2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Mért szívatjuk saját magunkat?

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Egyelőre nem tudom az okát. Majd talán valaki felvilágosít.

Nemrég néztem a Légkatasztrófák c. sorozat Halálos Siklás c. részét. A lényeg mindössze annyi, hogy a felszállás előtt, a pilóták megadják a gép súlyához mérten szükséges benzin mennyiség térfogatát. Aztán a földi személyzet ezt a mennyiséget számítja át súly (tömeg)-re és azt a bizonyos tömegű üzemanyagot tankolják bele a gépbe.

Namármost ezen a gépen megadták a pilóták a mennyiséget ami 22.300Kg-nak felet meg. Na de a földi személyzet fontba váltotta át. Ami 0,45Kg. Vagyis a gépbe a szükséges mennyiség felét töltötték. Ennek köszönhetően a gép valahol 10km magasságban kifogyott a benzinből. Persze a dolog megelőzhető lett volna ha a gépen működik a digitális üzemanyagszint kijelző. De az épp meghibásodott. A fedélzeti számítógépbe pedig a pilóták az általuk megadott mennyiséget táplálták, így ők se vették észre, hogy kevesebb a benya (kerozin), mint amennyi kellett volna.
Szóval hibák összessége vezetett a (majdnem) katasztrófához. De akkor is dühítő.

Értem én, hogy régen ahány állam annyiféle mértékegység. De az egész katasztrófa megelőzhető lett volna annyival, hogy mindenki egységes mértékegységet használ. Ennyire egyszerű. De nem. Még ma is a világ különböző pontjain különböző mértékegységet használnak pl a tömeg illetve hosszúság, de gondolom még sok más érték megadására. Miért? Mért teremtünk saját magunknak egy újabb bábeli zűrzavart?

Gyorsba utána néztem a wikipédián. A tömeg mérésére - meghatározására - legalább 10-15 különböző mértékegységet találtam. Ugye kezdve a kilogrammtól (ami SI), egészen a fonton át az unciáig. De vannak sokkal durvábbak, ezek csak az ismertebbek. Mindegyikük átváltása SI mértékrendszerre sok sok tizedesjegyet igényel. Így fejben, egyszerűen, gyorsan nem lehet pontos átváltást eszközölni.
Mi szükség van fél oldalnyi mértékegységre a tömeg vagy a hossz esetében, amikor adott egy SI mértékrendszer, ami nemzetközileg elfogadott. Tömeg Kg-ban a hosszúság méterben (stb) megvan adva.
Mért szopatják az emberek saját magukat azzal, hogy a Föld különböző pontjain más mértékegységet használnak ugyanarra az egységre.

Mert az rendben van, hogy a csillagászat bevezette a fényévet. Okés, hiszen akkora méretekről beszélünk, ami itt Földi mértékegységgel nézve értelmetlen és használhatatlan. Ugye 1 fényév ~ 9460 milliárd km. Na de olyan esetben, mint a font ami 453gramm vagy az uncia ami 31 gramm mért lenne olyan nehéz grammban kifejezni?
De beszélhetünk a hosszúságról is. Például csak lábból (foot) hétfélét találtam a wikipédián. De ott van pl a yard ami már majdnem egy egész méter, pontosan 0,914 méter. Most kinek fájna az, ha ezentúl méterben számolnák? Egy idő után úgyis megszokja az ember. De ugyanez elmondható a területre, sebességre stb...
Engem végül is nem is az zavar, hogy melyiket használják az emberek. Bánom is én melyiket használják, csak lenne már egységes!
És innen nézve röhej, hogy majdnem száz ember halálához vezetett (mert végül is megmenekültek) többek között az, hogy egyik fél Kg helyett fontban számítottak valamit.

Hozzászólások

(#1) lapa


lapa
veterán

persze napirégész, de ez kb. 23 ponton nem történhetett volna meg. nem tudom leírni szakszerűen, de ha kell meg tudom kérdezni ki hányszor hibázott bődületeset, ha tényleg ez lett (a folyamatok, az ellenőrző rutinok mind szabványosak, mértékegységre is).

amúgy meg katasztrófa az egész, dátumokkal dettó. mert a sima fordított módszer még csak hagyján, de az us még a nap / hónapot is keveri. még számítógépes adatátvitelekben is bődületes hibákat okoz. nem beszélve arról, mikor két betűvel adják meg az évet is, és tippelhetsz mikor jár le a cucc. mert ipari termékeken nem jellemző, hogy kiírnák hogyan dekódolható az adott dátum.

