2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

HTPC tapasztalataim

Írta: | Kulcsszavak: HTPC . pafi . p3 . dell . myth . mythtv . mplayer . lirc . médiapc

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Leírom én mit szeretnék, miért így, hol tartok most, és várom a kritikákat.
Először: nekem nincs rá százezrem. Feleannyi se. Ha lenne akkor lehet hogy szétnéznék a lejatszo.hu -n, 100 körül ütős popcorn-ok vannak. De de lehet, hogy akkor is építenék.
Amikor belevágtam kikötöttem pár alapszabályt, amihez így félidőnél egészen jól tudtam tartani magam:

- A célszám max 20 ezer. (Vannak csóró családapák is a PH-n. :D )
- Eddig xp-n MPlayerrel néztem filmeket. Főként sorozatok, néha egy két divx-es film. gyakorlatilag csak felírattal nézek mindent, mert jobban szeretem eredetiben. Az MPlayer lejátszás közben tudja csúsztatni a felírat időzítését. Erre a funkcióra feltétlenül szükségem van.
- DVD lejátszás
- Kalapos, hullámos ő betűtől hányok, mutassa helyesen az ékezetes karaktereket a felíratokban.
- CRT tv-m van, nem is lesz mostanában komolyabb LCD, tehát nem kell HD.
- Azt akarom, hogy minél kevesebb áramot fogyasszon, mert letöltésre is akarom használni. (Számolta valaki, hogy mennyi áramot zsabálnak azok cuccai amik mindig mennek? Pl. a modem-router havi 500 ft villanszámlát generál.)
- Távkapcsolóval lehessen irányítani, és TV-n bootoljon monitor nélkül.
- A halott VHS videóm helyett tudjam használni felvételre. (Évente 2-3x szóval nagyon ritkán)
A fő célok mellett pár extra amirol esetleg lemondok:
- Lehetőleg Linux alapokon (OSX-en melózok, win van otthon, a linuxhoz hülye vagyok. De nyomás alatt tanul az ember legjobban.)
- Timeshift az UPC direct beltérimmel ("tányéros tv" :D )
- 720p ha egyszer mégis fejlesztek TV-t
- alap webes szolgáltatások (RSS, időjárás)
- esetleg netrádió, nettv, nettelefon.
- meglévő cuccaimat be tudjam használni (com-os infravevő, HD4470 2*16 LCD, vincsi, DVD olvasó)

Itt jöttek képbe az asztali divix-es DVD-k (USB + külsővincsi), de egy hónap keresés után lemondtam róluk: 1. nem találtam felírat csúsztatásról infót 2. nem játszanak minden formátumot (mkv ritka), 3. Jó ha nem vonalakat mutat az ékezetes karakterek helyett 4. a drágábbakkal is előfordul hogy egy év egy hónap után halnak.
A HD-s mediacenterek (lejatszo.hu) 40-től indulnak, a jobbak 100 körül, és a felírat csúsztatás it sem megy (vagy nem találtam).

