Ki ne hallott volna a virtuális valóságról, más néven VR-ről. Mostanában a csapból is ez folyik, ilyen VR játék megjelenés, olyan VR játék megjelenés, VR szemüveg ajándékba a drágább telefonokhoz, xy gyártó is saját VR szemüvege készít...
Aki ide kattintott, valószínűleg tisztában van a virtuális valóság jelentésével, így ezt nem taglalnám. Viszont még a nagy hype előtt már bőven érdekel a dolog, csak drágálltam. Mivel a virtuális mozgóképhez bivaly számítógép kell, így hamar a vásárlórétegen kívül találtam magam, lévén a gépemben van egy kétmagos proci...tovább nem is írom. Na de van ez az okosság telefonokhoz is, nem túl drága, a Google pedig megadta a kezdő lökést a Cardboard bejelentésével. A Cardboard egy olyan VR szemüveget takar, ami papírból! készül és a hardvert maga a telefonunk adja. Elsőre nagyon bazári megoldásnak hallatszik a dolog (másodjára is...), viszont működik. Meglepő, de működik.
Az írás főszereplőjét kínai barátainktól rendeltem, nem egészen 473 forintért. Nem elírás, még ötszáz magyar forintot sem kóstált a dolog.
Miután megjött, kaptam vele egy kis fejvakarást is, mert nekünk kell összerakni a dolgot, de ahhoz nincs leírás. Szerencsére kiderült, hogy faék egyszerűségű a dolog, csak öt percig éreztem magam elveszetten. Egyedüli nehézséget a lencsék berakása okozott, nem tudtam hogyan tegyem be őket. Mert az egyik oldaluk domború, a másik lapos. Aztán józan paraszti ésszel úgy döntöttem, hogy a lapos oldala néz felém, a domború pedig a telefon felé. Igen, így a logikus, nekem valamiért mégsem esett le egyből.
Hozzáteszem YouTube-on kismillió videó van róla, hogyan szereljük össze.
Összerakás után a telóra le is kaptam gyorsan pár darab VR alkalmazást és jött a feketeleves. Nincs a telómban giroszkóp. Enélkül pedig a VR alkalmazások nem követik a fejmozgásunkat, pedig valahol ez az egész lényege. Kicsit itt megsemmisülve éreztem magam, de majd kipróbálom valamelyik haver telójával, gondoltam.
Ám addig sem adtam fel. Tesztelgettem az alkalmazásokat, keresgéltem interneten szándékosan olyan appokat, amikhez nem kell a giro szenzor. És aki keres, az talál, ugyebár. Találtam, letöltöttem, nagy megkönnyebbülésemre működött a dolog.
És innen jön a Cardboardos élményem. Mint írtam, működik. Megy a videó, játék, a telót beletesszük a szemüvegbe, beleigazítjuk, hogy a szem elválasztó a telefon közepére essen, ahol a kép feleződik. Felrakjuk a szemüveget és indul a mandula. Első használatkor kellett pár másodperc, hogy a szemem a képre tudjon fókuszálni. Bár a telefonom csak HD felbontású, azaz 1280x720 (tehát szemenként kapunk 640x720 pixelt), így láthatjuk a pixeleket, engem cseppet sem zavart. Valamint azokat sem, akiknek kipróbálásra odaadtam.
Nagyon tetszett a dolog. Az egyik alkalmazásban egy barlangban mászkáltunk, szakadékok mellett, fölött. Másik app-nál hullámvasutaztam egy jót, megint másikban egy sínen gördültem végig lávafolyamok között, hol gyorsan, hol lassan, egy élmény volt az egész, ahogyan szabadon szemlélődhettem.
Vannak játékok, amikhez bluetooth-os kontroller kell, így irányítani is lehet, de ezt erős teló és bt-s gamepad hiányában még nem teszteltem.
Nézhetünk az eszközön side by side filmeket, videókat. Ez úgy kell elképzelni, mintha egy brutálisan nagy kivetítőn néznénk filmet. Bár kicsit furcsa elsőre a dolog, megszokható, utána pedig egészen jól el leszünk vele.
Kényelem szempontjából az olcsóság ugye a fő szempont, így nem egy álom a használata. Persze nem fáj, vagy vág, mindössze érezzük, hol kellene kipárnázni és szivaccsal bevonni a dolgot.
Összegezve a Cardboard pontosan arra jó, hogy kipróbáljuk a dolgot. Ha nem jön be, csak pár száz forintunk vész el. Ha pedig tetszik a dolog, valószínűleg veszünk egy kicsit komolyabb eszközt, ami már 3-4 ezer forintból megvan, de ettől az ártól sem esik hasra a tárcánk.
Aki vásárláson gondolkodik, annak két dolgot tudok említeni.
Első dolog, akármilyen olcsó, meg ne vegyetek olyan cardboardot, amihez nem jár lencse! Láttam ilyet 3-400 forintért, nem szabad megvenni. Ugyanis a lencse miatt tud a szemünk rendesen a telefonra fókuszálni, amikor az 2-3 centire van a fejünktől. Anélkül nem fogjuk látni a képet.
Második dolog: ha olyat vesztek, amihez van pánt, akkor olyat nézzetek, aminek a pántja 3 ágú. Tehát két oldalt és felül is tartja a pánt a szemüveget. Nekem olyat sikerült kifogni, aminek csak két ágú a pántja, így tartanom kell az eszközt, mert megtartja ugyan a két ágú is, de lefelé billen pont annyit, hogy már ne lásd rendesen a képet.
Ha bármilyen kérdésed van, kommentelni szabad és ajánlott.