (Esetleg egy Wipe-ot érdemes megcsinálni az Amon-al recovery módban még ez előtt közvetlen).
- Visszakapod azt az állapotot mint amikor megvetted a telefont.

Akik csináltak már ilyet esetleg leírhatnák pontosan a lépéseket, mert ez csak a saját kikövetkeztetésem, nem 100% hogy jó is így.

[ Szerkesztve ]

(#8) CoolBoy323 válasza DarkByte (#7) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

t-s rom fel az sd-re, menüből update, és kész...

eltűnik minden romolás, rootolás nyoma :)

nekem is meg kellett csinálnom, hisz szervízben van most a kicsikém, és működött a visszaállítás lazán :)

(#9) DarkByte válasza CoolBoy323 (#8) üzenetére


DarkByte
addikt

Köszi, akkor még egyszerűbb mint gondoltam. :)

(#10) pockalap


pockalap
csendes tag

Kösz srácok! Így már tiszta minden :R

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.