2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Gyönge vagyok

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Üdvözlöm a hölgyeket/urakat.
Tegnap előtt este a notebookom merevlemeze úgy döntött, hogy többet nem fog működni. Amikor bekapcsoltam a gépet vagy hibernálásból felébresztettem, akkor mindig egy 5-10 percet kellett várnom, hogy használható legyen a Windows, de úgy voltam vele, hogy be van lakva, majd újrarakom, stb... A gép az egy teljesen átlagos ASUS K53TA, Sabine platformú, 2 mag, 1900 MHz, 8 GB RAM, HD 6650, és egy 500 GB-os WD Scorpio Blue (WD5000BPVT).
A helyzet az volt, hogy Skype-on beszélgettem, közben netezni próbáltam, de minden ablak 10 másodpercenként tért magához. Szokott ilyen lenni, ezt 5 perc után meguntam, rátehénkedtem a bekapcsolás gombra. Kikapcsolt, kapcsolnám be a gépet, és a vinyó hármat kattan. Utána még a Windows boot képernyőéig eljutottam, azután pedig már csak Disk Read Errort dobált.
Most raktam egy USB3-mas ADATA pendrive-ra egy Ubuntu 13.10-et, és Whoah!
Eleinte voltak bajaim a sebességgel, de most nagyon jól megy. Nagyon szép ez a felület, a betűk gyönyörűek, lesimított élek... Nagyon bejön. És a Skype nem egy sz*rkupac látszatát kelti. Ez az alkalmazásközpont jópofa. Az előretelepített alkalmazások nagyon jónak tűnnek.
Az egész rendszernek elfogadható sebessége van, és felismerte minden hardverelemet.

Rendelek egy Kingston 120-as SSD-t, V300-at, az hamar itt lesz. Eddig Windows 7-et akartam felrakni, de most nagyon elgondolkodtam. Notebookon alig játszottam, viszont néha egészen jól jött, ha tudtam játékot futtatni, főleg, amikor valami barátom erre jár, és gyorsan leülünk egy kicsit lanozni mondjuk COD5-tel, vagy SS1-2-vel. Wine alatt egy kicsit félek ilyen játékokat ráküldeni, Linuxra pedig nem hiszem, hogy lenne natív.

Mindkettő rendszer viszont nem jöhet szóba, a 120 GB kicsi ahhoz, hogy rárakjak egy Linuxot, maradjon hely a Linux alkalmazásainak, aztán Windows, és ott is maradjon hely az alkalmazásoknak. A Win7-nek szeretnék legalább egy 70 GB-ot kiosztani, azt lehet mindenfelé pakolgatni, felfér 1-2-3 nagyobb játék is, ha szükség van rá. Linuxnak viszont félek csak 30-at, 40-et hagyni, és ugye egy kis szabad helynek mindig maradnia kell SSD-n.

De borzasztó jó ez az Ubuntu, nem szívesen mondanék le róla.
Ti mit gondoltok arról, ha két OS-t is tartok a gépen? Elég lenne a hely? Veszek még hozzá egy szép színes WD Passportot, 1 TB-set, pirosat, így csak alkalmazást kéne tárolni a Windowson. Egyszer lesz 18 az ember. Tényleg, hozzá lehet férni a Windows-os partícióhoz Linux alatt, és fordítva? A Windows mit kezd azzal, ha a háttértáron van egy Ext(néhány) partíció? Hozzá tudok ahhoz férni?

Nem tudok dönteni. :)

Hozzászólások

(#1) Cucuska2


Cucuska2
őstag

Ez a GNOME System Monitor marhajól néz ki. :Y :C

[ Szerkesztve ]

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#2) Syl válasza Cucuska2 (#1) üzenetére


Syl
nagyúr

Linux írja-olvassa az NTFS-t, fordítva nem megy.
Én csak egy OS-t tartok a gépemen, linuxot. Sokáig ubuntu 12.04 lts volt, de egy ideje elementary-val élek együtt. Nagyon nagyon szeretem. Hihetetlenül stabilan és megbízhatóan teszi a dolgát.
Ha ubuntu mellett döntesz (megértem, én is szeretem a unity felületet), várd meg az áprilisban érkező 14.04 LTS-t.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3) Szatyor95