+1: mikor német kollégáknak megemlítettem, hogy még a számokat is összevissza írják csak pilláztak, nem is értették. aztán levezettem nekik, hogy náluk az ötvennégy az négy meg ötven. rendesen ledöbbentek, hogy jé, tényleg.

amúgy meg semmi remény, ez a kupleráj fog maradni még egy jó ideig.

amúgy ha jól tudom az SI alapja egy franciaországi vasdarab (etalon), angolszászok részéről nemigen mérvadó.

[ Szerkesztve ]

(#2) Dany007 válasza lapa (#1) üzenetére


Dany007
veterán

De, pedig megtörtént. Igaz nem csak egyetlen hiba folytán, hanem kettő kellett hozzá.
Nagyon durva.
Örülök hogy nem csak engem idegesít ez az egész. És tényleg nem értem miért van ez még ma is! Bár a bejegyzésben mindent leírtam amit erről gondolok, érteni továbbra sem értem. Max az emberi butaság lehet az oka.

Van az SI rendszer, ami nemzetközileg elfogadott. Akkor miért nem azt, és csakis azt használjuk az egész világon? Mert alapesetben - ahogy te is írtad - ez kellemetlenséget, idegeskedést meg egy kis számolást eredményez nekünk. Na de a fenti esetben majdnem 100 ember halálához vezetett ez a kis kavarodás.

szerk.: a wiki szerint az SI-t 1960-ban nemzetközi konferencián fogadták el. Az a nemzetközi szabvány. Akkor miért kell még mindig a súlyt fontban számolni valahol, mikor ott az elfogadott Kg.
Ugyanez a hosszúsággal. Ott a méter. Akkor miért használják még mindig pl a TV-knél telefonoknál az inchet? Olyan nehéz lenne egységesíteni? Azt mondani, hogy nem 42 colos a Tv hanem 107centis?

[ Szerkesztve ]

(#3) sztanozs


sztanozs
veterán

Miért van a világon többszáz nyelv... Miért nem mindenki magyarul beszél? :U

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#4) mephi666 válasza Dany007 (#2) üzenetére


mephi666
nagyúr

az a baj, hogy simán megeshet, hogy egymás után több ember is elnéz valamit és hiába számolnának mind SI-ben, akkor is lehet baj, csak más miatt... épp most saját példa: januárban bevételeztem árut, a rendelésen volt ugyanarra a méretre 2 minőség, véletlenül rávettem a rosszra... (pár számban különbözik csak a kettő) a kolléga, aki utánam átnézi a szállítót/bevétjegyet, nem vette észre... a központban meg amikor megkapják rá a számlát, megint átnézik, hogy stimmel-e minden és nekik sem tűnt fel... aztán augusztusban kiment ez a termék egy céghez (vaslemezbe bele van ütve a minőség) és nálunk sem vette észre senki a kiadásnál, a másik cégnél pedig nem tűnt fel átvételnél... 1hete fel akarták használni és akkor esett le nekik, amikor jobban megnézték, hogy nem stimmel a minőség :B szerencsére nem lett belőle semmi gond ...itt legalább 5ember nézte be a dolgot, mellékesen időszakosan leltár van nálunk és akkor is átsiklott mindenki fölötte

ahol emberek dolgoznak, ott mindig megvan a hibázás lehetősége... ha pedig netán egyszerre több kis hiba is összejön (amire egyesével is alig van esély), akár katasztrófához is vezethet

[ Szerkesztve ]

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#5) Viszlát


Viszlát
addikt

Azért itt a probléma nem a különböző mértékegységekkel volt szerintem, annyira nem bonyolult dolgok ezek, szimplán csak könnyelműek voltak.

Lassan fél éve, hogy kint élek, de az engem érintő dolgokat pikk-pakk megtanultam. Persze az én esetemben ezek ritkán kritikus jelentőségűek, de tisztában vagyok vele, hogy 1,6-tal szorzom a mérföldet, a font meg nagyjából a fele a kg-nak és így tovább. Ha nekem ez nem gond, akkor nehogymár olyan szinten mint a repülés ez problémát okozzon. Simán csak elszarták...