Én egy P3-asra döntöttem, mert lényegesen kevesebb áramot fogyaszt mint a P4-esek, bár speedstep-pel sokmindent ki lehet hozni, de akkor is. (Ha lejátsza a dvixeket akár underclockolni is hajlandó vagyok.) Mivel eleve kevesebbet eszik, ezért a hűtés alapból egyszerűbb, és emiatt halkabb lehet. Valamilyen gyári gépet (dell, hp, compaq) szerettem volna. Ezen a ponton komoly problémába ütköztem: Videókártya. Linux alatt szinte csak az nVidiáknak van megfelelő szoftveres támogatása. ATI tv-out szinte megoldhatatlan, integrált szintén. VGA2SCART integrált videóval felejtős. Esetleg a VIA lapok beépített TV-outja, de az meg nem kártya. Maradt tehát az nVdia, de gyári P3-asban szinte nem is létezik agp slotos, mert az alaplapi videót a lapon oda kötik. Kivétel persze van, és sergiónál meg is kaptam (sergiónak külön köszönet, itt lakik a PH-n), Egy dell GX150-es.
(P3 1000, SD, ATA, AGP) Elfogadható kinézettel, fekete színben, és 13e-be fájt, eddig jó.
Szintén a PH-ról sikerült egy FX5200-esre szert tennem 3-ért, ez nem volt egyszerű, mert félmagas, tv-outos kellett. Nem passzív, ez megoldható. SD-ramos, de ez nem számít szerintem. Azért kellett GF4-nél nagyobb, mert attól kezdve van XVMC support, így a gpu besegíthet a videó tömörítésbe. Volt otthon egy 40-es vinyó, +256 ram, és egy LG dvd olvasó. Tuner: jó lenne egy hardveres, de az 20+, és mivel semmi szükségem tuner funkciókra nem is költöttem feleslegesen. Egy video-in kártyát vettem (Leadtek VC-100) vateráról 2-ért (baráti). Szemeztem a DVB-s tunerekkel is, de sajna többe kerülnének mint az egész gép eddig. De ha később mégis beszerzek egyet a p3-akkor is bőven elég lesz, mert a műholdról jövő mpeg2-es streamot direktben írják a vincsire felvételkor, ezért még két tunerrel is bírja egy p3-as.
Jöhet a frontend: Itt a myth-re esett a választásom, hogy miért az egy külön hsz-t is megérne. Mindenesetre találtam infókat arra, hogy a myth az mplayert (is) használja, így a célok legfontosabbika egyből letudva. A frontendet úgyis csak addig fogom használni, amíg kiválasztom, azt az egy avi-t, de a lejátszót fogom órákig bámulni. Először egy livecd-s disztróval próbálkoztam: knoppmyth. Nem tetszett. Aztán feltettem egy debiant. Aki fél a linuxtól annak ajánlom, hogy próbálja ki egyszer: egy cd-ről bootolsz, kérdez pár alap dolgot (jelszó, partíció, stb), és a csomagok nagyrészét a netről szedi. Nem volt félóra és kész volt egy guis rendszer. Viszont a mythet configolni, nem volt egyszerű. Ekkor akadtam rá az ubuntu mythbuntu nevű (al)disztrójára. Itt már grafikus felületen lehet konfigolni a myth rendszer cuccait. Futottam pár kört MPlayer ügyében (conf flieokat kellett szerkesztgetni), mostmár tökéletesen mutatja a felíratokat. A vidikari tvoutját precízen lehet állítgatni. Szóval a linux-os tapasztalat is kezd gyűlni.
Viszont az infravevőt nem tudtam felilleszteni: nem tudom ugyanis, hogy egyáltalán mi ez. Kb. 10 éve vettem a netről, mégy W98-al használtam sokat, aztán öt évig nem. Mos már nem tudom hogy lirc, irman, uir vagy mifene lehet, de XP alatt se sikerült rájönnöm. Így most van beszerzés alatt egy Lirc homebrew.
Kéthete van itt asz összes alkatrész, egyelőre a munkahelyemen heggesztettem a cuccot, így a TV-s tapasztalatokról nem tudok még írni. (Mindenesetre az 5200-es szebb képet adott tv-n mikor kipróbáltam az otthoni gépben mint a 9600-osom, és a leadtek is csont nélkül vett fel UPC-ről teljes felbontásban mpeg2-be így bizakodom.)
Eddig:
- 20-on belül vagyok
- Mplayer megvan, mkv megy
- DVD pöpec
- Ékezetek tökéletesek
- A CRT-re kötni van lehetőségem CVBS Svideó és esetleg VGA2SCART csatikkal, CVBS is jó képet adott.
- A fogyasztása 100 W alatt van, és teljesen halk, bár ezen még nem is nagyon dolgoztam.
- A boothoz nem kell monitor, a távkapcssoló sajna még nem megoldott, de folyamatban.
- A videofelvételt még nem teszteltem. Mindenestere a gpu tud segíteni az encodingban, így remélem jó lesz.

