2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

MSI GX600 13+1 kérdés

Írta: | Kulcsszavak: MSI . GX600 . notebook

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Az utóbbi időben sok kérdés születik az MSI notebookok topikban főleg GX600-al kapcsolatban. Ezeket próbálom egy csokorba gyűjteni és választ adni mindenre, ebben a lehetőleg teljes cikkben. Egész pontosan egy GX600PX-214HU típusú lapos tulajdonosa vagyok már 1,5 hónapja, tehát nem is vadiúj már a tesztalany. Ez az első notebookom, tehát sok referenciám nincs, de nem is az összehasonlítgatás eme cikk célja.

Pontos specifikáció:
- Intel T8100 proci (2,1ghz)
- PM965 ckipkészlet ICH8 déli híddal
- 1*2GB+1*1GB Transcend DDR2 667mhz-es ramok
- Geforce 8600M GT 512MB DDR2-es memóval
- Toshiba 250GB-os 5400rpm-es SATA vinyó
- Optiarc DVD RW AD-7530B
- Intel 3945ABG wifi (sajnos az N-eset kispórolták)
- Toshiba bluetooth modul
- Realtek ALC888 HD audio
- 1,3 Megapixeles webcam
- Ricoh 4in1 kártyaolvasó
Tömege: 2680g akksival, 2364g akksi nélkül.
Bevezetőnek szerintem elég is ennyi, vágjunk bele!

Kérdés1: Hogy is néz ki ez most pontosan?
Ahány netes webáruház, annyiféle kép van a termék mellett feltüntetve. Gyakorlat: PX, vagyis perfomance széria nem lángnyelves, E-vel jelölt széria a díszített (ami ronda szerintem). Nem vagyok egy fotózseni (ez látszik is a képeken), de bátorkodtam többféle szemszögből is lefényképezni (a képek kattintással nagyíthatók).

Felülete sajnos nagyon kényes, nincs a gépbe ujjlenyomatolvasó szerelve, de gyűjtőnek megteszi. Kivétel ez alól a panel kávája, ami snassz műanyag, valamint a csatlakozók körüli rész és az alja.

Kérdés2: Melyik típust válasszam?
GX600-ak közül mindenképpen a 214-es éri meg a legjobban, a többi raktáron maradt típust áron felül akarják rásózni a vevőre. Szerintem nem ér meg +0,1ghz procisebesség és +70GB merevlemezterület többtízezer forintot.

Kérdés3: Honnan tudom, hogy biztos a GX600PX-214HU-t kaptam meg a boltban?
A doboz oldalán (ami elég ízléses egyébként) egy matricán található a típusszám és a pontos specifikáció. Érdekesség, hogy eredetileg a 214HU 212CZ volt, csak ez magyarosítva lett.

Kérdés4: Milyen csatlakozók vannak rajta?
Sajnos itt is kevernek a netes áruházak, mennyünk végig baloldalt kezdve:

LAN, modem (erre mi szükség a XXI. században?), 2 USB, és egy Optiarc 8X slim dvd író fért el erre az oldalra.
Középen találjuk a 4 féle memóriát (SD,MMC,MS,MS PRO) támogató kártyaolvasót, valamint a hang ki/bemeneteket.

Jobboldalt: tápbemenet, VGA, S-VIDEO, HDMI, 2 USB, Firewire, tv-tuner antennakimenet (tv-tuner nincs benne!), Esata, valamint expresscard slot.

Kérdés5: Milyen oprendszert tegyek rá?
Ami biztos: a freedos hamar le fog kerülni róla. Ezután szimpátiafüggő a dolog, XP és Vista is jól fut rajta, valamint volt szerencsém egy Ubuntu live cd-t is kipróbálni, ami szintén gond nélkül működött (wifi is).

Kérdés6: Nem tudom telepíteni az XP-t, mi a baj?
Könnyen ki lehet küszöbölni, 2 féle módon is: 1. BIOS-ba belépve megkeressük az AHCI mode nevű beállítást, és ezt disabled-re tesszük. Elvileg így lassabb lesz kicsit a vinyónk, de ez nem feltűnő. 2. az XP telepítőnkbe beintegráljuk az alaplap SATA vezérlőjének driverét. Erről egy külön fórumtéma szól, ami itt található, a megfelelő legfrissebb driver pedig innen letölthető.

Kérdés7: Mennyit bír az akksi?
Röviden: játékkal kb. 1 órát, filmnézéssel 1 óra 15-30 perc körül, csak netezve minimum fényerővel 2 óra fölött. Nem egy bajnok ez az akksi mint látszik, de nem is erre szánták.

