2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

A sötét anyag és a sötét energia

Írta: | Kulcsszavak: Világűr . Sötét anyag . Sötét energia . Univerzum

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A kozmológiában használatos 2 fogalom az írásom témája. Mint, ahogy megszokhattuk nem fogok semmit kifejteni. Annak nem sok értelme van, hogy Wiki-ről és más oldalakról, illetve nevesebb emberektől idézzek, mert ők azt mondták. Mivel egy hatalmas talány az egész, amiről egyelőre csekély információnk van ,ezért arra kérlek titeket, hogy találgassatok.

- Mire jó a sötét energia?

- Hogyan nézhet ki a sötét anyag?

- Hogyan hasznosíthatnánk őket?

- Miért gondoljuk ennyire meghatározónak, ha nem értjük valójában még a lényegüket, csak kapargatjuk a felszínt?

Hozzászólások

(#1) UnA


UnA
Korrektor

Csak hogy gyorsan lecsapjam a témát: ez egy olyan ötlet, amit azért dobtak be a fizikusok, hogy a modelljük ne omoljon össze azonnal. Vagyis nem létezik, de nagyon szeretnék, ha mégis... ;)

(#2) Carlytoo válasza UnA (#1) üzenetére


Carlytoo
aktív tag

Nekem is ez az elképzelésem. Lövésük sincs a világegyetem működési elvéről ,csak kell sallangokkal dobálózni, hogy ne legyen baj a képlettel. Persze kvantumfizikán és alkalmazott matematikán előszeretettel előhozzák ezt a szart.

"No sacrifice is too great, no treachery too small" - Inquisitor Horst

(#3) llax válasza UnA (#1) üzenetére


llax
senior tag

Maga a sötét anyag az gyakorlatilag az eddig fel nem fedezett gravitációs források összessége. (Több gravitációt észlelünk, mint amennyi forrást kiadna a jelenleg ismert anyag, ill. azok jelenleg ismert sűrűsége egy galaxisban.)

Csak annyit kellene tudni elképzelni, hogy ez nem egyetlen anyag, nem egyetlen energiaforrás, de jelenleg minden ismeretlen be van téve egy kalapba. Egy részét kiadhatják általunk többé-kevésbé ismert anyagok is, csak azok mennyisége nincs igazolva. Szabadon lévő elemi részecskék és atomok sűrűsége a csillagközi térben, fekete lyukak, neutroncsillagok, "kóbor" bolygók gyakorisága, csillagrendszerek bolygóinak és környező anyagfelhőinek tömege, "nagyon régi" szupernóva robbanások mára óriási térben szétszóródott anyaga és társaik - amit ezekből nem látunk, de még csak épkézláb modellünk sincs rá, az jelenleg mind a sötét anyag része.

Megint más kérdés, hogy mennyi az annyi, mert ahhoz előbb a "modell" nagyságát kellene jobban ismernünk... Ha a sötétből sikerül egyre többet "kivilágosítani", akkor a modell is finomodhat. Ez igazából egy oda-vissza játék. (Modellek nélkül minden olyan kutatási terület értelmét veszti, ahol nem kézzelfogható dolgot vizsgálnak...)

(#4) nullpoint


nullpoint
senior tag

Higgs bozont is csak feltételezték hogy van, aztán később amikor lett rá technika, bizonyították is.

Nem minden a "nagyon szeretnék, ha mégis" kategória. Persze van ilyenre is példa.

Az meg nem baj ha többen, többféleképpen gondolkoznak a témáról, itt nincs szar ötlet, bármiből következhet egy jó eredmény.

kdvsdmnkrvndttrlgsdnhzzszlsmt

(#5) UnA válasza llax (#3) üzenetére


UnA
Korrektor

"Több gravitációt észlelünk..."

Még ezt sem érzem helyes megközelítésnek, hiszen ez is csak a feltevés egy része, az Univerzum egészét érintő észlelésről vagy mérésről szó sincsen. ;)

És persze nem mondom azt, hogy rossz volna, ha modellekkel dolgozunk (mert így működik a fizika), csak néha úgy érzem, hogy ebben az esetben túlságosan melldöngetősen akarják eladni a féltudást. Pedig olyan egyszerű lenne azt mondani néha, hogy ezt nem tudjuk. Pont.

(#6) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Sötét anyag? úgy érted, hoooogy... sötétzöld? ;] :P :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7) llax válasza UnA (#5) üzenetére


llax
senior tag

"csak néha úgy érzem, hogy ebben az esetben túlságosan melldöngetősen akarják eladni a féltudást"

Első körben azt kellene eldönteni (közelíteni), hogy ebben problémában mennyire felelősek a kutatók és mennyire a média, vagy még inkább a magukból médiaszemélyiséget, "sztárt" csináló kutatók.

(#8) adapter07 válasza UnA (#5) üzenetére


adapter07
csendes tag

Ezek a kutatások rendkívül költségesek. Ha széttárnák a kezüket és azt mondanák, hogy elnézést ötletünk sincs, akkor hamar elapadna mindenféle támogatás.
Egyébként csak arról van szó ami már sokszor előfordult a fizika történetében, hogy az új eszközök megmutatták a jelenleg használt modellek határait. Mivel a tudósok Occam borotvájával dolgoznak, ezért az eddigi ismereteink alapján megmagyarázhatatlan gravitációs hatások forrásaként kézenfekvő feltételezni valami nem látható anyagot. Ez persze nem zárja ki azt, hogy később alapjaiban kell megváltoztatni az anyagról és az univerzumról alkotott elképzeléseinket.

(#9) Csabroncka


Csabroncka
addikt

Kezdeném onnan, hogy amikor megszülettem (~30 éve) a fekete lyuk mint égitest egy elképzelhetetlen tudományos fantasztikum volt, ma pedig már fotó is készül róla és tudományos tény. Hovatovább hasonlóan a gravitációs hullámokhoz, ezeket meg is mérjük már.

A tudományos kutatás és kísérletezés alapvetően tudja mit akar keresni (még talán elméleti modellt is gyárt rá), csak el kell jutnia odáig, hogy "megmérje". Természetesen az ehhez vezető úton számos más új dolog is szembe jön.

A tágabb univerzum értelmezésnél, tényleg el kell engedni az ember fantáziáját és a gravitáció nem erő! gondolatmenet mentén a téridőt egyfajta szövetként 3D-ben elképzelve (ennek már a felületét is modellezik ;] ) és kivetítve a teljes térre értelmet nyer a sötét anyag kifejezés, mely azért sötét mert nem bocsájt ki magából mérhető elektromágneses sugárzást.

Tudomásul kell vennünk azt a tényt is, hogy minél messzebbre nézünk az űr mélyére annál idősebb világűrt látunk.

Ezek után fénysebességgel haladva rájön az ember, hogy minden milyen üres....

"in medias res"

(#10) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Egy bejegyzés ami érdekel is. :R

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.