- Ubuntu Linux az alap, és valóban megérte kipróbálni, sok tapasztalatot szereztem és sok előitéletemet megcáfolta.
- Timeshiftről nég nem tudok, mert nem teszteltem egyben
- 720p-t H.264-ben szaggatja, de lehet, hogy csak mplalyer config probléma. (A G5-ösömön és egy p4-esen ugyanígy ugyanott szaggatott be.) Mindenesetre SD ramos rendszertől nem is vártam jobbat, ez annyira nem is rossz. Úgy sincs szükségem egy CRT-n 1300*720-ra.
- RSS, Weather megy
- esetleg netrádió, nettv, nettelefon: van rá lehetőség nem foglalkoztam vele.
Gui magyarítással nem foglakoztam, esetleg később, de nem is nagyon érdekel. EPG van az UPC-n így az sem érdekel. Vannak plusz funkciók amik tetszenek, mint a képgaléria.

Összegezve: Ha meglesz az infra akkor fogom beállítani a helyére, így sokmindent nem tudtam még tesztelni, ez az elkövetkezendő hetekben fog megtörténni. De a jelenlegi tapasztalataim kiválóak, és mindenkinek ajánlom, hogy kellő körültekintés -- és a saját igényeinek felmérése -- után építsen HTPC-t akár kevés pénzből is. Csak divix-re tv-n akár egy pII-es is elég lehet. 20 fölött komoly P4-eseket is lehet kapni, amik már akár 1080p-re is képesek lehetnek, szóval nem 100-tól indul a htpc. Ha pedig az igényeidnek megfelelően választasz nem fogsz feleslegesen fizetni harverért, vagy áramért.

Hozzászólások

(#1) cobra76


cobra76
csendes tag

A videókártyáról:
A gyári venti annyira zörgött, hogy azt azonnal cseréltem, most egy chipset venti van rajta. A házat a tápventi szellőzteti, ami elég lassú, de ha kicserélem egy erősebbre remélhetőleg elég lesz. (Már van egy p2-es bordám passzív hűtés céljára.) Ötletes a ház: vga előtt egy szűk csatornában jön be a friss levegő, majd a vinyót megkerülve megy ki a tápon keresztül.
Itt jön be a levegő a gpu előtt
Itt megy keresztül a zöld légterelőn a vincsit megkerülve. Összecsukva a házat a tápventi a nyíllal jelölt helyre kerül. Erős ventivel elégnek kell lennie szerinem egy passzív hűtéshez is. A CPU hűtő ventije termisztoros és nagyon halk, szerintem azzal nem lesz gond.

(#2) cobra76


cobra76
csendes tag

Először a Mythbunturól:
Egy pár próbálkozás (knoppmyth és debian) után kötöttem ki az ubuntunál, majd miután teljesen összezagyváltam, feltettem egy tiszta mythbuntut. A mythbuntu az ubuntu distro egyik "aldisztro"-ja. Vagy valami ilyesmi. A debian, és az ubuntu (így a mythbuntu is) telepítése egy bootolható cd-ről megy. Miután bebootolt a telepítő egy pár alapdolog (név, jelszó, partíciók stb.) megadása után a telepítő a csomagok legfissebb verzióit a netről szedi. Ez nagyon tetszett. Gyakorlatilag bármire van is szükség, nem kell először megkeresni, hogy ki írta, aztán, telepítőt letölteni (sőt cracket, serialt), hanem egy egyszerű parancsal csak azt megadni, hogy mire van szükségünk. Mivel minden free. Tehát a telepítő is a netről szedi az összes csomag legfrissebb változatát (netinstall).
A mythbuntu cd annyival tud többet, hogy nem csak a telepítésre használható, hanem az egész rendszert elindíthatjuk róla mythel együtt, úgy hogy a vincsit érintetlenül hagyja (livecd). Tehát ha valaki kiváncsi rá, milyen is ez, egyszerűen leszedi a livecd-t és bebootol róla a wines gépén.
A mythbuntu beállítása egy grafikus ablakból megy, ami nagyon jó, gyakorlatilag ezért döntöttem emellett a disztro mellett (screenshots).