Kérdés8: Bírja-e a cipekedést?
Egy alap oldaltáskát vettem hozzá, cipeltem már benne nem keveset (buszon, villamoson, vonaton, gyalog hosszabb távon stb.) és köszöni, még egyben van. Ha nem ejti le az ember egyben is marad. Felfedeztem azonban rajta 1-2 kopásnyomot is, de alig észrevehetőek, ha nem figyeli az ember nem feltűnő.

Kérdés9: Hogyan telepítsem a(z) xy drivert?
A gyári cd-n lévő driverek csak Vista alá jók, kivétel ez alól a bluetooth. Ha XP-t telepítünk, töltsük le előtte másik gépről a drivereket innen, majd írjuk ki egy CD-re.
Ami buktató lehet: webkamera, hang, videó, bluetooth/wlan.
Webcam: XP alá nem kell neki driver, mert van hozzá beépített. Teendők: megnyomni a webkamera gombját (a bekapcs és a wifi gomb között), beszól, hogy új hardvert talált. Nem kell belepiszkálni, felteszi magától a drivert. Ha kész, már lehet is használni. Ha nem tudjuk fel van-e téve, irány az eszközkezelő, ahol a következőnek kell fogadnia, ha fel van téve:

Ha nincs ilyenünk, vagy más felkiáltójeles eszközünk van, akkor távolítsuk el, majd próbáljuk újra.
Hang: csak akkor lehet probléma, ha engedtük, hogy a windows magától feltegyen hozzá drivert. Ha semmiért sem akarna működni a hozzáadott vagy a letöltött hangdriver, akkor nézzünk szét az eszközkezelőben, és keressünk HD audio eszközt. Ha van, töröljük, majd telepítsük a realtekes drivert.
Videó: a hozzáadott (XP esetén letöltött) videódriver jó, csak nagyon régi. Ha újabbra vágyunk látogassunk el a www.laptopvideo2go.com oldalra, szedjük le a rendszerünkhöz tartozó legfrissebbet, valamint a módosított inf (modded inf) fájlt is mellé. A driver kitömöríti magát egy mappába, másoljuk be oda a módosított inf-et, majd mehet a telepítés.
Bluetooth: XP-hez is jó a gyári CD-n található Toshiba bluetooth cucc. A gyártó oldaláról letölthető inf fájlt pedig az eszközkezelőben tudjuk feltelepíteni a megfelelő hardverhez (élelmesebbek pedig már előre integrálhatják ezt is az XP telepítő CD-jükbe, mint a SATA drivert). WLAN-ról eddig még senki nem panaszkodott, hogy rossz lenne a driver. Hardveres ki/bekapcsolása a BT-nek/Wifi-nek gombbal: alapállapot- minden kikapcsolva, jobb szélső led az állapotcsíkon nem világít; 1 gombnyomás - csak wifi, led zöld; még1 gombnyomás - csak BT, led kék; még1 gombnyomás - BT és wifi is bekapcsolva, led zöldeskék.

Kérdés10: Mi ez az SCM?
Teljes neve System control manager, hasznos kis program. Lényegében visszajelzést ad piktogramok formájában, hogy éppen mit kapcsoltunk ki/be, vagy állítottunk át. Pl. turbó gomb ki/bekapcsolása (ezt még lásd később), wifi/bt kapcsolása, webcam kapcsolása, touchpad letiltása (FN+F3), fényerőszabályzás (FN+F4/F5), hangerőszabályzás (FN+F7/F8) stb. Továbbá ezzel programozhatjuk be a P1 gombunkat is. Ha fel van telepítve az SCM, és megnyomjuk a P1-et előjön egy kis ablak, amivel beállíthatjuk, mit szeretnénk a P1-re tenni (pl. böngésző indítása).
Ha valami profibb programra vágyunk, letölthetjük mellé az NHC-t is (notebook hardware control). Ezzel kicsit jobban tudjuk szabályozni az Intel speedstep működését (lásd később). Ezzel a típussal csak a bugfix verzió a jó!

Kérdés11: Hogyan működik a turbó gomb ill. intel speedstep?

Az intel speedstep lényege, hogy a proci sebességét terheléstől függően automatikusan váltogatja 800 és 2100mhz között. A turbó gomb ezt módosítja üzemmódtól függően.
Ha be van dugva a konnektorba: egyszeri megnyomásával a gomb narancssárgára vált, a proci max órajele megnő 2,1-ről 2,5 ghz-re. Még egyszeri megnyomással visszavált 2,1-es maximumra.
Akksiról: egyszeri megnyomásával elvileg zölden kéne világítania. Ha nem ezt teszi, ne keseredj el, mert nálam sem világít zölden, csak pár szerencsésnél. Gyakorlatban nem csak ennyit jelent: kikapcsolja az intel speedstepet, és mindig 800mhz-en üzemel a proci. Elvileg a fényerőt is visszaveszi, ez hol megtörténik, hol nem. A gomb még egyszeri megnyomásával visszakapcsolja az intel speedstepet, valamint a fényerőt is visszaállítja az előző értékre.
Fontos! Ez csak akkor működik így, ha a BIOS-ban engedélyezve van az intel speedstep.