Szatyor95
aktív tag

A Linux kezeli az NTFS-t, de a Windows az extfs-t nem. Volt rá régen progi, de csak 1 mappa mélységig tudott olvasni, írni meg egyáltalán nem tudott. Én egy T61-es lapin használok két rendszert, pedig csak 80GB-os a HDD. A Windows 7 (64bites) kapott 60GB-ot, a Linux Mint 16 pedig a maradék ~16GB-ot. A Windowson van AutoCAD, Mafia, és SWKoTOR II is. Ennek ellenére 15GB üres helyem van még. A Linux mindenestül 5GB, így 10GB üres. Szerintem mehet a dual boot, nagyon sok előnye tud lenni. Amire okvetlenül kell figyelni, az a telepítési sorrend. Először a Win, utána a Linux! Ellenkező esetben a Linux indíthatatlanná válik.

Nyugodj békében Integra!

(#4) feco72


feco72
Modder

Nálam 10 max 15 giga a linux partíció. Lehet a kettő egymás mellett, a lényeg, hogy elsőnek a wint rakd fel, utána a linuxot. Az ext partíció a win számára nem látható.

mindenféle dolgok steampunkosítását vállalom

(#5) petipetya


petipetya
nagyúr

Személy szerint szintén az Elementary OS-t használom, mert nagyon egyszerű, nagyon szép és nagyon gyors. Mondjuk nulláról inkább a Linux Mint Petra a javasolt rendszer a részemről, mégpedig a Cinnamon felülettel. Ennek oka az, hogy telepítés után nulla a teendő, mivel eleve fent van a Java, flash, kodekek stb.

Neked a két rendszert javaslom egymás mellé ilyen felosztásban:
- Windows: 96 GB
- Linux: 20 GB
- Swap (=gyorsítótár): 4 GB

A Linux alól eléred a Windowst, ám a kényelem miatt célszerű már a telepítés során felcsatolni (lesz egy /windows csatolási pont, így adja magát a dolog). A Windows alól sosem akartam elérni a Linux partíciót, így ezt nem tudom lehet-e.

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#6) Cucuska2


Cucuska2
őstag

Köszönöm a válaszokat!

(#2) Syl Észben tartom. Bár lehet inkább a Mintet próbálom ki, ha már ajánlotta itt az egyik kollega.

(#3) Szatyor95 Kecsegtető. :)

(#5) petipetya Kipróbálom majd. :) Vesztenivalóm úgy sincs, a fél terás vinyó már meghalt. A rendszer gyorsan fent van. Ha SSD-re telepítem a Linuxot, valamire kell figyelni, vagy ő azt észreveszi, és annak megfelelően kezeli?

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#7) Syl válasza Cucuska2 (#6) üzenetére


Syl
nagyúr

Mintet már többször próbáltam (13-14-15), de valahogy nem jött be. Túl vindózos :DDD

SSD-re van kapcsoló, az írásom közepe tájékán találod a lényeget.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#8) Cucuska2 válasza Syl (#7) üzenetére


Cucuska2
őstag

Akkor még majd kotlok rajta. Windowst nem akarok, lesz majd úgyis. :D :R

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#9) petipetya válasza Cucuska2 (#8) üzenetére


petipetya
nagyúr

Akkor szerintem tedd fel az Elementary OS-t. Itt van róla egy kedvcsináló videó és a letöltési oldal.

- a "download linux for free" linkre kell menni a gomb alatt, és akkor nulla dollár lesz az ára, illetve a 32 bites verziót ajánlom.
- telepítés közben legyenek bepipálva a harmadik féltől származó szoftverek
- telepítés után pakold fel az ubuntu korlátozott extrákat és az icedtea nevű java bővítményt a szoftverközpontból

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#10) Cucuska2 válasza petipetya (#9) üzenetére


Cucuska2
őstag

De ha 32 bitest telepítek, akkor tudom majd használni a 8 GB RAMomat? És ez miért jobb, mint mondjuk ez a színes-szagos-mekes Ubuntu?

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.