(#3) cobra76


cobra76
csendes tag

Mplayer beállítása:
Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy teljesen amatőr vagyok, de hátha valakinek segít, ha leírom azokat a beállításokat, amikkel nekem sikerült működésre bírnom.
Az egyik fő cél az volt, hogy tökéletesen lelenítse meg a beállításokat az mplayer.
A myth-tel felment az mplyaer is, de a synaptic csomagkezelővel külön feltettem az mplyaer guit is. Először a guit próbáltam működésre bírni még a myth nem is futott ekkor. OSX-en sikerült beállítanom még pár évvel ezelőtt, így azokat a beállításokat vettem alapnak.
Ami fontos: a font és a codepage ("betűkiosztás"). Esetleg az unicode de ez nem biztos.
Sajnos ami nekem egyszerűbbé tette az másnak bonyolítja: OSX-en egy MyriadWebPRO.ttf nevű fontot használtam, és mivel ez bevált nem próbálkoztam a linuxon fentlevő fontokkal. Ez OSX rendszerfont azthiszem.
A codepaget cp1250-esre állítottam. Elvileg ez nem jó, (nálunk a 1252 a használatos) de mégis ezzel mutatja jól.
Ami még szívás volt: a gui conf file és az mplayer alap config file máshogy néz ki belül, így ugyanazokat a beállításokat teljesen máshogy kell beírni az egyikbe mint a másikba. A két file az home/teneved/.mplayer/ könyvtárban lakik. A gui-t a gui.conf -al az alap mplayert a config nevű fájllal állíthatjuk be. Nekünk az alap a fontosabb, mert ezt indítja a myth.
gui.conf: (csak azok a sorok, amiken változtattam)
sub_cp = "WINDOWS-1250"
font_name = "/home/pafi/MyriadWebPro.ttf"
sub_unicode = "yes"
A gui felületen nem lehetett se 1250-es codepaget, se fontot választani, de így ment.
config: (ennyi az egész file tartalma)
subfont-autoscale=2
subalign=2
font=/home/pafi/.mplayer/MyriadWebPro.ttf
subcp=cp1250
unicode=yes
Természetesen az elérési utat meg kell változtatni.
Ha lesz időm kitesztelem valamilyen free unicode fonttal.
Az MPlayerről igen sok infó van a neten, a manual természetesen magyarul is fentvan. Még sok finomhangolásra lesz szükség, de a fő célt elértem: jók a felíratok.

[ Szerkesztve ]