Kérdés12: Milyen a kijelzője, valamint milyen külső kijelzők csatlakoztathatók hozzá?
Átlagos. 1280*800-as felbontása netezésre megteszi. Színkezelése hagy kívánnivalót maga után, én a mai napig nem találtam meg az ideális beállítást az nvidia control panelben. Betekintési szöge elég rossz. Erősen tükröződik, de meg lehet szokni. Ha nincsenek spéci igényeid, akkor meg lehet vele barátkozni, de egy külső monitor nem árthat mellé.
Kipróbáltam az összes kimenetét, LCD TV-vel, monitorral és pár hagyományossal TV-vel is. LCD TV-n érdekes módon a VGA kimenet adta a legszebb képet (lehet a TV hibája, mert más géppel meghajtva is analógon szebb). TFT monitoron majdnem mind1, hogy melyik jelforrásból hajtjuk meg, sok különbség nem látható digitális és analóg között. Hagyományos TV-knél az S-videót RCA-ra alakítottam át. 2 Orion TV-n csak fekete képet kaptam, egy Samsungon már színeset, de torzat, egy másik Samsungon pedig egészen tűrhetőt.

Kérdés13: Hogy teljesít játékokban?
Minden mai játékot elvisz natív felbontásban medium/high részletességgel. Crysis 1280*800-ban medium beállítással teljesen játszható. Assasin's creed is teljesen jól fut magas beállításokon. Minden UT3 motoros cucc fullon szalad rajta. WoW 25 fős raidek sem kottyannak meg neki. A videókártya még némi tuningra is ad lehetőséget, az alap 500/1000/400-ról sikerült 640/1280/481-re húzni. Persze mindenki csak saját felelősségére, mert erősen melegedő alkatrészről van szó (terhelve elérheti a 80 fokot is)!
Érdekességképp 3dmark eredmények: 05, 06

(a 06-os eredmények 1280*1024-ben készültek, vagyis default beállításon, külső monitorral).

Kérdés 13+1: vegyem, vagy ne vegyem?
Jelenlegi árát tekintve erősen ajánlott vétel szerintem, ha kis kompromisszumokat hajlandók vagyunk tenni (kényes felület, kicsit melegedős, gyenge akksi, átlagos kijelző).
Egyéb hibái: valamilyen típushiba lehet, hogy az akksi cserélgetése után nem működik a billentyűzet. Ekkor le kell húzni minden árramforrásról, várni vele 1 percet, visszadugni a tápot/akksit, és megy is. Másik "hiba", hogy a hangkártya ugyan lekezel 5.1-es hangrendszereket, de megszólaltatni csak kevés program tudja 5.1-ben. Negatívumként felróható még, hogy játék közben eléggé fel tud melegedni (a billentyűzet nem, csak hátul lehet akár hajat is szárítani). Proci max 70 fokig, GPU akár 80 fokig is elmegy, de ezek az értékek még normálisak.
Alapvetően ezt a gépet asztali célokra szánták, amit lehet cipelni is, nem mint egy "hagyományos" asztali gépet. Én 1,5 hónap alatt még nem bántam meg ezt a beruházást. Nem mondom, hogy a best off, mert a napokban jelenik meg az utód, a GX620, ami már túlmutat ezen a konstrukción. Igaz meg is kérik az árát...

Remélem sokaknak tudtam segíteni ezzel a "kis szösszenettel", bármilyen kérdésed van, vagy esetleg kihagytam valamit, írj kommentet, vagy dobj egy PÜ-t/e-mailt!

Hozzászólások

(#1) Studi22


Studi22
aktív tag

Egész jó átfogó teszt a géphez.
Én is te "behatásodra" vásároltam meg a gépet egy hete,bár azóta sok időm nem volt rá felment az xp plusz driverek és minden kész arra hogy igazán használjam csak időhiány.
Engem jobban a hdmi fog felizgatni mivel kicsit "htpc"-ként fog üzemelni néha nap.
Sehol nem találtam infot arról hogy hdmi kimenet milyen verzióval van meg áldva 1.mennyi lehet?

A világon a legveszélyesebb dolog,mikor a hülyeség szorgalommal párosul.

