2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Digitális földfelszíni videó adás (DVB-T) vétele VLC media playerrel, akár HD-ben

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Üdvözlök mindenkit!

A bejegyzésben azoknak nyújtok egy kis iránymutatást, akik PC-n vagy laptopon szeretnék nézni az ingyenesen "fogható" TV csatornákat, HD minőségben. Leírom személyes tapasztalataimat, illetve felszínesen bemutatom a rendkívül sokoldalú VLC media player ide vonatkozó opcióit.

Kellékek:
- TV tuner, ami képes a digitális földfelszíni videó adás (DVB-T) vételére (USB-s, PCI-os, teljesen mindegy)
- a tunerhez tartozó (lehetőleg gyári, de legalábbis jól megszerkesztett) antenna
- számítógép vagy laptop (tapasztalataim alapján legalább 2 magos processzor, 2GB memória, és hardveres HD gyorsítást támogató videokártya szükséges, utóbbi hiányában sajnos a processzorra kell hárítanunk a kódolás feladatát)
- néhány program

A tesztkonfiguráció legyen a saját őskövület asztali PC-m:
- processzor: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4400+ @ 2200MHz
- alaplap: Abit AN8
- memória: 4GB DDR400
- videokártya: nVidia GeForce 9600GT
- tuner: Pinnacle PCTV 72e USB
- oprendszer: Windows 7 x64

A konfig adott, már csak a tunert kell beszereznünk. Erre kiváló lehetőséget nyújt a hardverapró ide vonatkozó kategóriája, vagy bármilyen apróhirdetéses weboldal, ahol párezer forintért hozzájuthatunk egy használt példányhoz. A lényeg csak maga a tuner és az antenna, tehát ha a többi kellék nincs meg hozzá, annyi baj legyen!
A driver telepítését mindenki saját belátása szerint tegye meg. Ha szükséges, indítsuk újra a rendszert, de a tunert ne távolítsuk el. :)

A videokártyát illetően nem kell, hogy a legdrágább csúcsszuper modellel rendelkezzünk, manapság már meglehetősen olcsón kapunk HD támogatással rendelkező kártyát - na hol, hát persze, hogy a hardveraprón! Ismereteim szerint minden ATI kártya, aminek a nevében szerepel a HD tag, illetve az nVidia palettáján a 8xxx-től újabbak rendelkeznek ezzel a tulajdonsággal, de ezt nem tudom garantálni, vásárlás előtt ennek járjatok utána!

Ha ezeket beszereztük, kezdődhet a beállítás! Tegyük fel, hogy a PC rendben van, a legfrissebb driverek fel vannak telepítve.

Említettem, hogy olyan videokártyát célszerű használni, ami rendelkezik hardveres HD gyorsítással. Hogy biztos legyen a siker, a beállítás közben monitorozzuk a videokártya processzorát, hogy valóban az számol-e, hiszen ha már tudja ezt a funkciót, miért ne használnánk ki?! Erre a célra én a GPU-Z-t használom. Válasszunk egy szervert, töltsük le a programot, telepítsük fel, indítsuk el. A "Sensors" fül alatt található paraméterekre lesz szükségünk. Ha a képen pirossal keretezett értékeket nem látjuk, akkor valószínűleg a driverrel lesz probléma:

Nyissunk egy feladatkezelőt is, és a teljesítmény (a lenti képen Performance) fül alatt figyelhetjük a processzorhasználatot. Üresjáratban csupán pár százaléknak kell lennie! Ha nem így van, akkor valami más folyamat használja a processzort - ezt ki kell deríteni, és le kell állítani, mert a HD videózás folyamán szükségünk lesz a CPU teljesítményére is, és nem túl előnyös, ha más program elveszi az erőforrást a lejátszótól! A grafikon kb így nézzen ki:

Töltsük le a VLC media player-t - 64 bites verzióhoz egy kicsit görgessünk az oldalon. Természetesen telepítsük is fel.
A telepítésnél tudjuk paraméterezni a programot, de ezt hagyhatjuk alapon is, aki nem akar vacakolni vele, az csak nyomja a next-next-next-et... :)

Én a 64 bites verziót telepítettem, ennek a telepítőjében nem találtam magyar nyelvet, de ne adjuk fel, miután a program feltelepedett, a Tools >> Preferences menüpont alatt át tudjuk állítani magyarra. Lépjünk ki, és indítsuk el újra a programot. A háttérben fusson a feladatkezelő és a GPU-Z!

Kezdésként állítsuk be a hardveres gyorsítást. Érzésem szerint itt nem feltétlenül fognak egyezni a beállítási opciók mindenkinél, így a sajátjaimat tudom csak mutatni.
Eszközök >> Beállítások >> Videó - a kimenetet DirectX (DirectDraw) videokimenet-re állítsuk, a váltottsorosság-mentesítést pedig kapcsoljuk be! Eddig így állunk:

A következő lépés ugyanitt a Bemenet / kodekek szekció, állítsuk be a Hardveresen gyorsított dekódolás-t DirectX videogyorsítás (DXVA) 2.0-ra. Nem mernék megesküdni, hogy nektek is ez lesz ott, de a lényeg, hogy ne a Tiltás legyen bejelölve! Itt tartunk:

Mentsük el a beállításokat!