Szerk: persze azzal egyetértek, hogy miért is ne egyszerűsítsük le a dolgokat, csak nem látom át teljesen az átállás követelményeit, következményeit, de van egy olyan sejtésem, hogy ha olyan egyszerű lenne ez az egész akkor már rég megcsinálták volna.

[ Szerkesztve ]

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#6) Dany007 válasza mephi666 (#4) üzenetére


Dany007
veterán

Az világos. De mégis csak egy hibázási lehetőséggel kevesebb! Egy ilyen repülőgép esetében az meg életeket menthet.

Látszik, itt is a digitális mérő volt hibás + hibásan váltották át a mennyiséget. Ha bármelyik hibát elkerülték volna már nem történik tragédia. Ergo itt elég lett volna ha nincs átváltási mizéria.

@sztanozs:

A kettőnek semmi köze egymáshoz. Ég és Föld megtanulni egy új nyelvet és átállni egy amúgy már 50 éve elfogadott nemzetközi mértékegységre. :U

@Viszlát: El hát. Én is simán átváltom. Nem gond. Plusz 2 másodperc az egész. De akkor is - a repülő esetében - egy plusz kockázati tényezőt jelentett.
Sőt, legalább akkor a repüléssel kapcsolatos dolgokat egységesíthetnék. Mert az is röhej, hogy a pilóta Kg-ban számol, a tankoló személyzet meg fontban... :U Ez teljesen fölöslegesen egy plusz kockázatot tesz az egyenletbe. És persze mivel emberekről van szó, mindenki hibázhat. Világos. De ha ilyen apróságon múlik, akkor miért nem szüntetik meg?

[ Szerkesztve ]

(#7) sztanozs válasza Dany007 (#6) üzenetére


sztanozs
veterán

A kultúra a nyelv és a mértékegységek összefüggnek. Nálunk is néhány éve még öl és négyszögöl volt a területmérték földmérésnél, és még mindig lóerőben tartjuk nyilván inkább motorteljesítményt... A mértékegységeket elvenni egy oszágtól olyan, mint a kultúra egy részét elvenni. De ugyanilyen a jobbra-ballra tarts is.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#8) S-Attila


S-Attila
aktív tag

"Szivatjuk" ⇒ Szívatjuk

valamint:

"1 fényév ~ 9.460 milliárd km."

Szerintem a magyar nyelvben nem használható a pont a helyi értékek elválasztására.

[ Szerkesztve ]

(#9) Dany007 válasza sztanozs (#7) üzenetére


Dany007
veterán

Igen, de van aminél a józan ész felülírja a maradi, hagyományokon alapuló gondolkodásmódot.
Pl nem égetünk máglyán boszorkányokat, pedig annak is volt múltja szépen.

Engem az autóknál a lóerő / Kw váltás sem érdekel, csak legyen egy egység. Egyébként összességében egy ország kultúrájába szerintem töredék szinten számít bele az adott mértékegység. Egy kicsit több haszna lenne egy egységesítésnek, minthogy ilyeneken akadjunk fenn. A jobbra- balra tartás is egy orbitális hülyeség. Van 1-2 ország a világ ~ kb 220 országából, ahol balra tarts van a jobbra helyett. Van értelme? Ugyanmár... Csak plusz nehézséget okoz az embereknek.
Az egész globalizált világnak az lenne az egyik előnye a kevés(!) közül, hogy ilyenekkel elvileg nem kéne szopatnunk saját magunkat.

@S-Attila: javítva, de a 9000 milliárdos részt meghagytam. Ha vesszőt teszek, akkor az úgy tűnik mintha tizedes lenne. Esetleg szóközt tehetnék, de az meg nem tetszik stilisztikailag. A 9.000 - mint kilencezer. Lehet, hogy a szóköz lenne a helyes nyelvtanilag. =/

[ Szerkesztve ]

(#10) S-Attila válasza Dany007 (#9) üzenetére


S-Attila
aktív tag

9,46 billió? :)

[ Szerkesztve ]

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.