(#4) cobra76


cobra76
csendes tag

A myth beállítása: dvd böngészése (avi-k lejátszása iso9600-as dvd-ről)
Érdekes volt hogy amikor a knoppmythet próbáltam a tárca becsukása után a cd tartalmát automatikusann felkínálta (autoplay szerűség) és így ki tudtam választani az avit.
A mythbuntun persze ez nem működött, sőt a tárca becsukása után a myth felülete felé feljött az ablakkezelő. Először a rendszerben kellett kikapcsolni az autoplay-t. Thunar filekezelő edit/preferencies menü advanced fül, configure link (huh!). Itt kivettem a pipát: média böngészése behelyezéskor. A multimédia fülön szintén kikapcsoltam hogy automatikusan lejátsza a zene és kép cédéket. Biztosan meglehet nyitni ezt a panelt egyszerűbben is, majd valaki kijavít. :D
Volt még egy problémám: az óra melletti ikonok bezavartak, átlátszottak a myth felületén. Egyszerűen kikapcsoltam mindet, az automatikus frissítést is kikapcsoltam, hogy ne mutogassa a buborékokat. Volt valami hálózati cucc, azt úgy kellett bezárni, hogy nem az ikonjára kellett jobbklikkelni, hanem mellé.
Ezután megtaláltam, hogy hol kell bekapcsolni a mythben az autoplayt:
utilities-setup/setup/general/ next egy párszor: monitor cd/dvd bekapcs. (Ennél a témánál elég rosszul látszik: akkor van bekapcsolva egy gomb, ha felül van a fekete keret.)
De nem volt jó, a divixes avikkal telerakott dvd-mről azt hitte, hogy képek vannak rajta, és a galleryt nyitotta meg hozzá.
Viszont amikor a gallery beállításait néztem rájöttem a megoldásra: A képek imortjánál két forrás volt megadva kettősponttal elválasztva. (Ha itt kiveszed a cd-t akkor jól látja a videóval teleírt dvd-t.) És valóban, működik a dolog a videók forrásánál is! Yippí! :C
utility-setup/setup/media settings/video settings/general (jól el van dugva) itt az első ablakban kellett beírni a var/lib/mythtv/videos után beírni egy kettőspontot (szóköz nélkül) és mögé a /media/cdrom -ot. A képen egyértelműbb. A további képeken láthatod, hogy ezek után hogyan változott meg a videók browsolása. Nincs bent lemez. Bent van egy dvd. Galéria nézet. A menüben lehet váltani a nézetek között (M billentyű), a beállítások között is be lehet állítani a default nézetet. Szóval inkább kivettem az autoplayt. Ha nem látja a cd-t, elég kimenni a főmenübe és újra be a videó kiválasztáshoz. Kinyitni természetesen nem lehet a drive-ot a gomb megnyomásával, ha lemez van benne, csak menüből. Ez alap linuxon, és macen, hogy nehogy használatban lévő lemezt adjon ki. Lehet hogy gáz így, de leszoktam már róla hogy mindent meg akarjak csinálni, általában örülök, ha egyféleképpen működik. :D

[ Szerkesztve ]

(#5) cobra76


cobra76
csendes tag

Amíg nem jön meg az infravevőm, addig pihi, mert nem tudok továbbhaladni. A meglévő vevőm sajna nem jó, vagy csak a beállítása nem jó, mindenesetre sehogyan sem tudtam életrekelteni. Amígy nem les egy biztosam működő vevőm, nem is érdemes próbálkozni, hiszen túl sok lenne a lehetőség a hibára. Ha meglesz a LIRC-es vevő, és megy XP-n akkor már biztos, hogy a vevő, a távirányító működik, akkor már csak a dell com-portja, és a LIRC konfigja marad.
Miután a távirányítás üzemel, a következő lépés az éles próba lesz: tv-re kötni, majd kipróbálni a felvételt, esetleg a timeshiftet.
A tv-re kötés külön érdekes lesz, mert sajna csak egy SCART van a tv-men, és abban már az UPC belérije van. A tv elején van még egy CVBS video in (RCA), először oda lesz (bár így ronda), a többit majd meglátjuk.

(#6) Vladi


Vladi
nagyúr

Szia!

Látom szépen hald a dolog. :)
Pár ötletem van: a vgára próbálhatsz passzív bordát is tenni. A zalmanos chipset hűtők szerintem elbírnák. Én szerintem meg fogok próbálni egyet az én 5200-esemen.

A hd-t szerintem elfelejtheted rajta. Sajna ahhoz vékony. :( A p4-es generációt én szerintem átugrom htpc fronton. Sajna a fogyasztásuk nem éppen baráti. Itt meg az jelentős tényező.

A tv-re kötéssel ne várj! Amint lehet azonnal dugd rá a tv-re és nézd meg, hogy minden rendben megy -e. Itt komoly buktató van a dologban és sokat szívhatsz még vele. Persze ha a vga ágat tudod használni az jó. De a vga2scart megoldástól én idegenkedek. Állítólag a tv-t is ki lehet vele nyírni.