Most izzíthatjuk végre a tunert! Ezt a Média >> Felvevőeszköz megnyitása... alatt tesszük meg. Felvételi módnak válasszuk a TV - digitális opciót.
A következő lépést megint rátok bízom. Attól függően, hogy az ország mely területén vagytok, más-más frekvenciát kell beállítani. Itt található az aktuális frekvenciatáblázat, ez alapján válasszátok ki, mely freki vonatkozik rátok.

És most egy kis kitérő. Ezzel a módszerrel csak az ingyenesen fogható adásokat nézhetjük, de a programban láthatók lesznek a kódolt csatornák is. Mi az "A" és "C" oszlopokra fókuszáljunk. Ahogy a táblázat is írja, az "A" oszlopban a közszolgálati (M1 HD, M2 HD, Duna Word, Duna HD, illetve néhány rádiócsatorna), a "C" oszlopban pedig a kereskedelmi (RTL Klub, TV2) csatornák találhatók. Ha nem tudjátok biztosan, hogy melyik állomáshoz tartoztok, próbáljatok ki többet is - amelyiken jön az adás, az lesz a nyerő!
Az ablak jobb alsó sarkában található lejátszás gombbal tudjuk elindítani a folyamatot.
Esetemben így néz ki a beállítás:

Ha minden stimmel, akkor egy pár másodperces várakozás után a Lejátszás >> Program menüpont alatt tudunk válogatni a csatornák között.

És most jöjjön a teszt! Célszerű HD adásokkal tesztelni a programot, mert azoknak jóval nagyobb a számításigénye, mint a gyengébb minőségű SD műsoroknak. Én az M1-el teszteltem, mert ott gyakori (ha nem állandó) a HD adás. Amennyiben a beállítások jók, akkor a processzor relatíve alacsony kihasználtságon pörög, hiszen a videokártya processzora is munkába lendül, valahogy így:

Ha az értékek ettől jelentősen eltérnek, és egy hasonló grafikát látunk, akkor valami nincs rendben a hardveres gyorsítással (nem kapcsoltuk be, vagy a kártyánk nem is tudja?):

A kódolással persze munkára fogjuk a videokártyát, ami ezáltal több hőt fog termelni. Akinek passzív hűtéses a kártyája, célszerű egy halk ventilátorral megbiztatni, illetve alapkövetelmény a jól szellőző számítógépház - de ez már egy másik terület.
Emellett maga a tuner is fel tud forrósodni, ez egy normális jelenség, mindenesetre lehetőség szerint biztosítsunk neki szellőzést!

Mindent összevetve, létezik több univerzális program is, amivel ugyanezt meg lehet valósítani, és persze a legtöbb tunerhez van gyári szoftver, de akinek nincs szüksége mindenféle sallangra, annak bátran merem ajánlani a VLC media player-t. A TV-zés mellett a filmeket és a zenéket is lejátssza, nem igényel semmilyen kodekpakkot, szerintem nagyon jó program!

Aki nem akarja állandóan beírni a frekvenciákat, a "Ctrl+1" billentyűkombinációval előhívhatja az utoljára megnyitott, a "Ctrl+2"-vel az eggyel korábban...és így tovább...megnyitott frekvenciát (illetve bármilyen előzményt).

Remélem, hasznos volt ez a kis leírás. Szívesen látok bármilyen építő jellegű hozzászólást, illetve ha kérdésetek adódik, írjatok kommentet!

Jó tévézést, de aztán vigyázzatok, mert nagyon sok mostanság az agyzsibbasztó műsor...

Hozzászólások

(#1) #19103744


#19103744
törölt tag

Hű! Ez a téma ennyire nem érdekel senkit sem? :O Még a szerzőt sem mert már a képek sincsenek fent.

[ Szerkesztve ]

(#2) ataaa


ataaa
tag

Sziasztok!

Ha mégis valaki olvasná a cikket, nekem is lenne egy kérdésem.
Én már több mint 10 éve csak a számítógépemen nézek TV-t. Erre egy analóg TV tuner szolgált. Amióta a szolgáltató digitálisan sugároz, és erre biztosított is egy Set top box-ot, már csak az RCA bemenetet használom a kártyán, hogy meg tudja jeleníteni a box-ból jövő jelet (AV IN mód).
Ebben az esetben viszont akár az elavult tuner programot is lecserélhetném, valami egyszerűbb megjelenítőre, mert Windows 10-en már elég furcsán viselkedik a régi.
Tudtok ajánlani erre a célra valami jó megjelenítőt, ami meg tudja jeleníteni a TV kártya RCA bemenetére bejövő jelet?
Beállítások is érdekelnek, mert eddig is próbálkoztam, de nem jártam sikerrel...

Köszönöm!
A.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.