2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Debian Linux - összefoglaló a kezdő Linuxos topic számára

Írta: | Kulcsszavak: linux . debian . kezdő . összefoglaló

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Ez a bejegyzés azért született meg, hogy egyszerűen lehessen a Debian Linuxról egy rövid ismertető csinálni, a többi népszerű Linux disztró kapcsán is vannak / lesznek / lehetnek ilyen írások.

A Debian Linux azt mondja magáról, hogy "az univerzális operációs rendszer". Ezt komolyan is lehet venni, mert szerverektől a normál otthoni PC-n át egy nagy csomó ARM-os és egyéb platformra is elérhető, míg az "asztali" disztrók általában csak normál számítógépekre.
A Debian egyike az "ős" disztribúcióknak, stabil és kevésbé stabil ágaiból több tucat egyéb disztró származik, itt meg lehet tekinteni mennyire sok: [link].

3 dolog jellemzi:
-beton stabil
-átlagos disztróknál régebbi csomag verziókat tartalmaz hogy elkerüljék a lehetséges még fel nem fedezett bugok okozta problémákat, de néha akkori is lassan frissülnek a csomagok, ha egyébként valamilyen bug van az adott csomagnak a "Debianos" verziójában.
-csak szabad szoftvereket tartalmaz alapértelmezés szerint, még a zárt gyártói driverek sem férnek bele ebbe a körbe. Aki ilyet szeretne használni, annak külön engedélyeznie kell ezeket, az apt csomagkezelőben, vagy letölthet olyan telepítőt, amiben ezek már engedélyezve vannak. Kezdők számára ez talán egyszerűbb - [link], innen pedig a 7.x.y mappában lévő iso fájlt kell leszedni.

Debian alatt alapból a Debian mindenkori, "stabil" ágát értjük. Aki a stabil ág mellett frissebb programokat szeretne használni, annak jó megoldás a Debian Backports tároló használata. [link]
A stabil ágon kívül létezik még a testing / unstabil ág, ezek jellemzője a folyamatos változás, de a napi szintű használatuk nem javasolt, hamar kivégezhetjük vele a rendszerünket. Szóval ezt csak hozzáértők próbálgassák, mert visszatérni róluk a stabil ágra nem lehet. Ezek az ágak adják az alapját olyan disztribúcióknak, mint az Ubuntu és a Linux Mint.

Összefoglalva, a Debian annak való, aki beton stabil és kis erőforrás igényű rendszert szeretne használni, vagy éppen házi szervert szeretne összehozni. Továbbá remek alap a Linux használatának akár mélyebb elsajátításához is.

Linkek:
https://www.debian.org/index.hu.html
https://wiki.debian.org/

Windows alatt a kiíráshoz javasolt program a Lili [link]. A non-free telepítőt kiírva annak gyökerében megtalálható a "firmware" mappa, a telepítés során esetleg szükséges firmware fájlokat oda kell bemásolni, vagy egy másik pendrive gyökerébe helyezve lehet beadni a telepítőnek.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.