A scarthoz úgy tudom van elosztó. Tehát több eszközt is tehetsz rá és váltogatod a forrást. Ilyen elosztó esetén viszont ne spórolj! Egy rossz minőségű elosztó simán leronthatja a minőséget.

Az első két hűtőre gondoltam:
http://www.zalman.co.kr/ENG/product/CategorySecond_Pic.asp
Az infra azért egy próbt megér. Rádugod linuxos gépre és megnézed az lspci kimenetét. Vagy az lsusb ha usb-n kapcsolódik.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7) cobra76 válasza Vladi (#6) üzenetére


cobra76
csendes tag

Köszi a tanácsokat!
Sajna nemhiszem, hogy a héten tudok rá időt szakítani, pedig én is alig várom már, hogy élesben teszteljem.
Az 5200-esre rápróbáltam egy P2-es bordát de egyelőre kevés volt a házon belüli légáramlat, hogy meghűtse. Kelleni fog egy erősebb venti táphűtőnek.
A HD nem is nagyon érdekel, csak kiváncsi voltam bírja-e.
A régi infrámról pedig még mindig nem tudok semmi biztosat, de még futok egy kört. (Kép1, kép2)

(#8) Vladi válasza cobra76 (#7) üzenetére


Vladi
nagyúr

Hogy haladsz?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#9) Apoth válasza cobra76 (#7) üzenetére


Apoth
csendes tag

Hali!
Hasonló projektbe kezdtem bele, hardver hasonló, oprendszer ugyanez, és itt adok neked egy tippet!

Van egy pofás kis progi, ami eredetileg Xboxra íródott, de már megy a fordítás winre, osx-re, és linuxra is. Az XBMC-ről beszélek, nem tudom, hogy hallottál-e róla. Gyakorlatilag egy nagyon pofás, magyarul is beszélő HTPC-progi, mplayer alapokon nyugszik, minden formátumot visz, feliratokat viszi, felirat, szinkronhang csúsztatható, többhangsávos avikat is tudja kezelni, 720p-t ismeri, nagyon jópofa skinek vannak hozzá, pluginokkal gyakorlatilag az összes online rádió, és video oldal hozzáférhető, tud hálózati meghajtót kezelni (smb) stb...


(kedvenc skinem)

Egy hiányossága, hogy nem tudja használni a TV-tunert. Ezen segít, hogy létezik hozzá MythTV script, amivel MythTV frontendként tud működni

[link]

Tehát Mythbuntura tökéletes.

Próbáld ki, semmit nem vesztessz vele!
Sok sikert!!!

(#10) Samus válasza cobra76 (#1) üzenetére


Samus
addikt

Ugyan érdemben nem tudok segíteni, mert linuxhoz hülye vagyok (Suse 10.3at próbáltam, de miátn rájöttem, hogy .exe-t hírből sem ismeri, nem próbálkoztam tovább :D), de talán a felépítésben tudok tanácsot adni, FX5200-hz egy borda elég, és egy picike légáram (nem muszáj folyamatos, annyira nem melegszik), venti ügyeb nemtudom be tudsz-e operálni egy 12cm-es ventit, Sycthe S-Flex ből az 1200rpm-es változatot ajánlom (sajnos nem olcsó, 3500ft..., de megéri, mert nagyon halk, a 800rpm-es pedig hangtalan, de nemtudom elég nagy-e a légáram, hogy átvigye az egész házat), ha ki tudod alakítani a légáramot, egy venti is elég, és 20dB, szóval alig lehet hallani. HD ügyben, egy 3000 HT-s P4-et 60%ban használ ki egy 1280x720 video (720p), szóval egy 1600as proci elég lenne rá (P3-ast nemtudo meddig lehet húzni)

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.