(#2) Coolmat válasza Studi22 (#1) üzenetére


Coolmat
őstag

Köszi az értékelést. Sajnos én sem tudom milyen verziójú a HDMI rajta, egy ilyen tv-vel próbáltam csak ki eddig.

[ Szerkesztve ]

(#3) gaben75


gaben75
tag

Faja a teszt én is kb így értékelném közel három hetes használat után!
Gratula :C :C

Intel i5-3570 @3,4 GHz,8 GB DDR3 MEMORY,SHUTTLE XPC, SAMSUNG 840 120 GB SSD, SAMSUNG HD103SJ SATA, HKC 24"

(#4) Thunderzolee

Ahha, én is ezen a laptopon gondolkodom. :K
Ezt játékra is nyugodtan lehet használni, jól összefoglaltad a dolgokat. :)

Viszont nemrég olvasni lehetett, h az nVidia érzékeny veszteséget szenvedett el a notikba való hibás VGA-k miatt, még ha nem is közvetlenül Ő a felelős a hibáért.
Ezekbe a notikba is az a fajta MXM csatlakozós 8600M van szerelve ami hajlamos lehet a garanciális idő után anyagfáradás miatt elromlani? :F
Ez az egy dolog ami visszatart, láttam már bruttó 150ezerért is ilyen notit, de nem vagyok biztos benne, h érdemes beleugranom. Ezeket a VGA-kat pótolni... :U hát már eleve nehéz találni, és ha sikerül, akkor is aranyárban mérik az MXM csatlakozós VGA-kat, ez köztudott.. :(

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#5) Coolmat


Coolmat
őstag

Köszi a pozitív véleményeket!

Igen, ez sajnos ugyanaz a 8600M GT, amiről a rémhírek is szóltak, de én túlmelegedési gondokról olvastam, nem pedig anyagfáradásról (bár lehet egyik következménye a másiknak). Nagyon remélem, ha ilyenben szenved ez is, akkor 2 éven belül kiderül, vagy pedig sose.

(#6) Balázs1986 válasza Studi22 (#1) üzenetére


Balázs1986
addikt

Az MSI notebook topikban beszélgettünk erről, és arra jutottunk egy cikk alapján, hogy hdmi 1.2 van benne. :)
Itt olvasgathatsz erről :)

Coolmat: Gratula a teszthez, jól sikerült :)

[ Szerkesztve ]

(#7) Coolmat válasza Balázs1986 (#6) üzenetére


Coolmat
őstag

Látod, ezt a beszélgetést el is felejtettem, túl sok kérdés merült már fel, ami elhomályosította. Ez lenne eme cikk célja, hogy összefogja kicsit a dolgot.

Ja és köszönöm a dícséretet :)

(#8) Thunderzolee válasza Coolmat (#5) üzenetére

"bár lehet egyik következménye a másiknak"

Sajnos pontosan így van.
A nem megfelelő anyag miatt a felmelegedő, majd lehűlő alkatrészek sok használat után megadják magukat. (Anyagfáradás.) Dell, MSI ezért adott ki olyan biosfrissítéseket, amik előbb bekapcsolják (vagy hamarabb pörgetik magasabb fordulatszámra) a hűtést biztosító ventillátor(oka)t. Ezzel némiképp csökkentehető az esély a problémára.

De én használt notiban szoktam gondolkodni, és így már nem vagyok biztos benne, h jól járok egy meghibásodásra hajlamos VGA-val szerelt notival, lévén a garancia már tutira le lesz járva azon a gépen, amit megvennék esetleg. :(

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#9) malajos


malajos
újonc

én egy lángnyelves szerencsés tulaja vagyok, a gépezet fél éves de most is a szervizben van:( a garanciális szerviz egy nagyrakás...... ülnek rajta mint tyúk a tojáson, szóval nem foglalkoznak a kuncsaftokkal tulzottan.most van oda a kicsike másodjára az első szerviz másfél hónapig tartott és két hétig volt jó, most is oda van már második hete, a szervizról csak annyit hogy ,hőbörgésre küldtek érte futárt. A vga nálam 100 fokot is elérte aztán kikapcsolt nem csinálták meg rendesen csak kókányolták ugyhogy mindenkinek ajánlom mielőtt megveszi gondolkozzon el nagyon :F

lajos

(#10) Coolmat válasza malajos (#9) üzenetére


Coolmat
őstag

Én még nem láttam tőle 80 foknál többet, és csak akkor fagyott, ha tuningoltam (és érdekes módon akkor is csak WoW alatt). Lehet, hogy a fél éve gyártottakban vacakabb hűtés van, vagy csak a videókártya melegedősebb benne.
Én helyedben visszakérném a pénzem (az viszont nem túl bíztató, hogy így állnak a dologhoz).

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.